build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Софтвер

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 24-Aug-2009 at 15:10
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 02-Sep-2009 at 23:47
eve eden free arhitektonski srecnik sto go anjdov ima prevod i na geranski francuski angliski srpski...so zanm ok mi deluvase pa eto...ako imate i vie nekoj bolji dajte  link :P

http://file2web.com/596sepralabarchitecturaldictionary.exe
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 20-Jul-2010 at 17:51
иако инфово повеќе би легнало во темата Катастар, сепак заради веќе постираниот скечап модел од градски стадион во нишкава, кој конечно би требало да се стокми како што треба,  тука би го пуштил инфото за 3д реален скен од градски стадион поставен од geowildmak.com.mk а добиен со Leica ScanStation C10 станица која е во продажба и кај нас, а истата покрива ласерско скенирање со распон на објект до 300метри, слично но во друг контекст веќе  има инфо и понапред за ласерските скенери во оптоелектроника (последниот дел од постот)...

за да ги видите скеновите на геодив од арената ви треба плагин TrueView за IE http://hds.leica-geosystems.com/en/Leica-TruView_63960.htm а потоа можете да го разгледате скенот на http://www.scan.geowildmak.com.mk/Arena_Filip_II_Skopje/Station%208_%20ScanWorld%208/TruView.xml во горното мени имате алатки за навигација и премер, па така може да ги земете точните коти од самиот објект и да ги аплицирате потоа на почнатиот модел од градски кој е закачен во нишкава... 


Edited by Max - 20-Aug-2011 at 20:41
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 29-Jul-2011 at 02:00

SkUp 8

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 10-Aug-2011 at 15:36

Софтвер што би ви го олеснил студирањето на ГФ (донекаде!)          

AutoCAD http://www.jtbworld.com/autocad2007.htm  

 SAP-2000 http://www.csiberkeley.com/sap2000 

Free Structural Software http://www.structural-engineering.fsnet.co.uk/free.htm (F-Tool  is not responsible for any use or misuse of the programs and the results)  

MathCAD http://www.ptc.com/products/mathcad/mathcad14-whats-new.htm   

DERIVE 5 http://website.lineone.net/~davidbowers/Derive5/Derive5.htm 

http://www3.gf.ukim.edu.mk/(S(fte4oxy32pejkgni1phpez3j))/StudentskiAktivnosti/Broj%206/06Strana17.pdf


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 10-Aug-2011 at 16:31


конкуренција на солидворкс Autodesk Inventor (индустриски CAD/CAM/CAE софтвер)   


Autodesk

AEC http://usa.autodesk.com/architecture-engineering-construction/

http://usa.autodesk.com/automotive-transportation/

http://usa.autodesk.com/utilities-telecommunications/


Autodesk Easy Design Tools

Autodesk Freestyle [1][2]

Autodesk Homstyler [1][2]
Edited by Max - 10-Aug-2011 at 16:31
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 11-Aug-2011 at 20:12
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 20-Aug-2011 at 18:51

Originally posted by igorius

Originally posted by aleksmkd

Mnogu mi pravat merak renderi koi ja prikazvaat zgradat vo presek. Vo Max go napraviv toa so camerata namestena na clipping planes no plocite i zidovite gi vadi suplivi... imate ideja kako da gi skrpam ti suplivi elementi?
probaj so cebas scalpel


https://knowledge.autodesk.com/support/3ds-max/learn-explore/caas/CloudHelp/cloudhelp/2017/ENU/3DSMax/files/GUID-B5F995B4-9E93-4A62-B156-E75B9B6B74A5-htm.html~

https://comparisons.financesonline.com/tekla-bimsight-vs-navisworks [1]

~

https://help.sketchup.com/en/sketchup/slicing-model-peer-inside
Edited by Max - 08-Sep-2019 at 17:49
Back to Top
Bitstorm View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Aug-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bitstorm Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 24-Aug-2011 at 10:06
Однапред се извинувам на тие што би се навредиле, но не знам зошто мислите дека без инвестиција може да се започне бизнис. Гледам дека некои луѓе нудат 3Д дизајнерски услуги користејќи Sketchup и други аматерски програми. Луѓе, апелирам до вас да не ни го расипувате угледот на нас останатите 3Д дизајнери. Немате поим колку клиентите се разочарани од 3Д услугите кои се нудат во Македонија токму заради ова. Јас разбирам дека сакате да лапнете лесна пара, ама на нас останатите ни го земате лебот од уста.

Лично имам разговарано со многу свои клиенти во врска со софтверите, и многумина ми имаат кажано дека се "изгореле" кај аматери и искрено страв им било повторно да се впуштат во слични авантури како што е 3Д дизајн на својот градежен проект. Во денешно време стана вообичаено клиентите да бараат прелиминарни дизајни на своите објекти за да им се докаже дека дизајнерот нема да ги измами и дека навистина ги поседува вештините кои ги рекламира.

Сакам со ова да ви кажам дека премногу "диви" 3Д дизајнери се појавија кои ја уништуваат ионака кревкиот фундамент на оваа индустрија. 3Д дизајнот допрва се пробива на нашите пазари, ако уште во старт покажеме дека на 3Д дизајнерите не може да им се верува, нема да имаме баш светла иднина.

Затоа ви советувам, наместо да измамувате клиенти, научете асално да работите во професионален програм. Инвестирајте во лиценци и опрема, и оформете си бизнис. Јас лично работам со 3D Studio Max, уредно лиценциран и поседувам приватна рендер фарма. Бизнисот оди добро, но како што реков, при почеток на секој проект јас треба да им ги докажам на дело овие тврдења на клиентите, и искрено тоа е губење време. Дајте да создадеме доверба кај луѓето, нека знаат дека 3Д дизајнерите не се измамници туку чесни работници кои преку својот талент си го заработуваат лебот.
Youtube myspace and I'll google your yahoo!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 24-Aug-2011 at 17:31
Еве еден предлог, соберете се ти ешто сметате дека сте професионални во работата и принципиелно издавајте лиценци на други. Не дека ќе можете да им забраните тоа ни на крај памет слободно е кој сака што да работи, ама ако членовите на такво здружување стекнат кредибилитет тогаш таквата лиценца ќе значи. Нормално и да не се користи за обезбедување монополска позиција, да се задржи кредибилитетот. А ако очекуваш некој да се повлече само поради твојов апел, да знаеш дека нема да се случи тоа така.
Back to Top
Bitstorm View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Aug-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bitstorm Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 10-Sep-2011 at 07:00
Никој не побара да се повлечат. Јас сум првиот што ќе понуди помош за купување на лиценца, колку што е во моите можности нормално. До сега на многу луѓе им ја давав рендер фармата на користење. Ми викаа дека сум налудничав, наводно сум ја помагал мојата конкуренција.. Јас не сакам на нив да гледам како на конкуренција, туку како на колеги. Има доволно работа за сите, само се што би сакал е 3Д дизајнот во Македонија да добие некој стандард, повисоко ниво, а не да биде индустрија чии темели се градени врз измама, бидејќи таквиот начин на работа на сите ќе ни наштети, па дури и на измамниците. Кај и да е, и тие ќе останат без клиенти.
Youtube myspace and I'll google your yahoo!
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 05-Nov-2014 at 17:17
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 06-Nov-2014 at 08:01

ова постов горе е само дигресија иако во контекст тоа 3д принатањето, сепак муабетот треба да префрли односно врати назад на оној претходно во нишкава, почнува да жубори муабетов со невозможни варијации

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=312&PID=183726#183726   
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 06-Nov-2014 at 16:21http://www.lumenrt.com/features/

 • LumenRT Live: Share LiveCubes™-

 • With LumenRT Live, your LiveCubes™ can be shared with everyone using any web browser. This revolutionary new technology enables interactive 3D LiveCubes™ to be explored and navigated on any web connected device (e.g. PC or tablet) with performance that rivals high-end gaming PC’s.

 • Share

 • Easily Share Your Projects
  LumenRT real-time Live Cube environments can be packaged into self-contained executables that can be run independently on any computer or streamed across the web.

 • LumenRT LIVE

 • Stream your fully animated Live Cubes across the web and run them directly inside of a web browser.

 • Explore Designs in Real-time

 • Navigate your 3D photorealistic environments in real-time through LumenRT's walk-through and fly-through modes.

 • Camera Animation Paths

 • Intuitive animation paths can be created directly inside LiveCube with a Graphic user interface that assures quick and easy use.

 • Create HD Movies and Images

 • The built in editor allows you to composite videos and images together for professional looking results.
  HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
  Back to Top
  +Protagorist View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Nov-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 08-Nov-2014 at 20:51

  не треба многу муабет http://www.thearender.com/cms/index.php/plugins.html

  само акција јасно виртуелна LOL  HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
  Back to Top
  +Protagorist View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Nov-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 17-Nov-2014 at 08:11

  ustvari znae nekoj pojak softver za renderiranje od ova THEA renderov, bi sakal da chujam kakvo iskustvo imaat drugi!?
  HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
  Back to Top
  +Protagorist View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Nov-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 17-Nov-2014 at 11:18

  kakvi im se samo muabetive koga izleze THEA hm jas i nemam nikakva zamerka nastrana shto samo dobri zboroi i pofalbi bi ostail

  http://forums.cgarchitect.com/73048-thea-render-vs-v-ray-interior-visualization.html

  idealna i za animacija skoro i da mi zamirisa na Smirna od videovo

  running the photos through Photoscan ) took about 15 - 20 minutes. Rendered with Thea for Max.


  HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 05-Dec-2014 at 15:24
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 05-Dec-2014 at 21:31

  http://www.cad-addict.com/2010/03/list-of-bim-software-providers.html

  http://gsa.gov/portal/content/122555  ...
  Energy Efficiency and LEED compliance also should be considered. One significant reason why commercial buildings are not managed properly is the owner’s lack of detailed and visual information about their buildings. Owners can not improve the energy performance of a building if they cannot track the building’s energy usage by systems, zones, spaces, equipment, in comparison to the design data. Owners investing in LEED certification cannot identify where they are having issues without matching design specifications with actual performance. The EcoDomus’ link between BAS and BIM will solve these inefficiencies.

  http://www.slideshare.net/IgorStarkov1/om-scenario-and-time-savings


  For government agencies, mission-critical facilities, and campus owners EcoDomus assists with risk mitigation within the facility. For example, if a pipe burst on the 3rd floor of a data center facility it’s a matter of minutes within EcoDomus FM to find the right shut off valve, thereby reducing the potential risk from water damage.

  http://www.ecodomus.com/index.php/bim-for-facilities-management-operations-and-maintenance/
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 05-Dec-2014 at 22:37

  dobro e koga ima prilika chovek od prva raka da dobie aber

  https://www.linkedin.com/groups/Looking-BIM-FM-tool-98421.S.221307709  Edited by Max - 05-Dec-2014 at 22:38
  Back to Top
   Post Reply Post Reply Page  <1 23456>

  Forum Jump Forum Permissions View Drop Down  This page was generated in 0.141 seconds.

  Copyright ©2007 - 2022  build.mk

  Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.