build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Elena Luka Home
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Elena Luka Home

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
team17 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 31
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Elena Luka Home
    Posted: 03-Mar-2017 at 12:34
Божанствено
Elena Luka
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Mar-2017 at 13:24
Hahaha

Ako go chitaat forumot im predlagam marketishki paket: ako go platish vednash stanot gratis nevestinski fustan i venchavka vo najubavata crkva vo gradot + ako se javite vo slednite 5 mintui zagarantirano mesto vo rajot...
Nareden zhivotot.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20189
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 01-Jun-2017 at 13:03
Originally posted by Џоле

Зградата на Елена Лука во стар Аеродром доби лепенка, иста како првата

Еве почнале со уште една. Само многу се некако залепени едни до други

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 12-Jul-2017 at 15:15
Елена Лука Твинс во Карпош, кај вештачката карпа за качување

За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Jul-2017 at 15:58
Дојде и тој ден, да почне да се гради и од другата страна на Илинденска кај Сити Мол.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Jul-2017 at 23:28
Еве извадок од ДУП-от. Се работи за парцелите 1.1 и 1.2

Иначе не ми е јасно како успеваат да создадат вакви урбанистички планови, со ваков микс на големини и форми на градежни парцели, расфрлани без концепт...  Дали само просто ги прецртуваат катастарските парцели и од нив формираат градежни парцели?


Edited by Cloverstack - 12-Jul-2017 at 23:42
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20189
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 07-Oct-2017 at 20:01
Ima li nekoj info dali Elena Luka Home pocna so izgradba na Twins vo karpos?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20189
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-Nov-2017 at 20:07
Elena Luka Home почнале со подготовки за Twins во Карпош.(превземено од фб страната на Зелено Тафталиџе)Back to Top
MACK View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Nov-2017
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote MACK Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 23-Nov-2017 at 04:32
a kako isgleda dupot za lokacijava, neli trebase prvo most da se gradi tuka nekade
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1742
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 03-Dec-2017 at 11:36
Еве две слики од објектот во градба на Елена Лука.
сликано на 29.11.2017 - денес се +1 плоча нагоре

Edited by Obedineta Makedonija - 03-Dec-2017 at 11:37
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 03-Dec-2017 at 17:20
Originally posted by Obedineta Makedonija

Еве две слики од објектот во градба на Елена Лука.
сликано на 29.11.2017 - денес се +1 плоча нагоре

Каде е локацијата?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20189
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 03-Dec-2017 at 17:52

Vo Star Aerodrom.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Jan-2018 at 23:49
Елена Лука Твинс / Elena Luka Twins

Комплексов од две згради веќе почнал со изградба (фотографииве се од 23 декември 2017):Има и повелбаЕве каде отприлика се наоѓа:извор: https://www.facebook.com/pg/elenalukahome/photos/?tab=album&album_id=2042444829323193

П. С.

Не е лошо некој да отвори нова тема со наслов „Елена Лука Твинс / Elena Luka Twins“ за да можеме да го следиме проектов одвоено. Јас не можам да отворам и веќе губам нерви со форумов.

Edited by Џоле - 04-Jan-2018 at 23:49
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20189
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 05-Jan-2018 at 08:31
Еве рендери и фотки од поставување на камен-темелникот на новиот станбено-деловен комплекс во Карпош близу City Mall и Skopje City Garden.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 05-Jan-2018 at 09:51
Ти благодарам Стеф4о што ја отвори нишкава, мислам дека ќе биде интересно да го следиме овој проект засебно. Морам да признам дека според изгледот, зградата на Елена Лука во Аеродром ми се допаѓа, ако ништо друго, барем не изгледа на здодевна коцка, се гледа дека архитектите кокетираат со старите (класичните) стилови.

Мало потсетување:Се надевам дека и овој комплекс ќе испадне интересен, а не уште едно естетско промашување.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Jan-2018 at 10:20
Јас се надевам дека Уставниот суд ќе го поништи ДУП-от за овие згради и за онаа на Дабар од спротива. Повторно се осудуваат да влезат во она што е планирано како зеленило крај кејот на Вардар.

Не знам каква ќе биде архитектурата, ниту пак ме интересира. Она што го знам е дека овој простор почна да се развива како површина за рекреација и зеленило. Тука ја имаме вештачката карпа за искачување, тениски терени, се предвидуваа и други спортски објекти, а уште од пред земјотресот стои урбанистичкиот предлог за озеленување на целиот кеј на Вардар.

Мене не ми е јасно што бараат згради на овој појас.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Jan-2018 at 11:07
Моментално се градат две згради, а кај и да е, ќе почнат уште неколку, така што на тие приказни за продолжување на Градски парк и озеленување може да им турите пепел. Повеќе од јасно е дека профитот е главен мотив, а уште од сега можам да замислам како ќе гласат рекламите за становите што ќе се продаваат тука - на само сто метри од Сити Мол и на пет минути од Градски парк, лукзусни станови во ултра-мега-гига-екстра луксузниот комплекс „Ти реков ми рече“ со цена од само катаљон евра за квадрат.
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Jan-2018 at 11:37
Не го знам целосниот ДУП, но подобро е да има вакви комбинирани населби со неколку згради, зеленило и останати содржини, отколку бетонски џунгли како квартот на Сити мол. И подобро 2 убави згради отколку спортски објект (читај сала) што ќе прави само сообраќаен хаос.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Jan-2018 at 12:17
nema ustaven nisto da ponisti, sve e odnapred smisleno scenario kao eve demek nie sakame ali ustaven si e nezavisen i nejke. znam od sigurni izvori
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Jan-2018 at 14:40
Offtopic, ама јас сакам да видам динамит на еден објект и да се крене во воздух. Еве, нека останат луѓе без покрив над глава, милиони евра нека се изгубат, нека реагираат експерти, АМА таквиот динамит да биде заснован на факти за криминално работење.

Јас СО ГОДИНИ го чекам ова. Една зграда нека е, за потоа да има пример за другите.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.