build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Предлог Клучки во Скопско Поле

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Предлог Клучки во Скопско Поле
    Posted: 11-Jun-2020 at 01:32
Ми дојде една идеја гледајќи ги гужвите што се случуваат низ локалните/регионални патишта низ населените места низ Скопско поле во општините ГазиБаба, Илиднден и Петровец. Да се отворат 6 нови клучки со реискористување на постоечки надвозници и модифицирање нивно до ниво на клучки и автопатот да се стави во функција на граѓаните и индустријата на овие места. Придобивките се огромни, намалување гужви и зголемување безбедност. Нешто како што се отвори клучка Смилковци на скопската обиколница и како што се отвори клучка Брвеница на Тетово-Гостивар. Ова се идни градски булевари на Скопје, мора да се направат овие модификации додека има шанса да се завршат врз земјоделско зејиште. Понатаму ќе биде се поскапо, а од ова нема бегање на долг рок. Било какви грижи за евентуално зголемување на гужвата на автопатите мислам дека е непотребно, сообраќајот секако ќе расте, а секогаш е опција да се ограничи брзината на овие два крака од Клучка Хиподром до Е-75 на 80-90 kmh. Trade-off што се добива, а што се губи, големата слика е во корист на отварање се повеќе клучки.

Во прилог подолу мапа:
Со Бело се новите предложени клучки.
Со Сино, постоечки клучки кои вкрстуваат автопати.
Со Црвено наменски клучки за посебни намени, Аеродром Петровец и ТИРЗ Бунарџик.
Со Жолто се клучки постоечки према локална патна мрежа кон населените места.

Edited by user8642 - 11-Jun-2020 at 01:47
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Online
Posts: 175
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Jun-2020 at 08:49
Според мене искрено, џабе ова кога повеќето гужви на тие патишта се за жал од камиони.
Да, има доста возачи на кои што им е преку глава од плаќање патарини, па каде можат си кратат.
Петровец е чист пример. Тргнете ја патарината кај Петровец, и таа после Петровец, ќе видите како камионџиите ќе се вратат на автопатот.
Едино решение за ова ќе биде да се намали бројот на патарини, да се направи затворен / отворен систем како Словенија, Хрватска, и Србија што ќе значи дека оние што ке транзитираат нема да мора да плаќаат многу патарини, само тие што излегуваат од град / село. Или пак целосно укинување на патарините и воведување на вињетен систем (како кај Бугарите).
Со ова доста ќе се решат гужвите на локалните патишта, оти 70% од сообраќајот на овие регионални патишта околу Скопје е оној што ги избегнува патарините.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.