build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ДЦ Аркадија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
2 [5.13%]
14 [35.90%]
18 [46.15%]
5 [12.82%]
You can not vote in this poll
Total votes: 39   Average: 2.33

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 01-Nov-2008 at 20:10
Неможе туку така пробивање на споредна улица на место каде што на само 10 метра се пресекуваат два булевара. Мора таа хиерархиска поставеност на големина на улиците да се почитува. Тука дефуинитивно се знае од каде се обезбедува пристап (од позади).
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 01-Nov-2008 at 20:20
Може да се направи така да не сече преку булевар туку да оди до тротоарот и тука слепо да завршува. Многу такви примери има по Партизанска, улицата служи како сервисна на зградите што се одма до булеварот а со неа не може да излезеш на булевар. Тука нема улица туку има само стеснување кое што е лошо направено и од естетски и од функционален аспект.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 07-Nov-2008 at 11:42
Back to Top
nacrt View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nacrt Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 11-Nov-2008 at 14:49

Како бе 226 квадратни метри??? Ова е сигурно некоја грешка, фали веројатно една нула на крајот!!?!?!!! Ми делува премалку за приземје плус четири ката, како и потпокрив да зафатат 226 квадратни метри. Значи, од прилика 226 / 6 = 37.66666, што е смешно

Mosne interesno, ako gradezen inspektor izjavil deka e 226 metri bruto kvadratura.Izjavata treba da e bazirana na odobrenie za gradenje.

Temata treba ubavo da se istrazi.
Za edni arhitekti vazat edni pravila, a za drugi arhitekti vazat drugi pravila.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 11-Nov-2008 at 15:04
нацрт драго ми е што одма се вклучи во дискусиите. Добредојде! Thumbs%20Up
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 11-Nov-2008 at 20:28
Originally posted by nacrt


Како бе 226 квадратни метри??? Ова е сигурно некоја грешка, фали веројатно една нула на крајот!!?!?!!! Ми делува премалку за приземје плус четири ката, како и потпокрив да зафатат 226 квадратни метри. Значи, од прилика 226 / 6 = 37.66666, што е смешно

Mosne interesno, ako gradezen inspektor izjavil deka e 226 metri bruto kvadratura.Izjavata treba da e bazirana na odobrenie za gradenje.

Temata treba ubavo da se istrazi.
Za edni arhitekti vazat edni pravila, a za drugi arhitekti vazat drugi pravila.Добредојде нацрт!

Мислам дека е само мала збунка во прашање. Најверојатно мислат на тоа дека основата е 226 метри квадратни... па помножи со 6 после


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 20-Nov-2008 at 12:02
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 20-Nov-2008 at 12:14
Браво за урбанистиве, можеа и лентата за возење да ја земат, тротоарот е истиот ко од времето на Леко, двајца да не може да се разминат....Скопје е село и продолжува да живее како такво, ваквите моменти го прават да биде
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 02-Dec-2008 at 10:12
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 02-Dec-2008 at 10:15
Тука како да има некој застој подолго време. Колку шпто можев да приметам иам една недела од прилика како нема ништо мрднато!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 02-Dec-2008 at 10:17
Originally posted by lslcrew

Тука како да има некој застој подолго време. Колку шпто можев да приметам иам една недела од прилика како нема ништо мрднато!


око лаже, форумов не лаже.... погледни погоре на 20 Ноември имало плоча помалку а и столбовите не биле довршени пред таа плоча... Сепак темпото е на место, други работи се проблематични со овој објект, пред се она што го спомна Dave Gahan неколку поста погоре.
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 02-Dec-2008 at 14:05
bogami golema e razlikata,od 20 noemvri do sea,sea postavuvaat vtora ploca.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 13-Dec-2008 at 12:37
Денеска пројдов од тука и една работа ми привлече внимание.

Приметив дека еден столб (може има и други) после првата плоча не продолжува право, него е малце надесно поместен неколку сантиметри. Ја многу у статика не се разбирам ама колку што можам да заклужам со моите лаички познавања, не ми изгледа исправно. Тоа е столбот, оној вториот (од четирите) од лево на последната слика, на горниот кат.


Edited by lslcrew - 13-Dec-2008 at 12:38
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 19-Dec-2008 at 13:50


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 19-Dec-2008 at 15:44
Тоа со стубот што прашував го приметив пред некој ден дека се си е ок, така изгледало само од некој страчиен агол при вожња.

Edited by lslcrew - 19-Dec-2008 at 15:44
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 20-Jan-2009 at 16:10
Некој цртеж од објектот Nuts
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 20-Jan-2009 at 16:20
Дефинитивно се градат објектите многу побрзо од порано...не знам што ги разбуди толку, да не има некаков нов закон околу пробивањето на рокот?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 04-Feb-2009 at 19:03
Овие не губат време


Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 21-Feb-2009 at 18:51
Од вчера
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 28-Feb-2009 at 15:03
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.