build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 21222324>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 24-Jan-2020 at 20:54
Originally posted by skopskodete

[QUOTE=stef4o] Нов проект на Дабар во населбава,незнам за која локација поточно станува збор,досега има 2 нови градилишта значи ова е некое трето(ново)https://www.facebook.com/Dabar1992/

Според ДУП-от 4.2 е тука.
https://pasteboard.co/IRuGvOj.png
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 24-Jan-2020 at 22:29

Na koja ulica e potočno se izgubiv nekako vo izvadokot od planot...?
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 25-Jan-2020 at 01:18
Originally posted by stef4o


Na koja ulica e potočno se izgubiv nekako vo izvadokot od planot...?

Коста Новаковиќ.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 559
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 25-Jan-2020 at 02:08
Originally posted by skopskodete

Добра им е замислата, мора да се признае. Само да го направат на квалитетно ниво парков, и секако да размислат за еден-два монтажни паркинзи.
Го имаш видено тој дел?...ќе станува збор за паркче
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 25-Jan-2020 at 02:10
Originally posted by kiriOK

Originally posted by skopskodete

Добра им е замислата, мора да се признае. Само да го направат на квалитетно ниво парков, и секако да размислат за еден-два монтажни паркинзи.
Го имаш видено тој дел?...ќе станува збор за паркче

Општо за Стар Аеродром мислам за паркинзи.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 25-Jan-2020 at 15:05
Originally posted by skopskodete

Originally posted by stef4o


Na koja ulica e potočno se izgubiv nekako vo izvadokot od planot...?

Коста Новаковиќ.Веројатно за некоја од овие бараки после кружниот тек,зад Акчелик станува збор,веројатно веќе почнало рушењето...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 27-Jan-2020 at 15:44
Населбава ќе добие уште еден парк овој пат на ул.Пандил Шишковhttps://www.facebook.com/OpstinaAerodrom/
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 27-Jan-2020 at 18:48
Тука може совршено да се вклопи подземен паркинг (под паркот). Не разбирам како може толку ограничени луѓе да работат на овие работи, а ај да речеш дека финансиите се проблем, не се. Имаат земено милиони евра од тие комуналии за згради. Тотално лош менаџмент.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 27-Jan-2020 at 19:21
Originally posted by skopskodete

Тука може совршено да се вклопи подземен паркинг (под паркот). Не разбирам како може толку ограничени луѓе да работат на овие работи, а ај да речеш дека финансиите се проблем, не се. Имаат земено милиони евра од тие комуналии за згради. Тотално лош менаџмент.


I da se rešat da pravat parking pak ke nastrada nekoja zelena površina bidejki najčesto odat na varijanta montažen parking ili katna garaža taka da možebi negde megju kulite ke se napravi nekogaš nekoj montažen parking koj e očajno potreben i doprva ke ima potreba soglasno tempoto so koe se izdigaat novi 10-katnici.

Edited by stef4o - 27-Jan-2020 at 19:22
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 30-Jan-2020 at 14:18
Денешни

1.Порта Аеродром

2.Клико Градба3.Саник Инженеринг,само таблата ја сликнав инаку веќе е фрлена темелна и работат на подземните нивоа

4.Офис Ком5.Оваа е на крајот од ул.Пандил Шишков,некако споро одат градежните работи...6.Новото градилиште на Дабар на ул.Коста НоваковиќEdited by stef4o - 30-Jan-2020 at 14:20
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 30-Jan-2020 at 15:06
Поглед од Џеваир облакодерите кон населбава

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 08-Feb-2020 at 14:48
Ќе се отвора уште едно ново градилиште или две незнам точно...

https://www.facebook.com/groups/vozduhsega/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 08-Feb-2020 at 14:54
Еве ги на мапа 5-те новоотворени градилишта

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 10-Feb-2020 at 12:21
Зградата на Адора која ја завршија кон крај на 2019 на ул.Руди Чајевац

https://baumit.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 10-Feb-2020 at 17:36
Од новото градилиште на Дабар на ул.Коста Новаковиќ

https://www.facebook.com/groups/vozduhsega
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 12-Feb-2020 at 13:17
Денешни фотки

1.На ул.Фрањо Клуз од утринава почнато е со рушење на бараките за изградба на две нови згради Porta Residence 1 i 2

2.Клико Градба на ул.Црвена Вода(спорти Макпетрол)почнати се со ископ

3.Новото градилиште на Дабар на ул.Коста Новаковиќ е веќе оформено,бараките се срушени,поставен е кран а наскоро треба да почне ископ и набивање шипови...Станбено-деловниот објект се наоѓа на ул. Коста Новаковиќ бр.17, Општина Аеродром, Скопје.

210 станови: од 30 m2 до 73 m2
11 деловни простории: од 29 m2 до 61m2
178 паркинзи: од 13m2 до 21 m2 (сите се наоѓаат во внатрешноста на објектот)
46 подруми: од 3 m2 до 7 m2Edited by stef4o - 12-Feb-2020 at 14:05
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 559
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 12-Feb-2020 at 15:26
Originally posted by stef4o

Станбено-деловниот објект се наоѓа на ул. Коста Новаковиќ бр.17, Општина Аеродром, Скопје.

210 станови: од 30 m2 до 73 m2
11 деловни простории: од 29 m2 до 61m2
178 паркинзи: од 13m2 до 21 m2 (сите се наоѓаат во внатрешноста на објектот)
46 подруми: од 3 m2 до 7 m2Од 16 живеалишта во двете бараки добиваме 210 станови
Во најминимално сценарио од евентуални 221 возило, добиваме 178 паркинг места, тоа се минимум 43 возила паркирани по тротоари,улици,зелени површини (уствари кои зелени површини)

Edited by kiriOK - 13-Feb-2020 at 04:04
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 12-Feb-2020 at 17:10

Токму тој момент сакав да го посочам,многу од зградите низ Аеродром и низ цел град имаат таков сооднос на станови со паркинг места,тоа веќе создава невиден хаос а како тргнало се продолжува со исто темпо.Плус ако паркингот го наплаќаат посебно од станот тогаш ќе има над 150 коли по околните улички и тротоари.А најсимптоматично на ул.Коста Новаковиќ е тоа што нема ни асален тротоар а за вело патеката не вреди ни да се коментира бидејќи речиси ја нема односно асфалтирани се многу мали делови а другото е кал и вирови по цела должина на улицата.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 12-Feb-2020 at 18:14
И во една ваква ситуација, во општината, на генијалците не им текнува да на местото на новите уредени зелени површини во населбава (кои ги изрекламираа како да се од нигде-никаде нови паркови) да направат подземни паркиралишта, а над нив да се парковите.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 13-Feb-2020 at 16:53

Мислам дека тоа за нив е мега проект,чинам дека попрво ќе нацртаат уште неколку маркици за згради отколку за паркови и подземни гаражи(и да решат да градат паркинг 99% сум сигурен дека ќе претендираат кон монтажен паркинг или катна гаража).За жал во Аеродром се изгради само една катна гаража(кај Бисер) и толку некако застанаа а реално има потреба во Стар Аеродром и Мичурин да се изградат слични такви за да се тргнат колите од улиците и тротоарите...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 21222324>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.