build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ГУП - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: ГУП - Скопје
    Posted: 30-Oct-2007 at 19:58
Еве го генералниот урбанистички план на Скопје 2002-2020. За жал немам поголема верзија а немам ни легенда... Голем дел од боите и мене не ми се 100% јасни.
Edited by Cloverstack - 29-Jul-2009 at 19:58
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Jan-2008 at 12:25
Еве се посветив малце на проучување на ГУП-транспорт, и сега почнува да ми станува јасно до кое ниво ни е патната мрежа, и колку е ургентно да се почне со работа.

     Ако може некој да ми даде објаснување што значат боите - виолетовата на крушевска , жолтата, црвената што ја има на крај на обиколницата мислам,  би бил благодарен.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Jan-2008 at 13:08


xxx Виолетова - урбани автопати
xxx Зелена (темно) - магистрални градски сообраќајници
xxx Жолта (лимон) - собирни сообраќајници
xxx Зелена (светло) - локални патишта
xxx Жолта (банана) - регионални патишта
xxx Црвена - магистрални патни правци


А еве да ставиме тука и една помала верзија, за да знаат луѓево за што се работи:


Edited by Cloverstack - 30-Jan-2008 at 13:37
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Jan-2008 at 13:10
Верзија во висока резолуција (6430x3860) можете да симнете од тука:

http://www.build.com.mk/docs/GUP-Transport.jpg


Cheers Cheers Cheers Cheers Cheers


Edited by Cloverstack - 10-Nov-2008 at 22:52
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Jan-2008 at 14:33
Брзите сообраќајници Скопје ги нема. Тоа се Крушевска, Јужен Булевар, Србија која што треба да се прошири, па и Александар Македонски, да се тргнат сите тие пешачки премини и да се постават надвозници.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Jan-2008 at 14:40
Originally posted by Junkie

Брзите сообраќајници Скопје ги нема. Тоа се Крушевска, Јужен Булевар, Србија која што треба да се прошири, па и Александар Македонски, да се тргнат сите тие пешачки премини и да се постават надвозници.


Брзите сообраќајници (ваљда двајцата мислиме на урбаните автопати), не го опфаќаат бул србија, кој и понатака ќе има крстосници и пешачки премини.

Урбаните автопати се три и јасно ти се исцртани на мапата. Тие се тие што треба да бидат комплетно денивелирани.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Jan-2008 at 14:49
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by Junkie

Брзите сообраќајници Скопје ги нема. Тоа се Крушевска, Јужен Булевар, Србија која што треба да се прошири, па и Александар Македонски, да се тргнат сите тие пешачки премини и да се постават надвозници.


Брзите сообраќајници (ваљда двајцата мислиме на урбаните автопати), не го опфаќаат бул србија, кој и понатака ќе има крстосници и пешачки премини.

Урбаните автопати се три и јасно ти се исцртани на мапата. Тие се тие што треба да бидат комплетно денивелирани.
 
Мислев на Александар Македонски во делот од кај циганите до Момин Поток. Грешка!
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Mar-2008 at 00:06
240,000 eвра?! Аман бе, зарем толку чини?

Градот ќе врши корекција на ГУП со 240.000 евра владини средства

За измените на ГУП требаше да се разговара на последната координација на градоначалниците

Деспина Трајковска

Град Скопје од државата ќе добие 15 милиони денари за измена и дополнување на Генералниот урбанистички план. Оваа владина одлука е донесена по барање на Градот, кој конкурирал за влез во програмата за приоритетна изработка на урбанистички планови за годинава коишто ги финансира државата. Градските власти велат дека работат на документот кој е дел од постапката за измени и дополнување на ГУП, за што одлука има донесено и Советот на Град Скопје. Корекцијата на урбанистичката рамка на Градот е неопходна не само поради промената на територијалната организација, туку, велат надлежните, и поради потребите на побрзиот економски урбанистички и еколошки развој на општините. Единиците на локалната самоуправа уште во текот на мината година до Градот ги доставија забелешките за ревизија на ГУП. За таа проблематика, која е од особена важност за развој на општините и градот од повеќе аспекти, требаше да се разговара на последната координација на градоначалниците, која не се одржа. На дневен ред точката за измена на ГУП беше ставена по претходно доставен предлог на Општина Кисела Вода.

„Градот покажа слух за ова прашање кое е и од негово значење, но поради немање кворум, состанокот не се одржа. Се надевам дека веќе на средбата идниот месец колегите ќе го разберат значењето на состанокот и ќе дискутираме за ГУП, чиишто измени се во интерес на сите општини“, вели градоначалникот на Кисела Вода, Џорџе Арсов. Тој бара да се изврши проширување на границите на ГУП во зоните на Усје, Пинтија, Припор и дел во Драчево. Прифаќањето на предлогот за поместување на границите, автоматски, смета Арсов, ќе значи регулирање на статусот на нелегалните индивидуални објекти во овие населби, кои во просек егзистираат повеќе од 15 години.

„Од опфатот на новиот ГУП ќе зависи дали од 7.000 до 10.000 индивидуални објекти ќе добијат можност за легализација“, додава градоначалникот. Покрај оваа забелешка, општинарите од Кисела Вода бараат и да се редуцира површината за здравствени објекти во зоната на Расадник, а сугестии имаат и во однос на сообраќајот. Сепак, општинарите се најгласни во барањето за вцртување на неколку катни гаражи и тоа во делот на МЗ „Цветан Димов“, во близина на општината, како и во реонот од Рампа до улицата „Народни херои“.
Утрински весник


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Mar-2008 at 02:43


Ако се суди според искуството што го имаме, ова прекројување може да донесе само лоши работи.

После сите криминали и обични глупости што ни се случуваа на полето на урбанистичкото планирање во последните 15-тина години, сега како круна на деструктивното „планирање“ може да ни се случи и бришење на Бул. Крушевска Република. Tој никако не и е по мерак на урбаната мафија, иако за градот ќе биде од најголема важност.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Mar-2008 at 15:12
Погледнете ја последната реченица. Eeek2.. Не дека прв пат вакво нешто се спомнува но во последно време ја немам затекната оваа информација па мислев дека идејата умрела сама од себа. Има ли граници штетата што Аларова е способна да ја направи на градот Wallbash

АРХИТЕКТИТЕ СТРАВУВААТ ОД УРБАНИСТИЧКИОТ ПЛАН НА ГРАДОТ
Новиот ГУП опасен за Скопје

Роза Петкова

Промената на Генералниот урбанистички план ја посакуваат и планерите и урбанистите, но архитектите предупредуваат дека некои градби се опасни за градот. Градските власти неколку години најавуваат корекција на овој плански документ кој има големо значење. Советот на Град Скопје, пак, на седница в понеделник ќе гласа за предлог-одлуката за изработка на нов ГУП. - Добро би било некои работи што се согледале како пропуст да се предвидат со новиот план. Во секојдневното искуство честопати се судруваме со планираното во ГУП. Од една страна мораме да го почитуваме бидејќи е главен документ за градот, но, од друга страна, има доста работи кои во него не се предвидени и се сметаат за пропусти. Затоа се што е регистрирано како превид во овој план, треба да се вклучи - сметаат група архитекти. Слично е мислењето и на дел планери и урбанисти кои велат дека веќе подолго време очекуваат да почне промената на ГУП. Но сметаат дека проблем ќе се појави онаму каде што се градело, а локациите биле наменети за нешто друго. - Има повеќе случаи каде на пример во ГУП е предвидена сообраќајница, а во меѓувреме таму веќе се изградиле објекти. Слични случаи се шпанското село кое се наоѓа во зона каде што не е планирана градба, а истото е случај и со други места. Затоа сметам дека за потребите на градот треба да се промени главниот план - велат урбанистите. Од друга страна, архитектите предупредуваат дека изработката на ваков план е доста сериозна работа и треба да се внимава што ќе се предвиди со него. - Особено центарот на градот може да биде проблематичен. На пример, подигнувањето на венецот на зградите на плоштад со доградба на поткровје или стокатниците кои се планираат се критични моменти. Не знам како се планира во ГУП да се вклучат екстремно високи објекти и со која намена - смета еден архитект. Градските власти неодамна од Владата добија дополнителни 15 милиони денари за да го почнат процесот на промена на Генералниот план. Последната ревизија на овој документ беше направена во 2002 година, а има важност 20 години. Во меѓувреме, скопските општини доставија повеќе барања до градот. Општината Карпош е заинтересирана да ги вклучи во ГУП шпанското село на Водно, Нерези и Бардовци, Кисела Вода ќе побара да се внесат Усје, Пинтија, Припор и дел од Драчево, Бутел сака да го уреди просторот околу аквадуктот, а Центар сака да се избрише булеварот Крушевска Република од Маџир Маало.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1350&ArticleID=87377
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Mar-2008 at 15:36
Па што ќе ни е Крушевска? Нам ни требаат 80-тонски лавови на мостот Гоце Делчев Roll%20eyes
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Mar-2008 at 12:07
Eve vo vrska za noviot GUP od Utrinski
Inace slikata od centarot mnogu ja sakam

Советот на Скопје даде зелено светло за изработка на нов ГУП

Опозицијата во Советот смета дека постапката е спротивна на законите

Сања Наумовска

Мнозинството советници од Советот на Скопје, на вчерашната седница ја поддржаа Предлог-одлуката за пристапување кон изработка на нов Генерален урбанистички план на Скопје. На донесувањето на одлуката и' претходеше долга расправа меѓу мнозинството и опозициските партии во Советот околу законитоста на постапката. Додека мнозинството ја оправдуваше итноста на постапката со новата територијална поделба и растот на градот по донесувањето на последниот ГУП, советниците на СДСМ и на ЛДП овој начин на почнување постапка за менување на ГУП без поткрепа од потребната документација, годишна програма и студија за оправданоста на донесување нов план, го оценија како незаконски. Тие нагласија дека доколку биде оваа одлука обжалена пред Уставниот суд, може да биде поништена или укината. Дека постапката е противзаконска, на говорницата образложи и раководителот на Секторот за правни работи, Бранко Трајчевски, за што од некои советници беше обвинет дека како член на градската администрација ја саботира работата на Советот, бидејќи е член на СДСМ.

Опозициските советници неколку пати излегуваа на говорницата и цитираа законски услови според кои се поведува ваква постапка. Според советничката Софија Куновска, потребна е годишна програма која треба да се донесе врз основа на стручна и јавна расправа и ревизија на постојниот план. „Никој нема право да прави упад во Генералниот урбанистички план на ваков начин. Според законот, пред истекот на планскиот период може да има само измени на ГУП, а овој период истекува во 2012 година. Значи, за да се скрати овој период треба да бидат изнесени стручни и силни аргументи и докази“, нагласи Куновска.

Мнозинството во Советот, пак, застана на ставот дека со оваа Предлог-одлука само се поведува иницијатива за започнување на процесот за донесување нов план, кој може да трае со години. Според советникот Игор Гиевски од ВМРО-НП, на овој начин ќе се даде иницијатива на Секторот за урбанизам да започне да ги подготвува сите потребни документи и постапки.

Дел од актуелните измени на ГУП што се бараат, се однесуваат и на поранешните „сиви зони“ на кои се наоѓаат воени објекти, кои од неодамна Министерството за одбрана му ги додели на Министерството за транспорт и врски. Локации на кои се наоѓаат касарни треба да се впишат како градежно земјиште, што е услов да започне реализацијата на владината Програма во која се вклучени и странски инвестиции.


Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 25-Mar-2008 at 12:09
Od Dnevnik (i ovaa slika ja sakam)

ОПОЗИЦИЈАТА во градскиот совет ПРОТЕСТИРА ПРОТИВ ОДЛУКАТА ЗА ИЗМЕНА НА ГУП

СДСМ: Новиот генерален план ќе биде незаконски

Куновска потенцираше дека е бесмислено да се бара само измена на текстуалниот дел од планот, а притоа графичкиот и нумеричкиот дел да останат несменети

Генералниот урбанистички план на Скопје (ГУП) ќе претрпи драстични измени во урбанистичките решенија. Тој беше усвоен во 2002 година, со рок на траење до 2020 година, но ќе се носи нов за да се вметне Сарај во градските граници. Советниците од мнозинството во Советот на Град Скопје на вчерашната седница објаснија дека мора да се донесе нов ГУП, бидејќи постојниот не може да се справи со новите замисли за развој на градот и за привлекување странски инвестиции. За побрзо да се усвои новиот ГУП, вчера Советот изгласа Предлог-одлука за пристапување кон измени и дополнување на текстуалниот дел на ГУП. Претходеше жестока расправа и обвинувања од опозицијата дека одлуката и гласањето се незаконски, а дел од советниците од коалицијата „За Македонија заедно“ ја напуштија седницата.Советничката од СДСМ, Софија Куновска, постапката ја нарече недозволена импровизација. Никој нема право да прави упад во ГУП. Донесувањето на планот во незаконска постапка е силување на Скопје и противприроден блуд. Бесмислено е да се бара само измена на текстуалниот дел од планот, а притоа графичкиот и нумеричкиот дел да останат несменети, како што е во случајот - рече Куневска. Нејзината сопартијка Тања Томиќ, која е претседател на Комисијата за урбанизам, рече дека законот не познава измени на ГУП без претходно Градот да донесе годишна програма. 

- Исто така, потребна е и студија. Не знам дали владејачкото мнозинство работи во интерес на урбаната мафија кога сака во скратена постапка да го измени планот. Не сакаат да слушаат аргументи, туку агресивно ги спроведуваат само своите интереси - рече Томиќ. Александар Бичиклиски од ВМРО-ДПМНЕ рече дека доколку има нешто незаконско во постапката, Уставниот суд потоа ќе ја поништи. Денеска бев сведок на класична политичка конструкција што ја создаде опозицијата. Зар не сакате ред во државава? - праша Бичиклиски. ГУП претставува највисок урбанистички документ за развој на градот, а општините при носењето на детаљни урбанистички планови се раководат според неговите решенија. За изработката на нов генерален план на Скопје, Владата на Градот ќе му префрли 250.000 евра, а за да тече беспрекорно постапката, градските власти треба да обезбедат уште 750.000 евра.  Иако потребата од нов ГУП произлегува од вметнувањето на Сарај во неговите граници, ќе има и други измени во урбанистичките и сообраќајните решенија, зашто владејачката коалиција во Советот смета дека сегашните не соодветствуваат со реалните потреби на градот.  И општините имаат свои желби, кои со години ги доставуваат до Градот. Барањата се однесуваат на пренамена на земјишта, односно акцент е ставен кон профитабилни дејности како изградба на станови. Со цел легализација на седум до десет илјади дивоградби, Општина Кисела Вода смета дека во ГУП треба да се вметнат дивите населби Усје, Пинтија, Припор, како и дел во Драчево. Карпош, пак, бара проширување на градежниот реон на Водно во заштитениот појас, со цел легализација на дивоградбите во таканареченото „шпанско село“. Општина Бутел бара можност да го уреди просторот околу Акведуктот, а Центар се залага за бришење или поместување на булеварот Крушевска Република од Маџир Маало.

Станови на местото на касарните

Во Предлог-одлуката за измена на ГУП се вели дека и Владата имала иницијатива за редифинирање на намените и содржините во планот за да се обезбедат услови за инвестиции за развој на Скопје. Како основни причини за измените се наведени влегувањето на Сарај во градски граници, но и искористувањето на слободното државно градежно земјиште. За таа цел, Министерството за транспорт и врски доставило барање до Градот Скопје за утврдување на намената на комплексите и објектите на Министерството за одбрана. Од Градот објаснија дека се работи за делот во кој се наоѓа касарната „Илинден“, каде што би требало да биде зацртна намена домување и деловни објекти. Поради овие измени Министерството за транспорт е подготвено финансиски да ги помогне измените на ГУП.
Edited by dejan - 25-Mar-2008 at 12:09
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-Mar-2008 at 12:42
Сигурно има оправданост за некои измени, ама се плашам дека ќе испадне како со измените на „Мал Ринг“, то ест дека слабостите ќе си останат, а новост ќе бидат некои штетни решенија од којзнае какви побуди...

Како и секогаш, највеќе ме плашат обидите да се избрише/измести трасата на Бул. Крушевска Република. Тоа е тотално неприфатливо!

Исто така ме буни и она со касарната Илинден... Зарем целата касарна се планира да се напушти?!? Таа е сепак „срцето“ на АРМ и армијата сигурно има потреба од нејзините капацитети, па макар и во некаква редуцирана форма. Не знам баш колку е во државен интерес таа касарна едноставно да се збрише. Можеби е во интерес на некој што сака да прави дебели профити со разноразни сомнителни зделки, ама сигурно не е во општ интерес.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-Mar-2008 at 14:21
Теоретски ова е во ред, ама во пракса досегашното искуство со слични интерванции во урбанистички планови е застрашувачко. Особено од она за сообраќајната мрежа ме фаќаат морници.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=1918A07B7B8DEF459119B056DDAAE3C8

Новиот ГУП ќе го редефинира сообраќајот во Скопје

Постапката за нов план ќе трае околу две години, а изработката ќе чини околу милион евра

Сања Наумовска

Скопје има потреба од нов Генерален урбанистички план заради вметнување на Општина Сарај во границите на главниот град, но и заради големиот број измени кои по барање на граѓаните или на општините треба да се вметнат во новиот план. Новиот ГУП на поинаков начин ќе ја уредува и сообраќајната мрежа, што практично е ’рбет во развојот на еден град. Од 2002 година, кога е донесен актуелниот план, па досега се сменети голем број закони што ја регулираат оваа материја, вклучувајќи ја и најновата промена на Законот за просторно и урбанистичко планирање пред неколку месеци. Заради тоа, по одлуката на Советот на Скопје за предвремено донесување нов ГУП, Градот започна постапка која веројатно ќе трае околу две години. Изработката на новиот план ќе чини околу еден милион евра, а најголемиот дел од парите ќе ги обезбеди Владата. Моментно, во Градот очекуваат да се потпише договор со кој и официјално ќе бидат уредени обврските околу изработката на ГУП-от, кој ќе го изготвува државната Агенција за просторно и урбанистичко планирање.

„Актуелниот ГУП има недоречености кои, ако почнеме да ги менуваме, ќе зафатат обем од 80 проценти од планот, поради што и е иницијативата за негова замена со нов. Тука првенствено се мисли на сообраќајот кој, ако не е правилно решен, нема правилен развој ниту планирање на што било друго“, вели Алјоша Шопар, раководител на Секторот за урбанизам, најавувајќи во новиот план сообраќајни модели кои ќе претставуваат своевиден софтвер за планирање на идните потези во сообраќајот. Сега, вели Шопар, имаме само зацртани сообраќајници, кои не знаеме кога ќе се реализираат ниту, пак, имаме алатка да направиме симулација што би се случувало во одредени моменти од развојот на Градот без нив или со нив.

Тој најавува новини во урбанистичкото планирање кое ќе се сведе на урбанистички блокови што се помали форми и од месните заедници. Блоковите ќе бидат нумерирани, со што во планирањето ќе има и поголем ред и прегледност. Можно е, вели Шопар, во иднина деталните урбанистички планови да се ограничат, еден план за еден блок. „Во Градот веќе функционира Партиципативното тело за урбанизам составено од десетмина стручњаци кои ги разгледуваат предлозите на граѓани и општини за измени на ГУП. Покрај тоа тело, наскоро со Владата ќе се оформи и Координативно тело кое ќе работи на изработка на новиот план, на дефинирање на границите на Скопје и ќе ги собира сите извештаи потребни за изработката на ГУП-от“, вели Шопар.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 27-Jun-2008 at 03:32

Започнува изработката на новиот ГУП за Скопје

Во скратена постапка ќе бидат внесени локации на АРМ кои ќе бидат станбени комплекси

Сања Наумовска

Внесувањето на зоните на кои денеска се наоѓаат објекти на АРМ во Генералниот урбанистички план и започнување на изработката на новиот ГУП се два приоритета на Градот Скопје во областа на урбанистичкото планирање. На локациијата на касарната „Илинден“, која досега не фигуриршево ниеден план, според проектите на Владата, најверојатно ќе се гради станбена населба. Постапката за внесување во ГУП ќе биде скратена заради итноста на реализицијата.

Во новиот ГУП, кој официјално ќе почне да се работи по изгласувањето на одлуката во Советот на Скопје на следната седница, ќе влезе и Општина Сарај, бидејќи по донесувањето на новиот закон за територијална поделба стана дел од Градот Скопје. Во новиот ГУП ќе се вметнат и голем број измени по барање на граѓаните, или општините. ГУП-от на поинаков начин ќе ја уредува и сообраќајната мрежа, што практично е ’рбет при развојот на еден град. Од 2002 година, кога е донесен актуелниот план, па досега се сменети и голем број закони кои ја регулираат оваа материја, вклучувајќи ја и најновата промена на Законот за просторно и урбанистичко планирање пред неколку месеци.

Новиот ГУП, според прогнозите во Градот, ќе се работи две до три години, ќе го финансира Владата, а ќе го изработи државната Агенција за просторно и урбанистичко планирање. Советот на Градот, во текот на постапката ќе ги разгледува и усвојува нацрт-материјалите. Во Градот веќе функционира Партиципативното тело за урбанизам, составено од 10 стручњаци кои ги разгледуваат предлозите од граѓани и општини за измени на ГУП. Освен тоа тело, наскоро со Владата треба да се оформи и Координативно тело кое ќе работи на изработка на новиот план.

„Актуелниот ГУП има недоречености, кои ако почнеме да ги менуваме, ќе зафатат обем од 80 проценти од планот, заради што и е иницијативата за негова промена. Неопходно е внесување на Општина Сарај која неколку години е дел од Скопје, а се' уште има посебен ГУП, како и голем број други измени. Првенствено тука се мисли на сообраќајот кој, ако не е правилно решен, нема правилен развој ниту планирање на што било друго“, вели Алјоша Шопар, раководител на Секторот за урбанизам, најавувајќи во новиот план сообраќајни студии или модели кои ќе претставуваат своевиден софтвер за планирање на идните потези во сообраќајот.


http://utrinski.com.mk/?ItemID=9C72C89C60C1F743A8ACBEA5AF14BED2

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 27-Jun-2008 at 03:38
1. Труфка ѓе си ги убаци дивоградибте да му бидат легални.
2. Сарај како слепо црево ќе се закачи за Скопје.
3. Погоре видов пишуваше 10 Стручњаци вероватно Вангел, Жан, Грчев и компанија.
4. Конечно АРМ нема да биде дивоградба у сред центар
5. Ми се свиѓа идејата станбена населба кај касарната. И конечно да не го гледаме руглото топаана.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 27-Jun-2008 at 04:16


Не е кај касарната, туку во просторот на сегашната касарна. За ова веќе имаме дискутирано... Се плашам дека ова значи крај за најголемата и главната касарна во Македонија, која патем има одлична стратешка поставеност во однос на Скопје и скопскиот регион.


А овој дел од текстот, знаејќи ги некои од иницијативите, е крајно загрижувачки...

ГУП-от на поинаков начин ќе ја уредува и сообраќајната мрежа


Ни останува само да се надеваме дека здравиот разум и долгорочното планирање ќе провладаат...
Edited by Cloverstack - 27-Jun-2008 at 04:21
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 27-Jun-2008 at 05:21
За ова мора да има издржани јавни дебати, со сообраќајни инженери архитекти и све што има малку поврзаност со градот. Пак ќе кажам, страв ми е од вангел,жан компанија да не ја усерат работава. Мене ме плаши кај владава да не умеша прсти, а како што гледам веќе умешала, па после да треба да го воскреснуваме Скопје од пред 19363 со примеси на 2063, пошто некоја таква тенденција е на повидок.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Jun-2008 at 08:39
Originally posted by Cloverstack


Не е кај касарната, туку во просторот на сегашната касарна. За ова веќе имаме дискутирано... Се плашам дека ова значи крај за најголемата и главната касарна во Македонија, која патем има одлична стратешка поставеност во однос на Скопје и скопскиот регион.


Крајот на касарната сепак не е поврзан со градските власти туку со нешто друго. Градските власти само ќе го структуираат просторот кој им е отстапен. Единствена друга опција (ако е толку стратешка позицијата) е на тој простор да се зачува каков е за да може лесно да се пренамени за првобитната функција.

Мене лично ми се допаѓа овој дел да се урбанизира. Не сум сигурен дека големи касарни или војска ќе ни послужат во било кој контекст.


А овој дел од текстот, знаејќи ги некои од иницијативите, е крајно загрижувачки...

ГУП-от на поинаков начин ќе ја уредува и сообраќајната мрежа


Ни останува само да се надеваме дека здравиот разум и долгорочното планирање ќе провладаат...


Да... овој дел треба навистина да не плаши Ohno


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.202 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.