build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 42>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 618
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 08-Feb-2019 at 20:05
Originally posted by kiriOK

Originally posted by skopskodete

Видете го ДУП-от и ќе видете дека нема врска ова што го зборувате. Во случај ако на некој му текне да направи нов ДУП и да се направат уште 100 нови згради сигурен сум дека ќе има протести.
Плус, треба да знаете и каков е ГУП-от на Скопје и ќе сфатите дека нема врска ова што го пишувате, ама ич.


Само тебе не ти е јасно дека човек дома не усисава толку често колку што у Скопје се менуваат дупови и урбанистички планови...они устав променија,пуздер го направија ти за дуп ми збориш.

А за протести се реални смамо ако започне да се гради на местото на паркот во Мичурин,ова другово нема капацитет да мотивира доволно луѓе за протест.
Евентуално и дел од станарите према Нов Аеродром во врска со градење многу блиску до нивните згради...
Ова се другово башка се новодоселени,ги заболе нив што до нивната зграда која е изградена со уништување на просторот ќе никне друга таква зграда.
Нема шанси да никне зграда во паркот во Мичурин. Веќе Општина Аеродром бара решение тој парк да се реконструира. ДУП-ови и не се менуваат така често, освен во специјални случаи.
Во Острово, Мичурин и Стар Аеродром има уште околу 15-20 места за згради на кои се' уште не почнало да се гради така што нема шанси да се узурпира простор повеќе од она што се планира во овој дел од Општина Аеродром.
Не заборавај колкав неурбанизиран дел има Аеродром кај средното Димитар Влахов (целиот тој реон кај пругите). Тој дел допрва ќе се решава и сигурно таму ќе има места за нови станбени згради кои би требало да никнат во наредните 15-20 години откако ќе бидат изградени сите планирани згради во Стар Аеродром, Мичурин и Острово.

Edited by skopskodete - 08-Feb-2019 at 20:06
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10045
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 10-Feb-2019 at 18:40
И покрај тоа што зградите имаат подземни паркинзи на две нивоа со доволен број паркинг места сепак ситуацијата со паркирањето сеуште не е решена.Возила паркирани насекаде по тротоари,тревници...

Еве неколку фотки од ѕидот на сообраќајниот срам

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 760
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 12-Feb-2019 at 17:55
Не сите станови имаат обезбедени паркинг места...бар ја што знам одпримери со згради на Адора.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10045
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 12-Feb-2019 at 19:35

Колку што знам обврзани се да имаат предвиден паркинг простор е сега колку остануваат доследни на тоа незнам.Обично паркинг местото не е вклучено во цената на станот и со тоа автоматски има коли по тротоари и тревници.Има и случаи каде паркинг системите се толку нефункционални или постојат само на хартија(особено со новоизградените згради во Дебар Маало и кај гимназија Корчагин).Исто така метеж создаваат и бројните кафулиња и ресторани кои се отвораат во деловниот дел бидејчи секој сака до врата да дојде со автомобилот но истите немаат обезбедено паркинг за своите гости.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10045
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 13-Feb-2019 at 20:01
Не сум поминал речиси една недела,има некое новоотворено градилиште??(од фб)

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 618
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 13-Feb-2019 at 20:40
Во однос на немањето места за паркирање надлежните треба да размислат да се направат некои улици еднонасочни и да има паралелно паркирање на колку што е можно повеќе места.

Edited by skopskodete - 13-Feb-2019 at 20:41
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 760
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 15-Feb-2019 at 06:57
Никаков простор за социјални активности,никаков поглед (балканове мислам дека во Скопје започнуваат да имаат само намена ако некој сака да испуши цигара,не знам зошто уопште се прават балкони,или можеби како замена на шпајз бидејќи новите станови немаат шпајз или лоѓа),никакво зеленило,никакви содржини,никаква организација и ред,катастрофални урбанистички и сообраќајни решенија,прашина,бучава,масовна концентрација на огромни маси на луѓе од разно разни краишта в тесен радиус,депопулација на внатрешноста...цела голема населба од монотони еднотипни нискоквалитетни збиени повеќеспратници со бетон и коли наоколу...со еден збор ГЕТО.Edited by kiriOK - 15-Feb-2019 at 07:09
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10045
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 15-Feb-2019 at 19:28
Ми беше успат па направив неколку фотки

1.Порта Аеродром,се бетонираше плочата на петтиот катСостојбата со тротоарот поред градилиштето2.Офис Ком на ул.Пандил Шишков работат на последната плоча со што ќе ја достигнат максималната катност,патем бараките кои се гледаат на втората фотка лево се исто така во нивна сопственост и веројатно по завршување на овој ќе отпочнат со уште еден објект

3.Спроти нив зградата на Moding Construction4.Dabar завршија со фасадата на објектот на ул.Фрањо Клуз5.Голден Арт на ул.Руди Чаевац6.Наспроти нив Адора Црква 3

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10045
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 27-Feb-2019 at 13:40
Еве серија денешни фотки

1.Порта Аеродром веќе почнува да доминира во просторот,а стигнати се до половина

2.Dabar привршуваат со објектот најверојатно наскоро ќе биде ставен во функција3.Elena Luka Home работат на средување на партерот,патем приземјето ќе стане Ramstor Mall

4.Moding Construction

5.Офис Ком на ул.Пандил Шишков6.Голден Арт

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10045
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 27-Feb-2019 at 16:13
Ај уште една нова зграда,неможам баш по рендеров да утврдам за кои бараки се работи но сметам дека е тука негдеBack to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 760
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 28-Feb-2019 at 12:22
Воените кули од позади скоро ќе полнат 50 годишен јубилеј откако се изградени...ретко квалитетни станови во смисла на квалитет...од изолација до распоред.Фасадите после 50 години тотална занемареност имаат само тука таму по некоја гребнатина и падната плочка.

Сакам да ги видам овие сега што се градат во каква состојба ќе бидат за 50 години...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10045
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 08-Mar-2019 at 19:14
По повод отоврањето на Ramstore Mall во приземјето(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10045
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 11-Mar-2019 at 19:47
Од фб

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 618
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 11-Mar-2019 at 23:09
Мора итно да се направи нов монтажен паркинг во Стар Аеродром бидејќи новите згради имаат и продавници, разни фирми и сл. и ќе има премногу возила почнувајќи веќе за година, две. Општината мора убаво да размисли за овој проблем и да го реши. Плус, дополнително да може да се паркира паралелно на скоро сите улици така што би се направиле еднонасочни.

Edited by skopskodete - 11-Mar-2019 at 23:11
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 760
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 12-Mar-2019 at 07:30
Originally posted by skopskodete

Мора итно да се направи нов монтажен паркинг во Стар Аеродром бидејќи новите згради имаат и продавници, разни фирми и сл. и ќе има премногу возила почнувајќи веќе за година, две. Општината мора убаво да размисли за овој проблем и да го реши. Плус, дополнително да може да се паркира паралелно на скоро сите улици така што би се направиле еднонасочни.


Синак...
Значи од Железничка па до крај на Стар Аеродром имаш само две пространства погодни за монтажен паркинг,а тоа се оној на сликата кај
новион Рамстор и еден друг позади Тобако 2.
А точно тој ареал е оној штое и тек ќе биде ултра проблематичен,во Нов Аеродром многу е по лабаво.

А за еднопосочни улици со сегашнава конфигурација на згради се невозможно нешто.

Edited by kiriOK - 12-Mar-2019 at 07:30
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 618
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 12-Mar-2019 at 19:42
Не се согласувам
Има премногу места за монтажен паркинг од Железничка до крај на Стар Аеродром.
Само треба да се има волја за да се средат сите административни работи, бидејќи пари за тоа секако дека може да се најдат, ако не оваа година може стратегиски во наредните години.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10045
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 12-Mar-2019 at 20:08
Има места за паркинг ама како тргнало и тие ќе ги претворат во згради,на пример за Мичурин има простор за монтажен паркинг на ул.Симеон Кавракиров која е преполна со коли и од ден на ден е се полоша за возење и сметам дека треба да се направи едносмерна а проблемот со колите може да се реши на овој простор кој со години стои неискористен.За Стар Аеродром немам идеја каде би можело да се изведе монтажен паркинг освен на местото на паркот околу кулите.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2544
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 12-Mar-2019 at 20:54
Можеби би можеле да се изградат 3 монтажни паркинзи, па и многу повеќе урбанистичките планови да биле наменети за луѓето наместо за малата група профитери. Вака секое место каде што има простор за паркинг ќе биде заземено од зграда, и дополнително ќе се влоши сообраќајниот, еколошкиот, а и економскиот хаос. Овој дел од Скопје набрзо ќе крахира
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 618
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #379 Posted: 12-Mar-2019 at 22:15
Буквално ќе крахира, и затоа општината треба сериозно да размисли да направи монтажни паркинзи на секое место кадешто е возможно.
Еве според мене каде се' може да има и треба:Edited by skopskodete - 12-Mar-2019 at 22:16
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 618
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #380 Posted: 12-Mar-2019 at 22:17
Буквално ќе крахира, и затоа општината треба сериозно да размисли да направи монтажни паркинзи на секое место кадешто е возможно.
Еве според мене каде се' може да има и треба да има:
Edited by skopskodete - 12-Mar-2019 at 22:45
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 42>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.703 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.