build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 143144145146147 158>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7315
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2881 Posted: 05-Nov-2016 at 01:56

па и не е толку страшно, само изразиле рамки околу прозорите... може само да се пожалиме што не ставиле пожива боја, можеше да биде оригиналната, или да има слична боја со некој од објектите околу нејзе
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2882 Posted: 10-Nov-2016 at 19:33
Од населба Пролет.Конечно завршија со фасадава.Се надевам дека ќе потрае подолго.

Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 224
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2883 Posted: 10-Nov-2016 at 19:51
 Супер ми се допаѓа, еве гледаме како може една заборавена зграда со малку вложен труд и средства да изгледа сосема пристојно. Се надевам дека ќе ги средат и околните зграи кои се во дел па да заличи на нешто сепак е в сред град што се вели...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Doni View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Doni Quote  Post ReplyReply #2884 Posted: 10-Nov-2016 at 21:00
Обично пребојување,иако за наши услови и тоа е за поздрав
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2885 Posted: 10-Nov-2016 at 22:41
Мене ми пречат надградените тераси. Само погледнете ја втората слика - нема ниедна иста. Целата зграда губи на симетрија и на естетика и не личи на ништо, ама баш на ништо. Јас мислам дека конечно треба да се воведат правилници дека при обнова на фасада треба и терасите (и клима-уредите и останато) да се средат и да се воведе некаков ред, а не да бидат хаотично поставени, доградувани, застаклувани итн.
За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #2886 Posted: 11-Nov-2016 at 11:28
Se soglasuvam treba da se vovede red duri i kaj odbiranjeto na boja za fasadata!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2887 Posted: 14-Nov-2016 at 00:08
Untitled by noelia etoile, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2888 Posted: 19-Nov-2016 at 18:02
Капиштец или како и да се вика овој дел од Скопје

За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #2889 Posted: 20-Nov-2016 at 15:41
Originally posted by Џоле

Untitled by noelia etoile, on Flickr


Со стариов камион во преден план изгледа како Москва '72, на пример
Мора да се признае дека стилски еволуираа од 2010 до денес, почнувајќи од матно постомернистичко ѓубре као археолошки, за да стигнат до чист соц-реализам(постомдерен?) во случајов погоре (и уште 1-2 други).
Не знам дали е само коинциденција, но испаѓа дека авторитарните мозоци еволуираат на ист начин.
Едино кока-колата и хуавеито се тро анахронизми.

Edited by hcitrS - 20-Nov-2016 at 15:45
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #2890 Posted: 21-Nov-2016 at 09:42
Odlicno zapazuvanje hctirs, navistina izgleda kako istocnoevropski grad od pred nekolku decenii.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7315
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2891 Posted: 21-Nov-2016 at 17:54
и затоа стално напоменувам дека стиловите и начинот на кои се донесуваат и реализираат проективе е далеку покомунистички од станбените модернистички комиблокови од југославија... всушност, брутализмот, некои ретки примери на арт-деко и ран модернизам, и дел од објектите градени во времето на кралство Југославија, се најзападно нешто што градов го има во него

затоа тврдењата на поддржувачите на овие проекти од политички/историски аспект најчесто се контрадикторни
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #2892 Posted: 21-Nov-2016 at 22:22
Jas uposte neznam sto se zamarate so vakvi gluposti...
Se znae deka nikoj nema da vi napravi soovremena zgrada, proektirana i izgradena po najsovremeni uslovi.
Za toa da se sluci treba da za vrabotat stranski dizajneri, proektanti itn... sto znaci nema edno evro da im ostane na vladata vo djeb da stavat.

A ne se zalazuvajte deka SDSM ke napravi nesto podobro. Partijava ne bila na vlast 10 godini... edvaj preziuvaat so pomos na odredni poedinci, taka da ako tie nekako uspejat da dojdat na vlast togas ke gledaat kolku sto moze poveke pari da napravat za pokratko vreme... taka da site ovie muabeti za zapad i za sovremena arhitektura da si gi stavite vo pismoto do dedo mraz, deka ni ednive ni drugive ke napravat nesto
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2893 Posted: 21-Nov-2016 at 23:50
Јас се обидов да ги разгледам програмите на сите политички партии што досега ги објавија на Интернет. ЈАВНО ги поддржувам оние на СДСМ, Левица и на ДОМ. Некој ќе рече дека политика не е место на форумов, ама јас аргументирано ќе застанам позади нив.

Овие три политички партии го ветуваат следново:
1. ВЕДНАШ по изборите прекинување на проектот „Скопје 2014“. Затворање на сите градилишта, ама буквално на сето она што се прави во центарот на градот.
2. ВО РАЗУМНА ИДНИНА преиспитување, валоризација и определување на судбината на сето она што е изградено од проектот „Скопје 2014“.

Од друга страна, во програмата на ВМРО-ДПМНЕ експлицитно се најавува дека ќе бидат завршени сите проекти од „Скопје 2014“, дури може да се пронајдат и нови објектчиња. Извинете, ама пиштол на глава да ми ставите во моментов, подобро би ви рекол да ми пукате одошто да го поддржам ова!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2894 Posted: 22-Nov-2016 at 00:00
Originally posted by BOJAN

Јас се обидов да ги разгледам програмите на сите политички партии што досега ги објавија на Интернет. ЈАВНО ги поддржувам оние на СДСМ, Левица и на ДОМ. Некој ќе рече дека политика не е место на форумов, ама јас аргументирано ќе застанам позади нив.

Овие три политички партии го ветуваат следново:
1. ВЕДНАШ по изборите прекинување на проектот „Скопје 2014“. Затворање на сите градилишта, ама буквално на сето она што се прави во центарот на градот.
2. ВО РАЗУМНА ИДНИНА преиспитување, валоризација и определување на судбината на сето она што е изградено од проектот „Скопје 2014“.

Од друга страна, во програмата на ВМРО-ДПМНЕ експлицитно се најавува дека ќе бидат завршени сите проекти од „Скопје 2014“, дури може да се пронајдат и нови објектчиња. Извинете, ама пиштол на глава да ми ставите во моментов, подобро би ви рекол да ми пукате одошто да го поддржам ова!


Ако не ни кажеше стварно немаше да знаеме за кого ќе гласаш. Туку Бокица ептен одлепи со политика друже капања лево десно ама дај барем овде воздржи се. Модератор си ако не за друго.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #2895 Posted: 22-Nov-2016 at 01:10
Не бери гајле, провизии и пари во џеб ставанје не зависи толку многу од архитектонскиот стил. Не е до естетиката колку што во организацијата на средства и и материјали за градба.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2896 Posted: 22-Nov-2016 at 09:17
Originally posted by kultuzin

Originally posted by BOJAN

Јас се обидов да ги разгледам програмите на сите политички партии што досега ги објавија на Интернет. ЈАВНО ги поддржувам оние на СДСМ, Левица и на ДОМ. Некој ќе рече дека политика не е место на форумов, ама јас аргументирано ќе застанам позади нив.

Овие три политички партии го ветуваат следново:
1. ВЕДНАШ по изборите прекинување на проектот „Скопје 2014“. Затворање на сите градилишта, ама буквално на сето она што се прави во центарот на градот.
2. ВО РАЗУМНА ИДНИНА преиспитување, валоризација и определување на судбината на сето она што е изградено од проектот „Скопје 2014“.

Од друга страна, во програмата на ВМРО-ДПМНЕ експлицитно се најавува дека ќе бидат завршени сите проекти од „Скопје 2014“, дури може да се пронајдат и нови објектчиња. Извинете, ама пиштол на глава да ми ставите во моментов, подобро би ви рекол да ми пукате одошто да го поддржам ова!


Ако не ни кажеше стварно немаше да знаеме за кого ќе гласаш. Туку Бокица ептен одлепи со политика друже капања лево десно ама дај барем овде воздржи се. Модератор си ако не за друго.


Не знам што е проблемот во тоа што ги поддржувам оние политички партии што ветуваат стопирање на „Скопје 2014“. Башка, се знае дека лично посакувам динамит на сите оние какања што ни ги постави твојот продуховен лидер.

Kultuzin, да ве прашам вас што не сте од Партија, пред да одите во ВЦ, најпрво пуштате вода па после завршувате работа, или пак, постапката е обратна. Многу смрди брате. Мене ми изгледа дека ќе е она првото!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2897 Posted: 22-Nov-2016 at 12:25
Originally posted by BOJAN

Originally posted by kultuzin

Originally posted by BOJAN

Јас се обидов да ги разгледам програмите на сите политички партии што досега ги објавија на Интернет. ЈАВНО ги поддржувам оние на СДСМ, Левица и на ДОМ. Некој ќе рече дека политика не е место на форумов, ама јас аргументирано ќе застанам позади нив.

Овие три политички партии го ветуваат следново:
1. ВЕДНАШ по изборите прекинување на проектот „Скопје 2014“. Затворање на сите градилишта, ама буквално на сето она што се прави во центарот на градот.
2. ВО РАЗУМНА ИДНИНА преиспитување, валоризација и определување на судбината на сето она што е изградено од проектот „Скопје 2014“.

Од друга страна, во програмата на ВМРО-ДПМНЕ експлицитно се најавува дека ќе бидат завршени сите проекти од „Скопје 2014“, дури може да се пронајдат и нови објектчиња. Извинете, ама пиштол на глава да ми ставите во моментов, подобро би ви рекол да ми пукате одошто да го поддржам ова!


Ако не ни кажеше стварно немаше да знаеме за кого ќе гласаш. Туку Бокица ептен одлепи со политика друже капања лево десно ама дај барем овде воздржи се. Модератор си ако не за друго.


Не знам што е проблемот во тоа што ги поддржувам оние политички партии што ветуваат стопирање на „Скопје 2014“. Башка, се знае дека лично посакувам динамит на сите оние какања што ни ги постави твојот продуховен лидер.

Kultuzin, да ве прашам вас што не сте од Партија, пред да одите во ВЦ, најпрво пуштате вода па после завршувате работа, или пак, постапката е обратна. Многу смрди брате. Мене ми изгледа дека ќе е она првото!


Ako pocneme site da kazuvame koj za kogo i zosto ke glasa togas otide forumot jabana. Ti kako moderator si najpovikan da gi pocituvas pravilata za Politika. No za zal SRCE "junacko" ne dodrzuva pa mora i ovde da vodi kampanja.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2898 Posted: 22-Nov-2016 at 13:08
Kultuzin, темата е многу јасна. Дали по изборите треба да продолжи или да сопре проектот „Скопје 2014“? Во случајот на фасадите, прашањето гласи: „Дали треба да продолжи уништувањето на објекти од Модерната во Скопје?“

Мојот одговор е јасен: НЕ и НЕ. Ако сакаш, ја имаш слободата да си го искажеш твојот став по ова прашање. Програмата на владејачката партија ДПМНЕ ја вметнав за да го знаеме и нејзиниот став. По неа, треба да се сотре секој објект, чекор по чекор.

Еве да бидам и попрецизен, вие Kultuzin сепак ветувате дека фасадата на МОБ ќе се реконструирала, ама ќе се задржел автентичниот изглед на објектот. Тоа го прочитав во програмата. Зошто сметаш дека околу ова не треба да се говори? Токму за тоа е создаден форумов.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7315
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2899 Posted: 23-Nov-2016 at 03:05
Originally posted by iGi_PoP

Jas uposte neznam sto se zamarate so vakvi gluposti...Se znae deka nikoj nema da vi napravi soovremena zgrada, proektirana i izgradena po najsovremeni uslovi.Za toa da se sluci treba da za vrabotat stranski dizajneri, proektanti itn... sto znaci nema edno evro da im ostane na vladata vo djeb da stavat.A ne se zalazuvajte deka SDSM ke napravi nesto podobro. Partijava ne bila na vlast 10 godini... edvaj preziuvaat so pomos na odredni poedinci, taka da ako tie nekako uspejat da dojdat na vlast togas ke gledaat kolku sto moze poveke pari da napravat za pokratko vreme... taka da site ovie muabeti za zapad i za sovremena arhitektura da si gi stavite vo pismoto do dedo mraz, deka ni ednive ni drugive ke napravat nesto

пасивната поддршка е онаа од која најмногу профитираат проектите од или инспирирани од Ск2014
можеш да градиш по стандарди и пак да се збогатиш од криминал... не мора објектот да е на сред улица и со ненормални димензии, без основни функционални стандарди.... не збориме за тоа Скопје да има Дубаи архитектура, збориме за тоа да има нормална архитектура и урбанизам базиран на пресметани квалитети, слободен од лични фрустрации и комплекси
а треба само некој да ги заузда приватниците (сигурен сум дека можат да се договорат како криминалец према криминалец) и малку да се запази незадоволството на јавноста... кај нас не е проблемот што политичарите се криминалци, туку дека се малку забегани

на политичко ниво јас не очекувам ништо... и покрај тоа што на 90% од проектите од Ск2014 им посакувам да се срамнат со земја, занимавање со Ск2014 100 години после неговото градење е непотребно трошење на драгоцено време и средства и тапкање во место како и до сега
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2900 Posted: 23-Nov-2016 at 09:39
Куманово

VAF44316 by FOSIM, on Flickr

VAF44317 by FOSIM, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 143144145146147 158>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.406 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.