build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Point Retail Park - Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Point Retail Park - Skopje
    Posted: 27-Jul-2019 at 00:12
Originally posted by <Fresno>

Ок е парков, ама зашто не направија мол кога веќе го имаат земјиштето? Ми се чини дека има северниот дел потреба од мол со големина барем на Рамстор.

Не северниот дел,но и Скопје веќе нема капацитет за повеќе молови од сега, а тоа да не се одрази на веќе постоечките...ако имаше такви капацитети, немаше да се чека на Али со фирмата му Али Тобако, него ќе дојдеа вистински и странски инвеститори...инаку пола северен дел на Скопје живее од девизи што им праќаат роднини од странство, а ти зборишнза трговски поголем од Рамстор некој да им изгради...
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 689
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Jul-2019 at 17:35
Ок е парков, ама зашто не направија мол кога веќе го имаат земјиштето? Ми се чини дека има северниот дел потреба од мол со големина барем на Рамстор.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3897
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Jul-2019 at 00:04
Originally posted by kiriOK

Личи на бутки, просто тесното паркинг пространство го заеба концептот...иначе се надевам дека ова ќе го отпуши идењето на припадници на една етничка група кон Сити Мол,па Сити Мол ќе стана подостапен за Македонците...се надевам дека и понатаму ќе се работи во насока да од таа страна на Вардар ги има истите маркети,продавници и брендови како во Центар,Карпош,Аеродром,Кисела Вода и Ѓорче...подобро за сите.   


Подостапен за Македонците? Да се оди во сити мал не чини, да не се оди прават поделба на територии?? Што точно ти смета? Чуден човек. Си слушнал од медицински туристи? Во Швајцарија имаш доволно, сепак добродојдени се а е држава што има повеќе од доволно пари. Е сега доаѓа еден селанец како тебе и им пречат туристите а заборавил дека доаѓа од една држава што е меѓу најсиромашните во европа
Постот ти е чисто Ѓубре (Bërdhok/Mbeturin).
Отвори се, гледај лево десно зајди сонцеее
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2275
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 25-Jul-2019 at 21:53
Лесно се решава тоа. Ќе се направат гета, по едно за секоја етничка заедница, опкружени со ѕидови од 5 метри и сите потребни објекти внатре и никој никому нема да смета. Каков просперитет ќе биде тоа. А кон Косово една огромна железна завеса, од Шара до Скопска Црна Гора. Во Тирана нека трошат пари.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13229
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 25-Jul-2019 at 10:22
од фб (Point Retail Park)
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-Jul-2019 at 10:48
Не гледам кој е проблемот во ова и зошто е воопшто релевантна споредбата со Македонците во Грција.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 20-Jul-2019 at 09:28
Originally posted by Џоле

Пола Македонија оди во Солун на шопинг, така што...


Македонците како влијание во Солун и Грција се ништожни,додека тука имаме борба за етничко влијание во сите сфери,борба за територии,симболи,присуство...

На отварањето-Али Ахмети,министер албанец,оџа и сопственикот албанец.
Чисто и визуелно да нема дилеми,станува збор за стварање на паралелен етнички систем на фукнционирање,овој пат во комерцијално и урбаниот му сегмент.

Инаку со ваквите цени на KFC,па уште и со оваа локација во еден од најсиромашните реони на градов,незнам која им е логиката да отворат и тука и тоа со драјв тру...Edited by kiriOK - 20-Jul-2019 at 09:37
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1969
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 19-Jul-2019 at 16:53
Зошто се сели МИДА Форд? Што ќе биде со постоечкиот простор
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13229
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Jul-2019 at 15:55
Originally posted by carver91

Dali ima avtobuska postaja vo blizina na outlet?


Има, автобуси со број 19 и 20 застануваат во близина.
За сè има вторпат
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Jul-2019 at 15:37
Скопје може многу брзо и лесно да биде спасено,само тој фластер никој нејќе да го искорне на брзина и да го каже на глас. Сруши се што е градски ѕид,танге манге,кулички од 10 спрата,гтц и ќе имаш и простор и шанса да се модернизира Скопје. Вака само тапкаме во место и како што е тргнато не гледам иднина за градот,се гради колку да се изгради и локалните шерифи да лапнат од фирмата на која и го дале плацот,животна средина,урбанизам,модерно нешто,ново нешто,нешто за туристите и луѓето што живеат во градот,јок.

Edited by Enzo - 19-Jul-2019 at 15:38
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3897
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Jul-2019 at 15:22
Originally posted by pbanksOriginally posted by kiriOK


Јас знам на пример еден куп луѓе кои не одат поради атмосферата,го избегнуваат Сити Мол за викенди...

Иначе еден од челниците на Сити Мол имаше изјавено дека 1/3 од прометот го прават Косовари...
Самиот факт што најголемиот трговски во државата зависи од туристи од Косово,пази Косово!,покажува колку ни е селски градов.
супер, нека не идат и понатаму сигурно е подобро вакаУште малку, тие градат поголеми и поубави од нас. Скопје нема улица, каде можеш доволно да си одиш на шопинг. Такви улици можеле да се градат, но за скопје очигледно се станбени згради далеку поатрактивно.
Мал ринг, рекорд да стане пешачка па се до рамстор каде би имал голем простор за пешачки комплетиран со Лимак. Еден мал ,,Таксим,,.
Друга шанца гледам пак кај гтц, со рампа кон 60 катниците кај холидеј инн а ако сакаш плус бонус ќе се шириш кон веро.
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 91
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 19-Jul-2019 at 14:37
Dali ima avtobuska postaja vo blizina na outlet?

Edited by carver91 - 19-Jul-2019 at 15:32
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 19-Jul-2019 at 13:32
Originally posted by kiriOKЈас знам на пример еден куп луѓе кои не одат поради атмосферата,го избегнуваат Сити Мол за викенди...

Иначе еден од челниците на Сити Мол имаше изјавено дека 1/3 од прометот го прават Косовари...
Самиот факт што најголемиот трговски во државата зависи од туристи од Косово,пази Косово!,покажува колку ни е селски градов.


супер, нека не идат и понатаму сигурно е подобро вака


Edited by pbanks - 19-Jul-2019 at 13:33
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 19-Jul-2019 at 13:19
Конечно и овој дел од градот добива урбан лик. Се сеќавам порано кога тука беа отпади за старо железо и распаднати автомобили, се уште не постоеше ни Словенечка. Се сложувам со Џоле дека можеби ќе треба да има преправки во инфраструктурата. Почетно, Босна и Херцеговина ќе се прошири и ќе даде дополнителен "шмек" на овој дел.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13229
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 19-Jul-2019 at 10:03
Пола Македонија оди во Солун на шопинг, така што... Еве една мала фоторепортажа од денеска. Први впечатоци: уште се работи на делови од трговскиот, што значи дека избрзале со отворањето; понудата е далеку посиромашна од онаа на Сити Мол, така што воопшто не му е конкуренција; има гужви, но бидејќи е новоотворен, мислам дека за недела-две ќе се стабилизира посетеноста. Ресторанчето на KFC изгледа фино, остатокот е просек. Има доволно паркинг места, луѓето се навистина стоки и не можат да се паркираат во рамки на означените линии. Тука се создава една фина целина заедно со новоотворениот автосалон на Форд, неколку ресторани (на раскрсницата на бул. Словенија) и уште еден трговски комплекс на местото на поранешна стоковна куќа Типо. Единствен проблем може да биде зголемениот обем на сообраќај и тесната улица Македонско-косовска бригада.

фотките:

автосалонот отспротиваEdited by Џоле - 19-Jul-2019 at 10:04
За сè има вторпат
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 19-Jul-2019 at 09:53
Originally posted by Macedonicus

Originally posted by kiriOK

Личи на бутки, просто тесното паркинг пространство го заеба концептот...иначе се надевам дека ова ќе го отпуши идењето на припадници на една етничка група кон Сити Мол,па Сити Мол ќе стана подостапен за Македонците...се надевам дека и понатаму ќе се работи во насока да од таа страна на Вардар ги има истите маркети,продавници и брендови како во Центар,Карпош,Аеродром,Кисела Вода и Ѓорче...подобро за сите.   

Лол. Кој им брани на Македонците и сега да одат во Сити Мол? Многу глупо ова некако. Промет праат Косоварите ако нишо друго, сите имаат придобивка од промет.

Глупо е вака да се каже на глас вистина,иако сите го мислат,ама уште поглупо е групи од неизживеан шлајм да ти пљампа на уво НАМЕРНО зборат гласно за да се слушне дека се шконци. Да не зборувам колку се некултурни во другите аспекти на однесувањето.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 19-Jul-2019 at 09:00
Originally posted by Macedonicus

Originally posted by kiriOK

Личи на бутки, просто тесното паркинг пространство го заеба концептот...иначе се надевам дека ова ќе го отпуши идењето на припадници на една етничка група кон Сити Мол,па Сити Мол ќе стана подостапен за Македонците...се надевам дека и понатаму ќе се работи во насока да од таа страна на Вардар ги има истите маркети,продавници и брендови како во Центар,Карпош,Аеродром,Кисела Вода и Ѓорче...подобро за сите.   

Лол. Кој им брани на Македонците и сега да одат во Сити Мол? Многу глупо ова некако. Промет праат Косоварите ако нишо друго, сите имаат придобивка од промет.


Јас знам на пример еден куп луѓе кои не одат поради атмосферата,го избегнуваат Сити Мол за викенди...

Иначе еден од челниците на Сити Мол имаше изјавено дека 1/3 од прометот го прават Косовари...
Самиот факт што најголемиот трговски во државата зависи од туристи од Косово,пази Косово!,покажува колку ни е селски градов.
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 370
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 19-Jul-2019 at 06:15
Originally posted by kiriOK

Личи на бутки, просто тесното паркинг пространство го заеба концептот...иначе се надевам дека ова ќе го отпуши идењето на припадници на една етничка група кон Сити Мол,па Сити Мол ќе стана подостапен за Македонците...се надевам дека и понатаму ќе се работи во насока да од таа страна на Вардар ги има истите маркети,продавници и брендови како во Центар,Карпош,Аеродром,Кисела Вода и Ѓорче...подобро за сите.   

Лол. Кој им брани на Македонците и сега да одат во Сити Мол? Многу глупо ова некако. Промет праат Косоварите ако нишо друго, сите имаат придобивка од промет.
ಠ_ಠ
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 19-Jul-2019 at 04:05
Личи на бутки, просто тесното паркинг пространство го заеба концептот...иначе се надевам дека ова ќе го отпуши идењето на припадници на една етничка група кон Сити Мол,па Сити Мол ќе стана подостапен за Македонците...се надевам дека и понатаму ќе се работи во насока да од таа страна на Вардар ги има истите маркети,продавници и брендови како во Центар,Карпош,Аеродром,Кисела Вода и Ѓорче...подобро за сите.   

Edited by kiriOK - 19-Jul-2019 at 04:09
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 19-Jul-2019 at 00:55
Originally posted by ironm

Хахаха и јас за паркингот одма се фатив кога ја погледнав сликата, само не мислам дека не знаеме да паркираме туку дека сме игнорантни, некултурни и самобендисани.Нажалост, нешто што најголемиот дел од народот неможе да го види одвнатре во државата.
А и не заборавај дека народот е и многу хипокритичен, бидејќи сака се да биде средено и по правила (за што го користата терминот „европски“ како метафора) а нема волја поактвно и на дело да одржува средено и да се придиржува до правила.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.