build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 444546
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 705
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #901 Posted: 02-Sep-2021 at 14:40
Итно е потребен паркинг во оваа населба кој ќе го користат не само жителите на населбата туку и сите останати (кои работат и сл.).
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #902 Posted: 02-Sep-2021 at 15:30
Населбава е проблематична од повеќе аспекти

1.Премногу згради,изградени се околу 40-тина(Порта и ГА 09 многу масивни)а планирани се уште 6-7

2.Во секоја зграда не се продадени сите паркинг места,поточно се практикува паркирање по околните паркинзи кај воените кули и црвените згради што прераснува во хаос или пак на партер и по улици што исто така не е добро решение.

3.Зградите требаше да бидат исклучиво наменети за колективно домување без деловни простори кои генерираат хаос,гледам отворени се приватни градинки,многу маркети,аптеки па дури и авто-школи сместени во станови на приземје.Можеше да се остават 1-2 маркици за деловни простори и да имаат соодветен паркинг.

4.Уличките се премногу тесни,на инфраструктурен план ништо не се прави,секое утро е ужас раскрсницата меѓу Руди Чаевац и Фрањо Клуз едноставно премногу возила во тој период гравитираат кон западниот дел од градот а не е направено соодветно решение.

5.Постоечките паркинзи кај кулите се преоптоварени,па станарите наоѓаат начини преку ставање рампи да се заштитат од напливот на нови возила.

Сега е оставено кој како се снајде,но треба да се размислува пред се на монтажни или подземни паркинзи а секако и во однос на регулацијата на улиците и раскрсниците.

Back to Top
zorant View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote zorant Quote  Post ReplyReply #903 Posted: 02-Sep-2021 at 21:27
Во Порта Аеродром уште пред 2-3 недели ми се гледаше дека веќе живеат луѓе.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #904 Posted: 03-Sep-2021 at 06:51
Originally posted by zorant

Во Порта Аеродром уште пред 2-3 недели ми се гледаше дека веќе живеат луѓе.


Да,дел од становите се веќе вселени.
Back to Top
MIla121 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-Sep-2021
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote MIla121 Quote  Post ReplyReply #905 Posted: 04-Sep-2021 at 18:55
Zdravo na site
Zainteresirani sme da kupime stan na Sanik -Hestia.
Procitav nekolku komentari od tipot "podaleku od Sanik"-vo koj kontekst e toa? Imate li nekoi sto ziveele vo tie zgradi i kakvi se komentarite?
Vi blagodaram
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #906 Posted: 05-Sep-2021 at 09:04
https://www.facebook.com/FinestraBau.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #907 Posted: 05-Sep-2021 at 13:47
Originally posted by zorant

Клико Градба и Мараи се „иста“ фирма или како иде?


Се работи за две различни фирми но чинам за зградава дејствуваат како заеднички инвеститори бидејќи на Клико ова им е прв поголем објект.
Еве инфо околу проектот,изведувачи беа Еуровиа

Project Features
Investor: KLIKO GRADBA Ltd
Location: Str. Franjo Kluz – Aerodrom, Skopje
Surface Area: 14 982 m2
Investment Value: 225 741 285 MKD

https://eurovia.mk/works/residential-and-commercial-premise/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #908 Posted: 09-Sep-2021 at 17:27
Пополека и овие бараки почнуваат да се демонтираат и иселуваат,Саник треба да реализира нов проект.Локациски е веднаш до новото градилиште на БауерBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #909 Posted: 10-Sep-2021 at 07:29
Vesta-Sanik,вселива од октомври

https://reklama5.mk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #910 Posted: 21-Sep-2021 at 10:53
Денешни

Порта Резиденс 1Порта Резиденс 2Порта Аеродром,веќе дел од становите се вселени има некои ситни работи околу приземјето и гаражитеEdited by stef4o - 21-Sep-2021 at 10:58
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #911 Posted: 27-Sep-2021 at 11:27
Клико Градба/Мараи завршија со фасадата,денешни фотки

Логото од двете компании...

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 803
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #912 Posted: 28-Sep-2021 at 00:54
На чекор од 2022 година, во главен град, во најурбана општина се гради Клико градба

Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1489
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #913 Posted: 28-Sep-2021 at 09:31
Многу ми се интересни овие селски brand-management проблесоци. Се обидуваат да градат "име" од шверц-комерц-2000 фирми кои се појавуваат само на едно место и еднаш во времето, и тоа со светлечки букви да се гледаат од Центар до Аеродром. Да разберам дека фирми кои се присутни повеќе години и со веќе десетина објекти, ајде некако нека брендираат згради. Има такви, како Адора, Дабар, и други. Некогаш порано биле Бетон, Гранит, Маврово, Илинден, Пелагонија, препознатливи по квалитетот ама букви не ставале. Ама "клико градба" и "два браќа градители", уопште не се никакви брендови.

Не ја разбрале во Македонија што е поентатата на брендирањето. Дека треба да направиш прво десетина супер ултра убави, луксусни, добри згради. И после кога луѓе нема да можат да си дозволат да купат во тие згради заради цената, а го препознаваат брендот, да можат во помала и на друго место од истиот бренд да купат. И по брендот да препознаваат квалитет или престиж. А не да си ја рекламираш фирмата направена за еднократна употреба со цел да заебеш подизведувачи и да им останеш дужен, тоа уопште не е поента на brand-management.

Edited by user8642 - 28-Sep-2021 at 09:34
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #914 Posted: 30-Sep-2021 at 07:15
GA 09,планирано завршување април/мај 2022http://www.goldenart.mk/ga09/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #915 Posted: 01-Oct-2021 at 11:28


https://www.facebook.com/aerodromdenes
Back to Top
zorant View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote zorant Quote  Post ReplyReply #916 Posted: 01-Oct-2021 at 12:20
Originally posted by stef4o

Денешни

1.Modart Residence


...


Овде се почнати со вселување од пред некое време.


Edited by zorant - 01-Oct-2021 at 12:20
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #917 Posted: 05-Oct-2021 at 17:22
од фб,Порта Резиденс 1 и 2

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #918 Posted: 10-Oct-2021 at 13:39
Порта Аеродром од задната страна(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #919 Posted: 12-Oct-2021 at 16:55
од фб

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 444546

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.355 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.