build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сончеви потенцијали

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
bojm View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bojm Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 11-Sep-2011 at 13:39

Max, za povekje informacii vidi www.gec.mk, pozdrav

Back to Top
dimeski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Nov-2011
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dimeski Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 03-Mar-2012 at 10:09
Први произведени соларни фотонапонски панели во Македонија

www.mfc-solar.mk

Дали добивте одговор од ЕВН за on-grid приклучувањето на нивната мрежа и продавање на вишокот на произведена струја , макар и по обична цена ?Edited by dimeski - 03-Mar-2012 at 10:11
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 05-Mar-2012 at 11:44
законски сеуште не е скроена оваа опција, може за ова ќе стане збор на охридскиот собир односно заседание на SDEWES, кое ако не им преседне на нашите политичари та и тие да земат учество посекако ќе потикне доста иницијативи
SDEWES Konferencija je tokom prve decenije 21. veka postala značajan prostor za istraživače u tim oblastima gde se sastaju, diskutuju, dele i šire nove ideje. [1]


7th Conference on Sustainable Development of Energy, Water and Environment Systems – SDEWES - 1 July 2012 – 6 July 2012 - Ohrid - http://www.ohrid2012.sdewes.org

http://solarserdar.blogspot.com/2012/01/7th-conference-on-sustainable.html [1]

http://euagenda.eu/2012/07/01/SDEWES-Conference-2012

http://www.sdewes.org/membership.php
Back to Top
dimeski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Nov-2011
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dimeski Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 07-Mar-2012 at 17:02
Знаев дека се’уште не може , затоа се изненадив кога видов дека некој добил некаков одогвор дека може ..Јас разговарав со еден мој добар пријател кој порано беше на високо место во ЕВН Прилеп , а сега е отпуштен  , околу можностите на ЕВН и нивната мрежа за прифаќање на струјата од овие ON-GRID  мрежи .Тој ми спомна дека мрежата на ЕВН е мошне слаба и тешко ќе ги издржи овие додатни приклучени електрани и дека поради тоа не се носи овој закон .А сите трпиме поради тоа  , освен оној кој увезува струја ...
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 07-Mar-2012 at 17:31
но да нема забуни и сега е можно продавање струја од фотоволтаици но само за фирми не и за индивидуални објекти... http://www.erc.org.mk/Uploads/Dijagram%20za%20postapka%20za%20resenie%20za%20povlasten%20proizvoditel%20i%20odluka%20za%20koristenje%20povlastena%20tarifa.pdf

а за преоптеретувањето како и за се, не дека ние сме исклучук само треба да се внимава на зонирањето, а мрежата сама по себе ќе биде дополнително растеретена ако поголемиот број домакинства се независни та ќе се компензира протокот, како и да е куршлуси се нормална појава која треба да се сервисира http://www.theaustralian.com.au/national-affairs/carbon-plan/rooftop-solar-panels-overloading-electricity-grid/story-fn99tjf2-1226165360822

туку продолжува кампањата за субвенции на колектори, но повторно прескромно, а особено бидејќи средствата што се одвоени за кампањава доколку не одат по маркетинг и презентации, наместо на предвидените 350 ќе може да се поделат на 20.000 домакинства

Вгради сончев колектор и добиј 300 евра - 07.02.2012

Денес министерството за економија презентираше програма за надоместување на дел од трошоците за купување и вградување на соларни колекторски системи во домаќинствата за оваа година. Министреството за таа цел ќе одвои вкупно шест милиони евра од буџетот, а со тоа ќе се покријат околу 350 домаќинства. Постои оглас кој веќе е објавен и ќе трае до крајот на мај, каде граѓаните можат да аплицираат.

Министерот Ваљон Сараќини упати алеп до граѓаните масовно да се пријават на овој јавен повик, процедурата ќе биде многу едноставна при што треба да се пополни соодветен образец и барање и треба да се достави фактура за вграден колектор. Тој смета дека Македонија од една страна има голем потенцијал за искористување на сончева енергија, а пак од друга цените на енергенсите стануваат се поголеми, па така годишната заштеда би била околу шест милијарди денари.

Министерството ќе надомести максимум 300 евра од трошоците за секое домаќинство кое ќе вгради сончев колектор, а за да се подигне и зголеми интересот и свеста на граѓаните, најавено е интенизивирање на оваа кампања од страна на Министерството за економија.
http://www.bezpardon.mk/vgradi-sonchev-kolektor-i-dobij-300-evra/
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 07-Mar-2012 at 22:22
засега најкорисно чаре кое би го компезирало продавањето струја или оптеретувањето на мрежата заради протокот се ванадиумските батерии http://en.wikipedia.org/wiki/Vanadium_redox_battery#Applications односно flow batteries кои ќе бидат екстра опција и за автомобилите за брзиот проток на струја при полнење http://www.technologytoday.us/columnPDF/Cambridge_Crude_Liquid_Battery_Charge.pdf

    

http://www.eurosolar.org/new/pdfs_neu/electric/IRES2006_Skyllas-Kazacos.pdf_______________________________________________________________________

но секојдневно има нешто ново Catalytic Electrolysis - Electrolysis Breakthrough for Solar Storage - http://peswiki.com/energy/Directory:Electrolysis#Nocera_.2F_MIT_Catalytic_Electrolysis [1]     

_______________________________________________________________________

edit:

https://en.wikipedia.org/wiki/Younicos#Xtreme_Power [1][2]

http://cleantechnica.com/2014/10/01/younicos/

Technologies we work with are particularly long-lasting, reliable, safe, economically viable and can be implemented today. Their quick response time makes them especially suited to balancing volatile power generation within milliseconds:

 • Lithium-Ion high-power batteries: The Lithium-Ion technology used by us has a very high ratio of power to energy making it particularly suited for grid stabilization applications that often require energy only to be stored for up to a couple of minutes or hours.

 • Sodium-Sulphur high-capacity batteries: Sodium-Sulphur batteries have a large storage capacity. These high temperature batteries are well suited to balance the daily fluctuations of wind and sun power.

 • Vanadium-Redox-Flow batteries do not self-discharge. That makes them ideally suited to store energy over long periods.


 • Hybrid batteries

  We combine different technologies in hybrid batteries, if required by the project. This is what makes us unique. It allows us to combine the advantages of different technologies. Because storage tends to be the largest cost item in our systems, it also distinctly increases the cost-effectiveness for our solutions.

  We make batteries intelligent

  Above all, we make batteries intelligent and enable them to communicate. Our competence lies in connecting the direct current (DC) energy source of batteries to grids running on alternating current (AC). We have many years of experience handling battery chemistry and are experts in battery management. [1]
  Edited by Max - 31-Oct-2015 at 18:31
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 08-Mar-2012 at 22:33
  покрај иновациите кај батерииве, во блиска иднина? посекако ќе дочекаме и освежување по мрежата [1] но бакарот пак ќе си тера по домакинствата иако и за него се крчка закрпа [2]


  In addition, superconductors can act as "fault current limiters" within the national grid, protecting it from the energy surge caused by a sudden rise in consumption. These surges, which caused blackouts across the east coast of the US in 2003 and Europe in 2006, can cause lasting damage to both the grid and public infrastructure. Superconducting materials will cease to conduct without significant energy loss if there is a particularly large current, however, meaning that they can be built into the system to shut down the electricity before it reaches the point of use. http://www.physorg.com/news197898064.html  http://www.expo21xx.com/renewable_energy/19218_st2_wiring_connector/default.htm


  Edited by Max - 08-Mar-2012 at 22:44
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 12-Mar-2012 at 20:20
  ФОТОВОЛТАИКА Според професор Себастијан Семе од Факултетот за електротехника, информатика и компјутери во Марибор, Словенија, фотоволтаиката никогаш не би постоела доколку не постоеше нејзиниот главен извор - Сонцето. "Ефикасноста на претворање на сончевата во електрична енергија е висока во зависност од типот на соларните ќелии, а во најдобрите истражувачки лаборатории, под специјални услови, надминува дури и 40 отсто", објаснува Семе.

  Наташа Вељановска, стручен советник во Регулаторна комисија за енергетика, објасни дека со користењето на обновливите извори на енергија се зголемува сигурноста во снабдувањето со електрична енергија, а се намалува увозната зависност од фосилни горива.
  ...
  http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=EB5ABC05A3E7A94ABFA0630A27D0421C


  за сега првово на Семе Quantum Dots Boost Solar Cell Efficiency by 45% - http://www.renewableenergyworld.com/rea/news/article/2012/01/researchers-quantum-dots-boost-cell-efficiencies-by-45?cmpid=SolarNL-Thursday-January26-2012 [1] како истражување и најава бар медиумски е дозволено, а второто мнение на Вељановска е прашање на смелост и итрина кои повторно зависат од фосилните олигарси и нивните државни(приватни)корпорации  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 24-Apr-2012 at 23:00

  100% efficient PV cells - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=333&PID=126935#126935[/url

  Scientists develop self-repairing solar cell - http://www.sciencedaily.com/releases/2011/01/110104133909.htm [1]

  Solar Power Goes Viral - http://www.ecomagination.com/solar-power-goes-viral

  Edited by Max - 06-May-2012 at 21:22
  Back to Top
  gec View Drop Down
  Newbiе
  Newbiе


  Joined: 25-Apr-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 0
    Quote gec Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 25-Apr-2012 at 08:34
  Зашто продавање само на вишокот?
  Back to Top
  gec View Drop Down
  Newbiе
  Newbiе


  Joined: 25-Apr-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 0
    Quote gec Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 25-Apr-2012 at 09:35
  Батериите сесамо за островски системи, не се чаре за локации каде веќе има мрежа.
   
  Back to Top
  gec View Drop Down
  Newbiе
  Newbiе


  Joined: 25-Apr-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 0
    Quote gec Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 25-Apr-2012 at 13:07
  Izrazot "fotonaponski"e pogresen, ova so napon nema vrska, tocno e "fotovoltaik" spored "foto"i "volta-efekt".
   
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 25-Apr-2012 at 14:41
  Originally posted by gec

  Батериите сесамо за островски системи, не се чаре за локации каде веќе има мрежа.

  и те какво чаре ако (оправдано) несакам или неможам да продавам струја! просто неискористената  енергија подобро е да се складира  него да се фрли, дали!? единствено проблематичен е нивниот еколошки аспект  т.е. кој  би бил потенцијалниот еко-ризик кога сите би користеле батерии, но веќе и кај нив  ова се надминува ко што се вели по новитетите погоре, во секој случај енергетски соживот е општествено корисна појава за разлика од самодоволниот живот...   

  http://photovoltaics.sustainablesources.com/#STANDVSGRID
  Back to Top
  gec View Drop Down
  Newbiе
  Newbiе


  Joined: 25-Apr-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 0
    Quote gec Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 27-Apr-2012 at 17:31

  Зашто продавање само на вишокот струја? Цела струја се продава, не само вишокот.

  Back to Top
  gec View Drop Down
  Newbiе
  Newbiе


  Joined: 25-Apr-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 0
    Quote gec Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 27-Apr-2012 at 17:37

  @max

  за оштествено корисни или некорисни животи не би сакал да дискутирам, но во однос на Фотоволтаик , науката за оваа област вели дека каде што има мрежен систем економски апсолутно е неисплатливо и бесмислено да се прави островски систем (со батерии). Ова е во вообичаената пракса потврдено и така се постапува. Секако ако ти си имаш свое "чаре" може да си правиш како ти си сакаш, но само за себе.
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 27-Apr-2012 at 18:21
  Originally posted by gec

  @max


  за оштествено корисни или некорисни животи не би сакал да дискутирам, но во однос на Фотоволтаик , науката за оваа област вели дека каде што има мрежен систем економски апсолутно е неисплатливо и бесмислено да се прави островски систем (со батерии). Ова е во вообичаената пракса потврдено и така се постапува. Секако ако ти си имаш свое "чаре" може да си правиш како ти си сакаш, но само за себе.

  така е, различна е смислата меѓу теоријата и праксата но настрана што батериите се независно чаре (т.е. ако повеќе се исплати да се складира наместо ефтино да се продава а поскапо да се купува кога ќе треба да се компензира недостатокот од енергија), можеби главно чаре од батериите ќе има есм како мрежен оператор и дистрибутер со оглед дека нема постојано да се преоптеретува мрежата заради наизменичниот проток, туку протокот би се темпирал во договор со домакинствата кои би извезувале, како што е наведено општо во првиот клип од пост #66 погоре

  Originally posted by gec

  Зашто продавање само на вишокот струја? Цела струја се продава, не само вишокот.


  ако произведуваат повеќе одколку што им треба, остатокот можат да го продадат, но со скромно диминзионирање на системите ретко кој кај нас би имал вишок, можеби со новата генерација келии

  туку дај сподели цени за различни ситеми по квалитет и цени http://blogs.scientificamerican.com/solar-at-home/2009/08/26/invert-your-thinking-squeezing-more-power-out-of-your-solar-panels/ [1] но и проекција кои системи во иднина би биле најисплатливи...
  Back to Top
  gec View Drop Down
  Newbiе
  Newbiе


  Joined: 25-Apr-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 0
    Quote gec Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 27-Apr-2012 at 19:10
  Мах, би ти ја препорачал книгава http://www.gec.mk/fileadmin/PDF/fotovoltaik.pdf , ги содржи и основните и посложените работи за ФВ. Авторот е Др,Хартманн, ти и самиот го  имаш цитирано неговото интервју од Порта3.
  На некои од твоите излагања:
  - Производство ФВ- струја во населени места (каде што веќе има ел.мрежа) има смисла САМО ако целото се пракја/продава во мрежата. Едноставна причина е субвенцијата со фидинг-тарифите.Во спротивно ФВ-струјата е (сеуште) прескапа за да ја користиш за себе. Значи се продава целата произведена струја, а не само вишокот.
  - Островски ФВ-системи се прават само таму кај што нема мрежа. Секако,  можеш да постапиш спротивно, но нема да имаш економска оправданост.Не заборави дека ако ти е "чарето" со акумулатори, тогаш и сите уреди во куката треба да ти се на ДЦ-струја или пак да употребиш изменувач ДЦ/АЦ , но ке имаш губитоци и целиот систем нема да има економска оправданост. Но ако ти прави ќеф, никој не може да те спречиWink
  поздрав , www.gec.mk
   
  Back to Top
  gjoko View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 18-Jun-2011
  Location: kicevo
  Online Status: Offline
  Posts: 6554
    Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 27-Apr-2012 at 20:36
  моментално ЕЛС Кичево преговара(убедува) со германски фирми да инвестираат во сончеви капацитети во Кичево,така што би се покрила цела планина `Илиница` која се наоѓа одма источно од Кичево(како Водно за Скопје).На средбата во Германија помеѓу претставниците од Кичево и германските фирми биле зачудени како тоа досега никој не инвестирал во оваа област а има толку сончеви саати.јас сум скептик околу ова чисто од
  лоши искуства на вакви проекти во РМ    
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 27-Apr-2012 at 21:27
  Originally posted by gec

  Мах, би ти ја препорачал книгава http://www.gec.mk/fileadmin/PDF/fotovoltaik.pdf


  ги приметив насловите и претходно, само за изданија финансирани од ГТЗ ме изненади што не се достапни целосно во електронска форма, со оглед дека секој не е во можност да стигне директно до нив...

  инаку што е до производството мислам има смисла и кога вишокот се продава бар за такво нешто знам дека функционира во англија, а според коментарите на Македон понапред претпоставувам тоа е случај и во германија, и повеќе од јасно е дека треба конвертор, а загуби и без соларен систем секоj има т.е. есм си ги наплаќа загубите во мрежата по сметките како 33% ангажирана моќност, додека загубите кај фв кои ако ништо друго никој не ти ги наплаќа се 23.3% losses for DC to AC conversion and other system losses http://solarcellcentral.com/cost_page.html


  Edited by Max - 27-Apr-2012 at 21:28
  Back to Top
  gec View Drop Down
  Newbiе
  Newbiе


  Joined: 25-Apr-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 0
    Quote gec Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 27-Apr-2012 at 22:17

  Книгите се достапни на лица кои ги посетуваат курсевите на ГЕЦ и служат како помошна литература за учење, бидејки темата ФВ бара сериозно учење. Добивме авторски права за 200 примероци, книгите се превод на наставна литература од Германија.

  Конвертори, загуби, проценти и слично, се е прецизно дефинирано и тука нема ни импровизации ни експерименти ни свои толкувања. Секако, твоите мислења се твои, јас ти посочив што вели теоријата и праксата за ова, посебно праксата. Инаку, и во Германија не се продава само вишокот, бидејки тоа нема ни логика ни оправдување.

   

  Back to Top
   Post Reply Post Reply Page  <1 23456>

  Forum Jump Forum Permissions View Drop Down  This page was generated in 0.125 seconds.

  Copyright ©2007 - 2020  build.mk

  Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.