build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 148149150151152 156>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #2981 Posted: 27-Jun-2017 at 19:16
Originally posted by WhyNot

државата или оние кои го издаваат деловниот простор?


Па не знам, во рамки на денешните закони кои само ги има на хартија а не се почитуваат... Ако ме прашате мене јас сум за закон 50-50 пола станарите да плаќаат пола државата т.е министерство за култура, или па некој друг начин на финансирање, Ако се сака се се може, тоа според мене повеќе е неспособност и незаинтересираност отколку што е стварно до финансиите... Сигурно имате слушнато за масовната реставрација на старите фасади во Белград, посебно населбата Косанћичев Венац на кој му се врши ревитализација од корен, таму тоа го финансира државата, но да не импровизирам не знам на кој начин... И ете тоа ми беше зборот, ако се сака се се може!
Подетални информации може да најдете на www.beobuild.rs
Edited by Tzar_28 - 27-Jun-2017 at 19:21
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2982 Posted: 27-Jun-2017 at 20:36


Белград не е добар пример од причина што сегашното обновување фасади се врши стихијно, во предизборни цели, често е мета на критики (читам по форуми, а гледав и слики), како што обично бива на балканскиве простори - добра замисла, лоша изведба. Секако, има исклучоци и таму, но главно зградите само се преобојуваат, не се менува дрвенаријата, олуците, ретко се реконструираат и покривите, има многу импровизации и пропусти.
За сè има вторпат
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #2983 Posted: 28-Jun-2017 at 00:06
@Џоле Ово је Балкан, Овде мора нешто да не чини... И народот балкански обожава да критикува ... Како и да е, барем е аутентично макар нека е и само боја, за разлика од вашите Скопски стиропор фасади, нелогични... Барем тоа што се прави во Београд има некоја си логика, како што на пример ке имаше логика тоа да се направеше на фасадите на Илиндеска во Скопје... Косанћичев Венац ке го добије стариот сјај па сега добар или лош пример тоа е ... Било како било Београд не може да црпи пари од Европски фондови затоа што не е угуран на сила преко ред во Е.У како Софија и Букурешт со политичка одлука... Па сега колку пари толку музика , но биди сигурен дека много подобро ке изгледа него ли стиропорите во Скопје, па било макар и обична боја... Тоа е бар оригинал


Edited by Tzar_28 - 28-Jun-2017 at 14:02
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2984 Posted: 29-Jun-2017 at 18:17
Дебар Маало - зградичкава ми личи на предземјотресна градба, можеби и од пред Втора светска војна.бандеривеЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2985 Posted: 29-Jun-2017 at 18:22
Исто во Дебар Маало - овде се работи за надградба и потоа целосно средување на фасадата, барем така изгледа.За сè има вторпат
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #2986 Posted: 29-Jun-2017 at 18:41
Еве ова е веке аутентично па макар и што е само боја, инаку би требало повесели бои да бират при реставрација на такви фасади...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2987 Posted: 29-Jun-2017 at 19:19


Мислам дека е во приватна сопственост, а сега гледам дека не е оригинален изглед туку промена на фасадата, што и не е толку лошо, сепак е сторено во духот на архитектурата од 1930-те или 1940-те години, барем така ми изгледа мене.

Еве го стариот изгледhttps://www.google.mk/maps/@42.0022147,21.4179553,3a,75y,207.76h,95.56t/data=!3m6!1e1!3m4!1s7WIWPqC4IEFNuWV_pXyyjA!2e0!7i13312!8i6656?hl=en&hl=en

Edited by Џоле - 29-Jun-2017 at 19:28
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2988 Posted: 08-Jul-2017 at 16:31
Кулите во Капиштец

Edited by Џоле - 08-Jul-2017 at 16:32
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2989 Posted: 09-Jul-2017 at 18:47
Карпош. Штета што не се уредило поставувањето на клима-уредите, вака грозно изгледаат.

За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2990 Posted: 10-Jul-2017 at 09:59
Повисоките објекти од Карпош би можеле да добијат некаков свој специфичен белег заедно со изведбата на енергетско ефикасни фасади. Од примерите од Источна Европа, најинтересен ми е оној за означување на објектите со различни имиња. Афродита, Персеј, Хектор. И кога ќе одите во Карпош по женска, да си знаете дека живее во кулата „Персеј“ . Многу добра идеја, што мене одлично би ми користела за населбата Аеродром на пример
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2991 Posted: 10-Jul-2017 at 12:39
Originally posted by BOJAN

Повисоките објекти од Карпош би можеле да добијат некаков свој специфичен белег заедно со изведбата на енергетско ефикасни фасади. Од примерите од Источна Европа, најинтересен ми е оној за означување на објектите со различни имиња. Афродита, Персеј, Хектор. И кога ќе одите во Карпош по женска, да си знаете дека живее во кулата „Персеј“ . Многу добра идеја, што мене одлично би ми користела за населбата Аеродром на пример

Важно си се испофали хахахахаха.

Edited by skopskodete - 10-Jul-2017 at 12:39
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #2992 Posted: 12-Jul-2017 at 21:36
кај оваа кула има некаков проблем ,направени се само две или три страни, страната од кај тинексот е започната и оставена, скелињата отстранети веќе оддамна , а што се случи никаква информација. инаку ми се допаѓаат боите кој се искористија и како се усогласени, интересен дизајн.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2993 Posted: 20-Jul-2017 at 08:52
Фасадата на поранешна ГП Пелагонија

фото: tom c (flickr)

За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2994 Posted: 20-Jul-2017 at 23:48
Спремна за „барок“.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #2995 Posted: 25-Jul-2017 at 14:34
Originally posted by fichot

Спремна за „барок“.

Barok, ne barok, ke ja obnovat da ne se raspagja... se e podobro
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #2996 Posted: 25-Jul-2017 at 16:55
Дограмата и оние панели што се меѓу спратовите се убиствени.
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2997 Posted: 25-Jul-2017 at 19:15
Originally posted by iGi_PoP


Originally posted by fichot

Спремна за „барок“.
Barok, ne barok, ke ja obnovat da ne se raspagja... se e podobroНе знам зошто ама немам баш некое сеќавање дека зградава се распаѓала. Во секој случај подобро од ова е секако обнова на оригиналниот изглед.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2998 Posted: 25-Jul-2017 at 19:27
Originally posted by iGi_PoP


Originally posted by fichot

Спремна за „барок“.
Barok, ne barok, ke ja obnovat da ne se raspagja... se e podobro


Традиционалниот дискурс си продолжува. Битно ќе ја обновеле да не се распаѓала. Зградата на Пелагонија никогаш не се распаѓаше. Белата фасада, во комбинација со елегантните прозорци беа ПОИМ, ДЕФИНИЦИЈА за архитектура и убавина во споредба со она што сега се случува. Погром! Поминете само крај објектот и загледајте ги новите прозорци. Село Свирипичино не им е рамно на гнасотијата.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2999 Posted: 31-Jul-2017 at 16:45
Првпат ги гледам на сликава статуите на врвот од зградава. Ако се оди на оригиналната фотографија на фликр, може да се зумира и да се види дека се некакви војници со пушки. Мислам дека се сосем неоправдани и воопшто не одговараат.

Around Skopje by RomeoInBlkJeans, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Skopje 1982 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Skopje 1982 Quote  Post ReplyReply #3000 Posted: 31-Jul-2017 at 20:38
Болат очи од ова.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 148149150151152 156>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.340 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.