build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Универзална сала
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Универзална сала

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 141516
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12540
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 23-Oct-2018 at 13:55
Од изложбата БИМАС, што се одржа пред неколку недели.

За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 588
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 23-Oct-2018 at 17:40
И сега овој проект ќе се реализира? Не сфаќам дали на БИМАС има и проекти кои не победиле на конкурси, магистерски и сл., или пак секој проект таму изложен ќе се изведува или е изведен?

Edited by hcitrS - 23-Oct-2018 at 17:40
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12540
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 23-Oct-2018 at 17:55
Речиси половина од изложените проекти веќе беа изградени, за други беше најавено дека ќе се градат. Е сега, за Универзална сала конкретно, мислам дека беше изложен само проектот, колку што знам од Град Скопје се откажаа од изведување, не знам, можеби грешам.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1562
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 23-Oct-2018 at 19:30
Ова е проект на Коце од пред изборите, го има на претходната страница.

Еве нешто од мај. Од текстов можам да разберам дека ќе се оди на автентична реконструкција на Универзална, но последниот параграф збунува.

Универзална сала ќе му се врати реновирана на градот и со истото име

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски и скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска потпишаа писмо за намери преку кое се дефинираат активностите за унапредување на културата на подрачјето на Град Скопје преку заедничко финансирање на изградбата на Универзална сала.

Салата веќе две години е затворена за посетители, а нејзината изградба предвидено е да почне во 2019 година. Алаѓозовски рече дека објектот е од исклучително значење за остварување на јавниот интерес во културата и културните потреби на нашите сограѓани и на Скопје како културен центар на државата.

„За жал, нашата метропола, поради состојбата во која се наоѓа Универзалната сала, нема соодветен простор за културно-уметнички манифестации меѓу 1.000 и 5.000 илјади луѓе. Во моментов нашите национални установи од културата во Скопје, филхармонијата, операта, Македонскиот народен театар и другите театри излегуваат во пресрет за да се надомести овој недостиг, но тоа создава дополнителни предизвици во нивната редовна дејност“, изјави Алаѓозовски.

Според Шилегов, реконструкцијата на Универзална сала како симбол на солидарноста во изминатите години беше само предмет на манипулација од претходната власт.

„Предизборно беа изработувани и презентирани во јавноста многу проекти, од кои беше реализирано само преименувањето на овој објект. Предизборните ветувања се провлекуваат уште од 2009 година. Ниту претходната локална, ниту претходната централна власт не направија напори да изградат нова сала. Години наназад никој не инвестираше во овој објект. Години нанзад Универзална сала пропаѓа“, рече Шилегов и додаде дека на„ Златните славејчиња“ им ветил дека за јубилејниот 50-ти роденден ќе пеат во новата Универзална сала.

Според Шилегов, Универзална сала треба да се врати онаква како што била и повторно да претставува културно средиште на нашиот град. Тој, исто така најави дека изградбата на салата ќе биде според најсовремените стандарди за безбедност, удобност на гледалиштето и пристапност. Изгледот и функционалноста ќе бидат задржани со дополнителни содржини за други културни манифестации.

Одговарајќи на новинарско прашање Шилегов рече дека постојат неколку проекти за Универзална сала но додаде дека дел се недоразработени, дел се изведени надвор од постапка и процедура, со необезбедени финансиски средства и поради нив Универзална сала е во тешка финансиска состојба. Долгот е 200.000 евра за проект кој е нарачан, а не се знае од кого и нема средства за негово плаќање. Според Шилегов, ќе се најде најоптималното решение и ќе се врати старото име на салата.

https://www.mkd.mk/makedonija/skopje/univerzalna-sala-kje-mu-se-vrati-renovirana-na-gradot-i-so-istoto-ime
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1870
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 23-Oct-2018 at 20:12
Е добро де, на сите нас ни е јасно дека салата треба да се реновира, не ни кажа Коце, знаевме од претходно
А дали и овие ќе успеат во реконструкција, не верувам...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 17-Dec-2019 at 08:09
НА КОНКУРС ЌЕ СЕ ИЗБИРА НОВ ПРОЕКТ ЗА УНИВЕРЗАЛНА САЛА ОТИ ПОСТОЈНИТЕ ДВА СЕ СМЕШНИ, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ

Ќе се прави нов проект според кој ќе се гради Универзална сала. Во Град Скопје постојат два проекти за концертната сала, едниот за реконструкција, другиот за комплетно нов објект во форма на јајце, кои беа направени од минатото раководство. Градоначалникот Петре Шилегов на прашање на САКАМДАКАЖАМ.МК зошто ќе се прави нов проект, а постојат два, вели дека тие проекти не се добри, па затоа на јавен конкурст ќе се избере ново современо решение.

„Во Град Скопје постојат два смешни проекти. Едниот е оној јајце на Коце Трајановски, што беше предмет на исмевање во јавноста. Вториот е за проширување на Универзална сала кој чини 17 милиони ева, но со него ниту ќе се зголеми капацитетот, ниту квалитетот на концертната сала. Ќе добиеме едно фасадирање што беше карактиристика на мината власт“, вели Шилегов.

Конкурсот, како што кажа Шилегов, ќе се спроведе заедно со Здружението на архитекти и Архитектонскиот факултет, односно ќе биде формирана комисија која ќе го води процесот за избор на нов идеен проект. Ќе се бара проект за комплетно нова концертна сала, односно сегашната сала ќе се урива и ќе се гради нова.

„Во буџетот на Владата се предвидени средства за Универзална сала. Моите очекување се во втората половина на наредната година да завршат сите постапки и да почнеме со градба на објектот“, рече Шилегов.

Универзална сала е затворена 4,5 години, односно од 10 март 2015, кога на партиската трибина лидерот на СДСМ Зоран Заев ја пушти бомбата број 8 за изборни измами. По завршување на трибината на Заев, парче од таванот се откорна и падна врз седиштата. Тоа беше причина да се одложат сите планирани настани во Универзална, а одговорните тогаш одлучија место да го санираат само таванот, да се почека целосната обнова на салата.

Тогаш беше актуелен проектот објавен во декември 2013, според кој салата требаше да се урне, а на нејзино да место да се изгради целосно нов објект во форма на јајце. Новата сала требаше да се гради според проектот на архитектите Стојан Павлевски и Иван Симеонов од „Стоун дизајн“, со голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и административни простории. Овој преокт едногласно го избра деветчлена стручна комисија, под претседателство на архитектот Вангел Божиновски.
„Драго ми е што доби признание и можност за натамошна реализација едно барокно решение, кое барокот го третира на специфичен начин, во рамките на еден модерен израз. На проектот му претстои сериозна работа понатаму за да може да се доведе во фаза на изведба“, рече Божиновски, а архитектот Павлевски изјави дека јајцевидниот облик на новата сала симболизира раѓање зашто во Универзална се одржале многу детски фестивали од кои изникнале многу македонски музички ѕвезди.

Во јануари 2015, Универзална сала беше преименувана во Конгресен центар Александар Македонски.

Но во март 2016, од финансиски причини беше откажана изградбата на салата во форма на јајце, а Министерството за култура најави дека обновата на Универзална ќе биде по проектот од пред девет години на „Архангел бојс“, според кој се задржува сегашниот изглед, но салата се надградува со застаклена галерија околу целиот објект и се зголемува бројот на седишта за 200.

Со доаѓањето на градоначалничката функција на Петре Шилегов ѝ беше вратено името Универзална сала, а градоначалникот најави дека до крајот на неговиот мандат таа повторно ќе биде пуштена во употреба.

А. АНТЕВСКА

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/na-konkurs-ke-se-izbira-nov-proekt-za-univerzalna-sala-oti-postojnite-dva-se-smeshni-veli-shilegov/
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 796
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 17-Dec-2019 at 18:47
Негде во 2030 очекуваме разрешница на сагата Универзална...

Воедно и тоа затвореното „Македонско село“, никој веќе жив не го споменува.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 12-Feb-2020 at 08:00
Извадок од ВЕЧЕР...

Шилегов предложи измена на распределбата на средства во буџетот за 2020 година во програмата за култура во износ од 45 милиони денари. Овие средства ќе бидат искористени за изградба на библиотека во Бит Пазар, бидејќи во тој дел, воопшто нема библиотека, но и за отпочнување на активностите за изградба на Универзалната сала.

– Прва постапка е распишување на тендер за избор на понудувач кој ќе ја изведе библиотеката, а исто така и распишување на јавен повик за идејно решение за изгледот на Универзалната сала. Кон крајот на годината ќе се урне стариот објект на Универзалната сала и ќе почне изградбата на новиот – изјави Шилегов.

https://www.vecer.press/шилегов-лани-ем-градел-ем-заштедил-30-ми/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 141516

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.