build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Универзална сала
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Универзална сала

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 29>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Универзална сала
    Posted: 31-Oct-2007 at 01:12
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2533E0A09AA6814A891AFF3E1ED4DCF2


Универзална сала прво да се реновира, а потоа да се прекрсти во „Тоше Проески“


Недостоинствено е руиниран објект да го носи името на Тоше, смета советникот Коле Манев

Советниците ќе ја достават иницијативата до Координативното тело

Универзална сала да го добие името Тоше Проески, но претходно да се реновира за да може достојно да го носи името на прерано загинатиот уметник, се согласија советниците на Советот на Скопје. Одлуката ќе биде упатена до Координативното тело за зачувување на ликот и делото на Тоше Проески, кое треба да даде согласност. По добивањето на согласноста, Советот уште еднаш ќе одлучува, овој пат за конечно преименување на Универзална сала. На вчерашната седница со едногласна одлука советниците од сите политички групи ја поддржаа Нацрт-одлуката за преименување на Универзалната сала, но нагласија дека во периодот додека се чека одговор на иницијативата од Координативното тело, да се направат напори Градот Скопје и Владата да вложат во реконструкција на објектот. Според зборовите на советникот Коле Манев, не е в ред името на балканската поп-икона да го носи објект кој е руиниран и е во тажна состојба.

„Заложбата за преименување е в ред, но прашањето е на каков објект му го даваме името на Тоше. Треба да се запрашаме дали на тој начин му правиме чест на Тоше. Сметам дека додека трае постапката за преименување, треба да се преземат активности за реновирање на салата, бидејќи на тој начин уште еднаш ќе му оддадеме почит на Тоше“, истакна советникот Манев.

Од друга страна, пак, советниците се едногласни дека единствената концертна сала во државата во која и Тоше, како и многу други наши уметници, ги направил своите почетоци во музичката кариера, е вистинскиот објект кој треба да го носи неговото име. Советниците се едногласни и во ставот дека по именувањето на Универзална сала, името на Тоше не треба да се употребува во нови предлози за именување улици, мостови или, пак, други објекти. (С.Н.)

Edited by Cloverstack - 31-Oct-2007 at 01:15
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 31-Jul-2008 at 09:09
Gunz  
 
 
Него дали вреди да се инвестира 3 милиони евра во концертна сала со капацитет од 1500(+200 со реконструкција)...... Борис Трајковски може и 10.000 да собере за концерти, саем негде 5-6000 а тука се МНТ и новиот театарот и филхармонија со негде 700-1000.....
 

Универзална сала се распаѓа, проектот за реновирање во фиока

За 3 милиони евра Скопје може да добие модерна концертна и конгресна сала

Сања Наумовска

Проектот за реконструкција и доградување на Униврзалната сала се' уште стои во фиока, иако нашата единствена концертна сала се распаѓа. По најавата во 2005 година дека салата ќе се реновира во две фази, во кои покрај застаклена галерија на два ката и дополнителни простории ќе добие и нова помала сала и паркинг, до денес ништо не е реализирано.

„Во Универзална и понатаму се одржуваат концерти и други настани и доаѓаат познати уметници, но ние се срамиме кога треба да влезат во гардеробата или во тоалетот“, вели директорот Душко Поповски. Тој објаснува дека озвучувањето и осветлувањето се застарени, климатизација нема, а вентилацијата функционира само во половина сала бидејќи преостанатиот дел нема мајстор што може да го поправи. Загревањето на салата зиме зависи од "Топлификација", а таа, како и кај сите други корисници, го исклучува во 22 часот.

„Кога има некој настан навечер, сите седиме во капути бидејќи десет минути по запирањето на греењето салата е ледена зашто нема никаква изолација. Сите вградени метеријали се направени да ги задоволат потребите на овој привремен објект за 10 години, но таа и по 42 години и понатаму ни служи и е единствената концертна сала во државата“, вели Поповски, потенцирајќи дека е најстрашно кога се одржуваат детски фестивал пред кои сите вработени детално проверуваат се' во салата, а особено покривот, од каде што поради долгогодишното прокиснување висат картони и се појавуваат други опасности кои можат на децата да им паднат врз глава. Проверка на челичната конструкција на објектот била направена првпат пред неколку години, иако тоа е обврска што мора да се реализира на секои пет години.

Според проектот за доградување, што директорот во минатите години го претставил на Град Скопје и пред Владата, Универзална треба да се претвори во модерен културен и конгресен центар кој ќе има 200 седишта повеќе, поголем влезен дел и фоаје, гардероби за публиката, надворешна застаклена галерија во две нивоа околу целиот објект со угостителски простор, дел за одмор и продажба на музички материјал и комерцијални содржини кои ќе и' помогнат на салата да се издржува со самофинансирање. На првото ниво на галеријата се планираат угостителски дуќани, кафулиња и ресторани свртени кон екстериерот, а второто ниво, покрај фоаје и делови за публиката, ќе биде поврзано и со противпожарни скали и со два излеза за брзо празнење на салата во случај на потреба од евакуација. Проширени ќе бидат и гардеробите на настапувачите, кои во мементов не ги исполнуваат ниту најосновните услови. Во втората фаза за реализација на проектот предвидена беше и изградба на помошна помала сала со 300 седишта, која ќе ја користи истата сцена, но од задната страна. Во зафатот ќе бидат поместени депоата и задсценскиот простор на левата и на десната страна на сцената.

Процените велат дека реновирањето и доградувањето на Универзална ќе чинат околу два милиона евра. За набавка на ново озвучување, осветлување и кино-опрема со солиден квалитет кој ќе ги задоволи барањата и на познати уметници од светот ќе треба да се одвојат уште 1 милион евра. Директорот Поповски вели дека е свесен дека Градот Скопје нема финансиска моќ да го финансира овој капитален проект, иако тој секоја година бара проектот да влезе во градската програма за реализација на буџетот. Проектот бил презентиран и пред Владата, од каде што се' уште очекува повратен одговор.

Utrinski
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 31-Jul-2008 at 09:13
Нека изградат нов одма до Борис Трајковски
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 31-Jul-2008 at 11:36
Originally posted by vardar

Gunz  
 
 
Него дали вреди да се инвестира 3 милиони евра во концертна сала со капацитет од 1500(+200 со реконструкција)...... Борис Трајковски може и 10.000 да собере за концерти, саем негде 5-6000 а тука се МНТ и новиот театарот и филхармонија со негде 700-1000.....
Да, прашање е дали вреди и од каде би требало да дојдат парите (во зависност од тоа кој (ќе) стопанисува и каде (ќе) оди профитот од салата). Ако е на градот, тогаш зошто да не проба да ја даде под концесија, од каде би дошла и инвестицијата? Со толку средства потребни за инфраструктура, би било вон памет градот да инвестира свои пари во ваков проект.

Во секој случај добра лекција за многу помпезно најавувани работи во МК, без разлика дали се сали, музеи, автопати, споменици... Постојните ни се распаѓаат, ама се силиме дека ќе сме изграделе цел куп нови. Roll%20eyes


Edited by Cloverstack - 31-Jul-2008 at 11:36
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 31-Jul-2008 at 12:56
Пак ми го префрли.....
Ти изгледа не го сфати ова "Gunz"     Bash  Poke
 
 
Ја ти го пребацив пошто нишката реставрација/реконструкција е наменета за објекти од културното наследство, а од досегашна пракса вакви и слични чланци идат тука.
 
Па универзална е дел од културното наследство Shifty Big%20smile
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 31-Jul-2008 at 12:58
Иначе ако се најде инвеститор нека ја дадат на концесија дури може и да ја шитнат, но да не ја "пренамени" после инвеститорот во трговски или станови Roll%20eyes
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 31-Jul-2008 at 13:03
Шиткање на ваков тип на објекти не ми се свиѓа... Според мене концесија е многу подобро решение.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 31-Jul-2008 at 13:25

До негде се сложувам иако приватизација на една концертна сала е абсолутно ништо во споредба со енергетските капацитети/банки/телекоми што ги шитнавме (и на кого Ohno  ) За жал ми се чини дека целата "стратегија" за универзална се состои од молење за 3 милиони евра.... де кај градоначалникот де кај премиерот,  ако изборот е меѓу уште 5 години молење и шиткање на приватњак (со многу строги и јасни услови) тогаш нека ја шитнат Dunno (се разбира концесионер е најдобра варијанта)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 01-Aug-2008 at 13:51
зашто да ја шитнат бре, не гледам зашто не вреди да се реновира целосно, а и со концесија се согласувам

Edited by zabegan - 01-Aug-2008 at 13:52
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 01-Aug-2008 at 15:04
Па концесија е најдобро, зборот ми беше подобро да ја шитнат на некој приватњак кој ќе ја реновира него да фрлаат 3 милиончиња градот или државата. И со реконструкција се работи за сала со капацитет негде 1.700 што не е многу, тука се саем и новата сала за поголеми концерти, а покрај постоечките театри се градат и стариот театар и филхармонија кои можат да се користат за помали работи.
 
Сеа и ја нејкам да се приватизира али мислам дека во овој момент 3 милиони можат многу попаметно да се потрошат, како на пример за дабл декери Bash 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Sep-2008 at 03:52

И универзална сала ќе се обновува со владини пари

Директорот Поповски вели дека министерката за култура ветила финансирање на проектот за реконструкција и доградување на салата

Деспина ТрајковскаПо тригодишни најави за реконструкција и доградување на Универзална сала, се чини, проектот, конечно, ќе се реализира. Во изминатите десетина дена директорот на салата Душко Поповски и министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска одржале две средби на кои било разговарано за обнова на единствената концертна сала во Скопје. Иако објектот е под надлежност на градските власти, Министерството односно Владата пројавила интерес за санација на Универзална, која на Скопје му е повеќе од потребна.

„Добивме гаранции дека Министерството ќе го реализира проектот, а одлуката ќе биде усвоена на некоја од наредните владини седници“, ни изјави Поповски, потенцирајќи дека на двете одржани средби со министерката биле дефинирани речиси сите детали за планираната обнова на салата. Министерството прифатило да се реализира постојниот проект за Универзална сала кој надлежните уште од 2005 година го презентирале пред Град Скопје и Владата, но поради недостиг од средства тој останал нереализиран. Постојниот проект, кој всушност засега се наоѓа во фаза на идејно решение, предвидува реконструкцијата и доградувањето на салата да се изврши во две фази и таа да се претвори во модерен културен и конгресен центар. Предвидено е салата да добие поголем влезен дел и фоаје и два странични т.н. прстена слично на постојната купола на салата. Во двата нови странични дела, кои ќе претставуваат еден вид надворешна застаклена галерија на две нивоа, планирано е да се наоѓаат угостителски содржини, музички студија, дел за одмор... Проектот предвидува и проширување на гардеробите, поместување на затсценскиот простор, а можно е и зголемување на постојниот капацитет на салата.

„Начелно, тоа се основите на проектот кој сега се наоѓа во фаза на идејно решение. Во зависност од изработувачите и условите на теренот, тоа може да претрпи минимални корекции до неговата изведба во основен проект“, вели Поповски, кој информира дека салата нема да се прошири во габарит, бидејќи тоа го условува челичната конструкција. Покрај доградување на салата, ќе се изврши и комплетна замена на постојниот материјал. Иако засега е неблагодарно да се зборува колку ќе чини реализацијата на проектот, предвидено е дека за него ќе бидат потребни 3 милиони евра. Можно е тој да чини и поскапо доколку се одлучи вградување најсовремено осветление и озвучување во салата.

Директорот на Универзална вели дека не може да посочи кога би почнала евентуалната реконструкција, бидејќи, пред се', тоа зависи од конечната одлука на Владата. Оттаму, односно од Министерството за култура засега не даваат никакви информации.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=14A4B91931B6C94FBCA9F7FB34EA5EA5
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Sep-2008 at 04:48

Јес, јес, јес!
Е, ова треба да се направи пред да се прекрсти салата во „Тоше Проески“, бидејќи на таква гадна сала не му доликува такво име!

Уште еднаш браво и ај конечно да го дочекаме ова!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Sep-2008 at 12:00
Нема што да се прекрстува. Ај ако не па сега да се прекрстиме у Република Тоше Проески. Едноставно глупа е тенденцијата се да се вика тоше проески. Доволно е неколку објекти, а не све.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Sep-2008 at 12:10

За салава мислам е прикладно да се вика по Тоше

Инаку идејното решение (колку што можам да видам од таа мала сличка) иако не опфаќа некој баш радикален зафат, влева надеж дека салава може квалитативно сосема да се трансформира и да добиеме прилично симпатичен објект, наместо моменталната грдосија.


Edited by Cloverstack - 09-Sep-2008 at 12:11
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 09-Sep-2008 at 12:32
Универзална сала е подарок од Бугарија после земјотресот. Требало да служи како времен објект до изградба на нова сала. Ама ете служи скоро 50 години, како и многу други објекти во градов. Тој објект е барака и сум против било каква санација, односно против џабе фрлање пари. Едноставно објектот заслужува да биде бутнат и да се изгради нова сала на тоа место, со исто или можеби малку повеќе капацитет.

Edited by lslcrew - 09-Sep-2008 at 12:32
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-Sep-2008 at 13:13
И ако имате приметено, баш поради ваквата состојба на Универзалната сала, се повеќе манифестации не се оддржуваат тука!
Тоа е веќе прва последица од тоа што скапува со години
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 09-Sep-2008 at 20:41
Originally posted by lslcrew

Универзална сала е подарок од Бугарија после земјотресот. Требало да служи како времен објект до изградба на нова сала. Ама ете служи скоро 50 години, како и многу други објекти во градов. Тој објект е барака и сум против било каква санација, односно против џабе фрлање пари. Едноставно објектот заслужува да биде бутнат и да се изгради нова сала на тоа место, со исто или можеби малку повеќе капацитет.
и јас се двоумев меѓу рушење и реновирање, и сеуште се двоумам, може да се сруши и да се изгради нова, нешто у стил на филхармонијата, но ако има ист капацитет не ја гледам смислата во тоа, па би одел чисто со реновирање
но ме плаши и вакви крпеници кога се прават, скоро секогаш е ризично со нив и некогаш се непотребни
навистина сум неодлучен
но, што се случи со паркингот што требаше да го средат?

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 09-Sep-2008 at 22:10
Зашто смислата ја гледаш во капацитетот. Салата до некаде ги задоволува потребите. Причина поради која треба наново да се изгради е тоа што од ден на ден скапува и еден ден ќе се сруши на некого врз глава, а не поради капацитетот. Токму од овие причини треба нова сала, а секако добредојдено е доколку би била со поголем капацитет пошто Скопје од пред 50 години значително му е зголемена популацијата.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-Sep-2008 at 22:16
па претпоставувам дека ако ја реновираат ќе ги решат проблемите со скапувањето
но како што гледам дечките сакаат само да доградуваат, ја имаат објаснето доградбата, но не и реконструкцијата
ова ми личи како да прекриваат ’рѓа со боја без претходно да ја исчистат рѓата, ако ме разбирате
па би се согласил со лсл

како мал се плашев тоа „лустерите“ дека ќе паднат врз мене иако тогаш беа во добра состојбаBig%20smile


Edited by zabegan - 09-Sep-2008 at 22:21
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-Sep-2008 at 22:21
И јас се сложувам со некои од вас да го рушат од темел , но ми се допага формата и не би било лошо да ја модернизираат малку , и да ја прошират за да личи на нешто и да собере повеке народ , за да не се мрзнеме низ зимава на некои други под-отворени сали или стадиони на отворено хехе
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 29>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.189 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.