build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Hot-Hot City

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Hot-Hot City
    Posted: 31-Oct-2008 at 01:17
лсл ти се фалеше дека често идеш накај Радишани PokeНе заборавај апарат со себе

Елитна населба со американски стил ќе никне во општината Бутел

Близу месноста Љуботенски Пат, на 16.000 квадрати ќе се изградат вкупно 34 двокатни куќи

Снежана Калабакова

Нова елитна населба од затворен тип, со американски стил на живеење, со видеонадзор на 34 елитни куќи ќе никне во општината Бутел, близу месноста Љуботенски Пат. Инвестицијата е тешка над три милиони евра, а инвеститор е приватното градежно претпријатие „Хот и Хот“. Вчера беа поставени темелите на оградата на оваа прва населба од ваков тип што ќе се протега на 16.000 квадратни метри.

Куќите со големина од 150 до 250 квадратни метри ќе бидат изградени со еколошки материјали, а овој тип населби имаат стопроцентна безбедност и приватност на сите објекти. Нивната цена ќе изнесува меѓу 600 и 700 евра за квадрат. Објектите нема да бидат оградени еден од друг. Секој што ќе биде заинтересиран за купување куќа ќе мора да потпише купопродажен договор со „Хот и Хот“, но истовремено за влез во населбата ќе мора да потпише и кодекс на однесување. Инвеститорите велат дека ова е во согласност со идејата на идните станари да им се обезбедат приватност и ексклузивност на целиот простор. За куќите веќе имало заинтересирани звучни имиња.

„Објектите ќе бидат на две нивоа, со гаража за најмалку две возила и паркинг однапред, исто така за две возила. Секоја куќа ќе има и базен. Ќе имаат комбинирано греење, односно каминско загревање и греење на соларна енергија, а во екстремно студени денови со електрична енергија. На почетокот на населбата ќе има објект со заеднички содржини за нејзините жители, маркет ’Хедис‘, градинка со игротека, фитнес, сауна со џакузи, теретана... Услугите што ќе се нудат нема да имаат комерцијален карактер, туку ќе бидат исклучиво за потребите на населбата. Проектот ќе се реализира за две години, а првите куќи ќе бидат вселиви во јуни или јули идната година“, рече вчера Роберт Хот, претставник на фирмата-инвеститор.

„Ова покажува дека создадовме услови општината Бутел да биде пристојно и атрактивно место за живеење. Оваа инвестиција е особено важна, бидејќи е од станбената сфера. Во непосредна близина на населбата има решена инфраструктура. Особено е важно што на територијата на Бутел никнува една нова еконаселба“, рече вчера градоначалникот на Бутел, Петре Латиновски.

Вакви куќи, покрај во Америка, во последните дваесет години биле градени и во Западна Европа, во Германија и во Австрија. За нив се вели дека се добро изолирани и трошат малку енергија за загревање и ладење. Брзината на градба е фантастична и за една куќа е помеѓу 30 и 60 дена во зависност од квадратурата.http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9384C951A3401B44B33BEA6EA3ABB57E


Edited by Cloverstack - 31-Oct-2008 at 18:24
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 31-Oct-2008 at 18:03
На 8.09.2008г започнува со градба  прва населба од затворен тип на овие простори. Населбата се наоѓа во општина Бутел, на 700м од обиколницата.Истата е директно поврзана со асвалтен пат за обиколницата.Населбата се простира на 16000м2 приватно земјиште.

    Во населбата ќе има 34 локации (секоја локација со сопствен имотен лист) локациите се движат помеѓу 400-500м2, секоја локација ќе има маркица за градба помеѓу 160-250м2.

 

                     - КАРАКТЕРИСТИКИ НА НАСЕЛБАТА -

 
        - Затворен тип на населба;
        - Безбендност;
        - Економични, еколошки и ниско енергетски куќи;
        - Комфор, ексклузивност, приватност;
        - Кодекс на однесување.

 
                        - ЗАТВОРЕН ТИП НА НАСЕЛБА -


      -Целата населба ќе биде оградена со бетонски ѕид (120cm) и ограда од ковано железо (100cm). Населбата ќе има еден главен влез, со рампа и објект за обезбедување. Овој тип на населби обезбедува 100% заштита и приватност.


                                - БЕЗБЕДНОСТ-

       -За безбедноста на населбата ќе се грижи посебна чуварска служба. Целата површина на јавните улици ќе биде покриена со камери и мониторинг систем сместен во објектот за обезбедување.

       - Секoј жител на населбата ќе добие чипувана картица за влез во населбата додека сите посетители (гости) ќе бидат пуштени со претходно одобрување од  домаќините.

            -ЕКОНОМИЧНИ,ЕКОЛОШКИ И НИСКО ЕНЕРГЕТСКИ-
 
      -Објектите ќе бидат градени со еколошки материјали и термо изолација каја ќе обезбеди огромна заштеда на енергија за греење и ладење на објетот. По желба на купувачот ќе може да се вградат соларни системи.

                    -КОМФОР,ЕКСКЛУЗИВНОСТ И ПРИВАТНОСТ-

 
     -Урбанистичкиот и архитектонскиот изглед на населбата и објектите содејствува со Американскиот стил на домување.
      . На предната страна на куќите (влезот) не постојат огради;
      . Оградите се во зедниот дел на објектот;
      . Секој објект ќе има гаража за 1-2 автомобили и простор пред гаражата за паркирање на исто толку автомобили;
      . Во задниот двор секој објект ќе има сопствен базен и скара;    
      . До секој објект ќе има довод на кабловска  ТV, интернет и телефонија;
      . До секој обвект ќе има довод за техничка вода за поливање која ќе биде поврзана со бунар (за секоја улица по 1 бунар);
      . На почетокот на населбата ќе има објект со содржина за потребите на населбата и тоа:
        а) Супер маркет HEDI’S;
        б) Грaдинка со игротека;
        в) Фитнес центар со теретана и сауна;
        г) Приватен клуб со билјард;

                                -КОДЕКС НА ОДЕСУВАЊЕ-

        Секој купувач пред да потпише договор за купопродажба ќе мора на нотар да завери изјава за правила и начин на однесување во населбата. Изјавата ќе ги содржи следниве правила:
      - Забрането нарушување на архитектонскиот изглед на објектите и оградите;
      -Забрането доградување, надградување и проширување на објектите со кој би се нарушил изгледот на населбата;
      - Забрането доградување и нарушување на архитектонскиот изглед на веќе поставените огради како главната ограда така и интерните огради помеѓу обjектите;
      - Забрането поставување на огради во предниот дел на објектите каде што се влезовите на истите;
      -  Забрането чување на живина и добиток во населбата;
      - Дозволено чување на домашни миленичиња во задниот затворен дел на дворот;
      - Забрането садење на листопадни дрвја со големи крошни (заради отпадните листа кои би ги оштетиле базентите);
      - Забрането паркирање на возила на улиците и тротоарите и др.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 31-Oct-2008 at 18:06
1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Материјалите се превземени од http://www.hot-hot.com.mk/


Edited by lslcrew - 31-Oct-2008 at 18:58
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 31-Oct-2008 at 18:11

- Забрането нарушување на архитектонскиот изглед на објектите и оградите;
- Забрането доградување, надградување и проширување на објектите со кој би се нарушил изгледот на населбата;
- Забрането доградување и нарушување на архитектонскиот изглед на веќе поставените огради како главната ограда така и интерните огради помеѓу обjектите;


Кога ќе дочекаме нешто слично и за колективните станбени објекти Wallbash


Edited by Cloverstack - 31-Oct-2008 at 18:11
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 31-Oct-2008 at 18:31
Одлично е ова за Македонија и треба вакви населби да има низ целата држава
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 31-Oct-2008 at 18:32

Зошто HOT-HOT Construction Group?

Американска населба среде Скопје

...Првите жители, според најавите, треба да се вселат во јули идната година. Роберт Хот, директор на фирмата „Хот-хот“, која е инвеститор на проектот, вели дека со купувањето куќа, идните жители добиваат и двор со базен, гаража за две возила и простор за паркирање на уште толку. - Населбата е проектирана по примерот на приватните населби кои се тренд во целиот свет. Целта е на жителите да им се понуди стопроцентна безбедност и сигурност. На влезот ќе има служба за набљудување која ќе го евидентира секое влегување во населбата. Жителите ќе имаат картички со кои ќе се регистрираат. Секој гостин треба да се пријави и откако обезбедувањето ќе добие одобрение од домаќинот, дури тогаш ќе биде пуштен да влезе. Ова ќе го чини секое семејство од 30 до 50 евра месечно - објасни Хот. Тој истакна дека најважно е тоа што секој купувач ќе добие имотен лист, но претходно треба да потпише изјава кај нотар со што ќе се обврзе дека ќе го почитува кодексот на однесување во таа населба. Идните жители не смеат да одгледуваат живина, да садат листопадни дрвја, да паркираат на улица, да доградуваат или да го менуваат изгледот на куќата. И, секако, треба да ги почитуваат законите за ред и мир. - Кодексот на однесување се дополнува постојано за да се обезбеди убав и мирен начин на живот - рече Роберт Хот. Во комплексот куќи ќе има и маркет, сала за фитнес со сауна и со џакузи и детска градинка, кои ќе ги користат само жителите на населбата и каде што цените ќе бидат исто како во другите места. Поради големиот интерес на граѓаните, во тек е подготовката на втората населба од ваков тип, која треба да почне да се гради наскоро.

Време - Емилија Стефанова - 31.10.2008

Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Jul-2009 at 10:11

Колку што видов на сајтот нема инфо до каде се ама еве неколку рендерчиња што ги немаме...

 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-Jul-2009 at 10:22

1

 
 
 
2
 
 
 
3
 
 
4
 
 
 
 
5
 
 
 
 
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Jul-2009 at 12:48
prvata kuka nema kujna... Big%20smile 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Jul-2009 at 13:24
 
.... ај види поубаво Cool
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Jul-2009 at 17:08
Добри материјали си ископал   Cheers

Инаку се си мислев дека ова чудо ќе биде поголемо (мада и во првата вест е спомнато дека се работи за 34 куќи, ваљда сум посакувал нешто покрупно, па потсвесно сум заборавил LOL)
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Jul-2009 at 20:21
cela avstralija e vaka izgradena. a za naselba kako 'hot hot city' eden drugar moj od Pert, sakase vo ohrid da pravit ista takva mini naselba po avstraliski/amerikanski stil ama ne mu ja davaa zemjata mu baraa poveke mito nego kolku sto kostat investicijata.
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-Jul-2009 at 01:51
au imala... my bad...mi zalici na spalna toa kaj skalite
Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 05-Jul-2009 at 09:04
..."Hot-Hot City"...

Rollin
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 05-Jul-2009 at 10:10
На прв поглед симпатични проектчиња, чиста копија од америчките со вградена гаража во просторот, систем на градба - „барака“, но кај нас !!??

Но, ако се разгледат подетално секој посебно барем 50-тина почетнички грешки ќе се најдат во проектирањето за едно удобно домување.

Мене ми делува дека проектите се собрани готови од негде без да се проверат и прилагодат и на крај направен еден лош 3D рендер.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Jul-2009 at 11:51
Originally posted by Vladimir P

Но, ако се разгледат подетално секој посебно барем 50-тина почетнички грешки ќе се најдат во проектирањето за едно удобно домување.

Што ти боде очи?
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Jul-2009 at 13:55
mene imeto me potsekja malce na americka serija....nesto kako "sex and the city"Smile

sala na strana proektot e pristoen....Thumbs%20Up
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Jul-2009 at 21:27
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by Vladimir P

Но, ако се разгледат подетално секој посебно барем 50-тина почетнички грешки ќе се најдат во проектирањето за едно удобно домување.

Што ти боде очи?

На ниеден објект нема орјентација, која е основа на секое проектирање

Еве на брзина за првите два

Во Проект 1
- WC-то: звучно и хидро со дневната (зид 14см) и тешко за вентилација
- Скалишениот простор можел да се замени со WC-то и да се добие централно влегување на спратот
- Скалишениот простор ако веќе е таму зашто нема природно светло во ходникот и скалите

Во проектот 2
- Кујната: масата за јадење две столици се тотално нефункционални (зошто округла маса?)
- Работната: зошто нема помошен лежај-тросед и библиотека.

* Катот не е о приземјето

Ова се покрупни детали, а уште многу ситници кој се ???
Затоа мислам дека ова не се проектирани неко copy-paste
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 29-Jul-2009 at 21:24
Еве фотки од терен

Засега е подигната само една куќа и поставена е бетонска основа колку што можев да видам за само уште три.

1


2


3

Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 30-Jul-2009 at 01:56
ubava mi izgleda kucava...kombinacija na amerikanskite i makedonskite formi.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.