build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Скопје - Блаце
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Скопје - Блаце

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 101112
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1321
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 15-Nov-2021 at 21:38
ДВА КИЛОМЕТРИ АВТОПАТ
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 15-Nov-2021 at 21:55
Originally posted by ehrlich

ДВА КИЛОМЕТРИ АВТОПАТ


Strasno oro ke se igre koga ke gi secat lentite na prvite 2 kilometri
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13055
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 16-Nov-2021 at 07:47
Блаце, конечно почна првата фаза од асфалтирањето – Сопствениците на земјиштето незадоволни: Од нив ги храневме децата„Јас со ова земјиште што го имам овде ги растев децата. За 400 денари дали ти ќе го дадеш твоето земјиште кое е на рамница, 5 илјади килограми пченица даваше еден хектар“, вели Изаим Шкрета.

Изаим Шкрета е сопственик на една парцела каде ќе се гради автопатот Скопје – Блаце. Инаку властите на крајот на 2020 рекоа дека завршило отуѓувањето на имотот, некои сопственици го тврдат спротивното.

„Јас не сум за да запре патот овде, бидејќи и јас одам по тој пат. Каде има земјиште за 4 евра, нека ми дадат замена во Скопје некаде, ќе платам и повеќе“, додава тој..

Бидејќи не се договорија жителите при експропр5ијацијата на земјиштето, сега се во судска постапка за конечна цена. Денеска на делот каде се градеше автопатот беше и директорот на ЈП Државни патишта, Ејуп Рустеми. Тој рече ќе биде онака како што ќе одлучи судот.

„Имаме неколку дела од неколку парцели за кои сопствениците на земјиштето не беа задоволни со цената која им беше понудена од државниот проценител. За сите оние кои не се согласија со цената за отуѓување на тој дел, продолжуваат судските процеси и во моментот кога ќе заврши судската постапка и судот ќе оцени за цената на тоа земјиште, кога ќе стигне судска одлука, ние ќе извршиме исплата врз основа на судската одлука“, вели Ејуп Рустеми.

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски изјави дека работите од првата фаза ќе завршат кон средината на 2022, но не даде рок за целосно завршување на работите за автопатот од Скопје до Блаце.

Тој додаде дека за вториот дел кој е со должина од околу 10,5 км, проектот ќе биде подготвен до крајот на овој месец и ќе се даде на разгледување. Инаку Рустеми и Бочварски беа во контрола на работите а до сега се асфалтирани 400-450 метри од автопатот.

https://mk.tv21.tv/blatse-konechno-pochna-prvata-faza-od-asfaltiraneto-sopstvenitsite-na-zemjishteto-nezadovolni-od-niv-gi-hranevme-detsata/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1559
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 25-Nov-2021 at 23:07
Деновиве имаше некои вести околу автопатов, не беше толку вести колку што беше некое фалење од министерство, ама се проврти некоја скица по медиумите со која беа придружени вестите. Ми падна чудна, па да прашам да не е случајно мазната тука од форумов случајно, или е некоја излезена од официјалните институции?https://mms.mk/256773/%D1%81%D0%B5-%D0%BE%D1%87%D0%B5%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%84%D0%B0%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82-%D1%81%D0%BA/
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 353
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #225 Posted: Yesterday at 00:15
Originally posted by user8642

Деновиве имаше некои вести околу автопатов, не беше толку вести колку што беше некое фалење од министерство, ама се проврти некоја скица по медиумите со која беа придружени вестите. Ми падна чудна, па да прашам да не е случајно мазната тука од форумов случајно, или е некоја излезена од официјалните институции?


Размислував за можното заобиколување на индустриска зона Визбегово и надоврзување на клучка Момин Поток со минимална експропријација, па направив една скица како тоа би можело да изгледа.
Во меѓувреме веќе се почна со работа на клучката и беа претставени и рендери и планови, ама скицава која е сосем различна уште се врти по портали. Ohno
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 101112

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.