build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Старо Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3839404142 51>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 593
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #781 Posted: 24-Dec-2015 at 19:07
pa zatoa lokacijata e odbrana kako lokacija za spomen kukjata na Majka Tereza.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1929
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #782 Posted: 25-Dec-2015 at 19:32
Јас би рекол дека е и порано од 59та бидејќи објектот на ЕВН денес , не е ни во градба на сликава.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7075
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #783 Posted: 26-Dec-2015 at 02:45
дури и сити галери е во почетна фаза на сликава, така што е во ептен рани пеесети
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1581
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #784 Posted: 26-Dec-2015 at 12:13
City Gallery е почната со градба 1959, а ЕВН 1962, а се гледаат и хотел Stone Bridge, граден околу 1960 и кулите кај ГТЦ, изградени во 1958. Значи околу 1960 е сликава
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12621
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #785 Posted: 06-Jan-2016 at 13:06
Станбени кули ГТЦ / Серафимовски, 1952

Локација: Кеј 13-ти Ноември

Автор: Александар Серафимовски

Година на проектирање: 1952

Изведба: 1959

Извор: 100 години модерна/ Михаил Токарев, Архив на град Скопје, фотографии: македонски блогови итн.Ансамблот од пет станбени кули со деловни простории (1959) е дело на архитект Александар Серафимовски (1923- 2001) кој е еден од првите македонски архитекти кои се зафаќа со проектирање на станбени кули кои стануваат составен дел од силуетата на централното градско подрачје на Скопје. Прв негов објект со висока катност е Станбената кула кај подвозникот (1956) , за во 1959 да следи Ансанблот од пет санбени кули кај кејот на реката Вардар, проследен со сличен ансамбл на ул. 11 Октомври во 1960. Наклонетоста на Серафимовски кон проектирање високи објекти се потврдува и во периодот кој следи кога во Скопје ги подига: Управната зграда на Алкалоид (1974), Кулите во состав на Градскиот ѕид (1975) и Ансанмблот од неколку станбени кули во Расадник (1980).Ансанблот претставува цврста архитектонска компоциција која е составена од пет вертикали со станбена содржина и една издолжена хоризонтала на две новоа во која се сместени административно –деловните содржини .Во проектирањето на станбените катови Серафимовски поставува неколку оски на симетрија и јасна геометрија во однос на распоредување на содржините. Карактеристика по која се препознатливи овие кули се долгите тераси, кои имаат визури кон течението на реката Вардар и источниот дел на Скопје од едната страна, и кон паркот Жена-Борец заедно со Водно на другата страна.Кулите се П+8, на секој кат има по три двособни станови и еден трособен, кои се аголно поставени а комуникационото јадро е централно поставено во чиј склоп се поставени заедничките тераси. Кулите во првите години биле поврзани со улица паралелна на реката Вардар која почнувала од олимпискиот базен и водела до самиот плоштад со мали пристапни улици до самите влезови.Потоа се распишува конкурс за изградба на трговски центар и едно од барањата на конкурсот било новопроектираното решение да не се наметнува на веќе изградениот ансамбл.Идејното решение на Живко Поповски целосно ги инкорпорира објектите на ансамблот што многумина мислат дека објектите се дел од еден проект. Начинот на кој е проектиран ГТЦ овозможува осветленост на влезовите на кулите и непречен пристап кон истите.Ансамблот од пет станбени кули заедно со Градскиот Трговски Центар претставува едно од главните обележја на модерно Скопје.http://marh.mk/%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%B8-%D0%B3%D1%82%D1%86-%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-1952/
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1581
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #786 Posted: 06-Jan-2016 at 13:11
Што постоело претходно тука
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12621
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #787 Posted: 07-Jan-2016 at 00:02
A Middle School and Municipal Theatre in Uskub (Skopje, Macedonia), 1908

https://twitter.com/OttomanArchive/media
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12621
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #788 Posted: 07-Jan-2016 at 00:06
Веројатно чаршијата, некаде околу 1900 г.

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1581
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #789 Posted: 07-Jan-2016 at 00:07
Да, десно се општинските згради, а долу Пајко џамија
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #790 Posted: 07-Jan-2016 at 22:55
Кој објект е изграден на местото на Пајко џамија?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1581
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #791 Posted: 07-Jan-2016 at 23:06
ДОМИБНИПАЈКО, над кафеаната Пирин, карши хотел Stone Bridge
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7075
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #792 Posted: 08-Jan-2016 at 19:20

отсекогаш сум мислел дека џамијата била малце погоре, некаде на просторот меѓу амамот и филхармонијата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2438
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #793 Posted: 09-Jan-2016 at 00:42
Originally posted by zabegan


отсекогаш сум мислел дека џамијата била малце погоре, некаде на просторот меѓу амамот и филхармонијатаДесно позади куќата залепена до мостот.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12621
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #794 Posted: 14-Jan-2016 at 10:15
За сè има вторпат
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 720
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #795 Posted: 14-Jan-2016 at 11:45
Дали е ова Чинарот на кој е обесен Карпош?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1581
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #796 Posted: 14-Jan-2016 at 12:26
Отоманската банка, изградена во 1903 година. Се наоѓала на левиот брег на Вардар, срушена е во 1954/55 и заменета со поголема зграда на Комерцијална банка.


Пред Првата Светска Војна била филијала на Отоманската банка


Тоа била се' до 1914, кога е затворена


Меѓу двете светски војни во неа е сместена филијала на Француско-Српската банка


Била еден од повпечатливите објекти во околината


Во 1925 пред банката е подигнат споменик на јунаците од Првата Светска Војна


А чинарот е исечен
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1581
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #797 Posted: 14-Jan-2016 at 12:33
За споредба, филијалите на Отоманската банка во
Солун (1864)
Битола (1903)
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #798 Posted: 14-Jan-2016 at 12:46
Овој објект е срушен за да се изгради онаа „ремек дело„ на Комерцијална Банка кое треба да ја претставува македонската култура и традиција. Па уште и тоа да го продавам како културно наследство.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 593
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #799 Posted: 14-Jan-2016 at 13:22
Siguren li si za bitolskata? Tolku vreme sum ubeden deka taa kukja bil zhivealishte, shto ne mi se veruva da bila banka.

Btw interesno e deka solunskata nosi natpisi samo na grchki i francuski, turskiot go nema.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 720
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #800 Posted: 14-Jan-2016 at 14:51
Колку што сум слушнал, Отоманската банка во Битола била сместена во објект во кој денес е сместена Стопанска Банка Битола (
Слика)
Додека во тој објект на кратко бил сместен Музејот на Битола, а претходно бил приватен објект.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3839404142 51>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.