build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проширување на бул.Никола Карев (Пластичарска)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 07-May-2020 at 18:04
Најавија дека после изградба на паркинзите ќе има столпчиња и контроли од општина + сообраќајна. Нешто ќе биде преземено, само ќе видиме дали е доволно. Би им препорачал да стават средишни бариери, па макар и столпчиња за да спречат 180ки.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 08-May-2020 at 01:34
Originally posted by Влатко


Originally posted by zabegan

Originally posted by Влатко

Секако дека ќе беше поскапо но нели им текна во делот на пластичарска, булеварот да понира а горе да е пешчка зона. И онака никогаш не може да се одвратат луѓето од продавање и пазарување во тој дел ама барем сообраќајот под земја да се одвива непречено...

и така градот треба да даде пет пати повеќе пари за изградба на непотребен проект, кој ќе се должи само на тоа дека некој нејќе да си ја тргне тезгата од улица и не сфаќа дека тротоари и коловозни ленти не се паркинзи
Во основа, да, но од една страна се тезгите а од друга страна се купците кои паркираат а тоа се луѓе од целата држава. Во случајов 5 пати е поефтино ама ништо не е решено.
па и за нив зборев де
вистина е дека паметно е државата да се прилагодува на менталитетот на народот во процесот на негово култивирање, ама не по секоја цена
плус, дури и да се претвори просторот во пешачка зона, ќе се пронајде начин за кратко време како да биде максимално окупирана од возила, најпрво од сопствениците на тие дуќани

за жал толку не имаат испеглано, да немаме доверба во корумпираната полиција дека ќе работи на случајот, па ситуацијата се чини безизлезна, се надевам дека грешам
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4748
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 08-May-2020 at 08:45


Мислам дека најавата за изградба на паркинзи пред делење на казни е паметна, иако фактот што никаде не беа споменати паркинзите пред да биде завршена улицата е многу без врска.

Јас ги сфаќам желбите на сите членови на форумов, но мора да се соочиме со реалноста во државава. Имаме социјални, меѓуетнички, административни и секакви проблеми. Ниту казни ниту столбчиња ќе помогнат ако не се понуди некакво решение кое ќе биде поддржано, поттурнато и понудено од локалниот политички/племенски/мафијашки лидер (не го мислам ова на навредлив начин, ова важи за секоја урбана заедница кај нас, од Битола преку Крива Паланка до Дебар).

Ако градоначалникот на Чаир, некој од ДУИ, или некој од сопствениците на дуќаните понуди опција да не се паркира на тротоар бидејќи има друга опција, мислам дека ќе има резултат.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 08-May-2020 at 19:57

сакам да кажам дека одредени луѓе се склони кон одредено однесување... сакате вонземски и најсовремено решение, прилагодено на нивните барања напрајте, пак ќе го има истиот резултат, особено би се избегнувале паркинзи кои се наплаќаат и би се корнеле столпчиња и други препреки за забранет пристап со возило

единствено решение за ваквиот менталитет е строга диктатура на закони и државни органи, нешто што кај нас нема никогаш да се сприоведе со оглед на нивото на корупција кое е вкоренето кај нас од најкрупни проблеми, до најситни детали
така да... ни на едниот ни на другиот пристап на проблемот не сум надежен

згора на сето ова, каде би ги изградиле тие паркинзи на тој простор?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 08-May-2020 at 21:47
Ја возам изминатиов период откако поголем дел од булеваров сега веќе е направен. Имаме неколку впечатоци:
- понебезбедна е од претходно, бидејќи претходно се очекуваше дека возиш на минско поле, а сега мислиш дека е подобро и можеш да се опуштиш, ама не, напротив, полошо е.
- Две полни линии? Што е тоа? Не знам зашто воопшто се мачеле да ги цртаат.
- Сега нема семафори на раскрсниците, се надевам кога ќе стаат ќе има повеќе ред... ама моментално... Предност на главна улица... нема главна улица... јас сум си сам на себе предност па кога сакам ќе се убацам... Не знам како ќе биде со семафори.
- проблем не се толку паркирани возила, на самата улица може и ги нема толку многу, повеќе проблем се оние кои сакаат да се вклучат во сообраќај, искачаат од нигде никаде и не пази полека да влезе а директно под 90 степени во втора лента... а секако и преку дупла полна линија од другата страна...
- пешаци мислиш пешачка ја направија улицава... има два пешачки премини, ама тие ако случајно се најдеш таму па да поминеш... си проаѓаат кај сакаат...
- ај да се само пешаците, има и точаци што мислат дека се коли (не дека имам против, ама регулирано)... и како за крај денес прв пат видов како еден на тротинет си пројде онака на косо во должина можеби од 100 метри од едната на другата страна преку полна лента...

На улицава не и треба ограда и столпчиња... и требаат ѕидови два метра и од страните и во средина за да биде безбедна... иначе ќе биде каша попара... сега уште се прави па пазиш да не искршиш кола.. којзнае како ќе биде кога ќе биде готова...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 11-May-2020 at 10:20
Кај касарната Илинден, од пред некој ден...За сè има вторпат
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 11-May-2020 at 10:59
Дали ќе се проширува до крстосницата со булевар 8-ми Септември, или до кај крстосницата со Булевар Словенија?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2204
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 11-May-2020 at 12:45
Оваа фаза е до Момин Поток, т.е. 8 Септември.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 12-May-2020 at 07:13
Претпоставувам дека во оваа фаза до 8ми септември предвидени се велосипедски патеки.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6857
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 13-May-2020 at 16:38
Пластичарска викендов ќе биде готова до касарната Илинден

Пред денолку денови се пушти реконструираниот булевар „Никола Карев“, попозната како „Пластичарска улица“, но семафорите се уште не работат. Проблем се улиците што се вкрстуваат со овој булевар, особено проблематична е улицата кај автошколата Арди која е многу тесна и е во лоша состојба.

Градоначалникот Петре Шилегов вели дека во рамки на своите надлежности, Град Скопје е одговорен за главните градски улици и булевари, вклучително и за Пластичарска улица.

– Планираме до крајот на овој викенд целосно да ги завршиме градежните работи на потегот до касарната Илинден, а потоа да го исцртаме булеварот и да ја пуштиме светлосната сигнализација. Локалната инфраструктура е работа која што треба да ја средуваат општините на територијата на градот и тоа е нивна јурисдикција. Секогаш ги повикувам градоначалниците на соодветните општини онаку каде Градот изведува сериозни потези ма реконструкција или изградба на нова сообраќајна инфраструктура, во исто време да ја следат таа активност со цел на определена микролокација да обезбедиме квалитетна инфраструктура за сите – нагласи Шилегов.

(С.Бл.)

https://www.vecer.press/пластичарска-викендов-ќе-биде-готова/
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 14-May-2020 at 01:55
До толку неможат до Булевар Словенија да го направат, таман ќе има соодветно поврзување?
Или за тоа е предвиден/планиран сосема друг проект?
Не гледам причина зошто оваа кратка делница да се изостави.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6857
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 14-May-2020 at 08:45


https://www.facebook.com/jubaj
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6857
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 14-May-2020 at 12:10


https://nezavisen.mk/shilegov-zabrzano-gi-povrzuva-sever-i-jug-na-skopje/
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 14-May-2020 at 14:19
Originally posted by stef4ohttps://nezavisen.mk/shilegov-zabrzano-gi-povrzuva-sever-i-jug-na-skopje/


што од сликава е променето сем новиот асфалт?
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 14-May-2020 at 15:59

A sto oekuvase ti da se promeni?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2204
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 14-May-2020 at 17:40
Можеби плаќање на сообраќајните полицајци по учинок би ја подобрило состојбата?
Иако многу подобро би било бркање од работа на сите ~150.000 вработени во сите државни институции и одново вработување, а со цел отстранување на сите паразити од комунистичките и транзициските режими. Естонија, една од најуспешните источноевропски држави, изврши генерален реизбор на администрацијата во 90тите.

Edited by Staro Skopje - 14-May-2020 at 17:41
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 14-May-2020 at 18:10
Originally posted by Staro Skopje

Можеби плаќање на сообраќајните полицајци по учинок би ја подобрило состојбата?
Иако многу подобро би било бркање од работа на сите ~150.000 вработени во сите државни институции и одново вработување, а со цел отстранување на сите паразити од комунистичките и транзициските режими. Естонија, една од најуспешните источноевропски држави, изврши генерален реизбор на администрацијата во 90тите.
Toa minimalno ke ja podobri situacijata, pogotovo vo Cair, ili nekoj slicni opstini. Narodot e nauen na nekoj relatinev nered i sekoj koj ke se obide da napravi red si napravil samo problemi. Zatoa mnogu od onie koi imaat nekakvo vlijanie toleriraat nered.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 15-May-2020 at 07:45
Originally posted by Denko


A sto oekuvase ti da se promeni?


Решение кое ќе го растерети сообраќајот на пример. Вака, пак на мртва точка.
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 367
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 15-May-2020 at 08:54
Може на пример да се направат сервисни улички позади продавнициве каде што ќе има место за паркирање комбиња за истовар на роба и луѓе што сакаат да паркираат. Вака на ништо не личи ова.

Edited by Macedonicus - 15-May-2020 at 08:55
ಠ_ಠ
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 15-May-2020 at 10:22
Originally posted by Влатко


Originally posted by Denko


A sto oekuvase ti da se promeni?
Решение кое ќе го растерети сообраќајот на пример. Вака, пак на мртва точка.
Vo Makedonija se menuva samo formata, dodeka sustinata ostanuva ista. Za sustinska promena nema volja nitu kaj vlastite, nitu kaj narodecot... (Vazi za site sferi vo opstestveniot zivot).
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.