build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Геотекстил

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Геотекстил
    Posted: 31-Jan-2019 at 11:43
Дечки, разгледував низ форумов и не наидов на тема за геотекстил. Би сакал овде малку да поелаборираме за овој едноставен, ефтин но многу корисен материјал.

За почеток основни својства на геотекстилот:

- Геотекстилите се материјали кои можат да бидат ткаени и неткаени и се користат за геотехнички работи за одводнување поради заштита или подобрување на својствата на приментите материјали. Изработени се од синтетички влакна и тоа: полиестер, полипропилен, полиамид, полиетилен и др.

- Барани својства на геотекстилот се јакост на кинење при затегнување - од механички аспект и трајност на геотекстилот - од физичко - хемиски аспект.

- Горенаведените својства се добиваат во зависност од грамажата на метар квадратен. На пример 200гр./м2, 300гр./м2 итн.

- Геотекстилот најчесто се употребува при конструкција на сообраќајници при што се постила на планумот со цел да раздвои два различни слоја на пример земја и тампон. Го спречува мешањето на двата слоја а сепак функционира како филтрат кој ја пропушта водата. Исто така примена може да најде кај потпорни ѕидови во задниот дел каде што исто така функционира како дренажа. Одлична примена секако има кај бекатонските паркинзи и стази со две функции од кои првата е повторно разделување на два слоја (земја и тампон) и втората е спречување на вегетација да продре нагоре кон бекатонот. Со првата функција исто така се спречува и понатамошно деформирање на бекатонските површини.

За почеток, мислам дека тоа се основните функции на овој материјал, слободно додавајте примена и бенефит од истиот.

Back to Top
dareoh View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Apr-2019
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dareoh Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Apr-2019 at 21:05
Многу корисно нешто ако е некој заинтересиран имам многу м² неткаен фор сале 😁
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Apr-2019 at 07:31
колку грамски е и која му е цената?
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.074 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.