build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Универзална сала
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Универзална сала

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 29>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 21-Sep-2008 at 19:13
Treba da bide barem 5000, ima golemi koncerti,konferencii sto se pravat tamu namesto da gi lupaat cenite po 1000 denari karta vaka poveke luge po eftina karta ke bide dobro za site gragjani. Kolku pati se desavalo da dojdat stranski bendovi/pejaci pa da pravat po 2 koncerta vo univerzalna sala ili pa da otidat na saem vaka barem pak po solidna brojka ke bide.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 21-Sep-2008 at 21:25
абе треба, ама не може Tongue
плус поголем број, не значи поевтини карти
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 21-Sep-2008 at 21:52
@ plugger

Што треба е едно, а што може е друго... Плус не гледам некоја голема трагедија од организирање два концерти наместо еден, а помала сала има предност во тоа што е „поинтимна“.
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 22-Sep-2008 at 22:07
Универзална сала ќе биде проширена за уште два реда,тоа ќе биде затоа што толку дозволува просторот што значи ќе има уште за околи + 200 посетители. За нешто поголемо ќе треба да биде поголем зафатот со реновирање а тоа не е исплатливо на постара сала.Ова реновирање за Универзална сала ќе биде на еден начин кажано поголемо "шминкање". Ако сакаме поголем капацитет за една концертна сала тогаш ќе треба да си изградиме една потполно нова концертна сала.
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 22-Sep-2008 at 22:28

Ako se sekavas vo 2006 godina Tose Proeski napravi koncert vo belgradska arena kade sto go gledaa 20,000 luge. Da znaes deka 5000 kapacitet e mnogu mal vo sporedba so drugite mesta, treba da imame edna golema sala za koncerti,konferencii i taka natamu. Denesi nekoj kvalitetni bendovi ke vidis kako nema da dojdat 5000 dushi. Po eftina ke bide cenata zatoa sto ke ima pogolem kapacitet i po lesno ke se prodavaat kartite.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 22-Sep-2008 at 22:31
Па београдска арена не е концертна сала, него е сала исто спортска како Борис Трајковски!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 23-Sep-2008 at 12:35
Кога станува збор за капацитетот ќе се повторам.....
 
Originally posted by vardar

Него дали вреди да се инвестира 3 милиони евра во концертна сала со капацитет од 1500(+200 со реконструкција)...... Борис Трајковски може и 10.000 да собере за концерти, саем негде 5-6000 а тука се МНТ и новиот театарот и филхармонија со негде 700-1000.....
 
 
Би додал дека реновацијава изгледа ќе биде 3 милиони + , а да не заборавиме дека ќе добиеме и 3 нови театри (се разбира не можат во секое време да се користат али сепак).
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 23-Sep-2008 at 17:04

Vardar, 3 novi teatri znachi prviot e stariot teatar pa turskiot teatar koj e tretiot?? Makedonski Opera i Balet?? Ne znam toj dali ke se renovira.

A i tuka si vo pravo, za 1500 dushi ne ni treba da se zamara taa brojka e premnogu mala a ke ima i poveke sali. Edino za nekoja predstava ali pak ako taka gledame pa i vo dom na ARM go pravat toa.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 23-Sep-2008 at 18:23
Originally posted by Plugger


Vardar, 3 novi teatri znachi prviot e stariot teatar pa turskiot teatar koj e tretiot?? Makedonski Opera i Balet?? Ne znam toj dali ke se renovira.


За трите театри читај тука:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=13&PID=15107#15107

Турскиот театар е плус.
Исто така филхармонијата не е исто што и постоечкиот објект на операта и балетот. За филхарммонијата читај тука:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=130

Кога на ова ќе ги придодадеме и салата Борис Трајковски, рановираната прва хала на саемот (Метрополис Арена) и други помали објекти како АРМ кој го спомна, мислам дека во Скопје нема да има недостаток од простори за културни случувања од најразличен вид. Така да можеби една концертна хала со поголем капацитет не би била на одмет, ама воопшто не е приоритет. Јас таква работа би оставил за некои многу подобри времиња. Сега имаме потреба од многу поургентни и посуштински проекти во инфраструктурата.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 12-Oct-2008 at 20:39
До крајот на годинава: Обнова на Универзална сала

Image
Единствената концертна сала во Скопје наскоро ќе се реконструира и догради со помош на Владата. Ова го најавија премиерот Никола Груевски и директорот на Универзална сала Душко Поповски. Веќе е распишан меѓународниот тендер за изведувач на градежните активности кои, пак, се очекува да започнат околу Нова година.

“Предвидено е салата да има нов модерен изглед и функционалност според современи стандарди. Ќе се интервенира во ентериерното уредување, проширување на фоајето и негово ослободување од гардеробите, доградба и приспособување на нови простори и содржини, замена на сите дотраени материјали, вградување противпожарни скали, реконструкција на таванот, катовите, галериите, санитарните јазли, квалитетна опрема за озвучување, вентилација и инфраструктура, обнова на фонтаната пред салата. Ќе бидат додадени уште два реда нови седиш та, а старите околу 1.500, целосно ќе бидат заменети и со повеќе простор за поголем комфор на посетителите”, објасни архитектката Ленка Маневска, една од тројцата автори на проектот. За негова реализација ќе бидат потребни околу три милиони евра, но сепак, конечната финансиска конструкција ќе зависи од финалните детали и од ревизијата на проектот кој е стар четири години. За време на градежните зафати, салата ќе биде функционална, а по потреба делови од неа ќе бидат затворани во различни фази од реконструкцијата.

http://www.porta3.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=1028&Itemid=54


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 22-Oct-2008 at 01:15

До Нова година ќе се знае изведувачот на реконструкцијата на Универзална

Во тек е процедурата за вадење имотен лист, со што ќе се создадат услови за целосно легална градба

Сања Наумовска

Тендерот за претквалификација на фирми-изведувачи на реконструкцијата и доградбата на Универзална сала, завршува в понеделник. Од пријавените фирми, до крајот на годината ќе се избере една која ќе го реализира проектот вреден над три милиони евра. Парите ќе ги обезбеди Владата преку Министерството за култура. Во текот на неделава ќе биде потпишан и договорот со авторите на идејното решение изработено уште во 2004 година, за финиширање на изведбен проект за реконструкцијата, кој ќе биде пратен на квалификуваните фирми за да достават своја финансиска понуда.

Одговорните во Универзална сала се надеваат дека административните работи ќе завршат до Нова година, по што веднаш ќе започнат градежните работи. Во моментов, информира директорот Душко Поповски, во тек е процедурата за вадење имотен лист за објектот, со што ќе се создадат услови за целосно легална градба со градежна дозвола.

Реконструкцијата и доградбата на Универзална сала веројатно ќе трае две години, период во кој објектот нема да престане со работа. Според идејниот проект, предвидено е Универзална да се претвори во модерен културен и конгресен центар кој ќе има 200 седишта повеќе, поголем влезен дел и фоаје, гардероби за публиката, надворешна застаклена галерија во две нивоа околу целиот објект со угостителски простор, дел за одмор и за продажба на музички материјал и комерцијални содржини кои ќе и' помогнат на салата да се издржува со самофинансирање.

Во првото ниво на галеријата е планирано да има угостителски дуќани, кафулиња и ресторани свртени кон екстериерот, а второто ниво, покрај фоаје и делови за публиката, ќе биде поврзано и со противпожарни скали и два излеза за брзо празнење на салата во случај на потреба од евакуација. Проширени ќе бидат и гардеробите на настапувачите, кои во моментов не ги исполнуваат ниту најосновните услови.

Во втората фаза од проектот е предвидена и изградба на помошна помала сала со 300 седишта, која ќе ја користи истата сцена, но од задната страна. Сепак, вели директорот Поповски, засега се соочуваат со имотни проблеми поради тоа што овој дел од проектот ќе почека нивно разрешување.

Во проектот не се влезени ниту сценските технологии, осветлението, озвучувањето, киноопрема и други, затоа што кај нас нема фирми кои би можеле да ги проектираат, ниту пак да ги изведат. Затоа, за нив ќе се распише посебен тендер и ќе се обезбедат дополнителни средства“, вели Поповски. 

http://utrinski.com.mk/?ItemID=504815C98A6E484098237F65C0FA1212

Овој последниот параграф темелно ме вади од кожа. Објаснувањето не соодветствува со вистината. Очигледно е параван да се сокрие некоја слабост на надлежните.

Back to Top
staxx View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 01-Nov-2008
Location: SK
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote staxx Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 01-Nov-2008 at 11:08

Ludje!!! Ne gledajte na rabotive megalomanski. Proektov e izvonreden vo odnos na toa sto bi pruzil. Ce vi dadam eden primer: KUD Orce Nikolov saka da organizira godisen koncert od folkloren karakter. Ne moze sea, koncertot da se odrzi na SAEM ili vo Boris Trajkovski, najprvin zatoa sto treba da se sedi, a vtora rabota e sto se ocekuvaat okolu 1000-1500 posetiteli. Sto znaci i vo aktuelnava univerzalna tretina od sedistata ce zjaat i toa, Orce vazi za naaj naaaj KU drustvo vo MKD. A kaj se ovie ostanative sto ne mozat ni Dramski da go napolnat.

Ako bese muabetot za kapacitet, trebase vo Boris Trajkovski da smestat ludje i zad golovite i da napraveja uste edna platforma kako vo Atina ili San Antonio pa da se dobijat max 15000 sedista, a salata da se prilagodi i za kapacitet so pomali potrebi so pregraden zid.

TOP Proekt.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 01-Nov-2008 at 17:45


Пост на место. Универзална е тоа што е и нема потреба од проширување освен ако не се добие нешто со поинтелегентна организација на внатрешниот простор.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 01-Nov-2008 at 20:47
Мислам дека најбитно е да се реши влезот на поубав начин и да се прошири а капациетот е доволен може само некои плус 200 седишта.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 01-Nov-2008 at 21:00
Originally posted by staxx

Ludje!!! Ne gledajte na rabotive megalomanski. Proektov e izvonreden vo odnos na toa sto bi pruzil. Ce vi dadam eden primer: KUD Orce Nikolov saka da organizira godisen koncert od folkloren karakter. Ne moze sea, koncertot da se odrzi na SAEM ili vo Boris Trajkovski, najprvin zatoa sto treba da se sedi, a vtora rabota e sto se ocekuvaat okolu 1000-1500 posetiteli. Sto znaci i vo aktuelnava univerzalna tretina od sedistata ce zjaat i toa, Orce vazi za naaj naaaj KU drustvo vo MKD. A kaj se ovie ostanative sto ne mozat ni Dramski da go napolnat.

Ako bese muabetot za kapacitet, trebase vo Boris Trajkovski da smestat ludje i zad golovite i da napraveja uste edna platforma kako vo Atina ili San Antonio pa da se dobijat max 15000 sedista, a salata da se prilagodi i za kapacitet so pomali potrebi so pregraden zid.

TOP Proekt.Изгледа после толку архитектонски разочарувања што се случуваат во градов рефлексно почнуваме да мразиме и решенија достојни за поздравување. Одличен пост

BTW Добредојде Cheers
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 17-Nov-2008 at 00:22

Девет фирми заинтересирани за реконструкција на Универзална сала

Фирмите што ќе ја поминат претквалификацијата ќе можат да достават финансиска понуда

Девет фирми од Македонија и од странство се заинтересирани да ја реконструираат и доградуваат Универзална сала. Фирмите, меѓу кои има компании од Италија и од Грција, веднаш штом ќе биде готов основниот проект, ќе бидат претквалификувани и оние кои ќе влезат во втората фаза ќе го добијат проектот и ќе можат да достават финансиска понуда.

Во моментов, Комисијата за јавни набавки во Универзалната сала ги чува затворени понудите од деветте фирми. Се чека да се потпише договор со проектантите кои ќе го направат основниот проект, бидејќи без него не може да се оформи цената на реконструкцијата. Во Универзална веруваат дека сите процедури ќе завршат до Нова година, кога ќе се знае изведувачот на реконструкцијата. Во меѓувреме, избрана е и фирмата „Неимар МГ“, која ќе направи ревизија на проектната документација.

Според постојното идејно решение изработено во 2004 година, Универзална сала треба да има 200 седишта повеќе, поголем влезен дел и фоаје, гардероби за публиката, надворешна застаклена галерија во две нивоа околу целиот објект со угостителски простор. Во првото ниво на галеријата е планирано да има угостителски дуќани, кафулиња и ресторани, а во второто ниво - фоаје и делови за публиката. Проширени ќе бидат и гардеробите на настапувачите. Во проектот не се влезени сценските технологии, осветление, озвучување, киноопрема и друго, за кои ќе се распише посебен тендер и ќе се обезбедат дополнителни средства.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=684F7DBA5C9CBA4088F45398EC43054A

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 17-Nov-2008 at 15:48
мене сеуште ми смета тоа решетката на влезот, ако толку сакале решетка да направат, барем да имаше некои интересни форми
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 17-Nov-2008 at 17:14
Toa resetkata moze da e so namena za pustanje na platna so reklama za najava za nastanot sto sledi (kao po muzeite so ima).Ne znam samo pretpostavljam, ama mene na takvo nesto mi lici ako ima druga funkcija osven estetikata.
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 17-Nov-2008 at 19:31
Сепак добро е што ке се реновира универзална
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 17-Nov-2008 at 20:57
Уште и акустиката ако е средат која стварно е очајна
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 29>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.