build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пејсажна архитектура

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 14-Jun-2015 at 18:19
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 14-Jun-2015 at 22:48


вака би можеле и ние да се претставиме, а имаме и со што

http://en.qingdaoexpo2014.org/content/2014-08/27/content_10647101.htm

[1] expo'14 - Blueprint of the Swedish Garden [1][2]

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 15-Jun-2015 at 03:40


штета намуртено времето на снимкава

[1][2] http://www.unstudio.com/projects/qingdao-world-horticultural-expo [1][2] [3][4

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 15-Jun-2015 at 22:11


[1] The next Horticultural Expos: Expo Antalya 2016 and Expo Beijing 2019

инаку Анталија е турски и блискоисточен хортикултурен хаб

не е ни случајно што таму ќе има хорти-експо

http://expo2016-antalya.blogspot.com/2014_09_01_archive.html

http://growtech.com.tr/en/

Промоцијата на саемот ЕКСПО 2016 кој идната година ќе се одржи во Турција на тема „Цвеќето и детето" беше одржана во Анталија.

Просторот и местото каде што ќе се одржи саемот ЕКСПО од 23 април до 30 октомври 2016, кое се простира на површина од 112 хектари во рамките на општината Аксу, своето значење ќе го сочува и по одржувањето на саемот и тоа од аспект на инфраструктурата, транспортот и сместувањето.

Во рамките на предвидениот простор за одржување на саемот, ќе се формираат ЕКСПО рид, ЕКСПО шума, ЕКСП кула и ЕКСПО езеро, паркови за деца и детски градини каде што децата ќе имаат можност да уживаат и разонодуваат. На истиот простор, покрај ресторани, трговски центар, земјоделски музеј и конгресен центар, се планира да се формира и еден амфитеатар.

Оваа најголема изложбена манифестација која се одржува од 1851 година со учество на низа земји од целиот свет во рамките на определените теми, се планира да ја подигне свеста за екологијата на идните генерации.

http://media.mk/article/68545/turcija-idnata-godina-prvpat-ke-bide-domakin-na-saemot-ekspo
Edited by Max - 15-Jun-2015 at 22:12
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 17-Jun-2015 at 13:41


за да излеземе надвор весело прво мора да се докажеме дома, и иако има доста расадници, цвеќари и пејсажни архитекти од оваа средина, истите немаат некој особен порив за себепромоција нит локално а не па глобално, но реално малку сме во однос и на балкан, а не па во светски рамки, но нашиве можат да истуркаат бар едно хортикултурно НВО или уште подобро Асоцијација, иако во такво нешто ќе има место само за цвеќари и дендролози, додека во нво секој би можел да учествува

за сега скромно но мрднавме од мртва точка, во Битола веќе 4та година по ред има "Саем на Цвеќето" [1] a лани имаше првпат во Скопје "Фестивал на Цвеќето" [1][2][3] и за почеток еден Applauseно далеку е ова од нешто спектакуларно и вонвременско

за такво нешто ќе мора прво да дотераме до цвеќарски кластер односно земјоделците од тутун да свртат кон одгледување резно и саксиско цвеќе, а тек потем да си играме чалам со вишоците, кои во идеални услови државата субвенционирано би ги откупила и би ги пуштила на распродажба на еден ваков локален фестивал, всушност не ни можеме да очекуваме градење пејсажна култура во народот доколку се нема некој поозбилен пристап, пример во режија на министерството за екологија а во соработка со министерството за земјоделие, сигурно да имаше некое подобно нво ова истото и би го излобирало до сега, но на еколошките организации (каде има простор и за ова) им е битна само борбата против евентуален еко-калабалак отколку потикнување естетски вредности по вијуги

инаку ме чуди како ова нашиве генијалци не успеваат да ги искомбинираат локалните Фолклорни Шари во цветните аранжмани, ниту на мало ниту на големо, односно нит цвеќарите за ова уво ги боли, а не па паркови и зеленило - чии амбиции во главном се насочени расадот да им успее и преживее во денешниве околности, но ова важи и за пејсажните архитекти та и плочкарите или градежниците со кои соработуваат околу фонтаните и сл. НО да е посмешно ваков естетски момент не е запазен на државно ниво а не па на индивидуално, ето тоа "калкадата" на плоштад кај која несвојствено за сите заоблувања апропо барокот одоколу - ете ја истераа кубистички [1] да неречам прљаво на лик, па ај тоа пиксел етикетата, та бар да беа македонски мотиви, некој може ќе рече извлечени од нашите резби, но и да е така тоа не се наши традиционални шари туку општи орнаменти од романтизмот, ајде романтично ако ништо друго, иако требало да тераат со фино исечен претоп од плочи, наместо ова мозаикот од тенки плочки, може думале дека вака полесно би се менувале при оштетувања, друго оправдување нема, вака и во Битола да тераа па немаше да се вклопи иако поприлично кубистички е склепана новата фонтана, но тендер и се е можно, можеби сега со некоја камена боја ќе ја оправаат резолуцијата


 Edited by Max - 17-Jun-2015 at 16:14
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 17-Jun-2015 at 17:00


еве супер поента на BME [1] но кај пејсажната архитектура може и треба секогаш да се интервенира, бар тука грешките може да се исправаат далеку полесно него кај градежништвото, само што и ова чини време и пари

освен професионалност на која чекаме капиталистички та да се навлече народ на цвеќиња [1] дефинитивно ќе мора да се интервенира и социјалистички, она народ да здружи сили ко што велам погоре со некој зелен-данок или негово плаќање во натура,  со оглед дека ретко кој од љубов кон градот или општината доброволно ќе интервенира, нормално исклучоци секогаш има... само вака може да се изгради култ или бар тренд за расцветана околина, та самите граѓани да бараат и бркаат како да стигнат до жива градска естетика, а дури потоа да се надеваме на цветен самопридонес и волунтаризам, кои ќе се шетаат ко хипици со цветои у глава и плуќа  само уште некој авторитет да ја свртеше водата на оваа воденица, за народ што побрзо да сети радост и на улица  

 
Edited by Max - 17-Jun-2015 at 21:41
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 19-Jun-2015 at 23:45

би било хармонично пејсажниот кросовер и сите негови упади да може да го дооплеменат одреден простор и со дополнителна порака, пример ко во случајов на сликава - дека изборот и играта се озбилно попарени одоздола - ето со мов и трева

безмалку идеален абер за пред саем, фали уште грмушките да се расцветани односно цветни ко на претходното видео, а уште поспецифично доколку внатре во нив би се одело со реверс-топиари па и со кат-аут букви, а кои би оформиле и конкретен збор пр. Мир, ем ако има доволно простор за чалам може и некоја фраза ко Пливај и Уживај

камо минимализмот да беше мотив но не и императив сред зеленилото

убавината е просто мелозвучна приказна во случајов од форми, бои и мириси

а индиректно зачинета и од звуците на птици, животни и распеани натуралисти


<p align="left">
Then there is the need to marry function with beauty, for despite his nervousness about that b-word, no landscape architect that I know wants to design ugly places, and there are fresh ways of registering beauty in austere and empathic minimalism—beauty is still the elephant in the room for many landscape architects (and it rarely, if at all, occurs as part of their professional training). [1]

Edited by Max - 04-Dec-2017 at 23:59
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 23-Jun-2015 at 08:44


за сите уфилмани а и оние кои не се

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 23-Jun-2015 at 12:31


на оние со СФ табиет ќе им треба и америчка копродукција успат

https://ferrebeekeeper.wordpress.com/2015/01/23/cosmos-pink/ [1]

[1] full length Cosmos One Love in nature


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 23-Jun-2015 at 21:13


ем вкусно искуство
Chocolate cosmos or Cosmos atrosanguinea, fills the air with its sweet scent of vanilla tinged chocolate.
http://www.theflowerexpert.com/content/aboutflowers/tropicalflowers/cosmos-pinkEdited by Max - 23-Jun-2015 at 21:21
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 24-Jun-2015 at 13:53


толку ли е добар нектарот

чим пеперуткава не се плаши и не сака да се откачи, 

претпоставувам така е!? [1][2][3

а мене и на нарцис ми замириса собава!

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 27-Jun-2015 at 22:15


With lovely ferny foliage and elegant blooms in any colour you like that’ll keep on flowering for months, cosmos are just out of this world, says Monty Don

Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook
This is the season for daisies of all kinds but one of my favourites, at this or any time of year, is cosmos – in all its forms.
I grow three different types of cosmos, two of which are annuals and have to be re-sown every spring and one, Cosmos atrosanguineus, which is a tuber and can survive for years with a little loving care.
The two annuals are Cosmos bipinnatus and Cosmos sulphureus. Both are native to Mexico and South America, and both are tender annuals, so will only withstand the lightest touch of frost.This is the season for daisies says Monty Don

I sow both in seed trays in March and April, pricking the seedlings out into plugs or pots and planting them out when the last hint of frost has gone.

You can, of course, buy young plants, although one of the beauties of growing your own from seed is not just the money you save but the much wider choice of varieties.

Cosmos bipinnatus is a multi-stemmed plant with lovely ferny foliage.
The flowers are elegant, open daisies that will go on being produced until the first frosts if they are dead-headed regularly.

When dead-heading cosmos the trick is to cut the stem right back to the first leaf, rather than just pulling the flowerhead off.

The two varieties of C. bipinnatus that I like best are the tall white ‘Purity’ and the plum-coloured ‘Dazzler’, which changes its colour as it fades to a magenta shade of pink.


The flowers are elegant says Monty

‘Purity’ works well in this garden because it will reach 122cm (4ft) tall, so it can be placed in among perennials and appear through their growth, but if you want a shorter variety for the front of the border you might want to try ‘Sonata’.

Cosmos sulphureus ‘Bright Lights’ has done exceptionally well this year, despite the cold, very wet weather we’ve had here on the western side of the country. I have it in containers as well as borders and it is equally at home in both.

‘Bright Lights’ has a small, orange flower with a central boss which, if dead-headed regularly, carries on blooming for months and months.

All Cosmos sulphureus varieties are orange or yellow and I like the pure colour of ‘Lemon Bird’ as well as ‘Sunny Orange’ and ‘Sunny Red’. The latter takes orange as far into red as it can go while still remaining – well, not quite – red.

Cosmos atrosanguineus derives its Latin name from its colour of dried blood – but the plant’s popular name, chocolate cosmos, comes from its incredible chocolate fragrance.

The flowers are small jewels of the richest, deepest burgundy held on long slender stems and are among the rightful royalty of the plant world.

They are not hardy and if you leave them in your borders over winter there is a real chance they will be killed by a sharp frost, or rot in cold wet soil. I recommend treating them exactly like dahlias.Although it sounds complicated, it's well worth it for the floral results

As soon as the first frost blackens the leaves, cut off the stems and foliage, lift them, remove all soil from the roots and dry them for a few days in a frost-free shed.

Then pack the tubers in pots or a seed tray in vermiculite or used potting compost and put them somewhere dark and cool. You do not want them to dry out completely, so check them every few weeks and lightly dampen them.

In March, take the tubers out, carefully check that they’re not shrivelled or rotten, and then pot them up individually and place them in a warm, bright spot to stimulate growth. Gradually harden them off before planting them out after the last frost.

All this is probably more complicated to read than it is to do but believe me – it’s well worth it!

http://www.dailymail.co.uk/home/gardening/article-2203090/Monty-Dons-gardening-tips-Cosmos-just-world.html

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 12-Jul-2015 at 23:43

кај нас Космос го сметале Каранфилот та и повеќе [1] капак и в песни е опеан [2][3]

https://mk.wikipedia.org/wiki/Каранфил

http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewtopic/t=4451.htmlЗа да се прикаже начинот на стилизацијата на цвеќињата, од оваа публикација е репродуциран еден детаљ, наречен „девет цвета", од околината на Скопје, каде јасно се распознаваат четири цвета каранфил, прикажани во нивниот карактеристичен профил (сл. бр. 85). [1]


~


just enjoy the show

The A To Z Of TV Gardening [1][2]Edited by Max - 20-Sep-2015 at 11:27
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 19-Jul-2015 at 11:55[1][2] Dahlias an flowering plants native to Mexico [1][2]


Dahlias grow into fairly large plants and have a tendency to block the light out from everything else around them. To avoid any problems later I’m growing the dahlias in a single plot on their own. [1]


...Plant the dahlias in a sunny and well-drained location, so that the crown is about an inch or two below the soil line...

...Dahlias are foregiving plants, but need at least a half-day of sun. Their culture is similar to tomatoes. The non-bedding types will grow to between 3 and 6 feet and will need to be tied to a stake. Besides that and an occasional watering during dry weather, Mother Nature will take care of the rest...

how to start dahlia plants from cuttings. This technique enables you to grow more than one plant from a single tuber

I wait until March to start the tubers. Everything about dahlias speeds up with Spring. For fun, I would pot up one or two tubers, water lightly and put them in a sunny window. The eyes should sprout in a week or two. When two or three pairs of leaves develop cut the stem with a sharp knife or blade just below a leaf node. Fill a small pot with sand, moisten thoroughly, make a hole in the sand and set in the cutting with a label. Keep away from direct sun for a day or two and water daily--dipping in a rooting hormone is optional. After about two weeks, you should feel resistance when you tug on the cutting. Roots have formed!! I gently lift the cutting with a fork--watch out for the small roots, and transplant in a 4 or 6 inch pot with potting soil. Thereafter treat normally.< 1]https://www.flickr.com/photos/stanzim/6832367401/

http://www.bbc.co.uk/food/0/22185875 [1]

http://www.motherearthnews.com/real-food/dahlia-bulbs-zmaz09aszraw.aspx

inulin - polysaccharide that is a commercial source of the sugar fructose. It occurs in many plants of the family Asteraceae (Compositae), particularly in such roots and tubers as the dahlia and the Jerusalem artichoke. Inulin forms a white, crystalline powder... [1]


...Edited by Max - 28-Jan-2018 at 16:41
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 31-Jul-2015 at 01:20


#167 погоре но ко екстра оптичка варкаhttp://www.francois-abelanet.com/project/qui-croire/

http://amusily.com/3d-grass-globe-illusion-at-paris-city-hall/Edited by Max - 31-Jul-2015 at 01:30
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 23-Aug-2015 at 21:01

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 25-Aug-2015 at 16:13
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 03-Mar-2016 at 13:33

[1] ЈП "Паркови и зеленило" е основач на две друштва со ограничена одговорност: ФЛОРАКОМ дооел и ЛУНА дооел Скопје

стакленициве откако знам за себе не ги смениле, бар така личи, а ова засенувањето со рогозина местопластеник е ко за во бавча, а и таму попрво би оптегнале мрежа
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 04-Apr-2016 at 15:11

хм, поарно ќе беше законски со свој кеш сите куќни совети да се за вакво нешто обврзани, не дека сумата за десет садници годишно особено би го оптоварило нивниот станарски надомест за заеднички потреби, плус така и самите особено би се грижеле за садниците, а воедно и би можеле да бираат каква дендрофлора би имале околу себе, евентуално градот односно јп-ПЗ да им изработуваат бесплатни пејсажни проекти
Бесплатни садници за куќните совети и урбаните заедници

Градските власти и годинава бесплатно ќе доделат садници на заинтересираните куќни совети и урбани месни заедници. Годинава се обезбедени 2.000 листопадни и зимзелени дрвца од ЈП „Паркови и зеленило“.

Заинтересираните куќни совети и месни урбани заедници треба да поднесат барање за доделување садници до Секторот за комунални работи на Град Скопје, булевар „Илинден“ број 82. Субјектите во барањето треба да ги наведат бројот на садниците што бараат да им се доделат и точната локација на која планираат да ги засадат. На барањето треба да стои печат од куќниот совет или од месната урбана заедница. Барањата може да се доставуваат од денеска до 13 април.

Инаку, акцијата се организира веќе девет години во две етапи, односно напролет и наесен.

http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=17FE0D09CA63C3498F07410E97C58B67

03.04.2016 - 9та година по ред садници за куќните совети

Градот Скопје ја продолжува традиционалната пролетна акција за доделување садници на заинтересирани куќни совети и урбани месни заедници, на коишто ќе додели 2 000 дрвца (листопадни и зимзелени) од ЈП „Паркови и зеленило“. Садниците коишто ќе ги додели Градот Скопје ќе бидат стручно засадени од вработени лица во ЈП„Паркови и зеленило“.

Заинтересираните куќни совети и месни урбани заедници треба да поднесат барање за доделување садници до Секторот за комунални работи на Град Скопје, булевар Илинден бр. 82. Субјектите во барањето треба да го наведат бројот на садниците што бараат да им се доделат и точната локација на којашто планираат да ги засадат дрвцата. На барањето треба да стои печат од куќниот совет или од месната урбана заедница.

На куќните совети и на месните урбани заедници на коишто ќе им бидат одобрени барањата, во оваа акција ќе им се доделат најмногу 10 (десет) садници.

Барањата за добивање садници до Секторот за комунални работи на Град Скопје може да се доставуваат од 4 до 13 април 2016 година, а од 15 до 27 април субјектите ќе може да ги подигнат решенијата за доделените садници.

Акцијата на Град Скопје за доделување садници се организира веќе девет години во две етапи, односно напролет и наесен.

http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=8879&mid=465&tabId=1&tabindex=0Edited by +Protagorist - 04-Apr-2016 at 15:12
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 16-Apr-2016 at 18:51

интересно е дека нит нашите расадници нит нашите пејсажисти префериррат да имаа електронски пиар, но кога и цвеќарниците не се замараат што пак овие, тие пак што имаат или преживеале ко да заглавиле во минатиот милениум, речиси никаде да нема подкатегории пример за внатрешно цвеќе а не пак наводнување или саксии итн. аје бар некој успеале да платат и локална тв реклама, фуснотите по линковите

http://www.hortidizajn.com.mk/galerija.html [1]

http://www.platan-frofi.com/

http://kitka.com.mk/

http://www.levidia.com.mk/ [1]

Originally posted by Max

http://www.mkdsumi.com.mk/proizvodi_i_uslugi.php?page=5&s=4

http://www.pinar-s.mk/mk/2010-04-19-18-22-17.html

http://www.rasadnik.mk/

http://www.hortiexpert.com/index.php

http://flores.com.mk/Default.aspx

http://www.floraskop.com.mk/floraskop.htmlEdited by +Protagorist - 16-Apr-2016 at 18:53
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.253 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.