build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4849505152>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #981 Posted: 13-Mar-2018 at 11:59
Збирка разгледници од старо Скопје од пред 1946 година, објавени од Дигиталната библиотека при НУБ „Св. Климент Охридски“: http://www.dlib.mk/handle/68275/472/recent-submissions
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2218
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #982 Posted: 26-Apr-2018 at 15:05
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #983 Posted: 26-Apr-2018 at 17:48
Првпат ја гледам фоткава од млин „Балкан“.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2218
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #984 Posted: 26-Jul-2018 at 11:38
Центар


Градска болница, тогашен Окружни уред за осигурање радника


Плоштад


Саемот под Кале


Собрание


Плоштад

delcampe
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2218
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #985 Posted: 26-Jul-2018 at 12:52
Originally posted by hcitrS

pa zatoa lokacijata e odbrana kako lokacija za spomen kukjata na Majka Tereza.

Мислам дека подобро ќе беше тука да се изгради католичка црква Свети Мајка Тереза.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #986 Posted: 27-Jul-2018 at 20:25
Наидов на некои фотографии во боја...

Повеќе на https://skopjeandme.com/2016/04/08/skopje-1954/
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 743
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #987 Posted: 11-Oct-2018 at 16:59
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #988 Posted: 11-Oct-2018 at 19:04
Да бидам искрен кога ќе го погледнам кејот каков бил ми изгледа неколкупати поубав од кејот на Мајна во Франкфурт. Посебно на таа сликата погоре... огромна пешачка патека покрај реката, тревна површина, прекрасни дрвореди, огромен простор, слобода... За жал сето тоа е заминато во неповрат.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 620
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #989 Posted: 11-Oct-2018 at 19:47
Кога Вардар беше река...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #990 Posted: 13-Oct-2018 at 00:00

а схс-Санаториумот каде бил до река? може сега ќе го стават екс-југословенскиот ако во Бардовци креваат нов клинички та да нема зорт симболика, иако велат се пишманеле, во секој случај Санаториум треба да е во природа можеби Катланово или пак СЦГ некаде каде би имало ефект и на воздушна бања освен мирно место и распеана шума ...

туку за Архивот ехо инспирација може да се каже бил микс меѓу некогашната зграда на Завод за Хигиена и зградата на Сојуз за Аграрни Кооперации, дозна ли некој каде била вторава?
Originally posted by beTonOriginally posted by Staro Skopje


Edited by Zelenikovo - 13-Oct-2018 at 00:03
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #991 Posted: 13-Oct-2018 at 19:53

еве поголема фотка од Заводот за Хигиена, кој во денешни услови бидејќи физичкото здравје ни е колку толку на нозе, би било логично да се крене како Завод за Политичка Хигиена имајќи предвид колку е загадена психата на македонските граѓани со агитпроп наместо меритпоп политикологија ...

http://www.staroskopje.vestel.com.mk:80/sites/c21/c211zdravstvo.html

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #992 Posted: 13-Oct-2018 at 20:13еве ја последната фотка од текстот, значи кај тој дел од Камениот Мост до денешниот Архив/Музеј бил најизвиканиот забар во Македонија, може ќе им биде инспирција тоа забите од мастадонтот да ги стават на тоа фонтаната со празно постоље кај Хотел Стонер Бриџер денеска онаа со апстрактните коњи во лет од поило за кои убо ќе беше да кога веќе така ги впрегнале и Крилја да им метнат а ресторанот на хотело да го именуват Пегазин Астал иако доколку реплика од забите на Пелагонискиот Мастадонт навистина се оштроумни ко туристички спин да ги качат таму стоун'бриџери тоа можат да го искористат од спнт да го именуваат ресторат пр. праМамут рестоРан

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #993 Posted: 28-Oct-2018 at 21:18
Skopje by Y M, on Flickr

Skopje by Y M, on Flickr

Skopje by Y M, on Flickr

Skopje by Y M, on Flickr

Skopje by Y M, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 743
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #994 Posted: 02-Dec-2018 at 04:45
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #995 Posted: 04-Dec-2018 at 19:45
Интересна фотографија, првпат ја гледам зградата лево (на средина од фотографијата), како и тие најлево, додека овие покрај Мустафапашина џамија постојат и ден-денес.

За сè има вторпат
Back to Top
skopje1389 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Nov-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote skopje1389 Quote  Post ReplyReply #996 Posted: 15-Dec-2018 at 02:00
Затворот.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2218
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #997 Posted: 15-Dec-2018 at 20:19
Лево се касарните, а во средина е затворот. Сѐ уште опстојуваат дел од ѕидините на затворот:

google maps
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #998 Posted: 16-Dec-2018 at 21:43
Ви благодарам, првпат слушам за затворот.
___________________________

Пајко Маало, 1950-ти години.https://twitter.com/AleksandarSrb/status/1074313136990273536
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #999 Posted: 02-Feb-2019 at 11:15
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1000 Posted: 06-Feb-2019 at 11:19
Старата саемска зграда

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4849505152>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.