build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Хотел Плаза - Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотел Плаза - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Хотел Плаза - Скопје
    Posted: 18-Apr-2018 at 11:15

Се урива објектот ТЦЦ Плаза во центарот на Скопје

Општина Центар издаде дозвола за уривање на објектот ТЦЦ Плаза (поранешен Беко) поради проблеми во конструкцијата. Уривањето веќе почна. На истото место ќе се гради нов комерцијален објект, П+6, според постоечкиот Детален урбанистички план.

Новиот објект ќе биде Б градба за комерцијална и деловна намена. Намената и висината се според важечкиот ДУП.

Пред повеќе од 20 дена уривањето беше стопирано од градежните инспектори на општина Центар откако било увидено дека била почната постапка за уривање без одобрение.

https://www.mkd.mk/makedonija/skopje/se-uriva-objektot-poznat-kako-tcc-plaza-vo-centarot-na-skopje
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-May-2018 at 12:32
Уривањето на ТЦЦ Плаза-некако споро им оди со рушењето денес забележав дека донеле уште еден голем багер ама од заштитните завеси неможе баш да се направат некои добри фотки ама еве една од задната страна.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 31-May-2018 at 17:21
Богдановиќ.: ТЦЦ „Плаза“ има одобрение само за уривање, не и за градба

Досега инвеститорот не доставил барање за издавање одобрение за градба, но и да достави како што вели Богдановиќ тоа нема да се издаде додека не заврши мораториумот на градба. Дури откако ќе се изврши ревизија на плановите во овој случај на деталниот урбанистички план „Мал ринг“ ќе се знае колкава ќе биде дозволената висина на објектот.
Според измените на ДУП-от „Мал ринг“ направени во времето на градоначалникот Владимир Тодоровиќ за објектот на ТЦЦ „Плаза“ маркичката е за станбено-деловен објект со приземје, мезанин и 5 ката.
Инвеститорот добил дозвола од претходното раководство за доградба и надградба. Но во текот на надградбата му било речено дека темелите на објектот нема да ја издржат надградбата. Затоа побара дозвола за уривање, за одново да го гради објектот. На состанок со инвеститорот му кажав дека се врши ревизија на сите планови и дека се намалуваат висините на дел од објектите. Каква дозвола ќе добие, ќе видиме кога ќе заврши ревизијата на планот. Дотогаш нема да може да добие дозвола за градба оти на сила е мораториумот“, вели градоначалникот Богдановиќ.
Објектот на ТЦЦ „Плаза“ поранешно „Беко“ во моментов е речиси целосно урнат а просторот е затрупан со земја. Сопственикот на објектот почна со уривање на 20 март, но работите на терен беа прекинати по налог на Општината оти немаше одобрение за уривање и соодветно не го заштитил просторот. Веднаш по тоа сопственикот побара дозвола од Општината по што продолжи со уривање.http://vesti.mk/read/news/15824375/5527334/bogdanovik-tcc-plaza-ima-odobrenie-samo-za-urivanje-ne-i-za-gradba
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 31-May-2018 at 18:51

Според измените на ДУП-от „Мал ринг“ направени во времето на градоначалникот Владимир Тодоровиќ за објектот на ТЦЦ „Плаза“ маркичката е за станбено-деловен објект

Какви таленти!


Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 909
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 01-Jun-2018 at 09:08
Чудно ми е ова со мораториумот. Според кој закон смее општина мораториум да прогласи? Нели ако сите услови се исполнети општината е должна да издаде одобрение за градба?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 01-Jun-2018 at 14:13Навистина не сум упатен во правните аспекти на случајот и не знам ништо за тоа дали и каков основ има за мораториумот. Но во секој случај треба да му се честита на Богдановиќ за храброста и одлучнота да го направи тоа што беше неопходно. Особено што за случајов трпи напади и од својата партија.

Сигурно ќе му беше најлесно и најпрофитабилно да постапи како што прави Златко Марин во Аеродром, да ги продолжи воспоставените лоши пракси и токму со легалистички флоскули да го брани криминалот.

Но ако сакаме подобар град и подобра иднина, нема добра алтернатива на мораториумот и ревизијата на ДУП-овите. Се подразбира вистинска и темелна ревизија, а не некаква чисто формална ревизија без никакви резултати.

Дали некој знае што се случува во Карпош и Кисела Вода? Има ли ревизија на ДУП-ови и доколку да, колку суштински се спроведува?Edited by Cloverstack - 01-Jun-2018 at 14:15
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 909
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Jun-2018 at 12:14

Да, може да му честитам за храброста, но не се сложувам со 100% мораториум. Замисли ситуација со некој инвеститор што има ок проект, си има бизнис план и очекувања кога ќе изгради свој објект, но поради ваква мерка е спречен да го направи тоа. Не ми изгледа тоа на добра бизнис клима. Веројатно е законски покриено ова, во спротивност ќе имаше и тужби кон општината.

Всушност и не му честитам, сега ми текна дека за објектот на ЗСФ кај железничка имаше прекршување на мораториумот.

Edited by <Fresno> - 04-Jun-2018 at 12:16
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Jun-2018 at 12:03
Од рушењето на ТЦЦ ПЛАЗАBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Aug-2018 at 14:02
Што се случува на градилиштето кај бившо Беко. Последен пат кога минував беше веќе целосно урнато и немаше активност??
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Oct-2018 at 13:56
На местото на стоковната куќа БЕКО треба да се гради овој хотел, Хотел Плаза.Edited by Џоле - 23-Oct-2018 at 13:57
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 24-Oct-2018 at 13:22
Сметам дека би било добро одовено да ја следиме реализацијата на овој нов хотел кој треба да се издигне на местото на стоковната куќа Беко која ова лето беше срушена.

Еве малку инфо за почеток и по некоја фотка од уривањето,кога модераторите ќе имаат можност нека ги префрлат и сите оние фотки од нишката за деловни објекти поврзани со проектов.

Богати финансиски моќници си дозволуваат луксуз на рушење“ вели проектантката

Овие денови се прави уште еден „архитектонски геноцид“, наголемо се руши објектот ТЦЦ Плаза, поранешната стоковна куќа, култното „Беко“. Објектот е во приватна сопственост, а дозвола за рушење е издадена од Општина Центар, под изговор проблеми во конструкцијата. Со ДУП-от Мал Ринг од декември 2012 година, изработен од ИНПУМА, планери: Борисав Јосифов, Силвана Ванковска, Благоја Тагасовски и Блажунка Трпковска со кој се изврши класичен упад во центарот на Скопје со што се направи урбанизам кој го одзема јавниот простор на граѓаните “планиран“ е и објектот „Беко“ (мниогу пред проблемите со конструкцијата).
На таа локација предвидана е поголема површина за градење од постоечката, градежната линаја е до улицата „Даме Груев“, односно во иста линија со катната гаража „Тодор Александров“, вкупната површина за изградба е 12.824 м2, а катноста е приземје, мезанин и шест ката. Класта на намени е Б, комерцијални деловни намени, без да биде прецизирано (како за останатите површини за градење од истиот ДУП), дали се однесува на мали или големи комерцијални деловни единици, угостителски единици, деловни простори, хотелски комплекси итн. (Б1, Б2, Б3; Б4, Б5). Се ова е позната пракса и спрега на локалните моќници, бизнис интересите и планерите за да се дојде до што поголема површина за градење, т.е. поголем профит, а се покриено со (не)планска докиментација. И не е прв пат, како стојат работите ни последен.
Проектант на стоковната куќа „Беко“(1973 г.) е архитект Мимоза Несторова Томиќ, добитник на наградата „Андреја Дамјанов“ во 2011 година. Авторката револтирано и немоќно гледајќи што се случува со нејзиното дело за порталот МАРХ изјави: „Богати финансиски моќници си дозволуваат луксуз на рушење, а воопшто патриотски не делува деструктивниот став кој ни стана начин на размислување. Исплатливоста на рушење на ваков габарит како овој објект, веројатно е утростручување на површината и габаритот. Тоа е навистина непознато. Но каде ова води? Каков град сакаме?
Скапо не чини немањето слух за почитување на претходните вредности. Сето тоа е историја на еден град. Цивилизациски е да ги почитуваме, сочуваме и да ги негуваме наследените вредности на градот.“
Објектот беше менуван и предходно. Во виорот на транзицијата стоковната куќа престана да постои, а во торнадото на приватизацијата објектот се пренаамени во хотел, деловен простор, му се доаде базен, стилска настрешница и што уште не. Иако проектантот ќе изјави дека предходните сопственици го почитувале правилото, стручна консултација со главниот проектант за евентуалните измени, рака на срце уште одтогаш објектот ја изгуби својата автентична и квалитетна архитектура.
Доколку претендираме да станеме правна држава, каде постои систем и се негуваат вредности мораме конечно да регулираме што е дозволено,а што не и да научиме да разликуваме добро од лошо.
Општина Центар задлабочена во својот мораториум за да спаси некои делови од центарот (ако остана што да се спасува) како да го подзаборави центарот на државата, ДУП Мал Ринг и издаде дозвола, секако во се според закони и ДУП.

https://www.porta3.mk/bogati-finansiski-mokjnici-si-dozvoluvaat-luksuz-na-rushenje-veli-proektantkata/?fbclid=IwAR1FetHW3K21Sx5EBKTXTwLCNQkGb88WdbLzt_aD1C4TGIhyiVFzxRKKgHY

Еве некои фоткиИ локацијата каде веќе се гради
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 30-Oct-2018 at 19:23
Тука се работи на набивање бетонски столбови(шипови).Фоткава е со лош квалитет(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 10-Nov-2018 at 15:26
Од фб

Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 388
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 10-Nov-2018 at 15:49
Навистина штета за парцелава. Кога веќе се урна објектот на С.К. Беко (а толку ретко гледаме уривање на вакви поголеми објекти) местово можеше да се уреди во парк, барем со нешто да се компензира за сиот изгубен простор во малиот ринг.


Edited by Théoden - 10-Nov-2018 at 15:50
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-Dec-2018 at 14:20
Веќе отпочнале со ископhttps://nezavisen.mk/mk/vesti/2018/12/112390/?fbclid=IwAR19Gl0WK-S22rifOR0M-8zD7IW9iPbt8kUghR5L17S0RiSRwli0auLNyso
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Jan-2019 at 09:18
Од фб

Back to Top
BadBaby View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Mar-2009
Location: Skopje, MK
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BadBaby Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 31-Jan-2019 at 15:11
А дали се знае веќе кој е изведувач на објектот или и тоа е во тајност?

Ако треба да се гради хотел Плаза, дали тој останува поврзан со претходните сопственици и со оној Гранд Плаза? Тогаш фактички станува збор за инвестиција заради проширување на капацитетите, нели?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-Feb-2019 at 13:12
Еве една денешна

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Mar-2019 at 18:36
Некако тешко им оди,денес немаше активности изгледа проблеми им прават темелите од бившиот објект.Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14978
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 12-Apr-2019 at 08:36
Веројатно веќе привршуваат со ископот штом вака багерот излегол на улица (од фб) патем надвор од градилиштето имаат изнесено повеќе песок и прашина отколку внатре,слично е и зад Рамстор и кај уште многу градилишта ширум градов

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.158 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.