build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 313233
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 21-Jun-2020 at 20:59
Originally posted by stratus

ееее да не го бранам објектот (Порта Аеродром), ама е далеку од за златен багер. Поголем проблем е натрупаноста на цел стар Аеродром, отколку баш овој објект. Скоро поминав таму и има доста сериозно растојание од него до булеварот. Прлично е веродостоен и на рендерот исто така. На таква ударна локација на влезот на општина Аеродром, која да не заборавиме дека е "спалната соба" и не смее да се очекува ништо помалку од 10катница.
Со оглед на колку стотици (буквално стотици) глупости се изградија низ Скопје, се фативте баш за овај објект, кој со габарит, позиционираност и изглед би поминал и во доста посериозни држави. Не е само да се плука по се.
Целосно е неспоредлив со чудовишта како Настел во Тафталиџе!
Јас лично сметам дека ликот му е и надпросечен за скопски услови, не заборавајте какви се несмасни зградишта се изградија во тој дел се до 3та Македонска Бригада. За мене овој објект во тој дел е убедливо најсветла точка.
Значително по за плукање се објекти како БИСИ и Адора Диамонд со се буквално над тротоарот, а за нив и не случнав баш најголеми критики.
сите се за златен багер, не е објектов ништо подобар од Настел, иста фекалија се сите
нема да го ставам на повисоко само затоа што место на два метра од булеварот е на 10 метри, и затоа што исполнува банална основна и законска обврска како изглед според рендерот
објектот е масивен, неадекватен за локацијата, нема нешто подобра фасада од адорите и има премногу станови (околу 300 ако не се лажам)
можеби на локацијата одговара повисок објект, ама да е со помала површина, може на локацијата не одговара никаков објект, туку паркче како што имаше претходно.... се само не чудовиштево од објект
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 729
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 21-Jun-2020 at 21:15
Значи дефинитивно не е локацијава за паркче. Проблемот е тука со густината на згради на целата ново никната населба.
Мене тоа што ми смета со објектот е единствено што во десниот дел, гледан од напред има еден вишок спрат, некако како накнадно додадено.
И никако не треба сите ново изградени објекти да се ставаат во ист кош.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 21-Jun-2020 at 21:30
Да, местово е далеку за паркче. Можеби повеќе би одговарало кула со деловни простории, наместо масивна станбена зграда, ама тоа е...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 21-Jun-2020 at 21:31
Originally posted by stratus

Значи дефинитивно не е локацијава за паркче. Проблемот е тука со густината на згради на целата ново никната населба.
Мене тоа што ми смета со објектот е единствено што во десниот дел, гледан од напред има еден вишок спрат, некако како накнадно додадено.
И никако не треба сите ново изградени објекти да се ставаат во ист кош.
комплетно ја сфаќам потребата за визуелен лендмарк на крајот од долг и широк булевар, така и СЕ дизајнирани најголем дел од кулите по земјотресот
тоа совршено си го правеа кулите во стар аеродром, па после ги изградија глупите адори, пред овој објект имаше друг ѕид објект што го блокираше погледот
Објектот е шлагот на тортата од урбанистички хаос што се случува таму веќе подолго време, а тоа не го оправдува

а не е само аргументот дали треба да има објект
соодносот на површина со висина е катастрофален... тоа е кобното кај многу објекти што предизвикуваат ужас на просечен минувач
плус останува аргументот дека има премногу станови во еден објект... еве исто кулите направени по земјотресот, имаат најмногу по 40-тина станови во нив, по четири на спрат

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5012
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #645 Posted: 24-Jun-2020 at 15:34
GA 09http://www.goldenart.mk/ga09/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5012
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #646 Posted: 25-Jun-2020 at 15:20
Поглед од балкон директно во другата зграда(поточно од зградата на Дабар кон зградата во изградба на Модинг)

https://www.facebook.com/FinestraBau.mk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5012
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #647 Posted: 27-Jun-2020 at 14:05
Детско игралиште на ул.Методија Шаторов,во последно време сите игралишта ги прават на овој начин со слични бои(од фб)Back to Top
Petar044 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Jun-2020
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote Petar044 Quote  Post ReplyReply #648 Posted: 29-Jun-2020 at 11:48
Само 2 нишалки за толку згради, требаше игралиштево да биде големина барем како она спорти Гоце во Карпош.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5012
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #649 Posted: 30-Jun-2020 at 13:17
На ул.Васко Карангелески сеча на дрва веројатно ќе следи и уривање на бараките за уште згради

https://www.facebook.com/jassumodopstinaaerodrom/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5012
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #650 Posted: 06-Jul-2020 at 11:35
Од мојата денешна тура

1.ГА 092.Клико Градба

3.Порта Резиденс 1 и 2 сеуште во подземни нивоа4.Модинг и околните новоградби

5.Саник

....

споредба

ул.Пандил Шишков 2015истата улица денес

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5012
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #651 Posted: 07-Jul-2020 at 15:18
ГА 09

Ќе биде прилично масивна ова е само една ламела десно ќе никне уште една во Г-форма,заедно со Порта Аеродром над 600 стана...

http://www.goldenart.mk/ga09/

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5012
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #652 Posted: 07-Jul-2020 at 15:24
На ул.Милан Зечар има предвидено уште две згради,онаа заокружената со црно меѓу ретките со коцкаста форма чинам само ГА имаат 2 изградено во населбава другиве се сите правоаголни кутии...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 313233

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.