build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Редослед на реновирање стан

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lenp View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lenp Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Редослед на реновирање стан
    Posted: 26-Apr-2019 at 20:16
Ќе реновирам стар стан целосно (се во него). Почнав со мајстори за струја и почнаа да ја вадат старата инсталација и да копаат каде што има потреба за нова.

Наредното ќе ни биде водоинсталацијата.

Треба да се смени подот, плочките во ВЦ и кујна, џамовите, вратите (собни и надворешни), да се намести внатрешна термоизолација, и кречење/глетување на ѕид.

На крај би требало да биде местење на елементи во ВЦ и кујна, местење на клими и толку?

Кој е редоследот по кој треба да се прави реновирањето поточно? Да не пропуштам некој дел?

Back to Top
Karevski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Apr-2019
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Karevski Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Apr-2019 at 16:38
Кога ќе наместат струјата земи мерки каде поминуваат кабли во кујна зашто голема е веројатноста да погодат кабел па да копаш на ново. Прво струја и водовод, штекер до климата обавезно и однапред дупка за цевките од неа. После прозори,врати за гипсарите да ти опшијат се како што треба кога ќе дојдат. Кошулица, изолација, плочки и на крај глетување.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 02-May-2019 at 19:21
Глетувањето и една рака молерај обавезно пред кошулица и плочки, нека не те лажат подоцна се ќе ти се направи лом.
Завршната рака молерај се работи откако се ќе се нареди и среди.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Nov-2019 at 13:31
Evo eden tekst ako može da ti pomogne


renoviranje vo 13 cekori
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.