build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Противпожарна заштита

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 11-Nov-2009 at 21:00
Стигнаа и авиони. Од МИА

1

2

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 12-Nov-2009 at 21:01

Авиони добивме, пилоти не

Пробниот лет на противпожарните авиони „АТ 802 А“ вчера го извршија пилоти од Шпанија бидејќи Македонија се' уште нема обучено кадар за нивно управување и сервисирање

Двајца пилоти од Шпанија вчера на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје изведоа пробен лет со двата противпожарни авиона „ АТ 802 А“ што Македонија ги набави преку шпанската фирма „Ер трактор“. Тие двапати прелетаа над претставници од Владата, меѓу кои беше и премиерот Никола Груевски, и во лет ги испразнија резервоарите со по 3.104 литри вода, импровизирајќи гаснење на шумски пожар. Кога слетаа, пилотите извадија знамиња на Македонија и со тоа симболично им ги предадоа авионите на надлежните од Дирекцијата за заштита и спасување. Летачките трактори требаше да пристигнат во јуни годинава, но поради задоцнета исплата на долгот од зделката вредна 10,3 милиони долари, целата постапка беше одложи. Токму затоа годинава Владата, наместо договорените три авиони, набави само два. Третиот се очекува да пристигне во јануари, кога ќе се исплати долгот кон шпанската фирма.

Проблемот со исплатата е надминат со потпишување на Анекс на првичниот договор, но сега има нов проблем. Иако државата има авиони, нема кој да ги управува. Двајцата пилоти од Шпанија, кои го изведоа пробниот лет и кои ги донесоа авионите, си заминуваат од Македонија.

Тоа значи дека се' поизвесно е дека авионите ќе останат неискористени најмалку до април, до кога се очекува да бидат обучени седум пилоти, четворица механичари и двајца инженери. Изборот на кадарот се' уште не е извршен, а обуката ќе се спроведе во Шпанија, во седиштето на „Ер трактор“.

На вчерашната презентација, покрај премиерот Груевски, присуствуваа и министерот за одбрана Зоран Коњановски, директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Шабан Салиу и претставникот на шпанската фирма, Хуго Арцео. Груевски беше задоволен од пробниот лет.

- Задоволство ми е што првпат од независноста на државата се купуваат противпожарни авиони, кои се од голема корист во летниот период. Владата го исполни ветувањето за нивна набавка, а во јануари се очекува да пристигне и третиот авион - рече Груевски.

Според премиерот, авионите во месеците во кои се очекуваат пожари ќе се користат и за набљудување, со што навреме ќе интервенираат при гаснење.

- Со купувањето на авионите ќе нема потреба Македонија да бара помош од другите држави за гасење пожари како што беше случај во минатото - објасни премиерот.

Македонските „летачки трактори“, освен за гасење пожари, ќе се користат и за воздушно запрашување и за воздушно пошумување на изгорени површини.

Авионите вчера летаа под знамето на Шпанија и со регистарски ознаки на таа земја, поради потребите од транспортот. Сега се очекува тие да бидат регистрирани во Македонија и да добијат наши регистарски ознаки. Авионите амфибии „АТ 802 А“ се произведуваат во Тексас, САД и поради нивната ниска цена од околу 3 милиони долари, им станаа сериозен конкурент на канадските „канадери“, кои се помасивни, носат двојно повеќе вода, но се речиси десетпати поскапи. (А.М.)


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=1CF5EC0F8584C94C87FC3EA6CFBF67E4
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 22-Nov-2009 at 15:55

Упсала на Дојран му подари противпожарно возило

Противпожарната единица Упсала од истоимениот град во Шведска и' подари едно противпожарно возило на општина Дојран, кое ќе биде наменето за потребите на Доброволното противпожарно друштво.

Ова е втора донација на специјализирана опрема од градот Упсала што ја добива Дојран, како резултат на соработката со ПП бригада од овој град. По успешната обука на пет члена екипа од Дојран во Шведска во 2007 година, најавени се нови тимови на соработка, стручна подготовка и едукација на доброволните противпожарни сили.

Дојранското противпожарно друштво е формирано во 2001 година и брои 50 члена.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=5F5E5BA37E012D4D9ADEC7154CDD4FC7
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 4885
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 11-Feb-2010 at 19:09
Не знам дали уште го следите форумот avijacija.com.mk ама можам да кажам дека има интересни работи на него. Особено Игор Божиновски, кого го знам од милијарда слики што имам видено на интернет од АРМ негови, секогаш има некои инсајдерски информации Па еве слики од свежо регистрираните ер-трактори (ги пререгистрираа од шпански во македонски нешто пред нова година мислам), а под тоа и еден цитат што кажува дечкото за противпожарната заштита, а богами и најавува нештоOriginally posted by IgorMKD

Ne znam dali znaete deka od krajot na Januari 2010 Direkcijata za Zastita i Spasuvanje e pobogata za 10 novi protivpozarni terenski vozila proizvedeni od Italijanskata kompanija BAI. Mnogu se stosni i simpaticni Naskoro treba da dojde i tretiot avion a po nego i 4 protivpozarni t.n. CAFS vozila. A potoa, aj ke vidite!


Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 11-Feb-2010 at 19:47
Штета што немаме слики од овие BAI
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 11-Feb-2010 at 19:54
барав за BAI не ми дава ништо а за CAFS најдов овие , е сега што поточно купуваат незнам

http://www.croierg.com.au/images/ACTFB-CAFS.jpg

http://nm-santafe.civicplus.com/images/pages/N143/CAFS.jpg
www.realmadrid-mk.blogspot.com
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 4885
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 11-Feb-2010 at 20:06
Сликите што си ги нашол се од CAFS - Canberran Fire Squad или нешто така па може да биде било кој камион овај на сликата Инаку не знам што е тоа CAFS, ама како што ми изгледа ќе научиме.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 25-Feb-2010 at 18:38

Турција донираше опрема за гаснење шумски пожари

Донацијата од 300.000 долари е за Министерството за земјоделство и за „Македонски шуми“

Две теренски возила и бројна опрема за гаснење шумски пожари во вредност од 300 илјади долари и' донираше Турција на нашата земја. Софистицираната опрема што ја прими Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство е наменета исклучиво за гаснење шумски пожари и токму затоа ќе ја користат Министерството и ЈП „Македонски шуми“.

Донираната опрема се состои од пожарникарско возило-камион и теренско возило за брза интервенција, со разновидна опрема која вклучува 20 моторни пили, 20 безжични комуникациски мобилни апарати со радиоцентрала и околу 200 парчиња различни прирачни средства за справување со огнени стихии. За борба со пламените јазици на располагање ќе имаат огноотпорни униформи, заштитни маски, шлемови, грбни прскалки за вода од 25 литри, секири, лопати, копачи, гребла, метални метли и батериски лампи.

Турското министерство за земјоделство на македонските колеги им подари на користење пожарникарско возило - камион и теренско возило за брза интервенција, кои вклучуваат комплетна опрема за гаснење пожари за 20 лица.

„Шесттонската цистерна за гаснење пожари и теренското возило со опремата одговараат на нашите шумски тешко достапни планински терени. За ракување со донираната опремата и со возилата имаме доволно стручни кадри“, рече министерот за земјоделство Љупчо Димовски.

Донацијата што ја доби македонското Министерството за земјоделство беше реализирана преку турската владина администрација за развој и соработка (ТИКА). На македонскиот министер завчера опремата симболично му ја предаде во употреба турскиот амбасадор во Република Македонија, Арслан Хакал Окчал, врачувајќи му ги клучевите од возилата. (Сн.К.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3B6E19317CD1D044B2A017FAD3CC3994
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 4885
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 25-Feb-2010 at 18:42
Дечките на avijacija.mk викаат дека набрзо ќе стигне и третиот air tractor.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 25-Feb-2010 at 18:43
А имаат слики од двата што се стигнати?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 4885
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 25-Feb-2010 at 18:47


http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=404&PID=51268#51268

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=404&PID=58604#58604

некој тука не ги чита темите!

Еве и за DL во поголема резолуција: http://forum.avijacija.com.mk/viewtopic.php?p=69549#69549

*Само за регистрирани корисници е.

Edited by гитардемон - 25-Feb-2010 at 18:52
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 25-Feb-2010 at 19:09
Не е до неследење

Сликите од МИА се само две и се бајати, а тие од твојот пост не ми ги прикажува...  Dunno
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 4885
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 02-Mar-2010 at 22:34

Слета и третиот противпожарен авион

Последниот од трите противпожарни авиони „АТ 802“ што Дирекцијата за заштита и спасување на Македонија ги купи преку шпанската фирма „Ер трактор“ слета завчера на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје. Со тоа се комплетира македонската противпожарна ескадрила, за која се очекува да биде оперативна летово.

Во најскоро време се очекува седумтемина пилоти да заминат на обука во Шпанија, каде што ќе учат како да летаат со новите противпожарни авиони.

Летачките трактори ги управува еден пилот, но поради тешките услови во кои тие работат, секогаш треба да има резервни пилоти.

Покрај пилотите се избрани и координатори, авиоинженери, авиомеханичари и авиодиспечери. Обуката најверојатно ќе заврши во април 2010 година, со што Македонија нема да помине уште едно лето неподготвена за борба со огнените стихии, како што беше случајот со 2009 година. (А.М.)


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=7C56B32C43567940A644423279D38EDE
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 03-Mar-2010 at 03:50

абе ова на трабанти ми личат тракториве! капак малку неажурност и ето ја корозија, иако кај хрвативе истата е масло од морска вода!

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 03-Mar-2010 at 04:09
дополнение, клипов е од лани, ми текна дека го симнав па ред е и да го качам, а од него произлегува едно особено битно прашање каде и кој ќе ги сервисира нашите аеро-трактори!?! 
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 03-Mar-2010 at 09:35

Ова за авионите е одлична вест. Подршка за ваквите проекти ! Каде ќе бидат паркирани авиониве? Дали сите 3 на скопскиот аеродром, или можеби поради близината на Охридско, посоодветна локација е Охрид?Edited by UrbanFreak - 03-Mar-2010 at 09:41
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 4885
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 03-Mar-2010 at 14:28
Сите три ќе бидат паркирани привремено во еден хангар на военото воздухопловство додека не се направи нов за нив, бидејќи тој хангар е прастар. Инаку нема да биде стациониран ниту еден во Охрид.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 27-Mar-2010 at 22:29

Паланка ќе гаси пожари со британско возило

Британската фондација „Операција Флоријан“ ќе и' донира противпожарно возило со комплетна опрема на Противпожарната единица од Крива Паланка. Возилото треба да пристигне во мај, а од општината велат дека донацијата е значајна, бидејќи ќе придонесе за зајакнување на возниот парк, кој е стар и амортизиран.

Кривопаланечката противпожарна единица, пред две години, доби донација и од белгиската влада, која обезбеди возило за технички интервенции, со специјализирана опрема за интервенирање при сообраќајни несреќи, елементарни непогоди, природни катастрофи и слично. (Ж.Ц.)
http://dnevnik.com.mk/?ItemID=19FB232CB3C7054095A7D43980A3BC48
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 06-Apr-2010 at 12:34

ВО НЕДОСТИГ НА ВОЗДУХОПЛОВЕН КАДАР

Пилоти пензионери ќе ги летаат ер-тракторите

Шпанскиот производител побарал пилотите што ќе управуваат со ер - трак­то­ри­те да имаат најмалку 800 часа летачко искуство, па Дирекцијата за заштита и спасување била принудена да ги ангажира пензионираните пи­ло­ти што ги летаа првите воени авиони на АРМ

Пи­ло­ти­те, меѓу кои и пензионери што ги летаа првите воени авиони на АРМ кои државата ги продаде во 2002 година, ќе пилотираат со новите про­тив­по­жар­ни авиони ер-трактори. Дирекцијата за заштита и спасување ги ан­га­жи­ра­ла пензионираните пилоти бидејќи, по долга потрага, заклучила дека во Македонија нема доволно искусен воздухопловен кадар.
Од Дирекцијата за заштита и спасување потврдуваат дека тројца, од вкуп­но шест пилоти на ер-тракторите, биле во пензија пред да дојдат на ра­бо­та во Дирекцијата.
"Тоа се луѓе што се на возраст од 40 до 46 години. Дел од нив беа во пен­зи­ја, а дел беа вработени во Агенцијата за цивилно воздухопловство, но уш­те пред да ги потпишат договорите за редовен работен однос со Ди­рек­ци­ја­та за заштита и спасување, тие се откажаа и од пензијата и од ра­бот­но­то место", вели Шабан Салиу, директор на Дирекцијата за заштита и спа­су­ва­ње.
Са­лиу објаснува дека главната причина поради која биле принудени да ба­ра­ат искусен кадар, биле строгите услови кои ги поставил шпанскиот про­из­во­ди­тел "Ер-трактор". Пилотите за десетина дена заминуваат на 40- днев­на дообука во фабриката.
"По­ба­раа пилотите што ќе ги ангажираме да имаат најмалку 800 часа ле­тач­ко искуство, што е престрог критериум за наши услови, бидејќи ваков ви­со­копрофесионален кадар во Македонија е дефицитарен", вели Салиу.
Ос­вен шесте пилоти за потребите на ер-тракторите се ангажирани и 4 ави­о­ме­ха­ни­ча­ри и 2 инженери. Еден од инженерите, вели Салиу, е Македонец што живеел во Канада, но по понуденото работно место, се вратил во Ма­ке­до­ни­ја.
Ма­ке­до­ни­ја од шпанскиот производител "Ер-трактор" на меѓународен тен­дер за 8,2 милиони евра купи три противпожарни авиони од типот АТ-802. Две од леталата пристигнаа во државава лани во ноември и се чуваат на Скоп­ски­от аеродром "Александар Велики". Во цената од 8,2 милиона е вклу­че­на и обука за шест пилоти, тројца инженери и двајца одржувачи, ка­ко и сервисирање и резервни делови во Шпанија. (И.С.)                                                                                                                                                     http://www.vest.com.mk/?ItemID=F2FBDF62BA2A6942862E46DC955E6DAE 

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 10-Apr-2010 at 16:36
немаме пилотска академија Doh
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.