build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Фасади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 162>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 09-Nov-2008 at 22:06
ах, и она соседното поткровје, значи кој како сака гради поткровје во државава, не знам дали има зграда во цела македонија шо нема поткровје... па уште не се намачиле да го малтерисаат од страната...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 14-Nov-2008 at 01:15
Едно прекрасно решение за шумата од климатизери по фасадите
и кој не ви капат на глава


Edited by Vladimir P - 14-Nov-2008 at 01:15
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 14-Nov-2008 at 18:49

обично во светот има централно ладење/греење (на новите објекти), или кај некои се одделно но сепак е централно, и нема потреба од вакви вентилаторчиња на секој чекор... ама изгледа кај нас или нема стручњак за таква работа, или е многу поскапо.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 14-Nov-2008 at 19:27
Кај нас во згради ако се угради централен систем веднаш почнуват проблемите од страна на станарите
Тоа ја не го расипав, не сакам, овој користи повеќе, држи прозори отворени, јас не го користам, ....
Затоа вака е кај нас
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-Nov-2008 at 18:54
Незнам дали има потесна фасада-куќа во Ск.


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 17-Nov-2008 at 18:57
LOL како ми промакнала оваа Nuts. Има една слична блиску до бугарска амбасада. 
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 17-Nov-2008 at 19:07
Незнам дали и оваа е знаеш што дефинитивно е најтесна стара зграда (штета моментално не можам да го најдам фотосот после нејзината ресторацијата)

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 17-Nov-2008 at 19:39
mislam deka jas imam samo cekaj da ja najdam hahaha
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 18-Nov-2008 at 11:14
Најдена, само била од друга страна

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 13-Feb-2009 at 19:08
Hmm, se prasuvam samo kako i dali voopsto nekogas ke se osveyat fasadite na kulite na gradski zid i opsto na rezidencijalnite zgradi vo Skopje. Koj e voopsto merodaven za toa, i od koji pari? Mislam kolku god se sprdame so Tirana

sekako e podobro nego li:

Zalno, zarem tolku li sme bedni.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 13-Feb-2009 at 19:14
zalno mnogu ovie zgradi
neznam kade procitav kaj eden albanski forum ili nesto drugo ...pisuvase: eve zgradata  vo skopje mu treba nova fasada i imase istata slika kako ova...
mislam so tirana nemame sansi
Back to Top
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 13-Feb-2009 at 19:22
Mislam koj e merodaven? Koj go financira / sufinancira toa? Dobro, Tirana ne e nesto posebno ( ne e ruzna, ok e ), ama sepak, ako nejkeme da bideme podsmev i ruglo na Balkanot, predlagam da se trgneme sto poskoro.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 13-Feb-2009 at 19:30
da, rabotata e deka stanovite se prodavat i koj da gi renovira?
prekrasno resenie e vo svajcarija, ne mozes da kupis stan tuku pod kirija i taa zgrada ja ima nekoja firma (kaj mene e madiba) i koga ce mu izlezat fasadite tie ja renoviraat
tamu kade ziveam me cudi koga rece firmata deka zgradata e 52 god stara izgleda ko da bide 3 god.stara
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 13-Feb-2009 at 19:45
da bev jas kako alarova, prvo ce davaav pari za renoviranje na stari blokovi
deka koga se prodale stanovite opstinata gi zemale parite
so 22.mil evra barem 5  kuli da se renovitaat
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 13-Feb-2009 at 20:00

па и во Тирана старирите стамбени блокови се ужас, незнам кој бил но од Скопје се во далеку полоша состојба, исто како и во Белград и во Софија и во Загреб итн.

порано за одржување на зградите бил задолжен СИЗот За Домување подоцна ПУИГ денес ЈПССДП, кој по остамостојувањето и приватизацијата веќе не е надлежен за одржувањето на кондицијата на објектите, но и тогаш морало да се осигура полиса во СИЗот т.е. да се уплаќаат редовно средства во одреден фонд, за при секаква потреба од репарација или одржување да не му ја мислат, од одржување-кречење влез и фасада до сервисирање лифт, во зависност од уплатата и премијата. ова сега слично мора секоја зграда сама да си го решава проблемот односно станарите организирани во куќен совет треба сами да се грижат за состојба преку собирање средства и ангажирање на профисионалци за сите тековни одржувања,што врти сучи исто му доаѓа само тогаш што била на располагање само една институција, а денес може човек да бира каде ќе отиде и кој за колку пари нешто ќе му одржува.

е сега незнам каква е регулативата во градов  и кого и како го обврзува на колку време фасадите да мораат да бидат искречени, претпоставувам логично е на десет години или веднаш во случај на оштетување! абе тоа со еркондичните не е решен проблемот а не па нешто друго, ајде што ги оставаат да висат тоа фрижидерите по фасадите па бар тоа каблите да ги покријат некако со некаква лајсна...Edited by beTon - 13-Feb-2009 at 20:02
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 13-Feb-2009 at 23:44
Таквите фондови се многу добра работа за оддржување на фасадата. Се сеќавам пред еколку митинзи Кире кажуваше како иде плаќањето во Германија,. Мислам дека спомна дури и месечно 50 евро по стан. Кај нас во никој случај неможе толку многу, ама мислам дека може да се почне со 100 денари.

Еве на пример сум приметил низ маало дека инвеститориве што доградуваат по уште еден кат на старите згради обично кога се гребат потписи од станарите ги оправуваат ентериерно влезовите со целиот заеднички инвентар како некој вид на мито. Често се случува сите влезови да се реновираат различно. Е сега не е којзнае колку страшно за станбена зграда, сепак делува малку неугодно да се гледа. Немора да иде работава и до влезови, ама треба сериозно да се обрне внимание на фасадите да речеме како на градски ѕид. Дури и да се максимално ажурни станарите сепак постои опасност две кули две фирми и да се деси шаренило. Затоа викам барем надворешноста на зградите да иде преку некој фонд, кој меѓу другото ќе внимава и на унификација на фасадите. Пред некоја година во Франција разбрав дека тамо има некоја законска обврска да ја реновираш фасадата на не повеќе од 7 години. Односно кога ја реновираш фасадата од фирмата ти даваат документ кој ти важи 7 години. Ако немаш вакво парче хартија ризикуваш да бидет казнет со драконска казна!

А што се однесува до куќните совети тоа треба да се остави на станарите и никкој друг. Нема што општина да се грижи да ма измете на некој пред врата. Дури ие ассурдно да се каже дека воопшто некој некогаш се занимавал со кречење на приватни влезови!


Edited by lslcrew - 13-Feb-2009 at 23:45
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 23-Feb-2009 at 13:35
Празните ѕидови украс на Запад, грдотија во Скопје
Скопје
Голем број странични ѕидови на зградите во градот, пред сè во местата каде што во изминативе години се изградија многу нови објекти, зјаат празни. На нив најчесто се гледаат голи тули, дел градители вложиле дополнителна сума пари и ги прекриле со малтерна фасада, а други, пак, ги покриле со огромни рекламни билборди.

Станува збор за парцелите каде што инвеститорите, во согласност со деталните урбанистички планови, ги градат зградите до самата меѓа, односно границата со соседниот плац. На него треба да се изгради нов објект залепен до постојниот, па затоа од тие страни не може да се направат ниту прозорци, ниту тераси. Затоа се остава празен ѕид, кој стои така сè додека друг инвеститор не се одлучи да го изгради соседниот објект.

Жителите на градовите во Западна Европа, пред сè тие во Франција, на мошне инвентивен начин го решиле овој проблем со просторот. На празните ѕидови во француските градови Лион и Париз тие направиле вистински уметнички дела, нацртале огромни мурали. Поранешните голи странични ѕидови на објектите сега ги красат цртежи со пејзажи од природата, од згради, пристаништа, фарми за крави, врати и прозорци, или, пак, некои апстрактни уметнички дела.

За разлика од тие градови, кај нас секој можен празен простор на зградите се користи за истакнување што повеќе и што поголеми реклами, а недостасува иницијатива за поинаку да се облагороди просторот, смета Коле Манев, ликовен уметник и советник во градот Скопје, кој често престојувал во Франција.

- Градот се пренатрупа со билборди и со реклами. Тие се поставуваат секаде каде што има барем малку место. За жал, кај нас комерцијалното преовладува над естетското. Толку многу реклами не сум видел во ниту еден град. Во Франција има мурали, но и таму тие не се премногу чести. Оваа уметност е многу повеќе карактеристична за јужноамериканските земји, а во Европа полека замира. Не сум воопшто воодушевен од постојната состојба во Скопје. Просторот изгледа премногу агресивно поради рекламите. Мамутски билборди се поставуваат дури и над Културно-информативниот центар, кој е институција на градот Скопје. Значи таму, или на други слични места, дури и да се стави некој ликовен елемент, тој воопшто нема да се забележува. Што во ваква ситуација можеме да очекуваме за приватните објекти - вели Манев.

Тој додава дека главен проблем во градот е недостигот на иницијативи за да се направи нешто поинакво со празните ѕидови.
- За ова не можеме да бараме конкретна вина кај некого. Вината е кај сите. Досега ниту градот, ниту некоја општина, ниту советите не апелирала да се нацртаат мурали на ѕидовите. Иницијатива недостасува и кај Друштвото на ликовните уметници на Македонија, но и кај самите станари. Само некои индивидуални барања, како моето, веќе да се запре поставувањето нови реклами насекаде. Пред да го почнеме нашиот мандат немаше ниту половина од билбордите што ги има сега. Значи за четири години нивниот број се зголеми најмалку двојно - смета Манев.

Станари во згради на чии ѕидови се поставени реклами велат дека парите се главната причина поради оваа состојба.

- За да се нацрта нешто убаво некој треба да плати, а за да се постави реклама куќните совети ќе земат пари со кои ќе можат да ги одржуваат ходниците, скалите или лифтовите, наместо да собираат пари од станарите за тоа. На нашата зграда се постави реклама и сега имаме пари за цела година да ги финансираме заедничките потреби - вели Станко Николовски, жител на центарот.
Луѓе што живеат во згради со празни ѕидови без реклами, пак, велат дека тоа е така затоа што никој досега не се заинтересирал да залепи билборд на нив, но и куќните совети не им функционирале како што треба, за да побараат некоја рекламна агенција.

На скопјани, пак, воопшто не им се допаѓа тоа што градот е пренатрупан со рекламен простор.

- Се сеќавам кога порано воопшто немаше реклами. Изгледаше некако пусто, па кога почнаа да се поставуваат првите, тоа ни изгледаше некако европски. Но и оваа, како и многу други работи, излезе од контрола и сега повеќе се чувствувам како да живеам во некоја огромна маркетиншка агенција, а не во град. Празните ѕидови се одлична можност да се направи нешто убаво, но некој треба да се заангажира за тоа - вели скопјанецот Милчо Ивановски.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=324&ArticleID=18738
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 16-Mar-2009 at 15:34
ова со рекламиве забега длабоко во Аеродром  Shifty

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 16-Mar-2009 at 15:47


Се повеќе сум убеден дека за вакво рекламирање треба да се добива дозвола од локалните власти, која ќе се темели на некакви критериуми. А доколку тие критериуми бидат исполнети, куќниот совет со тие средства да мора прво да ја среди фасадата, па дури после да ги наменува за други работи.

Еве се гледа дека фасадата на оваа зграда е веќе прилично оштетена. Изгледа тоа никого не го загрижува. Не знам што мислат станарите... Кога ќе дојде работата како кулите во Карпош ќе бараат градот или општината да им ја среди фасадата??? А за реклами гледам способни се да се организираат Roll%20eyes
Преку глава више од овој наш менталитет! Па никого не сме заебале со него освен самите себеси!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 09-Apr-2009 at 01:02

НЕМА СТАНДАРДИ ЗА ГРАДСКАТА АРХИТЕКТУРА
Скопски хаос од стилови и од бои

Не постои никаква законска регулатива со која би се ограничиле проектантите во врска со формата и со бојата на објектите што се градат во Скопје. Во Деталните урбанистички планови на општините се одредува само висината на зградите, тврдат од Град Скопје. Затоа тоа што е прво забележливо за секој посетител на главниот град се згради со различни стилови и бои и шаренило кое честопати се граничи со невкус. Според архитектите и општинарите, ваквото шаренило му дава живот на градот и претставува напуштање на стереотипите и на некогашното гледање на Скопје како град на сивилото. Но, така не мислат повеќето граѓани.

- Како жител на главниот град и како стар скопјанец, не ми се допаѓа начинот на кој во денешно време се градат новите објекти. Секоја чест на исклучоците, но многу од зградите не изгледаат ниту модерно, ниту светски, а уште помалку традиционално македонски. Се е некако измешано и неубаво за око - изјави Трајче Шушлевски, жител на населбата Кисела Вода.
Од Општина Аеродром велат дека на нивна територија постојат згради кои се разликуваат од секоја друга направена во околината, но и такви што се израз на времето во кое се изградени.

- Во секторот за урбанизам, ги поддржуваме архитектите и инвеститорите, во нивната креативност. На просторот за кој имаат дозвола да градат, дозволено им е да изберат на кој начин ќе се изразат и со тоа да ја направат општината поубава. Ние ги поддржуваме во нивната идеја - изјави Страшко Хаџи-Коцев од секторот за урбанизам на Општина Аеродром.

Надлежните од Гази Баба велат дека не постои закон со кој би се одредувало како треба да изгледа, по форма или по боја, објектот што се гради. Од општината додаваат дека инвеститорот има право на избор.

И повеќето архитекти се со став дека нема ништо лошо во тоа во градот да има згради во различни форми, големини и бои.
- Како архитект, не се согласувам со унифицираното градење. На места каде што има повеќе згради кои имаат иста боја, висина и се сосема идентични, искуствата говорат дека луѓето кои што живеат во нив при одењето дома се случува да ги измешаат влезовите. Сепак, архитектите треба да внимаваат на изгледот на зградата која ја прават и во никој случај не треба во еден објект да се мешаат различни стилови и бои. Но не е убаво ни кога сите објекти изгледаат еднолично - изјави архитектот Драгослав Милоевски.

Време - Елена Мачевска - 07.06.2008

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 162>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.809 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.