build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ammamm View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2013
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote ammamm Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 12-Sep-2018 at 15:17
Иначе кружниот тек кај Поликлиника Јане Сандански и улицата Коста Новаковиќ (околу 200м) се прават од април месец и немаат абер од завршување.
Земаа 20-30 милиони евра од комуналии за новите згради, една уличка не се способни да направат за пола година!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5544
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 12-Sep-2018 at 18:57
Од фб профилите на изведувачитеBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5544
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 15-Sep-2018 at 13:12
Ул.Коста Новаковиќ,нема абер од завршување,поготово се опасни високите шахти а исто така на некои места има два слоја асфалт на некои еден.Тротоарите се посебна приказна.Којзнае до кога ќе трае.Еве фотки од фб


Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 15-Sep-2018 at 16:55
Улицата е страшна за возење не смее толку време да сто со така високи шахти! Само еден удар може да значи штета од 80-500 евра зависи какви гуми имате!

Инаку убаво што направија кружен и што ја проширија улицата на влез од семафорите!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5544
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 15-Sep-2018 at 17:36
Еве уште едно мало дополнување за состојбата на тротоарите на ул.Методија Шаторов Шарло(по старо Руди Чаевац).Фоткиве се од фб и се поред градилиштето на Голден Арт но не е сјајна состојбата ни со тротоарите на ул.Пандил Шишков.Незнам што чекаат некој да се повреди па после да се префрла вината.Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5544
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 22-Sep-2018 at 12:02
Фоткиве се од првата недела на септември(од фб) се работи за зградата на Офис Ком на ул.Пандил Шишков

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5544
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 22-Sep-2018 at 12:11
ГА 08(од нивниот фб профил)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5544
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 22-Sep-2018 at 12:24
Еве кај има простор да се збута уште по некоја зграда означено со црна а на оние места со жолто веќе се изведуваат градежни активности.Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 639
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 24-Sep-2018 at 07:54
Си ги преставувам и фасадите на тие нови згради за едно 10-15 години...клими,антени,кабли,фали боја,одљуштени парчиња,заградени балкони и тоа во стил на кој како му текнало...

Не знам дали е до тоа што веќе две години живеам во Англија па коа доаѓаш од таква средина во Скопје,по лесно ги воочуваш нештата и недостатоците,дури и тие што не си ги гледал...посебно моите доаѓања во Скопје кога Скопје е ужасно,периодот Ноември-Март,за разлика од останатиот период коа поради временските услови има и зеленина и по чист воздух и повеќе живост,Скопје ми се допаѓа...но дури во овој период,моите последни доаѓања ми даваат дојам дека се наоѓам во провинциски град од Азија,Африка,Блискиот Исток или најблага варијанта некоја недојдија во руските степи,азиска Русија.Инаку сум бил во некои главни градови во Северна Афирка (немаат нафта)и главните радови им изледаат класи над Скопје....

Од сообраќајот преку градежната мафија па до урбанистичката занамареност и неуреденост на цели ареали.За инфратсруктурата ајде што не е развиена и никаква,но и со не многу развиена инфраструктура можеш еден град да го направиш да изгледа европски,само доволно е да го регулираш урбанистикиот хаос,да се стави некој ред,да не се создаваат населби ала збутани бетонски џунгли...

Според досегашно виденото и трендот кој сите го гледаме е дека доколку на Скопје не му се случи земјотресот благодарение на кого се израдија населби како Аеродром (сега само Нов Аеродром остана вреден за потенцирање),Капиштец,Тавталиџе,Карпош...сега буквално цело Скопје ќе изледаше како Дебар Маало,Стар Аеродром,Маџир Маало,Водно,Мичурин,Карпош 1...

Edited by kiriOK - 24-Sep-2018 at 08:01
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5544
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 24-Sep-2018 at 08:20
Originally posted by kiriOK

Си ги преставувам и фасадите на тие нови згради за едно 10-15 години...клими,антени,кабли,фали боја,одљуштени парчиња,заградени балкони и тоа во стил на кој како му текнало...10-15 години се многу долг период бидејќи во оние кои се вселени веќе може да се забележат мноштво импровизации,застаклувања,клими и настрешници кои ја нагрдуваат секоја зграда колку и да е убава. Јас за неколку години очекувам да почнат да реагираат на намален притисок вода, проблеми со паркиинг... Уличките ќе станат претесни(можеби тогаш кружниот тек ќе има логика) а тоа што нема зеленило е посебна приказна. Исто така ќе има голема потреба од градинки и училишта во овој дел. И Мичурин полека но сигурно станува хаотичен и ќе мора да се поработи на инфраструктурата и на изградба на градинка.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5544
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 25-Sep-2018 at 12:57
Поглед кон градилиштето за новата висококатница кај Тобако 2,веќе стигнале на ниво на приземје.(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5544
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 27-Sep-2018 at 16:01
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5544
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 28-Sep-2018 at 08:08
Еве фотки од недовршената ул.Коста Новаковиќ,којзнае кога ќе ја средат.Најопасни се шахтите кои се 5 cm над улицата,а ноќе тоа баш и не се приметува.(фотките се од фб)Back to Top
ammamm View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2013
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote ammamm Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 28-Sep-2018 at 12:43
Со огледа на тоа дека се почна да се работи март/април годинава, некаде почетокот на 2020год. изгледа?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5544
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 28-Sep-2018 at 13:05
Еве и уште еден кратер кај кружниот тек(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5544
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 02-Oct-2018 at 18:29
Почнале да ги асфалтираат патеките но веројатно сите дрва што ќе се наоѓаат на среде пат ќе ги исечат.(од фб)

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 639
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 02-Oct-2018 at 18:42
Овде малце тешко да се разминат два точака,а?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5544
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 03-Oct-2018 at 18:44
Серија денешни фотки од градилиштата низ населбава

1.Дабар на ул.Фрањо Клуз работат на фасадата,предниот дел е речиси готов останува уште задната страна,патем објектов е доста масивен па не се доловува баш со една фотка2.Elena Luka Home скоро и да ја завршија фасадата

3.Адора напредува со проектот Аеродром Црква 3,малце незгодно за сликање бидејќи со едната ламела веќе се до петиот односно работат на шестиот кат а со другата работат на првата надземна плоча.4.Голден Арт ја заврши карабината и сега работат на ѕидаријата5.Офис Ком на ул.Пандил Шишков работат на нивниот втор објект,работат на првата надземна плоча

6.Кај Тобако 2 се прават столбовите за првата надземна плоча

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 639
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 07-Oct-2018 at 08:59
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5544
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 07-Oct-2018 at 13:54

Само незнам зошто ги тргнаа тарабите?Како и да е подобро е за сликање.Патем еве каков поглед би имале станарите од зградата на Дабар.Инаку на ул.Пандил Шишков Офис Ком ќе има вкупно 3 згради бидејќи во нивна сопственост се и бараките меѓу GA O7 и зградата која Офис веќе ја гради.

Еве попрецизно

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.