build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотел Буши(Технометал Вардар) Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Хотел Буши(Технометал Вардар) Центар
    Posted: 22-Jan-2022 at 11:34
„БУШИ“ ЈА КУПИ ЗГРАДАТА НА „ТЕХНОМЕТАЛ ВАРДАР“ ВО СТРОГИОТ ЦЕНТАР НА СКОПЈЕ, ЌЕ БИДЕ ХОТЕЛФирмата „Буши фешн“ ја купи зградата на „Технометал Вардар“ на улица Македонија, во строгиот центар на градот. Како што неофицијално дознава САКАМДАКАЖАМ.МК, идејата на новиот сопственик е зградата да биде хотел и во моментов се работи на добивање на потребните дозволи. Од фирмата „Буши фешн“ ни потврдија дека ја купиле зградата, но повеќе детали не сакаат да споделат велејќи дека уште е рано да зборуваат за овој проект.

„Буши фешн“ поседува дуќани за злато, како и хотелот „Буши ресорт и спа“ во Старата скопска чаршија.

Зградата на „Технометал Вардар“ е изградена во 1980 година и е со површина од 8.000 метри квадратни. Беше ставена на продажба откако во 2019 беше отворена стечајна постапка. Поради обврски кон Комерцијална банка објектот беше одземен од банката, а потоа ставен на продажба, по што зградата беше купена од „Буши фешн“.

„Технометал Вардар“ беше основана пред 60 години и во времето на поранешна Југославија беше водечка фирма во трговија со мермер, челик, обоени матели и немметали, опрема, машини и друго.

Сега зградата и просторот околу неа се целосно запуштени. Плочникот воопшто не се гледа од измет, околу е обрасната трева, расфрлено е ѓубре, фонтаната служи како корпа за отпадоци, а навечер нема ни светло.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/bushi-ja-kupi-zgradata-na-tehnometal-vardar-vo-strogiot-tsentar-na-skopje-ke-bide-hotel/
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Jan-2022 at 20:12
Толку ли има потреба од хотели во градов?
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 477
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Jan-2022 at 20:21
Originally posted by skopskodete

Толку ли има потреба од хотели во градов?


Вакви инвестиции не се прават од денес за утре.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Jan-2022 at 21:26
Таа зграда е изолирана секаде наоколу има згради. Канцеларии да хотел тешко..
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2120
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-Jan-2022 at 22:47
Originally posted by skopskodete

Толку ли има потреба од хотели во градов?
Da. Na Skopje mu falat hoteli koi ispolnuvaat svetski standardi.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Jan-2022 at 10:43
Технометал Вардар е инзвонреден објект, подигнат 1978 година според проектот на архитектите Димитар Димитров и Росанда Минчева. Тој се надоврзува на блокот „Москва“ но создава свој идентитет.

Карактеристичен е по „мостовското“ решение на конструкцијата, отворајќи пасажи, продори и тремови под себе. Учествува во дефинирањето на фасадниот фронт две улици, ул. Ѓуро Стругар и ул. Македонија.
Колку од овој објект и неговиот препознатлив архитектонски израз ќе преживее, останува во рацете на инвеститорот и архитектот што ја добил задачата да го пренамени овој административен простор во хотел?![https://marh.mk/tehnometаl-vardar-skopje-fotogalerija

Edited by stef4o - 29-Jan-2022 at 10:44
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1761
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-Jan-2022 at 14:30
Многу сличен објект од ова време, исто така деловен кој е пренаменет во хотел, е хотел "Глигоров" во Струмица. Некаде се наоѓа на периферијата на градот, на обиколницата на источниот крај, кај Жито Струмица. Тоа е бивша управна зграда на некое социјалистичко претпријатие, ама незнам кое. Ептен потсеќа пренамената на Технометал, иако Технометал е поголем габарит. Инаку мислам дека оваа аквизиција на Технометал од страна на Буши, беше една од причините зашто коалициониот партнер у владата не зуцна за рушењето на дивоградбата пред Мавровка, а го толерираше градењето на дивоградбата на Стоименов кај ТЦЦ Плаза, односно трговијата била со Технометал. Оваа зграда претходно беше стечајна маса со децении и функционираше практично "на диво" и нерегулирано.

Edited by user8642 - 29-Jan-2022 at 14:31
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Online
Posts: 128
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 29-Jan-2022 at 14:49
Еден од малкуте постземјотресни објеки за кој е грев чоек лош збор да кажи го дадоја на.....

Последен воз е ова за урбаните граѓани што искрено си го сакат градо да се спротистават на овој политичко-коалициски дил. Ако и ова помини така тогаш вмровците прво шо требит да напрат е да го напрат гтц барок.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 898
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 30-Jan-2022 at 09:04
Пуцко од Пласница го доби третина Карпош, никој ни мјау не направи ти за хотелов си се фатил...
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 30-Jan-2022 at 14:26
Патем, зарем не потстува дизајнот на Технометал ептен на Double Tree Hilton во Аеродром? Дизајнот на тој хотел во 21ви век ми е најголема енигма со оглед на тоа дека се работи за колку-толку солиден ланец.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 30-Jan-2022 at 15:35
Originally posted by hcitrS

Патем, зарем не потстува дизајнот на Технометал ептен на Double Tree Hilton во Аеродром? Дизајнот на тој хотел во 21ви век ми е најголема енигма со оглед на тоа дека се работи за колку-толку солиден ланец.

Ептен и мене ми личи како него, само што ќе пишев.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 17-Feb-2022 at 14:27
Некогашниот гигант „Технометал Вардар“ станува хотелПо децениско пропаѓање, изминатите неколку месеци интензивно се работи во зградата која беше дирекција на некогашниот гигант „Технометал Вардар“.

Огромното здание кое се наоѓа во строгиот центар на Скопје, до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, и кое во изминатите години по транзицијата најчесто се издаваше на разно-разни фирми, го купила компанијата која го поседува и хотелот-спа „Буши“ и најверојатно и ова ќе биде хотел.

Изминатите неколку месеци работници интензивно работат на чистење на внатрешноста, при што може да се види дека се исфрлени бироа, шкафови, материјали, но и метални делови од структурата. Деновиве сиот тој шут се товари во камиони и се носи од местото.

Ние неколку пати пишувавме дека местото последниве години е напуштено и најчесто во вечерните часови има собирање на групи кои потоа зад себе остваат куп ѓубре, а комуналните служби, дури со почетокот на кампањата за локалните избори, го исчистија наталоженото ѓубре.

https://skopskoeho.mk/nekogashniot-gigant-tehnometal-vardar-stanuva-hotel
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Apr-2022 at 15:01
ФОТО) Се краде лимот од покривот на „Технометал“, не е безбедно, а полицијата и газдата не реагираатШто се случува со зградата на некогашниот гигант „Технометал“? Жителите во околните згради и оние кои работат таму или доаѓаат во локалите може секојдневно да слушнат силно тропање, а некогаш од покривот летаат и лимови.

Жителите на околните згради се сведоци како групи Роми, секојдневно се околу некогашната централа на „Технометал“ чии влезови се затворени со тараби. Во текот на денот може да се видат и луѓе на покривот.

Случајот трае повеќе од еден месец. Многупати е пријавувано во полициската станица Беко, од каде креваат раце, со образложение дека дури и да ги фатат, кога одат пред обинител се ослободдуваат и повторно се враќаат на местото кое го гледаат како извор на егзистенција.

-Што да правиме, да ставиме некој да ве пази 24 часа?, одговараат од полицијата.

Жителите се јавувале и кај сопственикот на зградата, според кажувањата тоа е истиот кој го има хотелот и спа „Буши“. Оттаму имале ветувања дека ќе испратат чувари, но ако се суди според состојбата на теренот, тоа не се случува бидејќи лицата кои го корнат покривот секојдневно се тука.

Ситуацијата е алармантна, бидејќи се работи за голема опасност по безбедноста.

Прво, тоа е безбедноста на жителите, кои велат дека лицата кои им влегуваат насилно во влезовите и им крадат работи, и се плашат за безбедноста на нивните домови.

Второ, безбедноста на сите кои се движат околу оваа зграда, која во еден дел излегува и на улицата „Македонија“ каде сега поради топлото време има многу гости во локалите кои седат надвор, а додека седат врз нив паѓа ѓубре, даски, а некогаш и лимови.

И трето, безбедноста на тие кои се качуваат по покривите иако тоа го прават на сопствена одговорност.

Прашањето е: Кој ќе одговара ако се случи некоја несреќа – полицијата или газдата кои кренаа раце од она што се случува во центарот на градот?

https://skopskoeho.mk/foto-se-krade-limot-od-pokrivot-na-tehnometal-ne-e-bezbedno-a-policijata-i-gazdata-ne-reagiraat/
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.098 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.