build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиокомпании и линии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 114115116117118 242>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #2301 Posted: 20-Aug-2015 at 09:56
Патем речено, прашајте ги ТАВ што направија до сега за да се оствари се од ова погоре, во согласност со обврските превземени при доделувањето на концесијата.
Доделените субвенции се 100% наменети за покривање на аеродромските такси.

Edited by Tranquilis - 20-Aug-2015 at 10:01
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3612
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2302 Posted: 20-Aug-2015 at 10:34

ако за нешто се криви ТАВ тоа е што сеуште немаат своја air-taxi компанија, тек ако видите конкуренција може и да се испеглаат подобро работите, јасно доколку ви стало да имате имиџ ко насекаде достапна компанија, чинам сега СКП од тој аспект ви е во бубањ, повеќе маркетинг него профит, макар што ве донесоа со молење, но како велат ќе дадеш две за да се фатиш на орото а десет за да се пуштиш иако во случајов од двете едното париче е државно, но оние десет на крај ќе бидат приватни ~ иди пушти се lol
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #2303 Posted: 20-Aug-2015 at 13:36
Ако ТАВ ги доделил сите средства за аеродромски такси тогаш зошто владата тогаш самата зима на своја рака и ете преговара со други превозници(Последното со Ryanair)?Нели тоа е обврска на ТАВ т.е концесионерот да пронаоѓа нови пазари и можности? Испаѓа кај нас е обратно....нека ме исправи некој ако грешам но мене ми изгледа дека си ги замениле улогите
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #2304 Posted: 20-Aug-2015 at 18:51
Летниот распоред за лето 2016 за SKP на Wizz Air е во продажба.

Ајде аналитичари, да ве видам
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
berc View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 07-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 37
  Quote berc Quote  Post ReplyReply #2305 Posted: 20-Aug-2015 at 20:25
Za letniot red na letanje na Wizz me raduva sto Treviso prodolzuva da postoi, znaejkji deka e linija so najslab LF.
Inaku, denes prijatel letase od Milano do Skopje i rece deka avionot bil dosta prazen (okolu 60% poln spored nego),a vo obraten pravec (BGY-SKP) bil skoro celosno poln. Dali vakvata ispolnetost na letovite se smeta za uspesna i profitabilna?
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 678
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #2306 Posted: 21-Aug-2015 at 09:29
Originally posted by avijacijamk

Ако ТАВ ги доделил сите средства за аеродромски такси тогаш зошто владата тогаш самата зима на своја рака и ете преговара со други превозници(Последното со Ryanair)?Нели тоа е обврска на ТАВ т.е концесионерот да пронаоѓа нови пазари и можности? Испаѓа кај нас е обратно....нека ме исправи некој ако грешам но мене ми изгледа дека си ги замениле улогите

Грешиш и ќе пробам да те исправам. ТАВ нема обврска од пронаоѓање на нови линии. Бизнис локигата вели дека ТАВ тоа треба да го прави за да оствари поголеми приходи и профит и побрзо да ја поврати инвестицијата, што за жал не го прави, барем не во последните години. Од друга страна, државата има свои цели поврзани со авиопревозот: туризам, мобилност на сопствените граѓани, мобилност на бизнисот, конекциите со дијасопората, итн. Тоа ги прави државата и ТАВ партнери, ама не со строго поделени улоги. Освен тоа, за информација, владата не преговара сама и на своја рака. ТАВ е секогаш вклучен, некогаш повеќе, некогаш помалку.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #2307 Posted: 21-Aug-2015 at 11:07


Пробуричкав да го најдам договорот за концесија, затоа што мислев дека имаат договорена обврска.

Во право си. Немаат. Сум проголтал PR на времето.

Но сепак, со оглед на договорените стапки за исплата од страна на концесионерот кои се поврзани со количеството на сообраќај, излегува дека со ангажманот на Владата се губи на две места.. а кајмакот и од една и од друга страна го собира ТАВ. Знам дека нема лесно да се согласиш со ова тврдење, ова е од моја гледна точка.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 678
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #2308 Posted: 21-Aug-2015 at 23:39
Originally posted by Tranquilis



Пробуричкав да го најдам договорот за концесија, затоа што мислев дека имаат договорена обврска.

Во право си. Немаат. Сум проголтал PR на времето.

Но сепак, со оглед на договорените стапки за исплата од страна на концесионерот кои се поврзани со количеството на сообраќај, излегува дека со ангажманот на Владата се губи на две места.. а кајмакот и од една и од друга страна го собира ТАВ. Знам дека нема лесно да се согласиш со ова тврдење, ова е од моја гледна точка.

Разбирам зошто размислуваш така. Не велам дека не си во право, едноставно ситуацијата ја гледаш од бизнис перспектива. Ама државата во принцип е лош стопанственик. За неа не постојат само бизнис логиката и профитот, понекогаш поважна е социјалната или (особено често кај нас) политичката компонента.
Само не се согласувам дека кајмакот го собира ТАВ од двете страни. Државата со ова работи за себе, на зголемување на приходите од концесијата, меѓу другите цели што ги спомнав во постот погоре. И со тоа, да, му прави услуга на ТАВ. Лично, мислам дека вклучувањето на државата во отворањето на нови линии беше неопходно. А те уверувам дека тој ангажман ја чини државата незначително, скоро ич.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3612
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2309 Posted: 22-Aug-2015 at 07:31

ова за социо-политичкиот мотив држи и повеќе би рекол од маркетинг аспект ко имиџ за земјата дека не сме утепана европска метропола, просто они владата гледаа прво на граѓаните да им понудат каков таков подобар авио транспорт а во исто време и да изградат перцепција за земјава како нормална функционално место

што е до линиите сега откако се покрија гастарбајтерските релации останува да се покриваат потенцијалните туристички во случај да изградиме добар туристички бренд на кој работиме а кој би ги повлекол лесно и азиските хедонисти освен европските пр. Москова, Токио, Пекинг и евентуално Бомбај а дури и да изостанува овој момент само заради бизнис релации власта би требало да довлечка компанија која би ги покривала овие релации бар транзитно

конечно времето брзо минува а наскоро аеродромот ќе бидне во наше владение во такви услови сиот приход би било паметно да се сврти кон субвенционирање нови дестинации пр. релација ко Рио или Јоханесбург та цел балкан ќе врви од тука, под претпоставка дека и кинезите ќе истераат до крај идејата за брза железница тука која би било логично да ја трасираат до самиот аеродром...


    
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2310 Posted: 24-Aug-2015 at 23:17
Moze li nekoj da mi objasni kako se checkira povratniot bilet na Wizz ili ne moze da se napravi za dvata bileti odednas check-in?
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #2311 Posted: 24-Aug-2015 at 23:53


Мене исто ми се случи пробувајќи од pc.Пробај од мобилен јас така средив.

Edited by jyvation - 24-Aug-2015 at 23:55
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2312 Posted: 25-Aug-2015 at 16:32
Јас стално и двата правци ги чекирам пред да тргнам на пат. Испринтај ги и тоа е тоа. Инаку од PC.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2313 Posted: 25-Aug-2015 at 18:25
Nova informacija. Stotuku zboruvav so sluzbeno lice na Wizzair. Za Skopje ne moze da se napravi On-line Check-in. Toa ke se pravi na aerodromot besplatno.

Edited by Denko - 25-Aug-2015 at 20:15
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #2314 Posted: 25-Aug-2015 at 19:10
Originally posted by Denko

Nova informacija. Stotuku zboruvav so sluzbeno lice na Wizzair. Za Skopje ne moze da se napravi On-line Check-in. Toa ke se pravi na aerodrimot besplatno.


А кога ќе се врати опцијата за онлајн чекирање?Зошто е оневозможена сега?
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2315 Posted: 25-Aug-2015 at 19:23
Originally posted by avijacijamk

Originally posted by Denko

Nova informacija. Stotuku zboruvav so sluzbeno lice na Wizzair. Za Skopje ne moze da se napravi On-line Check-in. Toa ke se pravi na aerodrimot besplatno.


А кога ќе се врати опцијата за онлајн чекирање?Зошто е оневозможена сега?
Toe ne prasav...
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #2316 Posted: 25-Aug-2015 at 20:02
Така е последниве месец и пол. Имаше итна "ситуација" во Јули и ова беше наједноставното решение. Не би сакал да откривам повеќе.

Ќе ви кажам кога ќе биде вратена опцијата.

Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #2317 Posted: 25-Aug-2015 at 22:57
Originally posted by Tranquilis

Така е последниве месец и пол. Имаше итна "ситуација" во Јули и ова беше наједноставното решение. Не би сакал да откривам повеќе.

Ќе ви кажам кога ќе биде вратена опцијата.



ova e sto posto poradi azilantite
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #2318 Posted: 26-Aug-2015 at 13:14
Кои азиланти?
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #2319 Posted: 26-Aug-2015 at 13:36
pa del od patnicite na WIZZ (od ALB) koi po sletuvanje pobaruvaat azil (vo Germanija i Norveska, spored tamosnite mediumi)

who knows
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2320 Posted: 26-Aug-2015 at 15:07
Јас успеав да направам on-line чекирање за Барселона на 15ти за летовите на 18-25ти август.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 114115116117118 242>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.658 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.