build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 15-Nov-2013 at 00:00

Овој проект на „Голден Арт“ можеме да го следиме и на фејсбук:

https://www.facebook.com/GoldenArtMKD


Originally posted by Џоле


Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 21-Nov-2013 at 13:52
Уште еден станбен објект во најава на Ул. Пандил Шишков бр 2  во Стар Аеродром
Слики од сајтот на Жикол:I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 10-Jan-2014 at 09:11
Аеродром, зградата/зградите на Golden ArtлокацијатаEdited by Џоле - 10-Jan-2014 at 09:13
За сè има вторпат
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 10-Jan-2014 at 13:50
Аеродром, спроти поликлиника Јане Сандански, сликано пред два месеци... Добра заштита за работниците, во секој случај

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 14-Feb-2014 at 19:48
Аеродром


DSC02820 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 19-Feb-2014 at 17:20
Зградата на Голден арт во Стар Аеродром

За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 12-Apr-2014 at 00:08

Уште една нова зграда почна да се гради кај бараките во Стар Аеродром.

Точна локација:
41°59'9.60"N  21°27'22.74"E1


2Edited by Cloverstack - 12-Apr-2014 at 00:09
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 28-May-2014 at 17:54
DSC03786 by george k. 1981, on Flickr

DSC03787 by george k. 1981, on Flickr

DSC03790 by george k. 1981, on Flickr

DSC03789 by george k. 1981, on Flickr

DSC03791 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 29-Jun-2014 at 16:42
Полека почнаа да рушат уште две бараки, така да се на се останати се уште десетина се на се од овој дел. Колку и да сум за рушење на баракиве, ипак се дозволи преголема висина на зградите.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 29-Jun-2014 at 17:32
Previous
 
Освен ако грешам, ова е на улица Владимир Комаров.
 
А сигурен сум дека не грешам, често имам поминувано таму.
 
Сака некој уште сега да почнеме да типуваме колку од ова зеленилово ќе остане откако на оваа локација ќе изникнат станбени објекти ?
Back to Top
pfc View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 27-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote pfc Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 29-Jun-2014 at 17:43
Ова е точно позади Тобако 2 населба стар Аеродром не сум баш најсигурен дека се водат на Владимир Комаров
Back to Top
Roops View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Roops Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 29-Jun-2014 at 17:48
Абе види,нема ништо лошо во тоа да ги тргнат бараките,и гаражите низ цело СК не само во Аеродром,само проблем е ако ги исечат дрвјава за да градат уште згради.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 29-Jun-2014 at 19:33
Улицата е Руди Чајавец. Иначе дел од дрвата кај другите бараки ги преживеаа зградите, не е проблем да се рушат истите пошто не беа средени и делуваа као фавели у однос на другиот дел од Аеродром. Најголем проблем е катноста на објектите, овде не смееше да се дозволи п+5+п, освен ете таа зграда што сакаат порта да биде. Да не бидам као постарине, сеа дека ќе ми го заградат видикот према цело Скопје, али реално претерано големи објекти за овој дел од Аеродром. За 2-3 години ќе мора да размислуваат за проширување на улицата.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 29-Jun-2014 at 19:38
Originally posted by pfc

Ова е точно позади Тобако 2 населба стар Аеродром не сум баш најсигурен дека се водат на Владимир Комаров

 
Па да, кон нив само се пристапува од Владимир Комаров, па затоа спомнав дека се на улица Владимир Комаров бидејќи од таму имам поминувано кон тие бараки.
 
Сигурно се водат на друга улица.
 
Инаку, станува збор за оваа конкретна локација.
 
41.987282, 21.454893
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 30-Jun-2014 at 00:23
Dexter26  Владимир Комаров е 400-500 метри подоле од оваа локација, пристапот на оваа локација е од Фрањо Круз (на втората слика) и Коста Новаковиќ (на првата) , Коста Новаковиќ може да се пристапи преку Владимир Комаров, Трета Македонска бригада и Руди Чајавец.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 08-Aug-2014 at 09:44
Станбена зграда во Аеродром


zikol.com.mk
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 08-Aug-2014 at 14:23
Кокошарник. Треба да се забранат овие високи згради кои не се ниту висококатници а не се ниту нормални згради до 5 максимално 6 спрата.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 08-Aug-2014 at 16:14
Епа кога Жикол ја доби маркицата за оваа зграда, што поише да очекуваме. Исто и со Адора одма спроти оваа зграда, направија црква-донација и маркиците им дозволија да направат згради со 10+ ката и 4 влеза.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 15-Aug-2014 at 18:51
Десно се гледа објектот што го гради Офис Ком близу поликлиниката Јане Сандански:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=52&PID=171377#171377


Лево е еден од оние безброј еднолични клонови кои ги гради Адора, и кои ги обединува идентичен изглед и идентично помпезно име „Елитен станбен комплекс“, кое можам да го сфатам само како добар хумор.
Edited by Cloverstack - 15-Aug-2014 at 19:17
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 15-Aug-2014 at 19:37
Не гледам воопшто ништо лошо во едноличност на објектите на Адора. Сто пати е подобро сите да се исти на ниво на кварт, да делуваат како комплекс отколку шаренило, на кој како му текнало. Луѓе што купиле стан во зграда на Адора се задоволни од квалитетот, пополека оваа фирма станува вистински бренд.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.