build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Ново Маало - Центар
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ново Маало - Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12159
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 27-Oct-2020 at 12:36
Еден поглед кон дел од маалото каде има поголема градежна активност за разлика од оној дел што е меѓу Олимписки и Веро Центар

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12159
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 25-Nov-2020 at 14:39
Денешни

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12159
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 10-Dec-2020 at 18:05


https://reklama5.mk
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13770
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 10-Dec-2020 at 18:31
Еј, строг центар на главен град, а личи како предградие на Пехчево.

Во меѓувреме, во Тирана:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------итн. итн.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7635
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 10-Dec-2020 at 19:24

блокот од четвртата слика, мислам дека тоа ќе ни легне на нас за да се стави крај на произволните заградувања на балкони и грда пвц столарија
настрешници, ролетни, брисолеи, подвижни стаклени панели и слично, би можело да ги покриваат балконите и станарите да може да си ги прилагодуваат, а се да биде унифицирано
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 404
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 10-Dec-2020 at 19:44
Се согласувам со тебе, но и да се воведат некакви си „договори за живеење“ односно да се почитува архитектурата на самата станбена зграда, плус и казни, значи а ти текне да си отвориш „пенџере“ за некоја соба, плати казна 10% од целокупната цена на станот, па да те видам тогаш

Edited by stef4o - 10-Dec-2020 at 22:24
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7635
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 10-Dec-2020 at 19:55
Originally posted by JovanOdGjorche

Се согласувам со тебе, но и да се воведат некакви си „договори за живеење“ односно да се почитува архитектурата на самата снабена зграда, плус и казни, значи а ти текне да си отвориш „пенџере“ за некоја соба, плати казна 10% од целокупната цена на станот, па да те видам тогаш
факт е дека законите кај нас потешко се тераат, па барем да се понуди некаква алтернатива за решавање на хаосот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12159
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 10-Dec-2020 at 22:22
Прашање е дали некогаш и ќе се покрене иницијатива во однос на овој проблем со соѕидување,преградување,тенди и настрешниците бидејќи реално луѓето не го третираат како проблем или нагрдување на објектите туку си гледаат ним да им е угодно да добијат сенка или м2 повеќе корисен простор. Прво погледнете ги зградиве што ги редат никаква унифицираност ниту во изглед ниту по катност зградите што се гледаат десно се П+5+Пк а другиве лево градени порано се еден кат пониски,плус наместо да наределе 40+ нови маркици за вакви стражарници од згради кои ќе никнат наредниве години можеле сосем поинаку да го концпираат просторов кој со сегашната тенденција ќе стане и бетер од Дебар Маало...слепи тесни улички и високи 6 катни зградички. Уште еден доказ дека морсториумот(од кој беше зафатен и овој потег) ништо позитивно не промени напротив на некои места го зголеми бројот на згради и нивна густина. Од целиов овој потег можеби само зградата на Капитол ќе излезе солидно а другото за жал ќе биде тотално неинвентивно и досадно. Со катност не требаше да одат над 4 ката и можеби требаше да се оди на некој концепт со мини зградички како во Реонски но ништо од тоа,исто важи и за делот меѓу Олимписки базен и Џамбо каде се планирани 26 згради со катност меѓу 6 и 10 спрата но таму засега има слаб интерес за градба со исклучок на зградата на Луна.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 425
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 10-Dec-2020 at 22:46
Originally posted by stef4ohttps://reklama5.mk


О-Д-В-Р-А-Т-Н-О.
Одвратно.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 658
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 10-Dec-2020 at 23:45
И ова во Ново Мало го рачунате? Според моето скромно познаање на микро-топонимијата на Скопје мислев дека ова веќе не спаѓа во Ново Маало. Скоро исто од вакво агол се гледа ова од зградта ЗОИЛ. Прејако решение иначе, генијално.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 11-Dec-2020 at 00:07
Левата половина од зградуријана горе до 2014/5 беше без фасада.

Ова е отприлика Ново Маало.

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
prasalnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote prasalnik Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 11-Dec-2020 at 07:42
Не е тоа Ново Маало.
Ново Маало е Олимписки базен до Маџир Маало, и Веро Џамбо до Големиот паркинг
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5281
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 11-Dec-2020 at 08:17

Плус куќарките позади ЗОИЛ. Точно тоа што е на сликата.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 658
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 12-Dec-2020 at 02:09
Машала, јас па мислев дека Ново Мало е само она селото спроти Олимписки и Веро Џамбо, улица Битолска кај шо се наоѓа, впрочем, со право

Edited by hcitrS - 12-Dec-2020 at 02:09
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12159
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 14-Dec-2020 at 08:14
Зградава до поликлиника Мвр е завршена,квадрат е 1250еур.

https://www.facebook.com/EuroBilding2012

Edited by stef4o - 14-Dec-2020 at 08:15
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13770
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 14-Dec-2020 at 09:39
Малку се прецениле
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12159
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 14-Dec-2020 at 13:05
ДенешниBack to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 829
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 14-Dec-2020 at 16:34
Ново маало е од Олимписки па натака - ИО2. Не ја мешајте темава непотребно.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12159
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 14-Dec-2020 at 17:46
Мислам дека она кое го има маркирано Staro Skopje на постот погоре е точно бидејќи не сум чул некое посебно име за маалото што е на потегот меѓу РЈК И ЗОИЛ и бидејќи имам роднини во маалото(во делот што е меѓу Веро Џамбо и Олимписки) па ми имаат кажувано дека и овој дел е исто така Ново Маало затоа е ставено во ваква нишка.Инаку деталниот за овој потег е наречен И03 Мирче Мацан.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12159
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 29-Dec-2020 at 11:23
Денешни,објектов ја достигна висинатаBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.