build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
anonimen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote anonimen Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 19-Aug-2018 at 09:03
Ako se sporedi so ostanatite pedesetina novoizgradeni zgradi vo reonot ovaa deluva najsimpaticno,barem na renderot.
Gabaritot e toa sto preci.

Edited by anonimen - 19-Aug-2018 at 09:11
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8878
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 19-Aug-2018 at 09:53
Габаритот е многу голем,поготово им го затвора видикот на станарите од зградата на Дабар.Инаку делува посимпатично од останатите кутии што ги изнаправија изминативе години,но ќе видиме колку ќе останат доследни на рендерите.Еве каква е формата(од фб)

Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 826
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 20-Aug-2018 at 03:25
Во најмала рака задниот простор на зградата наместо паркинг можеле да напарава игралиште со зеленило а паркингот да го направат подземен.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8878
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 20-Aug-2018 at 12:27
Еве неколку фотки од мојата денешна тура низ населбава.

1.Кај зградата на Дабар на ул.Фрањо Клуз се работи на фасадата едната страна веќе е готова сега се работи на делот кон улицата.Патем до зградава има уште бараки за рушење само незнам кој ги има откупено и кога ќе почне.

2.Ова е информативната табла кај новото градилиште на Офис Ком на ул.Пандил Шишков каде сеуште се работи на подземните нивоа па и нема многу што да се слика.

3.На ул.Руди Чаевац Адора веќе се излезени над земја и познавајќи го нивното темпо очекува брзо да ја извишат карабината.

4.Спроти нив Голден Арт ја привршува карабината на нивниот осми по ред објект во населбава5.Оваа е на крајот од ул.Пандил Шишков но се гради прилично бавно6.Објектот на Голден Арт на истата улица

7.Кај Тобако 2.Сеуште се работи на подземните плочи

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 20-Aug-2018 at 15:26
Се прашувам како ќе го издржат сообраќајот сите овие улички откако ќе се наполнат зградите...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13428
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 20-Aug-2018 at 16:15


Никако нема да издржат, посебно наутро и попладне, кога сите ќе одат и ќе се враќаат од работа. Прегусто е изграден тој дел, требаше да се растовари малку, сега нека му ја мислат тамошните жители.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2495
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 20-Aug-2018 at 17:55
Зградата кај Тобако 2 ќе беше одлична доколку позади неа немаше 2 коцки на Адора/Голден Арт.

Од една страна убаво е што се градат нови згради и се зголемува бројот на жители, а со тоа и содржините, но сепак зградиве се пренатрупани и кога-тогаш ќе колабира сообраќајот таму. Во Аеродром, мислам дека треба само да се изградат уште неколку згради на полјаната кај РЦ Ново Лисиче, а потоа плански да се гради во Ќерамидница, кај новиот мост. Пожелно би било ниски згради (4 ката), за да не го засенат новиот комплекс на местото на саемот.

И треба да се подразмисли за демографијата. Кој ќе живее во зградиве? Со добар план, може да се подобри наталитетот во Скопје, да се привлечат мал број луѓе од внатрешноста, да се вратат голем број емигранти, но и да се привлечат имигранти (Филипини, Украина, Венецуела...). Доколку се сериозни со инвестициите на Гугл и Фејсбук, може да се доселат млади и образовани луѓе од странство. На среден рок, Скопскиот регион би можел да достигне 700.000 жители.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
anonimen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote anonimen Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 20-Aug-2018 at 18:29
Okolu ~35 novogradbi izbrojav vo toj reon, pomnozeno so 250 do 300 ziteli vo objekt = 8750 do 10500 novi ziteli so 3000 novi vozila.Prilicno golema koncentracija na mal prostor.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8878
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 20-Aug-2018 at 18:48
Spored planot bea predvideni 48 zgradi taka da moze da ocekuvame izgradba na uste 10-tina. Seuste ima baraki na pocetokot na Franjo Kluz,potoa okolu Akcelik,na Kosta Novakovik kade kruzniot tek mozebi ke bide od korist pod uslov da se vselat komplet site zgradi.Samo neznam kako stojat so prodazba,nekoi gledam maka macat so delovniot prostor no primetuvam nekoi zgradi vo koi i po nekolku godini od izgradbata poveke od 50% od stanovite se prazni.Mislam deka najdobro im odi na Golden Art i Adora cii gradbi dominiraat vo ovoj del.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 734
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 20-Aug-2018 at 20:20
Штета за населбава. Кога веќе се иде на задоволување инвеститори, мислам подобро ќе беше да има 30% помалку парцели, а 30% повеќе катност. Така можеби сообраќајната мрежа ќе беше подеднакво оптеретена, но ќе имаше повеќе простор за зеленило, вело патеки и поголема дистанца меѓу зградите.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 21-Aug-2018 at 07:48
На среден рок, Скопскиот регион би можел да достигне 700.000 жители.

Според проценки од 2015 година, Скопје веќе има нешто над 800.000 жители, така што на среден рок се движи кон 1 милион.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 21-Aug-2018 at 08:57
Originally posted by ironm

На среден рок, Скопскиот регион би можел да достигне 700.000 жители.
Според проценки од 2015 година, Скопје веќе има нешто над 800.000 жители, така што на среден рок се движи кон 1 милион.2002 година Скопје со се Сарај има 506,926 жители...
Без Сарај,самиот град реално моментално нема повеќе од 550,000 жители.
Бројката веројатно е по блиска до 500,000 отколку 550 илјади.

Еве Родени-Умрени за целиот Скопски регион

Скопски регион

2008-2017

Македонци

3,691-3,789 = 48.56% од вкупниот број родени
3,763-3,769 = 48.09%
3,840-3,833 = 47.20%
3,636-3,820 = 46.53%
3,731-3,940 = 46.67%
3,736-3,793 = 46.34%
3,899-4,121 = 47.58%
4,060-4,227 = 50.47%
4,100-4,270 = 48.42%
3,646-4,184 = 47.03%

Албанци

2,722-783 = 35.81%
2,768-793 = 35.37%
3,095-778 = 38.04%
2,966-796 = 37.96%
3,140-911 = 39.28%
3,225-839 = 40.00%
3,137-819 = 38.28%
2,988-899 = 37.15%
3,269-949 = 38.61%
2,992-866 = 38.59%

Преку наталитет и природен прираст очигледно Скопје маргинално расте,и тоа највеќе благодарение на Албанците,Ромите исто така имаат значаен удел и некои останати групи минорно...што значи дека ако Скопје достигне 800,000 буквално ќе треба остатокот од земјава да се претвори во пустош,буквално.

Edited by kiriOK - 21-Aug-2018 at 09:19
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 21-Aug-2018 at 08:59


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2495
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 21-Aug-2018 at 15:54
Мислам дека дискусијата може да продолжи во Демографија
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 22-Aug-2018 at 13:45
Originally posted by stef4oОваа фирма има поставено табла и на градилиштето до Тинексот во населба Острово:
41°59'24.68"N  21°27'15.37"E

Дали на фирмава се истите сопственици од „Голден Арт“?


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8878
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 22-Aug-2018 at 15:29

Neznam ovaa kompanija cesto ja sretnuvam kako izveduvac ili podizveduvac na poveke stanbeni objekti niz gradot.Bea prisutni i vo izgradbata na zgradata na Elena Luka Home i na Dabar na ul.Franjo Kluz. Vo Ostrovo pocnaa pred 5-6 meseci ama neznam sto gradat i do kade se stignati,pretpostavuvam nesto stanbeno samo neznam kolkava visina dozvolija vo toj del?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8878
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 23-Aug-2018 at 17:55
Од фб,ја завршија пред некој месецBack to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 23-Aug-2018 at 18:14


Во жестока конкуренција, сепак една од најгадните.

Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1641
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 23-Aug-2018 at 18:51
Originally posted by Cloverstack

Во жестока конкуренција, сепак една од најгадните.


На “дабарци“ одма десно со жолтите нијанси - е убедливо најгрдото здање во тој круг таму па после е оваа
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8878
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 24-Aug-2018 at 12:48
Од фб

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.