build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Скопје - Блаце

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14238
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Автопат Скопје - Блаце
    Posted: 05-Mar-2018 at 20:17
Завршен проектот за изградба на автопатот Скопје – Блаце

Проектот за изградба на автопатот Скопје – Блаце во должина од 13 километри е завршен и во моментов е на ревизија, информираше вицепремиерот Кочо Анѓушев. Според него, оваа делница која што ги поврзува Македонија и Косово ќе биде главен приоритет во наредниот период и ќе работат на обезбедување на финансиска конструкција за да почне изградбата.

„63 милиони евра е неговата вредност и тоа е една од инфраструктурните и приоритетни проекти на Владата, бидејќи со Косово, Македонија има значителна трговска размена и срамота е во 21 век дистанца од 90 километри да ја возите два часа. На косовска страна знаеме дека властите и институциите се при крај со автопатот. Македонија ќе биде посветена да таа делница од 13 километри да се направи што побрзо. Немаше техничка документација. Техничката документација е веќе завршена. Ревизијата е во тек и парите ќе бидат одредени и детерминирани како приоритет“, рече Кочо Анѓушев, вицепремиер на Владата.

http://www.alsat-m.tv/mk/%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D1%80%D1%88%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B1%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BF/
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 481
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Mar-2018 at 13:22
Дали изградбата на автопатот ќе биде синхронизирана со спојката со експресниот пат и клучката која е предвидена кај касарната Илинден?
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 938
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Mar-2018 at 14:59
13km е од обиколница до граница. Треба паралелно да се работи и на некое решение до Момин поток, во спротивно мал ќе биде ефектот.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14238
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-Mar-2018 at 17:58


Апсолутно се согласувам, моментално улицата „Јадранска магистрала“ е жив срам за Скопје, а сега, по снегот, има многу новоотворени дупки и возењето по неа е небезбедно.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Mar-2018 at 18:16
Лесно е да се каже да се најде солуција за делот од обиколницата до хотелот Александар Палас, но тоа во моментов е речиси неизводливо. И од лева и од десна страна се дозволи да се изгради индустриската зона Визбегово. Некаде ќе треба да се рушат паркинзи, ѕидови на објекти, па дури и сами објекти на приватни сопственици за да изгради ваквата траса. Можеби треба да се размислува за обнова на асфалтот на оваа траса, со евентуално уште една лента плус за излез од Скопје кон Блаце. На влезот во Скопје, возачите ќе ја имаат обиколницата како избор за да стигнат до било кој дел на градот.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 938
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Mar-2018 at 21:45

Веројатно ќе треба доста експропријација, нешто слично како со Првомајска, но мислам дека има доволно простор да се изведе барем некое 2х2 решение со минимални тротоари, без зеленило на целиот потег.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14238
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 07-Mar-2018 at 09:59
Нема потреба од зеленило, а тротоар може и само од едната страна + велосипедска патека (тука често возат велосипеди по коловозот, а тоа е навистина опасно). И осветлување да се стави, навечер е темно и непрегледно.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 07-Mar-2018 at 12:45
Мислам дека има простор за 2+2 ленти, мал тротоар од едната и тротоар со велосипедска патека од другата страна. Ваквото решение на бул. Борис Трајковски е широко околу 21.2 метри, додека најтесниот дел на Качанички пат е широк околу 13 метри, а има простор за проширување и од двете страни. Всушност, и самите бизнисмени го бараат ова: „Бизнисмените од индустриската зона Визбегово старите проблеми ги кажаа и на новата власт. Побараа Владата да разграничи во чија надлежност е овој дел од градот, со што би се олесниле процедурите околу трошоците кои овие инвеститори ги имаат при градење на нови објекти. Бараат булеварско решение за главниот пат кои минува низ оваа индустриска зона како и поврзување со автопатот кон Косово.“

Би било добро тука да се изгради и IKEA.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 481
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 07-Mar-2018 at 13:00
По мое мислење во 90 отсто од трасата не би требало да има никаков проблем со проширувањето. Во 10 тина отсто можеби ќе се јави потреба од експропријација и евентуално рушење на некоја ограда. Во спротивно што ќе ни е автопат од Блаце до обиколница кога мал процент на возила ќе ја користат обиколницата. Сепак, најголемиот дел од возилата кои доаѓаат од правец на Блаце продолжуваат право кон Визбегово/Јадранска Магистрала а чинам дека и надвозникот кој е предвиден кај касарната Илинден затоа е и наменет, тој експресен пат од обиколница до касарна Илинден да не е попречен туку возилата слободно да продолжуваат кон пластичарска.

Јас, сепак како жител на Визбегово, освен подобриот проток на сообраќај, во целава работа најбитно ми е да се направат тротоари и вело-патека. Следејќи ги активностите на Општина Бутел и скорешното расчистување на околината околу аквадуктот и најавата дека ќе направат пешачка и вело-патека на кејот на река Серава т.е. ќе ја доуредат регулацијата на реката и вело-патеката ќе се поврзе со онаа на Вардар од левата страна во непосредна близина на планираниот надвозник кај касарната, го гледам како најсветла точка бидејќи за да стигнам со велосипед или со пешачење до градскиот парк е еднакво на самоубиство. Доколку и просторот кај аквадуктот се уреди како парк, тука ќе никне едно многу добро катче за Скопје коешто сега практично е зона на самрак.

Edited by Влатко - 07-Mar-2018 at 13:11
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Mar-2018 at 13:21
Не гледам зошто не би се заобиколила цела индустриска зона од западна страна, а сегашниот пат да биде сервисен. Има место западно од зоната да се гради автопатот, и ниви се, ваљда нема да оди многу на експропријација.

Edited by FoSsiL - 07-Mar-2018 at 13:21
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 481
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 07-Mar-2018 at 13:29
Originally posted by FoSsiL

Не гледам зошто не би се заобиколила цела индустриска зона од западна страна, а сегашниот пат да биде сервисен. Има место западно од зоната да се гради автопатот, и ниви се, ваљда нема да оди многу на експропријација.


Колку што знам, нели треба Словенечка да продолжи во тој западен правец како булевар Црна Гора или слично така што пак ќе дојде до некој пресек иако како опција би било одлично доколку има можност да излезе директно кај раскрсницата кај Хубо маркет.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 07-Mar-2018 at 13:49
Не не, Словенија ќе си продолжи накај Бардовци и после Ѓорче ќе се поврзе со Црна Гора.... Јас зборувам за паралелен автопат на Јадранска магистрала, западно од индустриската зона, едноставно да ја заобиколи.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 481
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Mar-2018 at 14:29
Originally posted by FoSsiL

Не не, Словенија ќе си продолжи накај Бардовци и после Ѓорче ќе се поврзе со Црна Гора.... Јас зборувам за паралелен автопат на Јадранска магистрала, западно од индустриската зона, едноставно да ја заобиколи.


Точно тоа ти велам........дека пак ќе се пресекуваат двата правци - Словенечка кон Ѓорче и евентуалниов твој пример. Но колку што знам, во потегот југо-западно од индустриската зона Делта (Визбегово) кон локалитетот Скупи се планира некоја станбена населба така што повторно експресен пат не би дошол во предвид.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-Mar-2018 at 06:45
Тука на ум мора да се стави и највениот нов мост преку Вардар према зајчев рид и како тоа добро би се поврзало со пат во близина на бардовци а западно од јадранската магистрала.
Back to Top
Dukac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Dukac Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Mar-2018 at 11:49
Здраво форумци, јас ја имам трасата во dwg формат и би сакал некако да ја постирам овде, но не знам како. Долго сум на форумот но ретко постирам и коментирам, па молам за инструкции или начин како да го сторам истото.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 481
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 08-Mar-2018 at 13:29
Originally posted by Dukac

Здраво форумци, јас ја имам трасата во dwg формат и би сакал некако да ја постирам овде, но не знам како. Долго сум на форумот но ретко постирам и коментирам, па молам за инструкции или начин како да го сторам истото.


дали можеш да ја конвертираш како пдф документ или пак јпг слика?
Back to Top
Dukac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Dukac Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 08-Mar-2018 at 13:31
Направив printscreen-ови во jpg формат, само не знам како да ги закачам.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 481
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 08-Mar-2018 at 13:41
Испрати ми ги на vlatkotrajan@gmail.com

Edited by Влатко - 08-Mar-2018 at 13:42
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 481
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-Mar-2018 at 12:51
Скриншотови од @Dukac, доколку имаш нешто за појаснување околу нив, пиши

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-Mar-2018 at 16:14
Сега сум уште повеќе збунет Big%20smile

Гледам нов автопат западно од индустриската зона Визбегово, без клучка со обиколницата. И гледам автопат или булевар по сегашната траса низ индустриската зона, којшто кон север преминува во обичен пат со еден коловоз и таков се спојува со новиот автопат кон Косово.

Се прашувам и како новиов автопат точно се поврзува со постојната градска сообрќајна мрежа. 

@ Dukac
За друг пат упатство за постирање слики:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=181

Thumbs%20Up


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.