build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 164>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 23-Jul-2011 at 19:10
Originally posted by Supervisor

Originally posted by my Macedonia


Originally posted by Supervisor

Е камо цела карпош да се префарба и Градски ѕид и делови од битпазар и Кисела Вода па да заличиме на урбана средина.
Epa karpos ne moze da im gi obnovuva fasadite na centar, cair i Kisela voda!Centar ima dovolno pari, nabogata opstina niz cela makedonija e(mala povrsina, mnogu pari)a za zgradite kaj bitpazar mnogu pati sum cital nesto od celosno renoviranje koga kje se gradi noviot plostad!


Читај се што збориш бе не може Карпош да обновува не сум рекол такво нешто туку дека после иницијативата во Карпош треба и Чаир и Центар да си преземат вакви акции баш Чаир што е далеку од ваква иницијатива која не е ни скапа а може многу да смени и баш Чаир чии интереси се политички него да помогне на своите граѓани овие акции мора да бидат ставени пред се заедно со целата инфраструктура на општината.


Znam deka ne si rekol takvo nesto, sakav da kazam deka drugite opstini ne prezemaat nisto pa sto karpos e edistvenata opstina(od ovie 3 opstini) sto pravi vakvo nesto i deka obnova na fasadite kje ima samo togas koga opstinata karpos kje pocne da raboti za drugite opstini, nesto stoe e nevozmozno!
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 04-Aug-2011 at 06:28

Нова фасада и за втората сина кула на „Партизанска“

Ова е трета фасада што ќе ја обнови Општина Карпош на своја сметка како дел од акцијата за подновување на зградите

Откако ги освежи фасадите на сината кула и на зградата позната како „Мал одмор“, Општина Карпош се подготвува да го поднови изгледот на втората сина кула лоцирана на булеварот „Партизански одреди“ кај поштата. Планирано е неколкукатницата да се освежи во истата препознатлива боја. Општинарите го завршуваат изборот на фирмата која ќе биде задолжена да го поднови објектот, а деновиве планираат и конечно да ја договорат соработката со станарите од зградата. И во овој случај, Општината ќе ја санира фасадата, а на станарите ќе им понуди можност по повластени услови да извршат замена на прозорците, со цел надворешниот изглед на објектот да биде комплетен.

„За да не се доведеме во ситуација како со зградата кај ’Мал одмор‘, неколку станари да ја одбијат соработката, во случајов ќе инсистираме уште пред да се зафатиме со работа сите да се согласат дека ќе ги заменат прозорците. Начелно ја имаме добиено потребната согласност, но, сепак, овој пат тоа ќе го бараме и на хартија. Очекуваме со таа процедура да завршиме до крајот на месецов и веднаш потоа да почнеме со освежување на објектот“, вели градоначалникот Стевчо Јакимовски.

Ова е трета фасада која Општината ја подновува како дел од акцијата за обнова на ликот на впечатливите згради во Карпош. И во овој случај, всушност, станува збор за заеднички проект на Општината и на станарите. Локалната власт комплетно на своја сметка ќе ја изврши санацијата на фасадата, додека на станарите ќе им овозможи да ги сменат прозорците со повластени услови и цени со посредство на НВО „Хабитат“. Инаку, на листата за обнова се и три згради на улицата „Никола Русински“, две на улицата „Јуриј Гагарин“ и други. (Дс.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6C55A6ECB4F6914AA59788B40332512A
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 04-Aug-2011 at 08:30
Зградава на Мал одмор е пример како не треба да се реновира фасада...тешко им било да се договорат со дуќанџиите, па тој дел не е реновиран...станарите прво не сакале, па се пишманеле за прозорите и сега пак монтираат скелиња...

Самата градба е приказна за себе - не се поставуваат окапници, боењето е по избор на „мајсторите“ и „од тие канти боја ни остана“, а целокупно гледано, квалитетот на изработка е катастрофа...ај за општината јасно ми е - политичка маркетиншка игра во која се гледа што повеќе објекти да „ушлапаат“, ама не ми е јасно, како луѓево не сакаат да живеат поубаво!? Никој не покажува основна желба за соработка и не е проблем само финансиската криза, кај нас има голем недостаток на желба за нормален живот, како да сме живееле по гранки до лани...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 11-Aug-2011 at 05:00
Koga ja zapocnaa fasadata na Pelister najavija deka ke bide gotova za 90 rabotni dena.Od togas pominaa poveke od tri meseci i kako sto gledam od kamerata na idividi seuste rabotat samo na edna od stranite. Dali ima nekoj poveke informacii do kade se, i ako moze neka stavi nekoja slika. Jas mislam deka ako prodolzat so ova tempo ke se raboti do drugoto leto, imajki go vo predvid deka drugite dve strani ke im bidat pokomplicirani zatoa sto se nad tendata na restoranot.
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 11-Aug-2011 at 05:59
vo pravo si, epten zabegaa so rokovive, a vervuam i deka stanarite ne bi sakale ovie renovacii da traat so godini, pretpostavuvam deka gi brzaa rabotite pred izbori, a sega se malku zabaveni rabotite od finansiski pricini.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 14-Sep-2011 at 11:18

ГРАДОТ НЕ МОЖЕ ДА ДОБИЕ СОГЛАСНОСТ ЗА РЕНОВИРАЊЕ НА ЗГРАДИТЕ НА ПЛОШТАД

Станарите не сакаат барокни фасади

Граѓаните почнале да се двоумат дали да им дозволат на град­ски­те власти да постават скелиња и под нивните прозорци, откако виделе дека доц­нат градежните работи на фасадата на ресторанот "Пелистер"

Жи­те­ли­те на зградите околу плоштад Македонија не сакаат барокни фасади. Гра­дот има проблем да добие согласност од сите станарите, за да продолжи со ре­конс­трук­ци­ја на фасадите на зградите. Граѓаните почнале да се двоумат дали да им дозволат на градските власти да постават скелиња и под нивните про­зор­ци, откако виделе дека доцнат градежните работи на фасадата на рес­то­ра­нот "Пелистер".
"Иа­ко рекоа дека градежните работи ќе траат само три месеци, тоа не е така. По­ми­наа пет месеци, а немаат абер да ја завршат фасадата. Па зар цела година ќе тре­ба да слушаме како ни тропаат со чекани и скелиња и работници да ни висат по про­зор­ци­те. Затоа се двоумиме дали ќе се согласиме да се реконструира фасадата на нашата зграда", вели станар од зградата спроти ТЦ "Лумикс".
Гра­до­на­чал­ни­кот Коце Трајановски признава дека имаат проблеми со станарите на згра­ди­те и оти дел од нив не сакаат да дадат согласност да им се реновира фа­са­да­та.
"Точ­но е дека дел од граѓаните не сакаат да дадат согласност за проектот. Ги по­ви­ку­вам да прифатат да се работи на нивните фасади оти ако сега не сакаат, тогаш ние проектот ќе го префрлиме на други згради во центарот на градот, па после не­ма да ги прифатиме нивните барања да се реконструира и нивната зграда. Со об­но­ва­та на фасадата на 'Пелистер' се доцни поради топлото време. Кога се поставува за­врш­ни­от слој на фасадата, времето не треба да е толку топло оти може да ис­пу­ка. Чекаме температурите малку да се намалат за да се заврши реконструкцијата", ве­ли градоначалникот Трајановски.
Град Скопје, преку обновата на фасадите во барок стил, се вклучи во проектот "Скоп­је 2014". Покрај фасадата над "Пелагонија", треба да се реновираат и згра­да­та над кафулето "Тренд", онаа спроти ТЦ "Лумикс" и зградата на "Пелагонија".
За реновирањето на сите четири фасади во стилот на "Скопје 2014" Град Скопје ќе пот­ро­ши околу еден милион евра.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=B474BE7706708844A5A72D66A277C6AF
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 14-Sep-2011 at 11:23
Originally posted by axel

Жи­те­ли­те на зградите околу плоштад Македонија не сакаат барокни фасади. Гра­дот има проблем да добие согласност од сите станарите, за да продолжи со ре­конс­трук­ци­ја на фасадите на зградите. Граѓаните почнале да се двоумат дали да им дозволат на градските власти да постават скелиња и под нивните про­зор­ци, откако виделе дека доцнат градежните работи на фасадата на рес­то­ра­нот "Пелистер".
"Иа­ко рекоа дека градежните работи ќе траат само три месеци, тоа не е така. По­ми­наа пет месеци, а немаат абер да ја завршат фасадата. Па зар цела година ќе тре­ба да слушаме како ни тропаат со чекани и скелиња и работници да ни висат по про­зор­ци­те. Затоа се двоумиме дали ќе се согласиме да се реконструира фасадата на нашата зграда", вели станар од зградата спроти ТЦ "Лумикс".
Гра­до­на­чал­ни­кот Коце Трајановски признава дека имаат проблеми со станарите на згра­ди­те и оти дел од нив не сакаат да дадат согласност да им се реновира фа­са­да­та.
"Точ­но е дека дел од граѓаните не сакаат да дадат согласност за проектот. Ги по­ви­ку­вам да прифатат да се работи на нивните фасади оти ако сега не сакаат, тогаш ние проектот ќе го префрлиме на други згради во центарот на градот, па после не­ма да ги прифатиме нивните барања да се реконструира и нивната зграда. Со об­но­ва­та на фасадата на 'Пелистер' се доцни поради топлото време. Кога се поставува за­врш­ни­от слој на фасадата, времето не треба да е толку топло оти може да ис­пу­ка. Чекаме температурите малку да се намалат за да се заврши реконструкцијата", ве­ли градоначалникот Трајановски.
Град Скопје, преку обновата на фасадите во барок стил, се вклучи во проектот "Скоп­је 2014". Покрај фасадата над "Пелагонија", треба да се реновираат и згра­да­та над кафулето "Тренд", онаа спроти ТЦ "Лумикс" и зградата на "Пелагонија".
За реновирањето на сите четири фасади во стилот на "Скопје 2014" Град Скопје ќе пот­ро­ши околу еден милион евра.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=B474BE7706708844A5A72D66A277C6AF

ova dali da se smees ili da places... na 50 stepeni cel grad izgradija vo meguvreme... hahaha...
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 14-Sep-2011 at 11:27
Previous

се  гледа дека абер немаш.. тоа е точно дека на висока температура се избегнува да се прави фасада,да се глетува,а дури и да се бојадисуваат ѕидови..прашај  некој мајстор да видиш пто ќе ти каже
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 14-Sep-2011 at 17:53
Бре бре бре...Немој толку да ги вознемируваат луѓето, стварно нема смисла мислам. Каков народ сме значи ...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 19-Sep-2011 at 00:38
Originally posted by antiuser

тоа е точно дека на висока температура се избегнува да се прави фасада,да се глетува,а дури и да се бојадисуваат ѕидови

Има четири годишни времиња и секоја година се менуваат многу предвидливо и никад не се десило некакво чудо на тоа поле. Дали не им беше јасно кое годишно време иде кога почнуваа со проектов? Ништо чудно и тоа да било, бидејќи нивото на дилетантизам и неодговорен пристап во Ск2014 се веќе легендарни. И пред да бидам растргнат од оние кои секоја критика ја сметаат за грев и предавство, еве да кажам дека средувањето на оваа конкретна зграда со вакво прилично прибрано и умерено решение (и доколку сето тоа од технички аспект е навистина добро обмислено и изведено), за мене е една од ретките светли точки на Ск2014.

Патем, еве што се крчкало во нечии нетокму глави и од што куртуливме:
(ова чудо беше изложено на АСК2009, долго пред да има конкурс за фасадите во Центар... тоа е интересна тема сама по себе)





Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 23-Sep-2011 at 16:36

Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 23-Sep-2011 at 17:06
Originally posted by Cloverstack


Патем, еве што се крчкало во нечии нетокму глави и од што куртуливмеова чудо беше изложено на АСК2009, долго пред да има конкурс за фасадите во Центар... тоа е интересна тема сама по себе)
Ако добро се сеќавам, младите (не)архитекти вака и се продадоа и го фатија после конкурсот (јавната набавка) на фасадите...нешто што неколку години пред нив му успеа на (не знам точно како се вика) „архитектот“ што на местото на официрски предложи едно чудовиште со милион столбови што после само се пресели на другата страна на Вардар и стана оној несреќен архив...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 23-Sep-2011 at 18:05
Originally posted by HugoGoulding




Ne sfakam,fasadata ne e dovrsena a skelinjata se trgnati ili pak jas nesto ne zabelezuvam!?
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 23-Sep-2011 at 18:33
Да не е во врска со утрешната прослава на 100 години на улицата!? Мада и ова не е нешто поубаво од глетката со скелиња....неисплаќање на изведувачот...не знам што друго би можело да биде, стварно нема логика...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3613
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 23-Sep-2011 at 18:48

она колонадите не ви изгледаат асиметрично во однос на средниот ред прозори, исто и балконите ќе бидат чудни ако не ги направат со ковано железо, а ме чуди и како ќе ги вклопат соседните балкони во продолжение, исто прашање е и дали внатрешната фасада на блоков ќе претерпи измена или ќе се оди само надворешно Shifty што би било феноменален експеримент  


Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 23-Sep-2011 at 19:36
Originally posted by Cloverstack

Ништо чудно и тоа да било, бидејќи нивото на дилетантизам и неодговорен пристап во Ск2014 се веќе легендарни.


Чудно, зашто баш СК2014 е еден од најпрецизно според рокови изработувани проекти, па да не претерам ама веројатно на цел балкан. Една фасада мислам дека не може да го смени генералниот впечаток дека се работи турбо.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 23-Sep-2011 at 20:53
Originally posted by Max

она колонадите не ви изгледаат асиметрично во однос на средниот ред прозори, исто и балконите ќе бидат чудни ако не ги направат со ковано железо, а ме чуди и како ќе ги вклопат соседните балкони во продолжение, исто прашање е и дали внатрешната фасада на блоков ќе претерпи измена или ќе се оди само надворешно Shifty што би било феноменален експеримент
 




Aко мислиш на сводовите на приземје, симетрични се со прозорите, само така изгледа поради балконите(кои не се).

Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 23-Sep-2011 at 21:10
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 23-Sep-2011 at 21:17
Се слагам, може да е било што - не е фер да даваме предвремени негативни критики кога не знаеме за што се работи.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 24-Sep-2011 at 01:27
Originally posted by 4skopje

Jas mislam ,ustvari sto ima da mislam tuku se gleda deka ke sledi zavrsniot sloj na fasadava(najverojatno od drug podizveduvac) .Ne gledam nisto cudno,asimetricno i sl. na toa.Gledam odma se javija lugje so razni"teorii na zagovor",.


Баш прееска сакав да напишам и заборавив. Неретко се случувало да видиме кога едно скеле класично од градежниците се заменува со ноекое потенко за фасадерите. Незнам дали има некаква врска какво е скелето со работите што се изведувваат и мене ме зачудија овие заговорите кога ова е прилично редовна појава по Скопје.


Edited by lslcrew - 24-Sep-2011 at 01:28
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 164>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 1.039 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.