build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пејсажна архитектура

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 15-Nov-2014 at 17:34

мислам ај Прилеп викнале комшии да им садат крастаици, ама зато Крушево домакински го истерале фракталниов муабет, штета не им дале тро појќе простор на Јордан и Искра за да распостелат уште некој Mозаик, а што би го компензирало пејсажниот минимализам околу Македониумот

Вселенскиот брод од Крушево ќе добие обновени витражи и фасада

Овој споменик денес е обележје и препознатлив симбол кој се поврзува со Крушево. Започнува со плато на кое се претставени раскинати пранги, продолжува преку криптата која е хронологија на значајните настани и личности од периодот пред, за време и по Илинден, до колоритниот мозаичен амфитеатар кој е предворје на куполата чија внатрешност импресионира со погледот на сите четири страни. Споменикот е дело на Јордан и Искра Грабуловски и ја означува непокорноста, борбата и вечната стремеж на македонскиот народ за слобода и самостојна држава. Воедно во овој споменик се наоѓа и гробот на Македонскиот револуционер и претседател на Крушевската република Никола Карев и биста на Тоше Проески. [1]


~

Кубански Уметници Го Прославија Македониумот




Edited by +Protagorist - 12-Aug-2023 at 13:28
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 15-Nov-2014 at 19:13

уствари Верувам дека и Јордан и Искра би можеле да направат и многу повеќе доколку тоа и воедно им биде дозволено!

им се восхитувам бидејќи скромно а самоуверено пристапиле кон споменик ко Македониум кој мене лично ми делува повеќе на Срце со безброј Аорти него вселенски брод, иако дефакто треба да имаш срце лавовско за да возиш Вселенски Брод!

кога јас би бил Јордан наместо долга пристапна рампа, би гледал да направам и скратен приод јасно доколку Искра тоа и би го дозволила, и не бидејќи тешко се стигнува и преку ваква рампа до Македониумот, туку бидејќи Гужва непотребно се прави од секакви туристи и непоканети, додека со кратка рампа иако нема да изгледа волку монументално Срцево сепак нема да има простор за досадување или недај Боже вандализам!
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 15-Nov-2014 at 20:03


мозаиците се чиста поезија - дури и преку стакло

едит; лапсус витражите

Originally posted by Max






Edited by +Protagorist - 15-Nov-2014 at 20:05
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 16-Nov-2014 at 16:34

inventivnosta odokolu troa im zaminala kon portali no od prangi, no ova sigurno ne e nivno maslo tuku nekoj drug umeshal prsti

CHAINS - http://www.thebohemianblog.com/2014/01/krusevo-makedonium-symbology-of-the-ilinden-spomenik-macedonia.html





Edited by +Protagorist - 12-Aug-2023 at 13:31
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 16-Nov-2014 at 16:41


sepak za pochit e ova so prangite dokolku e i' nivno maslo, bidejki ponekogash podobro e da se razbijat fraktalite lesno nego da treba istite da se peglaat dopolnitelno simbolichno primer tenzilni strukturi naokolu za da ne se zapre protokot na arteriite ... iliti impregnirani kartonski buketi za polesno da se osvezuva cirkulacija od razlicni vizuri vo razlicni periodi od godinata ...

ta i so epoksi impregnirani zaradi prozirni i sjajni hortikulturni efekti



Edited by +Protagorist - 12-Aug-2023 at 13:42
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 02-Dec-2014 at 00:21

не би можел да издиференцирам од каде како попримале и артикулирале влијанија и знаења нашиве херои, но очигледно е дека Искра била инспиирана од азискиот минимализам бар тоа го влечам од сторија за Оригами во дневник Оригами - вештина што го разубавува животот - http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=1794&stID=11507

~

кога веќе сме кај Оригами добро е доколку и на нив гледаме употребливо земено хортикултурно, особено во случајот со Киригами и нивната можност закинетични скулптури [1][2] иако во последно време ова фракталниве муабети ме доведоа и до ѕвездените Полиедри [3] впрочем ваква фракталност имаат традиционалните македонски резби, а денес би било екстра инвентивно ваквиот СПЛЕТ да се преде и пејсажно дали поедноставно со топиари кај грмушките или пак со ткаење кај цвеќињата...

сепак може да се интервенира и хартиено онаму каде тоа би било достатно, само би требло хартијата да е некако атмосферски заштитена




Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 02-Dec-2014 at 18:17



можеби на плоштад можеа да интервенираат поинвентивно со илуминирани карусел макети наместо вистински карусел [1] не дека вистинскиот нечини туку дека е многу нормална работа додека денес само уникатни разгледници знаат да изненадат, дури мислам дека денес постои и неверојатна потреба за ваква естетика сред секоја градина или парк, таман каруселот по потреба би можел да лебди и ко лантерна                     

бар нека Им делат на Дечињата таму карусел разгледници



http://www.origami-resource-center.com/origamic-architecture.html




Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 02-Dec-2014 at 22:22

она што би им го препорачал на сите градинари е Креативност

најчесто ќе ја најдете како седи на Планина или Висорамнина

ех што значи да имаш добар Стаклен ѕид ем Зеленило и весели бои во Вазна

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 03-Dec-2014 at 20:26



Подгответе ги градината и балконот за претстојната зима

Крајот на сезоната на отворено не подразбира само затворање на балконските врати. Иако ќе помине долго време до следното кафе во градината или на терасата, сепак добро е уште сега да средите некои работи, за да ви биде полесно на пролет.

Во студениот период билките чувствуваат промени, бидејќи доаѓа до продукција на одредени билни хормони, кои на некој начин ги подготвуваат растенијата за зимата.

Сѐ уште не е доцна да ги подготвите растенијата, но и целокупниот надворешен простор за претстојните студени денови, а во тоа ќе ви помогнат овие корисни совети:

1. Чистење на лисјата и миење на површината

Иако ова треба да се подразбира, некои луѓе често забораваат на време да ги отстранат паднатите лисја, а подоцна на пролет се соочуваат со проблем. Без разлика дали станува збор за балкон или градина, исчистете ги лисјата, а целата површина измијте ја со вода, со цел да ги отстраните маснотиите. На овој начин, со текот на времето нема да се создаваат валкани наслаги.


2. Билките во градината

За да ги заштитите билките во градината, можете да ги покриете со специјални прекривки или фолии, но внимавајте да не бидат премногу тешки. Во вашиот двор најдобро е секогаш да имате билки кои се отпорни на зимата и студеното време.


3. Тревата во градината

Кога зборуваме за тревникот, правилото е следно: искосете го, исчистете го убаво и нахранете го. Потоа чекајте ги потоплите денови кога повторно ќе уживате во зеленилото.


4. Зачувајте ги собните билки

Оние растенија кои не се отпорни на зимата, секако ќе морате да ги чувате на потопло место во вашиот дом. Во однос на нивното правилно чување, најдобро е да ги полевате со чај или со водата од варени јајца. Водата во која сте го вареле чајот е одлична храна, а водата од варените јајца е богата со минерали.


5. Потпора за раст и дневна светлина

Билките можете да ги сместите блиску до прозорците за барем малку да примаат од сончевите зраци. Освен тоа, на некои билки им е потребна потпора за правилен раст. Оваа потпора ќе ви подари прекрасен и убав изглед на вашите растенија.



http://www.crnobelo.com/dom/gradina/26733-korisni-soveti-podgotvete-gi-gradinata-i-balkonot-za-pretstojnata-zima



Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 03-Dec-2014 at 21:54
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 04-Dec-2014 at 14:45

eve dobar prilog vo kontekst zimskive saksiski aberi na Kornelija samo shto videovo epten psihodelichno prvo jako otvoranje so kontinentalna proshetka izvozena na 'mas que nada' a potem pouchna no teshka zelena atmosfera - voditelov i montazerot komotno mozat da se prijavat vo odelenie za mind-control na dbk



Edited by Max - 04-Dec-2014 at 14:48
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 11-Dec-2014 at 19:51

лековит амбиент во расадник, и тоа на текхаус извозен, а можеле и на еуротранс комотно

ем убаво замирисува и муабетов, веројатно заради дикцијата со екстра спокојни тонови

уште снег да имаше та и боите да имаа поубав контраст, или камерата активен вајтбаланс



а зошто баш кај јапонскиот јавор си ја прибра косата, класика

http://japanesemaplesandconifers.com/



Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 11-Dec-2014 at 21:35
еее, и јас пробувам да направам бонсаи,ама некако не ми иде.ми се сушат.сега пробувам друга метода,па напролет ќе видиме за резултат
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 11-Dec-2014 at 22:03
Originally posted by gjoko

пробувам да направам бонсаи


не пробувај, туку напраи!

немам никогаш фатено да калемам и кастрам бонсаи, а не ни ме влечат сега ова минијатуриве со оглед дека веќе не живеам в град иако добро би дошло предпорти од две страни ко два лава да закачам да висат две Вардарски долини (македонска зеленика) - Buxus sempervirens 'Vardar Valley' - колку да се сетам од каде ми е коренот, сепак едно време фатив врски да одам на пракса и кај Џагуре особено кога чув дека ја уредувал и градината на белата куќа [1] но незнам што бидна каде запна работата, мислам бидејки требаше да работам ко амал оан чирачки а во тој момент имав друг ангажман, нејсе поарно инаку сега ќе бев заглаен во парк шишајки дрвца и грмушки

Македонско бонсаи за Гинис - http://vecer.mk/skopska/makedonsko-bonsai-za-ginis

Македонија е бонсаи земја, богата со најразлични потенцијални бонсаи! - http://www.mkd.mk/88293/zabava/mite-filkov-makedonija-e-bonsai-zemja

инаку градината ко узеј на отворено е екстра појава в парк но мислам и фали дополнителнаинтерактивност во форма на фрактална спојка меѓу неа и градски парк а која би се скоцкала со камени фонтани, а сето тоа може и ботанички да се поврзе со расадникот и зоолошката од карши, колку малку фали за тој дел од Скопје прерасне во балканска атракција тоа ни кичевчани не се свесни

http://www.kingmarkoland.com/Default.aspx?id=fa470eb4-e7e2-48b5-921c-c2b8f2725969




Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 11-Dec-2014 at 22:32
Originally posted by Max

[QUOTE=gjoko]добро би дошло предпорти од две страни ко два лава да закачам да висат две Вардарски долини (македонска зеленика)



е баш оваа зеленика сега ми е на ред.ја пресадив и ја прицврстив во саксијата,и чекам прво да се прилагоди па ќе ја кастрам и фиксирам

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 11-Dec-2014 at 22:55

ова Ѓоко ќе ја личи саксијата за на село и тоа на дрвен чардак, вака некако на бетон ем со прегорена фотка ни за в полициска станица не е, шала на страна кој ви уредуваше зеленилото во полиција а кој во пожарна, сами вие или комуналци

би било добро заради психотерапија особено џандарите да мораат бар еден ден да работат хортикултурно дал при станиците или ето шишајки бонсаи в град, можеби садење јаткасто овоштие, таман за да имаат и што да мезат утре на работа
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 11-Dec-2014 at 23:50
ова е кај мене на балкон,и сликата ја направив вечерва.зелениката ја пресадив пред 2 дена и сега чекам да се зафати па да ја шишам.

а деновиве ќе ги сликам зелениките кои пред 30 години ги засадив како самостојни топки.едната што ја бие најмногу сонце е буквално огромна.повеќе од метар во ширина
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 12-Dec-2014 at 07:11

oho pa ti imash sega zelenika i za izvoz... ustvari zosto ne si naprail ziva ograda od nea

ako nekogash navistina bi ja koristel definitivno kje bide za topiari mozaik a eventualno vo kombinacija so zlatna penda koja bi se razlevala nad mozaicite ko sodzvezdie

Isto dobra kombinacija bi bila i so lavanda so koja moze nisko da se razigra vo formite i boite
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 12-Dec-2014 at 09:09
Ako ti kažam ke me karaš-imav takva ograda no ja izvadiv pred 2 godini bidejki dolnite granki koi bea pobliski do betonskata pateka počnaa da se sušat,verovatno od toplinata na betonot. Sega imam samo od ednata strana zelenika,no taa e od ,divite, što rastat kaj ezeroto Kozjak. Gi berevme pred 30-tina godini
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 12-Dec-2014 at 10:01


ne bi te iskaral tebe Gjo ni turci da me silat iako cel svet e iskaran dobro chim se betonira i boksira so ogradi, vprochem primetiv edna mnogu korisna rabota od nemanje ograda, samoodrzlivost prvo sto i da sakam da sadam mora da bide saksiski i po moznost krenato od zemja, za ova imam dve prichini, prvata e dnevna ispasha na ovcite od komshikata, a vtorata e vecherniot pohot na divite prasinja, do dusha ova vepari kaj mene skitkaat ama ok bitno nema na shto da napravat shteta pa imame sklopeno primirje, iako fora e koga i jas skitam navecher v dvor il naokolu ta mi dishat u vrat nebare baraat uzina
greota e zlatoto nekoj da ti odnese http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=835&PID=126582#126582

verojatno koga bi stavil ziva ograda toa isto kje bide nad zemja da se znae deka kaj mene se vrti sosem deseta pesna nego ova zemnive tertipi, a shto e vozmozno samo dokolku se tera na sajla, onaka lebdechki, odnosno saksii prikacheni na dve sajli, shto e dobra fora i za rasadnik a komotno i da se postavi interaktiven lavirint koj po potreba i moznost bi se resetiral vo patekite, ova e idealno za edna kvaka koja sakva da ja otvoram po brdava okolu mene za sadenje ukrasni grmushki, misalm rasad vo rok od tri godini kreva do grmushka so cena od 50 evra a koga kje akne[ edno hektar toa e ekstra zeleno-investicisko portfolio, samo treba obavezno hormon za rast pri sadenjeto kolku da se osigura se lesno em nekoe nekoe organsko zlo so ogled deka muabetot e drvenasto-ukrasen za da se iskluchi sekakov preparat, no definitivno ova so zasajleni saksii e idealna fora i za okolu kukja pa i amfiteatarski vo visina seto toa podredeno... inaku idejava za sajli i saksii ne e voopshoto sf naprotiv aktivno se koristi po plastenici zaradi iskoristuvanje prostor, a mene najnapred mi padna vo ochi zaradi ograduvanje pogolemi dvorni povrshini chii ogradi lesno bi se rekombinirale podocna, inspiracijata e od ova ogradata na belKamen vo Radovish duri za ova i Kaljopa e kriva peejki mi Ogradime mesto Oboime ">

mislam kolku i ova da zvuchi ludo, ne zameruvajte, prosto kaj zivata ograda glaven moment e da se iskoristi ko vizuelna bariera, a eventualno i zvuchna, iako mene izolacija i bash ne mi treba (dovolno kompjuterov me zatvora) a ako veke moram da se izoliram v dvor si pushtam platno ili trska i ajt privatna atmosfera em nemorash ni da ja shishash ni da ja zalevash
Originally posted by Makedonij




Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.539 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.