build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Фасади(Од регионот)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади(Од регионот)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 08-Feb-2024 at 12:41
Русе - реновиране на фасади..
1
2


3
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 28-Feb-2024 at 14:48
Пловдив

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 25-Mar-2024 at 19:05
Ново реновираната Палата на културата во Перник.


Edited by Galileo - 25-Mar-2024 at 19:07
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 14-May-2024 at 18:48
София
Приватна кука

.................................................Оборище5

................................................Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 03-Jun-2024 at 17:22
Централни Сифийски Хали
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 05-Jun-2024 at 17:56
BurgasSofiaBack to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 11-Jun-2024 at 18:15
ВарнаСливен
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 12-Jun-2024 at 09:40
Обновата во Сливен најдобра, во смисла нема надградба на зградата. Првиот пример од Варна е пристоен, нешто слично се случува и низ поголем дел од Европа (иако мене не ми се допаѓа), кога со обновата на зградата доаѓа и надградба од еден или два ката, обично помодерен стил кој воопшто не се вклопува во старата архитектура (Виена тука мислам дека предничи, имаат уништено еден куп стари згради). Вториот пример од Варна не е ни за коментирање, класичен кич што може да се сретне кај нас во Тетово или во Струга.
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 12-Jun-2024 at 13:08
Originally posted by Џоле

Обновата во Сливен најдобра, во смисла нема надградба на зградата. Првиот пример од Варна е пристоен, нешто слично се случува и низ поголем дел од Европа (иако мене не ми се допаѓа), кога со обновата на зградата доаѓа и надградба од еден или два ката, обично помодерен стил кој воопшто не се вклопува во старата архитектура (Виена тука мислам дека предничи, имаат уништено еден куп стари згради). Вториот пример од Варна не е ни за коментирање, класичен кич што може да се сретне кај нас во Тетово или во Струга.


Мислиме слично, и јас сум на исто мислење.
Малку си скромен за кичотАко треба да бидеме искрени, го гледаме не само во Тетово и Струга, туку и многу пошироко во другите градови.
Што се однесува до надградбите, тука работите се малку покомплицирани.Овде не се работи само за желба и естетски вкус, туку и за законодавство.Барем во Бугарија (а мислам дека са го препишали од запад и наjвеке од Австрија)зграда коjа е недвижно културно наследство од национално значене не може да се надгради во истиот архитектонски стил.Надградбата треба да биде во различен стил за да се истакне и да се види оригиналниот дел.За да се поправат, обноват или надградат таквите згради, мора да се добие дозвола и предписание од Националниот институт за недвижно културно наследство.
Со стари градби, кои немаат статус на споменици на културата, можеш да правиш што сакаш и затоа понекогаш гледаме такви перверзии и кич.

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 16-Jun-2024 at 09:02
Варна
..................................................................................................................................................................
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 07-Jul-2024 at 14:23
Габрово
Обновената фасада на градскиот историски музеј


Санираната зграда на поранешниот хотел ,,Јантра,, - сега станбена зграда.


Пловдив - во Капана.
Варна


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.