build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Ohrid Mall
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ohrid Mall

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 17-Aug-2019 at 16:09
Нормално дека не реков големи фаст фуд ланци да се донесат за локалните ресторани во Охрид да останат празни,повеќе мислев на тоа дека ќе отворат повеќе работни места за охриѓани,иако да се согласувам дека на долга стаза не вреди да се доведе во опасност локалниот промет од кој реално и живее градот,најмногу од тоа што ќе се заработи тие 3 месеци.

Сепак,имам чувство дека не доволно ја искористуваме убавината на Охрид,не сум министер за туризам меѓутоа сигурно има работи кои можат да се направат,изградат,промовираат(елитни плажи,голф терени,екстравагантни ноќни клубови,некаков културен центар спакуван со вечера,танци,шампањци курци палци,еве шпанците тоа го експонираат и добра пара собираат од апсолвентите каде што туристите во живо би ја запознале нашата култура.

Може треба да се тргне во потрга по нов Субрата Рој лол,со надеж дека овој навистина ќе го изгради тоа што го ветил.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 17-Aug-2019 at 16:20
Се согласувам дека не се искористува доволно ни убавината, ни историјата на градот, ама тоа најмногу се должи од политички причини односно немање стратегија за развој и тоа што го спомна гитардемон за урбана мафија, рекетирање, корупција, и ред други негативни страни на нашево општество.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4668
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 17-Aug-2019 at 17:35
Јас повеќе говорев во насока на тоа охридските специјалитети да се промовираат како бренд меѓународно. За таква работа, охридски угостител нема ни пари, ни стручност, и ни идеи.

А за Охрид како град, апсолутно се сложувам дека треба да биде нашироко и надолго промовиран. Но за тоа да се случи, ќе треба да се најде целната група на туристи. Ако сакаме елитен туризам, за тоа треба ненормален капитал, фантастични визионери, и многу политичка волја. Реално, тоа никогаш нема да се случи, бидејќи локалната мафија никогаш нема да дозволи некој друг да го собира кајмакот. Зошто Џорџ Клуни има куќа на езерото Комо, и на Миконос, а не Охрид? Има 1000 зошто, но има и 1000 затоа.

Со моменталната структура на градот, па и на целата држава, најлукративниот потенцијален турист би бил рускиот православец, а него го нема никаде. Еве сега охридскиот аеродром добива нови летови од нови држави, но никако да дојдат Руси и Украинци. Ќе речеме дека можеби е подобро, бидејќи би биле во големи бројки, а рековме да избегнуваме масовен туризам.

Тогаш да се осврнеме кон далечниот (и блискиот) исток. Корејците го преплавија Дубровник, а и американски авиокомпании почнуваат со летови ова лето. Има многу причини, една од нив е популарноста на Хрватска како дестинација во корејските драми. Од тој Субрата Рој да имавме некој ќар, да се снимеше некоја индиска серија во Охрид, па владата да ги укинеше визите за Индијците и Кинезите (како што тоа го прави Србија), па можеби ќе се зголемеше бројот на туристи. ЕУ има свои (оправдани) причини зошто не ги пушта без виза, има уште поголем број причини зошто им забрани на Србите да ги пуштаат Иранците без виза, но ние како земја која се стреми кон нови пазари, мора да имаме национална стратегија.

Најдобар пример е Грузија! Фантастична држава, на само два часа оддалеченост од било кој голем град на Блискиот Исток (Дубаи, Доха, Кувајт, Бејрут), која прима ненормален број на туристи и има ненормален број на убавини (најмногу ме потсеќа на Македонија од сите други земји во светот). Во услови кога на било кој од многуте Арапи и Индијци му треба (скапа) шенген виза за некое понормално туристичко место, Грузија ги прима и со валидна американска или шенген виза (исто како и Македонија), но во услови кога и тие се тешки за добивање, Грузија ги пушта и само со дозвола за престој од заливските држави! Еден Египјанец кој живее во Кувајт, Тунижанин во Катар, исто сака да излезе малку од пустината и да ги потроши доларите. Е арно ама, му треба виза која тешко дека ќе ја добие. Зошто да не дојде во Македонија? Не зборуваме за ризик по државна безбедност и пуштање на радикали, бидејќи заливските држави ги провериле 10-пати подобро пред да ги пуштат да им живеат на своја територија отколку што ние било кога би ги провериле.

Но пред да се случи било што од научната фантастика која ја споменувам, градското јадро треба и тоа како да се конзервира, а не да се дозволува сообраќај, да се спречат секакви грди новоградби, да се збогати барем двократно туристичката понуда, и многу други мерки (кои експерти сигурно ги смислиле и подобро од нас, но никој нема волја да ги спроведе).
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5071
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 05-Oct-2019 at 17:31
Еве ги рендерите...

www.facebook.com/Koral-Group
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 05-Oct-2019 at 21:34
Последните информации ми се дека го кренале и ќошот на раскрсницата што е заоблен, а исто така почнале и да го покриваат покривот и некоја од страните.

Скептик сум во однос на сообраќајното решение и како би функционирало кога би работел трговскиот со полн капацитет. Улицата (7ми Ноември) е во лоша состојба долги години веќе, а се плашам дека ако ја реновираат за брзо време поради трговскиов дека ќе го уништат концептот што го има како ниедна друга улица во градот - тротоар, ред зеленило со дрворед, крената велосипедска патека (може да се види на сликите погоре). Ако посегнат по нејзино проширување (пример 4 ленти) можно е да ги исфрлат кренатите велосипедски патеки и да го смалат зеленилото. За жал тротоарите и велосипедските патеки во моментов се распаѓаат, ама тоа се средува, но на рендерот не постои дрворед, а ниту концептот не е задржан. Се надевам дека тоа е една од оние ситуации каде што рендерот е промашен со резултатот во реалноста.

Ќе се обидам да се снабдам со нови фотки наредниов период, во спротивно ќе постирам кога ќе сум пак во Охрид за брзо.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 22-Oct-2019 at 09:22
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 07-Dec-2019 at 12:38
Ima li neki napredak? Kade e otvaranje?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 08-Dec-2019 at 15:53
Охриѓани? И мене ме интересира одговорот на горното прашање...
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 20-Dec-2019 at 12:07
На самата зграда нема скоро никаков напредок од последните слики, единствено тротоарот што поминува пред трговскиот е цел прекопан, дали поставуваат подземна инсталација или ќе се остварат моите стравувања за негово уништување ќе видиме допрва.
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 28-May-2020 at 23:23
Sto se slucuva?
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 29-May-2020 at 10:15
Засега ништо посебно за жал, има стагнација подолго време. Заглавија при поставување на покривот. Дури и да се снабдам со фотки нема да се забележи некој драматичен прогрес. Се надевам кризава нема дополнително да ја влоши ситуацијата и да пропадне проектот.

Еве коментар од Тркало на темата за Меѓуградски превоз
Originally posted by Тркало

Фамозниот Тритерол Струмица по влезот во Македонија Сообраќај, сега ги презел линиите на Делфина Турс Охрид - Скопје и обратно (или претходно Хисар, Охрид Експрес).
Мислам дека тие се во некоја криза, објектот на новата станица е во забавено движење, да не речам стагнација.Од рекла казала "информациите" слушаме и дека нов(и) играч(и) го презел(е) градењето итн.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 11-Jul-2020 at 10:32
Овде има посериозно поместување изминативе месец дена, кога ќе имам слики ќе ги постирам, но се чини во текот на летово ќе успеат целосно да го затворат.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.