build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Метална конструкција за спрат од куќа

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mile_spas View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Feb-2020
Location: Strumica
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mile_spas Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Метална конструкција за спрат од куќа
    Posted: 15-Feb-2020 at 18:30
Здраво. Имам куќа којаима 3 нивоа. Подрум , приземје и спрат. Има горна плоча , но бидејќи куќата е градена некаде 76 година и не сум сигурен во нејзината носивост, планирам да направам уште еден кат , ама со метална конструкција.
Дали има некој искуство со градење со метална конструкција на цел спрат?
Дали е возможно да наместо лим (термо панели ) се постават стандардни керамиди на ваква кровна конструкција (спрат и после кров од метална конструкција?

Секое мислење и совет се добредојдени
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1366
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-May-2020 at 20:40

со вакво нешто искуство немам, освен профилно покривање поголема тераса, та би рекол паметно е да се консултираш со некој од Металец-Прилеп [1][1][1] особено ако не се остаени над плочата арматурни мустаќи за нови столбои, во кој случај чинам ќе мора да се буши истата за анкерисуење на металните столбови, но сето тоа може да ја ослаби плочата вклучително и статиката на објектот, зато ќе си се посоветуваш стручно бар со Градежен Инжињер ако металцине ошле во стечај ...

веројатно грото Народ во ваков случај оди со цврста градба, но твојава идеја е интересна од аспект на Подвижен Кров ... кога јас би импровизирал а за да не ја оптоварам градбата би одел со Каратаван наместо метална конструкција, та ризикот помал бар во однос статиката, но зависно од типот на изолација т.е. како е натната велат ќе ти се јавувале топлински мостои ... интересно би било кога каратаванот дополнително би се осигурал со Еркери, доколку се става изолација врз плочата та се пуштат Греди за Патос кои би штрчеле како конзоли, иако денес за подна изолација се оди со тоа тврдопресуваниот xps, но што доколку на Чоек му е неопходна луфта за да си крие работи под Душеме нејсе, еве интересна комбинација која ме изненади Дрвени Столбои и Метални Чатми кои претпоставувам на вакви избичени греди кога тогаш ќе клапнуваат истите ако не се ко овие виснати над ... дефинитивно вишок муабет пасусов во однос твојта дилема, но ако сака Чоек да избегне ефект на фарадеев кафез не е лоша слична импровизација ко на видеово , дали за наземи или за накров ... ова кај нас бар за упола треба да е поефтино од доларисаниве цени [1][1]

Edited by Zelenikovo - 07-May-2020 at 20:44
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.121 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.