build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Фасади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 150151152153154 157>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3021 Posted: 18-Oct-2017 at 14:21
Од хотел арка, секаде туристи низ хотелот има одлична панорама од едната страна ама има и од другата страна хаха.
Новиот градочалник гарантираше дека ќе ги реновира.. само состојбата да ја видиме


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1808
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3022 Posted: 19-Oct-2017 at 00:00
Кого ќе реновира, петте згради кај Бит Пазар (комплекс 26 јули)? Фино ќе дојде ако ги среди, ќе заличи малце.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3023 Posted: 19-Oct-2017 at 08:33
Тука неплански се изградија и се градат неколку згради, станува претесно. Една од новите згради се гледа на горната слика.
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3024 Posted: 19-Oct-2017 at 12:34
Originally posted by Џоле

Тука неплански се изградија и се градат неколку згради, станува претесно. Една од новите згради се гледа на горната слика.

Да што видов беше дека 3 згради се градеа. Штета што и тоа што барем малку беше средено, сега добива хаос и грдотија.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3025 Posted: 19-Oct-2017 at 19:51
Карпош 1, кај ул. Рузвелтовалинк на гугл мапс за претходната состојба

https://www.google.mk/maps/@42.0027923,21.4142132,3a,90y,259.5h,102.45t/data=!3m6!1e1!3m4!1sN3S9GD1t05WTs0qywaoPzg!2e0!7i13312!8i6656?hl=en&hl=en
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3026 Posted: 28-Oct-2017 at 10:22
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3027 Posted: 02-Nov-2017 at 17:59
Гарант се инспирирале од Виена Палома Бјанка, дами и господа

Кликнете на сликите за поголеми

Edited by Џоле - 02-Nov-2017 at 18:31
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1911
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #3028 Posted: 03-Nov-2017 at 09:34
fasadava mi izgleda mnogu ponormalno od poveketo barokni sto gi napravija niz gradov. a za pelagonija mi e isto krivo sto ja soprea bidejki e pri kraj, a renderot deluvase mnogu pristojno vo sporedba so drugite
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1215
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3029 Posted: 04-Nov-2017 at 20:20

нема да го цитирам цел текст бидејќи е штур со инфо, но насловот кажува се' ... единствено збунова кои се тие 90 фасади кои се стопирани, а во однос износот излегува дека во просек 15-тина илјади евра биле наменети за фасада, што чинам е доволно за обичен демит и фарба, но не и неокласична маска ко што е наведено кај нас на билд [1] ...

03.11.2007 - Шилегов запре довршување 95 фасади низ Скопје - http://vecer.mk/skopska/shilegov-zapre-dovrshuvanje-95-fasadi-niz-skopje

претпоставувам за тие 90 згради низ Скопје слична програма ќе извади и Шилегов, но би било интересно да се споредат бројките и тендерите во однос идните проекти, јасно доколку сдсм стои на максимата транспаретност до болка, та да ги обзнани и претходните и идните тендери во целост, за споредбено да се премери аршинот на претходните и сегашните градски власти ...

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3030 Posted: 21-Nov-2017 at 20:56
Добро сега така ќе си стоји???
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3031 Posted: 22-Nov-2017 at 08:43
Ќе мора да се доврши, макар и во „груевистички“ стил, но барем со поквалитетни материјали. Така мислам јас.
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1215
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3032 Posted: 22-Nov-2017 at 12:21

хм, да избилдаа консензус тоа може ќе беше реалност, вака од инает нормално заради грејтер гуд, ни она нема да дочека закрпа ...
но како опозит рационализацијата на Петре во однос шминкерајот на Коце отвора простор некои визури да се избалансираат, дури и неопходно, доколку се смета дека неокласицизмот се гледа како упад сред брутализмот, кои пак сега ќе се ресетираат заедно со футуризам, бар јас така ги доживувам стакларниците, а во контекст најавата за модерна фасада на евн, што е и логично заради Лумикс, но и ГТЦ виа Латис и Соравиа, па и гранд хотел кои би требало да направат една мермерно стаклена целина, евентуално со алубонд испусти упади испади заради Соравија, но утре и холиДеј-ИН, а тоа е шанса и можност да се направи ресетот и пооригинален доколку претопот со неокласиката е и пооштроумен него ограничен ...

... односно, ограничување е доколку на фасадите гледаме од/до фасадно, сред сет овој еклектизам во Центар, за кој единствен излез во вакви околности е Фрактална архитектура, та кој ида ет на власт, а заради мир во психа освен во куќа, бидејќи патинирање навистина дрско беше истурено без никаков компромис ниту пак амортизери апропо индустријал мелодијата од титоизмот во метрополата ...
e сега фрактал, хм што е тоа, ќе скратам, ваквото ретерирање на Петре во однос фасадата на Пелагонија, отвора простор за бионичка интервенција, та и неа да ја застаклат подобно, но тоа ќе значи дека тримфалната капија е вишок, а заради што и нејзината предна страна не е на лошо да содветно да ја светнат, некој ќе рече може дебакл, но после упадот на неокласиката оштро сред брутализмот вака, ова е единствен излез чим и евн и гтц ќе тераат модернизам, нормално со народна волја а по Божја Промисла за да утре сите останат некако на своето и си продолжат со животот колку и да делува тоа невозможно, компромис кој колку треба да го има во политиката уште повеќе во секојдневието, а особено на плоштад Македонија, впрочем тука станува судир на идеали, и драго ми е да вака излезе за да разбереме дека на некој начин сега сме свои на своето со патинирање, но не треба истото да биде мотив за рушење туку надополнување и надградување за оние сограѓани кои веруваат дека стаклениците треба да ни бидат единствена опција ...

навистина доколку предниот дел на капијата се застакли некако убаво ќе легне доколку тоа е случај и со евн и пелагонка, но за да тоа биде оштроумно треба особен осет, можеби флат контурно стакло, та и во повеќе слоеви заради симболика, а под истото комотно можат да пуштат и ранспарент лед екрани на кои би се испишувала од ден во ден нашата историја, можеби месечно да вадат цитати ако сакаат од наши дејци и земјаци ... плус вака добро би се надоврзал фракталниов компромис и на стаклените куполи на Собрание и цела околна комиблок визура ...

муабетов е барака ама ај ... [1][2][3][4]Edited by Zelenikovo - 22-Nov-2017 at 12:41
Back to Top
MACK View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Nov-2017
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote MACK Quote  Post ReplyReply #3033 Posted: 23-Nov-2017 at 03:38
mislam deka treba da se dovrsat fasadite da se dobie edna celina iako stilot na nekoj od niv e mnogu eftin i modelarski no sepak toj moment moze da se modificura i da se dopravi toa sto e pocnato kako celina.Isto taka ona stiropor po cena na mermer isto bara revizija bar ako plakame nesto da dobieme kvalitet a ne site pari da zavrsat vo profit na izveduvacite i nekvalitet so koi ke imame realno problemi za skoro vreme

Nemozam da zaboravam "Lici na mermer ama ne e mermer " Miele ./Grujo ))))

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1215
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3034 Posted: 23-Nov-2017 at 16:07

Добредојде МАСК чуј и јас бев за целина за плоштад и плоштад бидна целина, но овој потег околу ГТЦ и Собрание нема логика да бидне неокласичен, тогај ај цел град соодветно да го фасадираме, ноу, добро е вака, иако во право си кога велиш дека помонументално ќе беше да одевме бар со камен ако не мермер, но тоа за наши услови е мишн импасибл земено економски, иако стои тоа дека и вака ќе биде ифрит кога на стиропоров ќе му пројде гаранција, а за тоа не се случи требаше, иако и сега не е касно, да одевме со готов профилиран стиропор од некоја фирма [1] или уште подобро ако имавме нарачано Микросам да склепаше на поклон цнц за репарации [1][2] ако не изведба ...

веројатно кога ќе стивнат сите чешлања интервенции и рокади во однос патинирањето на метрополата, ќе дојдеме до едно нзс дека треба Градов да се разбере како простор за културен натпревар, и меѓу нас себеси, но и со светот, за и од ваква позиција да спакуваме приказна која и ние ќе ја разбереме, а камо и на други да им ја предочиме ако веќе неможеме да им ма продадеме [1][2][3] во тој контекст туристички спин иако и за нас достоен миг би била рокадата на толчникот со се Алексо заедно на Кале, антиката е токму за на античко место, ето може и на паркингот под МСУ таман надреално да кренеме таму еден нов модерно-антички сквер, а каде би ги однеле и Самоил и Јустинијан но и Ника и Прометеј и јасно Липицанерите, дури нив можеме да ги инсталираме и над МСУ за да натака дојава и современа уметност в градов, хм хм хм, со ваков пристап пак ќе биднеме у центар пажња по светските медиуми, а сега на втора преку нова дебата која претходно изостана, за да пак не бидне муабетот за инает стара рокада кога дпмне би дотњрало пак на власт ...

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3035 Posted: 29-Nov-2017 at 21:22
Ќе се врати изворниот лик на зградата на „Пелагонија“ во центарот на СкопјеСкопскиот градоначалник Петре Шилегов во изјава за порталот САКАМ ДА КАЖАМ.МК најави враќање на изворниот изглед на зградата на „Пелагонија“ во строгиот центар на Скопје. Тој вели дека нема да го потпише договорот за довршување на „барокната“ фасада за овој објект, за кој беше распишан тендер во текот на септември годинава. Градоначалникот Шилегов укажува дека изведбата на стариот лик на овој објект ќе чини помалку од довршувањето на „барокизацијата“ на неговата фасада, за која претходното раководство на Град Скопје предвидело да се потрошат 1,3 милиони евра.

Градот Скопје во текот на минатиот месец ја сопре изведбата на сите „барокни“ фасади на објектите во централното градско подрачје. Првиот чекор на новото градско раководство е интервенција на зградата на „Пелагонија“, поаѓајќи од фактот дека за овој објект веќе беа обезбедени финансиски средства од градскиот буџет за 2017 година, но и поради фактот што недовршениот објект се наоѓа во строгиот центар на Скопје и го попречува слободното движење на граѓаните на пешачкиот коридор.

„Барокизацијата“ на објектот на „Пелагонија“ започна во пролетта 2015 година. Во изминативе две и пол години се изведе бетонската конструкција за новата фасада и се поставија нови прозорци, но не беше завршено фасадното обликување на објектот.

http://build.mk/ke-se-vrati-izvorniot-lik-na-zgradata-na-pelagonija-vo-tsentarot-na-skopje/
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7133
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3036 Posted: 30-Nov-2017 at 00:12

не гледам никаква причина зошто многу од објектите кои почнаа да ги менуваат би се вратиле во комплетно оригиналниот лик... пропуштаат совршена шанса да се преиспитаат проектите, каде би се задржил концептот на објектот но во некое ново руво, со што би се пресметало што може да се направи со минимални трошоци и искористување на веќе изградените конструкции, а да изгледа пристојно
како мало освежување...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1215
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3037 Posted: 30-Nov-2017 at 02:32

абе само пејсажен ѕид да пуштат, дури и на ваква карабина, па поубаво ќе ја оправат, него да тераат со старата фасада ... но ко што велиш греота е да не се направи некаква нова спојка заедно со т.е. преку капијата кон евн а потем гтц, дури терале со флат минимал мермер ко што си беше подножјето на есм порано ... но триумфалката ќе рече некој не ја бива во едната страна да биде вака а од другата неокласика, но убеден сум дека ако остане вака во тој случај ќе излезе далеку погрдо, бар некако партерно да направат спој помеѓу фасадата на Пелагонка и онаа на ЕВН, а таквата спојка да ја дополнат со некој кубистички фрактал колку да ѕирка некаде напред горе или доле по портата доколку неможе на неа ...

пак велам нека ја остават вака, и нека ја понудат некому од билборд фирмите, или уште сега на ЈСП нека ја дадат цела да ја престорат во ЛЕД екран [1] а после какви сакаат фасади нека и шалтаат ... вака и беспари ќе имаат кај да си тераат државни кампањи ... но би било навистина фино да искомбинираат некаква стаклена лед конекција со тримфалната капија и стакларникот на евн, незнам што толку се плашат да отворат јавна дебата што би кажале граѓаните како најдобро да се реши цел овој потег и беспари ... навистина ако не ја дислоцираат капијата најголема глупост ќе направи Шилегов ако не најде сили и акал да ја испегла оваа визура ко што треба ... за греота, им да имаме најгрд можен пристап кон плоштад на метропола, ко што нема нигде ни во јужна америка, а нит пак во индокина, или пак источна африка ... дечки знаете ли некој роднина на Шилегов ова да му го предочи, дека некои работи доколку се менуваат тоа треба да е исцело, та нели велеа дека се урбани естети, што се чаталеше Грчев, а всушност излегуваат бетер од дпмне во интервенциите ...
Originally posted by vardarBack to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1911
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #3038 Posted: 30-Nov-2017 at 10:30
Originally posted by zabegan


не гледам никаква причина зошто многу од објектите кои почнаа да ги менуваат би се вратиле во комплетно оригиналниот лик... пропуштаат совршена шанса да се преиспитаат проектите, каде би се задржил концептот на објектот но во некое ново руво, со што би се пресметало што може да се направи со минимални трошоци и искористување на веќе изградените конструкции, а да изгледа пристојно
како мало освежување...


jas bi ja dovrsil zgradava, mozebi bi skratil na barokni ornamenti na fasadata, ama pa 80% od rabotata e veke zavrsena. baska sto deluva ponormalno od poveketo od fasadite od sk 2014


Edited by xnx - 30-Nov-2017 at 10:40
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1215
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3039 Posted: 30-Nov-2017 at 15:15

никако патинирање кога евн и гтц не го затвораат, и секоја чест на sds за тоа, но наместо да истераат нешто паметно и оштроумно, тие ајде назад на флат минимализам од титоизмот, нели за да се знае дека нивните дедовци во минатото биле некому послушни та добиле за пофалба нешто од солидарноста за земјотресот во нивнио град ... и повторно, ако нека одат и флат но тоа некако да го спојат преку тримфалката со евн и гтц ...
Originally posted by Zelenikovo

ќе дојде ли ден некој да го натера Скопје да им подаде рака и ги смири различностите ете ако не поинаку бар архитектонски ... најлесно со зеленило, но и во пејсажната архитектура а не пак пејсаж.урбанизам сме дебакл, а не пак стетски конекции помеѓу дадени спротивности како стилови ...

нека тераат и апокалиптично пејсажно ако сакаат, но нека ги пеглаат визурите подобно за метропола, а не биртија од инает и потпросечност во интервенциите, којзнае може не излеваат одма ко дпмне со пакет решенија, бидејќи вака парцијално делуваат поеконимик каста иако пак елитистичка во однос транспарентноста ... ако поарно него карабина, може посетне ќе дојде некој и на едните и на другите да им ја оправи ко што треба визурата кај капијава ...


Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #3040 Posted: 01-Dec-2017 at 14:03
Dobar matte painting
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 150151152153154 157>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.