build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Фасади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 152153154
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3289
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3061 Posted: 14-Mar-2018 at 10:11
Јас морам текстов да го ставам овде. Да признаам, сите гадотии што ги направиле со фасадата на МЕПСО не успеа да ги собере во текстот, едноставно Ревизорскиот извештај е преобемен со нив, немаше место сите да се внесат. Ама, накратко речено, „рефасадирањето“ на оваа зграда е исто како здрав и прав човек да му плати на лекар МОРЕ ПАРИ за овој да го направи траен инвалид во количка.

Ревизорите констатираа бројни пропусти при изведбата на „барокната“ фасада на МЕПСО

Објавено на 13.03.2018 во категорија Вести.
Facebooktwitterlinkedin


Работите врз објектот не се довршени, а вработените и понатаму, по речиси четири години од склучувањето на договорот за изведба, работат во тесен простор, во еден помал простор од зградата. Ова е резултатот од проектот за „барокизација“ на седиштето на МЕПСО во центарот на Скопје, кое е воочено во најновиот Конечниот извештај на овластениот државен ревизор за работењето на МЕПСО во 2016 година. Ревизорите откриваат дека е склучен договор за изведба на реконструкција и адаптација на фасада, за чија реализација се констатирани повеќе недостатоци и пропусти.

„Извршени се редовни работи и вишоци во износ од 87.879 илјада денари кои претставуваат предмет на судска постапка, дополнителни работи во износ од 1.200 илјади денари кои не се регулирани со анекс договор, непредвидени работи во износ од 13.111 илјади денари кои не се уредени со договор, а според информациите од надзорот за завршување на наведените работи потребни се уште 27.558 илјади денари и не е извршено осигурување на објектот“ констатира Ревизорскиот извештај.Првиот проблем со изведбата на „барокната“ фасада на МЕПСО настанала уште при распишувањето на Конкурсот за избор на идејно решение во март 2012 година. Предмет на овој конкурс била изведбата на нова фасада на целиот објект, иако МЕПСО во тој момент не ја поседува целокупната површина на зградата. На конкурсот биле избрани три идејни решенија за да се искористат за натамошна разработка. „Поради наведеното идејното решение не било прецизно утврдено, а истото претставува основа за изработка на основен проект“ се вели во Ревизорскиот извештај.Ревизорите утврдиле дека основниот проект не содржи елаборат за енергетска ефикасност, иако самиот договор за „реконструкција“ на фасадата бил со цел да се подобри енергетската ефикасност. Издаденото одобрение за градење не било наменето за подобрување на енергетската ефикасност на објектот, така што ваквата состојба не била во согласност со членот 29 од Законот за градење. Но, и не само тоа.При изведбата на „барокната“ фасада на МЕПСО не било предвидено вршење на проектантски надзор, но за него била утврдена потреба уште во првата година од изведбата. За таа цел, ангажиран за проектантски надзор е самиот проектант, којшто дал согласност да ја изврши услугата без надомест. Ревизорите сметаат дека ваквиот начин на вршење проектантски надзор упатува на неодговорно постапување со можност за настанување штети и финансиски импликации за МЕПСО. По ова, надзорот е избран на тендер и е потпишан договор со него во февруари 2014 година. Во исто време, Државниот завод за ревизија открива дека за „барокната“ фасада на МЕПСО не е спроведена постапка, ниту е склучен договор, за ревизија на изменување и дополнување на основниот проект, што не е во согласност со Законот за градење.Ревизорите откриле дека реконструкцијата на надворешниот лик на МЕПСО не била завршена во првично предвидениот рок од 18 месеци. Но, и не само тоа. Објектот не е предаден во употреба до денот на известување од извршената ревизија, односно дури 24 месеци по истекувањето на првичниот рок. Државниот завод за ревизија му препорачува на МЕПСО да изврши преиспитување на досега преземените активности и да издаде задолженија за надминување на состојбата, целосно довршување на објектот, обезбедување на одобрение за употреба, примопредавање на објектот и ставање на истиот во функција.Ревизорите констатираат дека активностите, финансиските трансакции и информации рефлектирани во финансиските извештаи на МЕПСО не се во согласност со релевантната законска регулатива, упатства и воспоставени политики. Оттука, Државниот завод за ревизија изразува неповолно мислење за реалноста и објективноста на финансиските извештаи на МЕПСО за 2016 година.


http://build.mk/revizorite-konstatiraa-brojni-propusti-pri-izvedbata-na-baroknata-fasada-na-mepso/
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #3062 Posted: 14-Mar-2018 at 13:04
Какво перење на пари се случуваа последниве години, тоа беше неверојатно. Покрај тоа толку го нагрдија градот што мислам дека никогаш нема да се врати во нормала.

Специјално за оваа зграда и зградата на владата ми е најмногу криво, бидејќи беа симбол на стара македонска архитектура вклопена во модерната.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 178
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #3063 Posted: 19-Mar-2018 at 19:47
Originally posted by ovaj_stariov


Специјално за оваа зграда и зградата на владата ми е најмногу криво, бидејќи беа симбол на стара македонска архитектура вклопена во модерната.


Smeski, starata vlada bese cist plagijat, samo sto poradi nedostatok na internet i drugi informacii lugjevo neznaea podobro
Eve ja "Republic Tower I" vo Dallas, izgradena 1954, samo sto na vladata zgradata ja nemase kulata, tuku prestanuva odma posle prvata kocka.

Duri i fasadata e 100% ista mozda ja kupile od istiot proizvoditel. Vo Dallas gi promenile prozorite i stavile novi moderni po energtski efektivni...


Eve je nasata stara fasada:Edited by iGi_PoP - 19-Mar-2018 at 19:52
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11237
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3064 Posted: 20-Mar-2018 at 13:10
За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8817
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3065 Posted: 20-Mar-2018 at 13:23


Барокна фасда? или јас не сум прошол тука 100 години па не сум знаел дека и ова е барокирано или...?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3289
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3066 Posted: 20-Mar-2018 at 18:27
Originally posted by Џолеhttps://www.slobodenpecat.mk/naslovna/foto-se-uriva-baroknata-fasada-na-ttsts-plaza/


Мрзливата општина Центар не треба да го сопре рушењето на објектот, туку да го казни инвеститорот. Не само за уривањето на што и да е, туку за ОГРОМНИОТ РИД земја што го донесоа од не знам каде и го сместија на оваа локација. Веќе се создава кал околу објектот, а кога ќе дојде лето ќе дојде и прашината. Не ми е јасно на што личи ова.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11237
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3067 Posted: 20-Mar-2018 at 18:35
Originally posted by pbanks

Барокна фасда? или јас не сум прошол тука 100 години па не сум знаел дека и ова е барокирано или...?Требаше да добие нова „барокна“ фасада, но во меѓувреме се променија многу работи
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 152153154

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.373 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.