build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пејсажна архитектура

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 19-Oct-2011 at 20:41


http://www.sapgroup.com/nursery/why-trees-are-important/

http://www.hort.uconn.edu/fmi/xsl/search.xsl

http://hirc.botanic.hr/fcd/

https://www.rhs.org.uk/plants/search-form [1]

http://www.naturehills.com/catalog/trees.aspxhttp://www.state.sc.us/forest/urbsg04.htm

http://www.nycgovparks.org/sub_permits_and_applications/images_and_pdfs [1]

http://www.hydro.mb.ca/environment/publications/tree_care_guide.pdf

http://www.arborday.org/trees/righttreeandplace/http://www.arborday.org/treeguide/treeDetail.cfm?id=31

http://www.seedlingnursery.com/downloads/PLNGTRPL.PDF

http://plantwithme.com/category/treegarden-maintenancehttp://www.mkdsumi.com.mk/proizvodi_i_uslugi.php?page=5&s=4

http://www.pinar-s.mk/mk/2010-04-19-18-22-17.html

http://www.rasadnik.mk/

http://www.hortiexpert.com/index.php

http://flores.com.mk/Default.aspx

http://www.floraskop.com.mk/floraskop.html

30.11.2013 - Редовни прегледи и постојана грижа за здрави дрвја

Како најчеста причина за сушење и за разболување на дрвјата се високите температури во летните периоди што го ослабуваат системот на растението, како и зголемена појава на инсекти, габи и на бактерии

Се препорачува садење повеќе листопадни дрвја за да ги апсорбираат штетните гасови

Во градот има околу 3.800 суви и болни дрвја што мора да се исечат 

Половина постари дрвореди во градот се суви и болни. Заболени, оштетени, исушени гранки и стебла се честа слика, која може да се забележи речиси на секоја улица каде што има дрворед што бил засаден пред неколку децении, факт што го потврдуваат и експертите. Според информации од ЈП „Паркови и зеленило“, во моментов во Скопје има 3.800 суви дрвја, кои е потребно да се отстранат бидејќи постои опасност да паднат и да направат штета или да повредат некого. Од јавното претпријатие посочуваат дека оваа година до ноември имаат исечено околу 1.300 суви дрвја на разни локации низ градот и неговата околина. Како најчеста причина за сушење и за разболување на дрвјата се високите температури во летните периоди, кои го ослабуваат системот на растението, како и зголемена појава на инсекти, габи и бактерии што дополнително влијаат на нивно оштетување, а понатаму и сушење.

Потребни се превентивни мерки

Според професорот на Шумарскиот факултет во Скопје, ентомологот Стерја Начески, климатските фактори, растителните вошки и инсектите живеат во листовите и ги напаѓаат дрвјата.

 - Поради сето ова дрвото физиолошки ослабува, стеблото е нападнато од штетните инсекти што живеат во кората на дрвјата. Во Скопје сега има многу болни дрвја и ако навреме се преземат заштитни мерки, тие што се во почетна фаза може да се излекуваат, но ако не се преземе ништо, ќе се исушат - вели Начески.
 Ентомологот додаде дека кај нас не се посветува доволно внимание на одгледување и превентивна заштита на дрвјата, дека само се сечат и се садат нови видови. 
 

- Не е само да се насадат дрвја туку треба и добро да се негуваат. Двапати годишно да се прават прегледи, еднаш напролет и еднаш наесен. Исто така мора да се внимава и кој период во денот се полеваат дрвјата - објаснува Начески.

 Според професорот, за заштита на дрворедите најдобри се превентивните мерки. Внимателно избирање на дрвјата што се садат, да се види каква клима им одговара на оние садници што се планирани да се посадат и уште во расадникот треба да се проверат стеблата дали се здрави. Затоа што ако не се здрави, тие може да ги разболат и преостанатите дрвја во паркот или дрворедот. 
 
- Дрвјата мора да се премачкаат со заштитна паста во време на поткастрување, затоа што во спротивно на стеблото веднаш ќе се залепат инсекти и ќе го оштетат дрвото - посочува ентомологот.

Тој вели дека нивната катедра често прави проверки и извештаи, кои се однесуваат на шумите низ целата држава. Особено за градското зеленило и дрворедите низ Скопје немаат правено никакви проверки.

Растојанието меѓу дрвјата треба да е 12 метри

Од јавното претпријатие „Паркови и зеленило“, пак, велат дека сушењето на дрвјата е резултат на нивно неселективното садење, како и долготрајните сушни периоди.

- Поради високите температури што ги имаме за време на летото и ниското ниво на подземните води, кореновиот систем не е во состојба да ја надомести загубената вода и поради тоа дрвјата не можат да опстанат. Во градот треба да се садат повеќе листопадни дрвја за да можат да ги апсорбираат штетните гасови, додека во парковите потребно е да има зимзелени садници - изјави Душан Авировиќ, директор на „Паркови и зеленило“.

 Тој истакна дека при изградбата на булеварите се прават многу мали рабници што го оштетуваат коренот на дрвото и поради тоа се случува сушењето на дрвјата. Тој појаснува дека нема решение за оние дрвја што веќе се болни со години и нивното закрепнување е речиси невозможно. Единствено што треба да се направи за да не се доведат граѓаните во опасност е сечење на дрвјата.
 
- Најранливо дрво е брезата, бидејќи е сибирско дрво и може да издржи екстремно ниски температури, но не е отпорно на високи температури, па затоа има и масовно сушење на брезите, бидејќи нема доволно вода во летните месеци - додава Авировиќ.
 
 Од „Паркови и зеленило“ истакнуваат дека дрвјата треба да се садат на растојание од 9 до 12 метри минимум, за да имаат простор да растат правилно.

______________________________________________________________________

Се чека закон за зеленило сеуште

 Проблем што ни се наметнува веќе со години е недостиг од закон за зеленило. Македонија е една од ретките земји во Европа што немаат законска регулатива во случаите кога суви дрвја паѓаат врз автомобилите или луѓето. Законот за зеленило што е имплементиран во сите земји е поставен врз основа на меѓународни стандарди. Сепак, напредок е направен последниве две години и нацрт-законот за зеленило е даден на обработка во Републичкото собрание. Најверојатно тој ќе биде како еден дел од Законот за градење, но не е исклучено тој да биде самостоен закон.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1129131817343&id=14&setIzdanie=23041Edited by Max - 01-Oct-2015 at 17:57
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 18-Nov-2011 at 20:10
europeanplants.com

The two most important factors for planting and nursing decorative trees are the quality of the soil and the type of climate. The soil and the climate must be close and similar in both: region of planting and nursery and region of supply. The quality of the soil enriched with high volume of clay at the land under concession in Macedonia and the climate type, offer great prospects for planting and nursery of decorative trees. In addition, the soil and the climate at the planting region are very similar to the regions where decorative trees are exported (Balkan countries, Ukraine, Russia and Turkey). The proximity to clients is likewise crucial for transportation and delivery purposes and for providing quality supply of decorative trees as well.

The surroundings of the location, the climate and the soil, allows us to grow our decorative trees with extremely compact root ball and very strong and resistible plant. The temperatures in the nursery in summer time can reach up to +40°C and in winter -20°C which makes our trees sustainable in various climate types... europeanplants.com/regional.html


uni-graz.at/~katzer/engl/spice_geo.html#mediterranean

seeds.grimes-hort.com/pdf/Nursery_stock_pg_3_10_cl.pdf

plant-care.com/1558-different-garden-shrub-type.html
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 23-Nov-2011 at 02:20

претпоставувам заради кризата кај јужниот сосед по нивните расадници може да се најде ефтин расад и на мало иако и до сега на големо имаа атрактивни цени, поголеми расадници има во близина на Солун - Lemonidis и Vasiliadis [1]

Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 25-Nov-2011 at 04:26
овој тип на ахитектура максимално беше игнориран со години, а навистина може копмлетно да го смени еден објект и неговата околина. Ке гледам да постирам како еден објект опкружен со добро уредена градина или дрвја може да изгледа далеку попривлечен и похуман
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-Feb-2012 at 15:33


Планирање на дворните површини - http://architect.mk/arhitektura/hortikultura/1221-planiranje-na-dvornite-povrsini

морам да го пофалам Igorius, составил корисен прилог, а и цела рубрика му е интересна http://architect.mk/arhitektura/hortikultura

би ја издвоил и статијата за огради со се' коментарите по неа http://architect.mk/arhitektura/hortikultura/488-sto-znaeme-za-ograduvanjeto-na-dvornite-povrsini


Edited by Max - 02-Mar-2012 at 12:54
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 23-Feb-2012 at 01:28
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 12-Mar-2012 at 01:12

Tulips do not usually perennialize(come back year after year) in areas with hot summers. Even so, they deserve a place with the daffodils and hyacinths in your spring garden. You may even extend their blooming lives for more than a single season by planting them 12 inches deep. The additional soil cover will keep them cool. Choose your tulips according to their blooming time. Planting a variety of early, mid-season and late bloomers will maximize your tulip season. Starting with the single early tulips and ending with the late peony-flowered or parrot varieties creates a constantly changing tulip bed.

http://www.gardenguides.com/107287-bulbs-should-planted-fall.html
http://www.youtube.com/user/horticulturalchannel


Edited by Max - 12-Mar-2012 at 01:14
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 25-Mar-2012 at 14:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 25-Mar-2012 at 15:00http://klaster.forumotion.com/forum [1][2]
Edited by Max - 25-Mar-2012 at 15:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 25-Mar-2012 at 20:01
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 26-Mar-2012 at 00:21Waterwise Gardening - http://aggie-horticulture.tamu.edu/southerngarden/ethnecot.html
Edited by Max - 26-Mar-2012 at 00:21
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 26-Mar-2012 at 03:02
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 02-Apr-2012 at 23:00


ако презимувањето е добро осигурано дали преку повлекување на билките или преку нивна надворешна заштита [1][2][3] следи нивно расонување кое не смее да биде преурането заради евентуален мраз! посебно ранливи се тропските билки како што се палмите [1][2][3] кои зачестено и кај нас се форсираат [4][5][6][7]

Često se prave greške kada se u proleće Palme prerano iznese iz tople prostorije napolje i odmah stavi na jako sunčano i vetrovito mesto, što dovodi do oštećenja lišća. Za iznošenje palme kao i ostalih ukrasnih bijaka najpogodniji period je druga polovina maja meseca, ako je moguće po kišovitom ali toplom danu tako da se palma polako aklimatizuje na uslove spoljašnje sredine. Najpogodnije mesto za držanje palme je u hladu na terasi ili bašti, naročito prvih dana po iznošenju iz stana. U tom periodu palma ne podnosi jako sunce i promaju... http://poljoprivreda.info/?oid=7&id=65

Palma ne trpi promaju. Presađivanje: dok je mlada jedanput godišnje u proleće. Odraslim biljkama u velikim posudama u proleće samo zemenjujte površinski sloj zemlje. Za palme su najbolje duboke saksije. Ne treba ih stavljati u plitke posude. Odstranjujte mrtve listove što se povremno javljaju pri dnu biljke. Mogu trajati vrlo dugo ako se zimi previše ne zalivaju jer tada naglo trunu i venu... http://www.cvecara-neven.com/Content/pa=showpage/pid=27.html

http://plantsrescue.com/category/chrysalidocarpus-lutescens/

Pazite da vam se zemlja ne raspadne prilikom vađenja iz kontejnera ili saksije i na taj način ošteti koren,što može biti pogubno za svaku biljku,a naročito za mlade palme.Za sadnju,iskopajte nešto veću rupu od potrebne,da bi ste dodatno razmekšali zemlju.Zemlju sa dna vraćate na kraju.Umešajte malo nekog đubriva ili specijalizovanih mineralnih dodataka koji pospešuju primanje sadnica...

Na kraju,sadite ih u proleće. Iako potoji mišljenje da toploljubive biljke treba saditi u jesen,što ima logike,jer je zemlja tada toplija,one se bolje priviknu na okolne uslove ako imaju više vremana da to postignu.Pogodno vreme bi moglo da se računa od sredine marta za otpornije vrste.Zadnje dve nedelje aprila su kod nas,verovatno najpogodnije,za sve ove biljke,jer je tada opasnost od kasnih mrazeva prošla ili je,barem,svedena na minimum.Prva polovina maja može biti prilično topla i sušna,naročito na jugu,ali ipak pogoduje uz jače zalivanje,po potrebi...

http://www.suptropia.4t.com/zastita.htm


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 05-Apr-2012 at 01:50
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 20-Apr-2012 at 02:01

цело е кога има за сите по нешто, та сите да и се радуваат на градината...  [1][2][3][4][5]

http://www.birdbathandbeyond.com/
Edited by Max - 27-Apr-2012 at 11:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 27-Apr-2012 at 11:00
во првиов цитат, на страна конзумеризмот, повеќе држи поентата за потреба од различни дрва и грмушки како би се распеале разновидни птици

BIRD IS THE WORD
Does the variety of species of birds in your backyard affect your house’s value? According to a report by researchers at Texas Tech University, it does, particularly if you have less common birds perching on your fence. The difference between the value of a house with one less common bird species (the researchers mentioned blue jays and kingbirds for the area of Lubbock, Texas, they were studying) and a house with two was $32,028. At least one attraction for birds is a varied ecosystem with different kinds of trees and shrubs. http://landscapearchitecturemagazine.org/2012/03/08/bird-is-the-word/
покрај диверзификацијата на растенија битен е и нивниот избор, локално за локални [1][2][3]

Landscaping for Birds
...
Your backyard oasis will benefit greatly by using native plants for your particular area. This not only means less maintenance, water, and fertilizer but the local birds will recognize friendly territory where they can build their nests and they find a good source of food. The local trees, shrubs, flowers, and grasses are more inviting to wild birds than exotic plants because the local birds don't know what to make of them. You can still have your exotic plants but only plant in a portion of the backyard. You can do a little research on the different species of bird and what food they prefer; this may change with the seasons or the older the birds get. Once you have found the birds you want to attract and the food they prefer you can select the plants they need such as those bearing berries, fruits, acorns, grains, nuts, seeds, or nectar. You will also need a source of water such as a pond, water garden, or even a bird bath that provides dripping, moving, or splashing water for a drink or a bath.

A landscape that has multiple layers of different plant life you can probably attract many diversified species of birds. Some birds find food in low growing shrubs or find it roaming around on the ground. When it comes to roosting, shelter, and nesting you will find some species prefer tall trees, others like bushes and shrubs; you may even find some birds feed at one level of the shrub and nest in another level. Try planting multiple layers of vegetation to entice birds; place the taller plants towards the back of the garden, the medium height plants in the center and the low growing towards the front. This method can also be done around a tall tree by using medium height shrubs encircling the tree and lower height flowers as the outside border. This gives the different species resting places without being crowded.
...
You always want to keep your backyard landscape neat and trimmed, but you can also leave a small pile of leaves or trimmings from the shrubs which will attract the birds because it will provide them material for shelter and nesting and give them a variety of insects to eat. You can also attract birds by letting your flowers and shrubs go to seed but don't remove the seeds. Landscaping for birds is fairly easy as long as you provide the birds with native vegetation.

http://EzineArticles.com/7008187 - Develop Your Planting Plan - [1]
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 27-Apr-2012 at 11:32Pollinator Gardens - http://www.foxleas.com/ [1][2][3][4][5][6][7][8]

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 12-May-2012 at 12:31
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 12-May-2012 at 18:51

Hanging Baskets

The Hanging Basket Garden in High Park was just one of my areas of care during my days as a gardener for the City of Toronto. The baskets were grown in the City Greenhouses first, then my colleagues and I would spend a day arranging them outside when there was no risk of frost.

About 100 or so baskets of mixed annual flowers were on display in this area. Periodically, I'd spend about 2 days going through them all, cleaning out dead growth, dead-heading flowers to stimulate more blooms or checking to see if the drip lines were working properly. Each basket was connected to several drip lines set up on a timer for a water feed.

Even though the automatic watering system existed, during the dry periods of our Toronto summers the baskets had to be watered manually. With hanging baskets and most potted annual displays, the roots are tightly packed into their pots and are actively competing for water. As it flows in the basket or pot, the water soaks the outer surface of the soil and works it's way down the sides of the container.

If the water is not fed for a long enough period, the very center of the root clump will tend to dry out resulting in the death of your flowers! Water as often as needed (every 2 to 3 days), but at least once a week during drought periods, give that container a great soaking by filling a bucket with water and submersing the container in the bucket. Letting it sit until no bubbles come out from the soil is the best way to ensure even water distribution throughout the root clump.

If you are watering with a wand connected to the hose (recommended for delicate annual plantings), water until you see it flowing out the drip holes of the container, stop for a minute or so, then repeat 1 or 2 more times. The Japanese have a rule of thumb for bonsai plants (annuals are no different), daily water 3 times, once for the pot, once for the soil and finally once for the roots (plus the occasional dunk in the bucket).

Follow those simple suggestions and your baskets/pots should last till the first frost in fall. Anticipate that frost!!!... trim all the growth back before it hits, store the plants indoors in a cool place keeping soil moist and you can have that same planting arrangement for next spring! (feed with a bit of slow-release fertilizer in spring)

http://landscape-design.blogspot.com/2006/12/hanging-baskets.html
...
Decide whether the container will become an important part of the total design or is merely there to support the plants. A large, bold container filled with small delicate plants is usually inappropriate.

Healthy plants require adequate drainage. Selfcontained pots with no drainage holes can be made suitable by using a pot-in-pot arrangement or by adding a dry well or drainage layer (about 1/4 depth of container) to the container bottom. Three or four punctures made with a sharp knife through lined containers will also supply necessary drainage. Improper drainage is a frequent cause of poor plant growth in containers.

As plants grow and especially after watering, the weight of the basket increases. Therefore, it is very important that thought be given to the method of support used. Whether chains, ropes, wires or macrame, too much weight for the support may mean a total loss if the basket crashes to the ground
...
http://www.hort.purdue.edu/ext/HO-126.pdf


Скопје - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=5&PID=105480#105480

http://myhangingbaskets.com/hanging_basket_history.htm


Edited by Max - 12-May-2012 at 19:05
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 13-May-2012 at 13:11
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.