build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пејсажна архитектура
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пејсажна архитектура

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 16-Apr-2016 at 23:12
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 11-May-2016 at 14:51

неможам да најдам соодветен абер за Птичја Градина во Јапонија, иако претпоставувам дека оние птичји билки и грмушки што се за Нов Зеланд би биле и таму од корист како комшиска островска земја пр. Каноно [1][2][3][4] последниов фото-лексикон супер концепт [5]

назнам колку се свесни во Преспа но со малку воља може да ги имаат најубавите паркови и градини во земјава, а можеби и најидеално место за национална ботаничка градина која можат пример да ја кренат во Асамати

[1] http://www.bbg.org/gardening/handbook/bird_gardens [1]

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 22-May-2016 at 23:23

кога ќе ви Бувне природата вакви комшии може само да се радувате на дарежливоста, колку и да немате абер како треба да се поставите кон дарованото   

[1] http://gradina.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1472:buvovite-vo-makedonija [1]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=214&PID=184423#184423

https://www.youtube.com/channel/UCepeiRnlLFBqA9p1bATuRbA/http://www.bbowt.org.uk/blog/barn-owl-infographic

http://www.pbs.org/wnet/nature/magic-of-the-snowy-owl-infographic-all-about-snowy-owls/7962/


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 30-Jun-2016 at 20:45

интересно ферал како розелата или розенколисот биле инвазивни по околината

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Feral_parrot

Parakeets guilty of intimidating garden birds - study http://www.bbc.co.uk/nature/13524396http://www.birdchannel.com/bird-magazines/bird-talk/2009-february/peach-faced-lovebirds.aspx

http://www.californiaparrotproject.org/links.html
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 01-Jul-2016 at 05:55

бидејки порано имав еден розенкола клов по дома, можами да споделам едно ифрит искуство, МаГи живееше 16 а требаше 30+ години колку што живее во природа (иако грото папагали и ќе ве надживеат) но тоа го велат и зоолозите ~ дека во заробеништво дупло им се скратува животот на овие миленици

знаејки го ова уште одма кога го земав папагало го пуштив по дома да лета, прво за да се аклиматизира на околностите полесно, а и да живее со помалку стрес понатака, нормално беше уживање да го гледаш како ги јаде цвекињата и дрвцата, заради што не ни помислував на фолијарна исхрана по домашното зеленило, иако главна грешка беше што оштрејки го клунот од вратите и рамките на сликите беше во контакт со зортот од боите и лаковите [1] но ето незнаев дека и внатрешниот воздух би можел да има кабает околу долговечноста
http://www.birdchannel.com/bird-safe-air-tips.aspx

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&PID=114645#114645

друга заебанција беше што редовно се китеше со туѓи перја, во случајов перфорираше хартија невозможно добро [1][2] од весници преку книги па се до пасоши, што претпоставувам дополнително му го арчеше овоземниов живот заради оловото по принт бојата

и конечно тука беше сето овошје и зеленчук со се тоапестицидите по нив, та и се да изолирав од хемии вонегова околина, ова без своја органска фарма немаше да биде изводливо, а во град и дополнително невозможно

на крај долго измачуван од помислата за слобода, го пуштив и на неколку наврати во природа, но и баш не се снајде, а и веќе беше приврзан за домашните, можеби да требаше поупорно да експериментирам со некоја нова помала екипа да го здружам, но за такво нешто немав нит воља нит време, а и да ми успееше прашање е колку ќе ја преживееја зимската клима во Преспа, иако   ќе беше фора подпелистерието во контекст на Езерани [1] да добие и тропска птица во екипа, иако како тренд веќе се јавува насекаде паи во комшилук [2][3] но ко што може да се види од претходниов пост тоа не ќе да е баш на арно, бар додека се создаде некаква синергија со останатите постојни видови птици

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 01-Jul-2016 at 20:20
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 02-Jul-2016 at 11:55

само кога и за ден би ги замениле местата со своите миленици, чинам веќе никогаш не би ги држеле затворени, но дали и домашните животни не се токму тоа, само што плус се принудени на аргатлук, ајде бар да имаат фриран испаша

вака земено секој совет и муабет [2][1] за хедонистичка робија на некоја птица или животно па и инсекти, ако не демонска, тогај ет нечовечка работа, зар злите духови не запоседнуваат луѓе, та чисто за споредба на запоседнатите што мислите како им е!? токму агенда 21 ако злите духои ги гледаме корпоративно распослани!

но да речеме дека и култивирањето каква и да е флора има ваква биоетичка позадина, иако некој ќе рече абе ај растенија, на што би требало да не задума кажаното од Спасителот Господ Исус Христос осведочено во Евангелието по Матеј ... Погледајте ги полските кринови како растат, не се трудат ниту предат, но ви велам дека ни Соломон во целата своја слава не се облече така како еден од нив [1] ... а на ова би можело да не задума премисата дека свеста се пројавува во некаква форма насекаде [2] а во принцип се работи за премисата акција-реакција та што правите тоа и ќе ви прават, да, чувајте растенија за исхрана,сенка,мириомирис но не правете од нив генетски модификувани фрикови како би си задоволиле комформистичките пориви, не слинејте по уредувањето на градините хедонистички, она дека по секоја цена мора да се има ова или она во неа итн. итн. туку полесно и посвесно епикурејски [1][2] а идеално Пермакултурно [3][4][5]http://www.eattheweeds.com/edible-cultivated-flowers/

http://garden.org/ediblelandscaping/?page=edible-flowers

http://www.groworganic.com/organic-gardening/articles/a-handy-list-of-edible-flowers

http://www.gardeners.com/buy/flowering-potatoes/40-423.html
Edited by beTon - 02-Jul-2016 at 13:23
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 02-Jul-2016 at 12:23
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 05-Jul-2016 at 19:20

http://www.aboutflowers.com/health-benefits-a-research/emotional-impact-of-flowers-study.html

http://urwebsrv.rutgers.edu/magazine/archive1013/departments/spring-2010/insights/flower-power

http://www.geeksofgardens.com/facts_5723974_flowers-effects-people.htmlзатоа подарувајте саксиско цвеќе, ем саксијата може да биде приказна за себе, ем полесно е за одгледување од резното цвеќе

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 20-Jul-2016 at 16:44


поубави шоуа прават за/со Далиите отколку Орхидеите, но Салепот ми ги има приближено отповеќе вториве [1][2][3] забележан и од Хипократ, Теофрастус и Ескулаб [1][2][3]

http://www.flowersflower.net/category/orchid-flower/page/10/

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 20-Jul-2016 at 21:12
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 21-Aug-2016 at 11:55

понекогаш си мислам колку им е убаво и на оние кои и виртуелно уживаат во цвекињата [1] иако повеќе од јасно е дека штом се најдат сред убава цветна градина и во живо тоа ќе биде случај, а нормално и неспоредлив заради сите оние природни ароми и мириси, птици и пеперутки, емоции на дланка, иако обременети од гајлињата на овој свет [2] не успеваме да уживаме ниваму нитаму, дури ни кога најмилите ќе ни подадат рака и сакаат да не одведат до таква прилика, а неретко и дури и' кога сме сред таква градина од органолептички задоволства немаме мир за да убавината и ја сетиме, што би рекле научно капиталистички дефокусирани [3]

ко што има лековити мелодии, зар нема лековити форми и лековити бои, идеално кога се' би било во едно цело, в градина со секојдневно разиграни композиции од гости и радости, пред кои ќе расцветуваат гладиоли во висечки~лебдечки саксии провеани со акустични звуци ... сетне велат не му требало на Скопје величествена ботаничка градина ... веројатно најприкладна в градски парк иако сега најсимболично единствена би била некаде близу етноселото и манастирот на Водноhttps://www.zygistudio.com/search?q=flower+chroma
Edited by beTon - 07-Mar-2017 at 21:14
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 05-Oct-2016 at 09:00

~ виртуелно за виртуелните, живо за живите, уживајте додека сте ниваму нитаму ~


бидејки доаѓа есен веројатно добро е да се потсети на кинескиот чан [1][2] кој изворно гледа и на цвеќето ~ изобилство во едноставнота, но и едноставност во изобилството пр. Божуриката а во која кинезите наоѓале инспирација низ вековите, амблемот на Лујанг [1][2] односно денес националното цвеќе на Кина

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Paeonia_suffruticosa#China.E2.80.99s_debate_on_the_national_flower

интересна етимологија на Пеоните сме им дале и ние веројатно Божји Урнек ~ Божур ~ или можеби како француско влијание од бонжур, но можеби ова име биднало тренд последниот век додека претходно веројатно биле други [1][2]
https://en.wikipedia.org/wiki/Peony#Distributional_history

http://www.china-journeys.com/attractions/events/luoyang-peony-festival [1]

https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_garden#Gardens_for_poets_and_scholars [1]

http://www.topchinatravel.com/where-to-see-peony-flower-during-the-peony-culture-festival [1]

Edited by +Protagorist - 05-Oct-2016 at 09:00
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 05-Oct-2016 at 21:51
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 06-Oct-2016 at 10:30


кај кинезите "пионите" симболизираат богатство и чест [1] веројатно бидејки биле тренд кај богатите низ цела кинеска антика, посебно за време на Танг династијата - златното доба на Кина [2][3] а денес дотаму се занесени кинезите по ваквата ројална митологија да и порцелански [1] па и стаклено ја гланцаат до перфекција [2][3]
мене пак она по што ми е цветно препозантлива кинеската градина е Лотусот пред се како будистичко влијание но бидејки ко таков е глобален индокинески симбол па затоа и не е протуркан како национален, а и лотусот е врзан за Водата додека божурот за Дрвата па и разбирливо во однос на Таоизмот како специфична кинеска духовност и мудрост [1] преку која владееле сите кинески императори бар консултирајки го ичингот, ттк и фнгшуито а по оваа аналогија единствено што им е заедничко на сите источни градини како елемент им е Пагодата [2][3]

но доколку се има во предвид дека Лотусот и во Египет бил цвет на животот некогаш [1] можеби да им биднеше кинеско национално цвеќе ќе се осеќаa и универзално насадени ко нација, впрочем делат и други заеднички вредности од колективната свест на човештвото како хелиолатризмот, но да не ја тркаламе натака оти ќе стигнеме и до нашиот двор а можеби и потребата и ние денес ко нација да имаме национален цвет, веројатно најтипично заради Православието но и мелозвучноста Босилек [2][3]

навистина лотус си е лотус памакар и стаклен [1] под фонтана или над вир, но најдобро природен па макар и во минијатурно хидропоникс саксиичеhttp://www.bhg.com/gardening/landscaping-projects/water-gardens/growing-water-lilies/

~

после некое време пак да пробуручкам во бхг па да издвојам нешто во контекст божурите и каранфилете како да се спаруваат, дефакто композиција за која требаат минимум 10 милиони евра, доколку чоек има усул, во спротивно и трипати повеќе, а што зависи од сите околности, и колку е вредно да си го жртвува времето за уживање во одредена градина !!!

http://www.bhg.com/gardening/flowers/perennials/perennial-plant-combinations/

http://www.bhg.com/gardening/pests/animal/editors-picks-top-rabbit-resistant-plants/#page=5

http://www.bhg.com/gardening/design/color/perfect-pink-and-purple-plant-combinations/#page=6

http://www.bhg.com/gardening/flowers/perennials/planting-for-fall-color/Edited by +Protagorist - 06-Oct-2016 at 11:33
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 01-Nov-2016 at 22:22

да го забетонирам муабетов со кинеско-јапонска комбинација, реформско-традиционална на која во моментов и недостига само правец, и разбира се - експедитивност пред да испари градинарската волја за слобода

почнувајки со Кинески Хризантеми [1][2][3] a би завршил со нешто како цвет од Јапонска Дуња [4] или уште поубаво Јапонска Круша [5

~

понекогаш си велам добро е што имам стекнато градинарско трпение

http://gardeninggonewild.com/?p=24164

но уште подобро е што имам и Y-потсетиник дека муабетов може да овени

http://www.postscapes.com/wireless-plant-sensors


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 29-Oct-2017 at 20:00во контекст еве корисна интерактивна алатка за секој градинар, на која и фали само едукативен пајплајн до некоја физиолошка архива, каде лесно би се дошло до основните податоци за одржување на дадено растение ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=222879#222879

~

а еве уште по нешто интересно од градинарски апликации

http://www.hgtv.com/outdoors/gardens/planting-and-maintenance/13-useful-gardening-gadgets-picturesEdited by Zelenikovo - 29-Oct-2017 at 20:02
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 09-Nov-2017 at 14:44но кое фајде од сето ова ако немате двор или стакленик за експериментирање по дома ...

евентуално видеобим му е мајката за каква таква компензација, со оглед дека за пејсажен енформел ни цвеќари не се одважуваат, додека и за ова не ве убедат дека поарно е ко киборг појава ..

https://www.thegreenhead.com/2012/07/fern-moss-wall-art.php

https://www.decoist.com/indoor-vertical-gardens/Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 20-Nov-2017 at 20:55

dobar muabet bi bil i chalckboard horizontalno da odi, no v srede so akvatichni rastenija vo saksiichinja ili pak v zardinjerche, vo sluchaj tablata da e trpezariska masa [1] idealno dokolku planinski izvor protekuva niz vakva masa, hm kitchen falling water experiment, dinamichen fengshui za restoran so otvorena centralna kujna t.e. shank, taman i za vishocite od organskiot zarzavat da doplovat vednash v dvor do vir. ribnik ili recycle barichka, kako hrana za domashni zivotinki ili ribi ...

sepak za povekjeto bi bilo uspeh i na trem vodena saksija, iako fokus kon indoor akvatik plants e norma za site merakdzii za akvariumska idila ... no i za niv sekogash ima prostor za kontinuirana kreativnost diverzificirajki ja svojata idila i kon fontanichni fantazmagorii [1]

http://www.bing.com/images/search?q=indoor%20water%20plants

https://www.botanichka.ru/blog/2017/03/17/dekorativnyie-mini-vodoemyi-i-mobilnyie-prudiki/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 07-Jan-2018 at 23:15
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.