build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ДЦ Аркадија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
2 [5.13%]
14 [35.90%]
18 [46.15%]
5 [12.82%]
You can not vote in this poll
Total votes: 39   Average: 2.33

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 24-Nov-2009 at 20:07
Од денес

Edited by 46&2 - 24-Nov-2009 at 20:10
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 24-Nov-2009 at 20:28
Ај може прв ќе кажам нешто позитивно за оваа грдотија... некако ми се допаѓа како го направија ќошов.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 24-Nov-2009 at 20:38
Па другото е толку грдо што ќошот ти изгледа во ред во однос на другото срање. Инаку не дека чини ќошот

Јас само се прашувам, дали ова е резултат на смотани архитекти, или резултат на честата појава кај нас: инвеститорот да изиграва архитект (т.е. јас давам пари, јас ќе кажам како да биди)?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 24-Nov-2009 at 20:39
@ alexgizh

Ќе ти се приклучам, ќошов е изведен пристојно (со задршка дека сепак за стаклата можеле да направат подобар избор)

Ама за жал впечатокот за зградата во целина, не може да се поправи.


Edited by Cloverstack - 24-Nov-2009 at 20:39
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 25-Nov-2009 at 01:00
Ми се допаќа деталот столбот д биде така издвоен. Пример како што е и на Мида, на Тинекс Првомајска. Ме сваќате за кој детал зборам. Она што знае од кожа да ме извади, е изигравање сферна површина со рамни стакла, а не првпат. А изразито е вака на сферни површини со помали радиуси и мање више и не личи на сферна. Бојата исто така. Објектов стопати подобар ќе беше доколку дозволеа уште еден кат нагоре да иде, на сметка на она полукружно чудо горе. Инаку сепак кога ќе му дојде време за гласање, за повеќе од двојка да не ни помислува. И тоа два минус, ако си го заработи со ушт некој симпатичен детаљ доле на приземјето.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 25-Nov-2009 at 11:49
mislam deka se preterani ovie silni negativni cuvstva sprema objektot. voopsto ne e napaden i ne e pravedno da se sporedi so majka tereza. da ne bese stakloto volku grdo, nemase ni da ja primetam zgradava deka dominira vo okolinata. spored mene e ocenka 3-4
Back to Top
Keeray View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Sep-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Keeray Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 25-Nov-2009 at 14:13
ОД мене има оценка 4 .. Бидејки не е до толку лоша overall со исклучок на полукружниот страничник.. којшти е ГРОЗЕН ... исто така многу ме потсекја овоа со стаклата на ТЦ. "Лептокарија" во карпош
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 25-Nov-2009 at 15:18
Originally posted by lslcrew

Не те контам, каква врска има Буџаковец со бул Св. Климент Охридски?! Може скица да фрлиш?!


еве јас ќе објаснам... колку толку. гледај ја сликава... нели левиот дел од порта буњаковец е завршен. она грдата сива фасада што сме ја глеале сите кога сме иделе во булевар (а се гледа од секаде). требаше да биде исти како постоечкиот, ако навреме се рушеле сите овие куќарки кои денеска за жал го изгнасија тој дел. Останатиот триаголник со партизанска и климент охридски, требаше да биде паркче, плоштад или пак зграда пак во тој фазон ( за ова не сум сигурен).А прошетај денеска таму има едно 4-5 одвратни, непланско изграден згради на местото од маркиците за куќите кои ги срушија во последниве 4-5 години.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 28-Dec-2009 at 15:10Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 19-Jan-2010 at 12:15
Ако се изгради лепенка, ќе ја спаси зградава да биде сосема ок. Едниот ќош е убав, а овој другиот кај што ќе дојде лепенката е одвратен.
Back to Top
metodius View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote metodius Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 19-Jan-2010 at 14:13
TУуууу не постоја зградава ни месец, одма залепија билборди!!! 
Ни земја, ни небо,
Ни пекол, ни рај.

Само ние и сега.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 20-Jan-2010 at 13:08
И овој објект е готов. Еве и тука серија слики пред оценувањето

1

2

3

4

5

6

7Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 20-Jan-2010 at 13:13
објектот ми се допаѓа , само едина мана му е што го направиле кровот полукружен , многу поубав објектот ке бил да е рамен , ама ај и тоа билбордот ке скрие малку
www.realmadrid-mk.blogspot.com
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 20-Jan-2010 at 14:10
Абе it's just me or this is фкрај транзициско? Прво бизнис центар со онакви прозорци ко за веце не се прави. Тоа само кај нас.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 20-Jan-2010 at 14:18
Поставена е анкета.

Од мене 2ка. Како и во случајот со Корнер имам проблем со поставеноста на маркицата, односот на таа маркица со претходно зацртаните градежни линии (онаа која ја повлекува Порта Буњаковец и се движи во линија на оние вовлечени постари блокови) и ограничувањето кое му го поставува на булеварот каде сега единствен начин да се прошири останува уништување на средишниот појас.

За естетиката на зградата генерално имам лошо мислење. Веќе е познато дека презирам вакви рефлектирачки прозорци а сината нијанса ми е една од најнеомилените. И остатокот од фасадата е прилично едноставен во однос на тоа како сметам дека треба да изгледа еден модерен деловен објект во центарот на Скопје на многу битен булевар.

Геометријата на објектот е културна и нема некои преголеми експерименти. И мене не ми се допаѓа решението за кровот, но овој дел веројатно релативно бргу ќе се затскрие кога ќе се залепи нова зграда.

Како исклучително позитивна карактеристика, и главна причина зошто се решив за 2ка (инаку низ целиот тек на изградбата имав горе доле мислење за 1ца) е аркадата. Сепак не преовладала лакомоста (можеби и локациските услови биле доволно строги бидејќи одавна се острат оваа улица да ја "аркадизираат") и приземјето се вовлечено што дава сосема пристојна ширина за пешаци заедно со тротоарот кој е оставен. Затоа и сликав 3 слики од различни агли на таа позиција, за да убаво се увиди дека е направена добра работа.


Edited by pbanks - 20-Jan-2010 at 17:42
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 20-Jan-2010 at 15:43
od mene 3-ka
stakloto so zidoet e ubavo kombinirano spored mene i ne e niska
se drugo e tualetna hartija
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 20-Jan-2010 at 15:56
Од мене чиста 1 (со бројки: единица). Причините одлично ги наброја пбенкс, јас нема да сум толку благ да му простам заради делот за печаци (иако неоспорно е плус), но сепак мислам дека ова е најлош објект изграден во последниве години во строгиот центар на градот. Покрај таква конкуренција да бидеш најлош и најкич не заслужува ништо повисоко.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 20-Jan-2010 at 16:01
od mene 3. pricini: odvratno staklo, nedoiskazana idejata so agolot, vidlivi klima uredi... pozitivno e toa sto e prilicno pribran t.e. nenapaden(nema mnogu meshanje na materijali, boi, dekoracii i slicno) i sto ima povleceno prizemje
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 20-Jan-2010 at 16:49

Се двоумев межу 2 и 3 и на крај читајќи го постот на Андреј дефинитивно превагна 2ката.

Минуси: крајно евтини кич стакла, ефтина и оскудна фасада, едноличен и досаден изглед, неследење на линија, бедна изведба, климатизери како чиреви поставени
 
Плус: нема, ама сепак 1кец како екстремна оценка ја давам за проекти од типот Мајка Тереза, каде што освен сите други недостатоци силувани се и институција конкурс, се работи за најцентрална локација во Македонија и уште пострашно се гради со државни (наши) пари.
 
Така што Аркадија се спаси од полагање, едвај,
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 20-Jan-2010 at 17:39
Ја ќе му го простам делот за пешаци, макар што му е обврска. Стаклата немада му ги простам ниту поткровјето. 2-ка. Единицата ја чувам за нешто погрдо.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.