build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Земјоделие и рурален живот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 21>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 25-Sep-2009 at 17:43
Во Прилеп презентирани можностите за финансирање проекти од ИПАРД програмата

24 септември (МИА) - Сојуз на стопански комори во соработка со „Басме тренинг и консалтинг“ денеска во Прилеп одржа презентација на тема: „Европски бизнис концепти и фондови“, за конецептот на општествена одговорност на претпријатијата, како и ИПАРД програмата и можностите за финансирање на проектите со средства од оваа програма.

- Со цел потенцијалните корисници на овој фонд да го дочекаат подготвени повикот, се обидовме да им објасниме кои се условите, процедурите, кои документи треба да ги подготват и на кој начин може да го финансисраат проектот, зошто донацијата од 50 проценти од инвестицијата која ја обезбедува ЕУ, ќе може да ја вратат, откако ќе отпочнат со реализација на инвестицијата, рече Владимир Матевски, извршен директор на ССК.

ИПАРД фондовите се веќе обезбедени и првиот повик за користење на средствата се очекува да биде објавен до крајот на оваа година од страна на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (АФПРР).

Бети Деловска, сопственик на Басме тренинг и консалтинг на денешната презентација истакна дека финансирањето на проектите е исклучително сложена работа и бара издржани проекти, без грешка пополнета документација, како и одлично менаџирање со проектот како во фазата на подготовка, така и во фазата на имплементација.

- Правилата се многу строги, не смее да има никаков пропуст за да може проектот да се разгледа. Ние го имаме искуството од другите земји како Словенија, Бугарија, Полска кое покажува дека ниту една земја не успеа целосно да ги искористи фондовите, додаде Деловска.

www.idividi.com.mk/Biznis/MakBiznis/551529/index.html

Првите договори за пари од ИПАРД од мај 2010

Првите договори за користење на средствата од Инструментот за претпристапна помош на Европската унија во областа на рурален развој(ИПА – 5 компонента ИПАРД) ќе бидат склучени до април-мај 2010. година.

Ова денеска го изјави Тони Димовски, директор на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.

Според него, во тек се подготовките за објавување на првиот јавен повик за користење на европските претпристапни средства за рурален развој и се очекува тоа да биде направено во декември оваа година.

Тој додаде дека во периодот од 7 до 18. септември оваа година била извршена ревизорска мисија од страна на ревизорите на Директоратот за земјоделство и рурален развој околу пренесувањето на правото за управување со средствата од ИПА петтата компонента-ИПАРД, при што не биле утврдени блокирачки фактори што би го спречиле овој трансфер.

Од Агенцијата очекуваат ревизорите да предложат на македонската оперативна структура за ИПАРД да и се пренесе правото за управување со европските средства во областа на руралниот развој.

„Македонија покажа дека ги поседува потребните административни капацитети, стручност и знаење за управување со европските предпристапни фондови во областа на руралниот развој“, рече Димовски, додавајќи дека официјалната одлука за доделување на правото за управување со средствата се очекува во текот на ноември.

Во периодот од 2007 до 2011. година од европските фондови за рурален развој ќе бидат доделени 45 милиони евра, пари што ќе ги добијат лица кои ќе конкурираат со соодветен одржлив проект.

Сега ќе бидат понудени средства од 2007, 2008 и 2009. година, во висина од околу 20 милиони евра.

Makfaks - 22.09.2009

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 25-Sep-2009 at 17:55
Првите пари од ИПА в година

ЕУ со 45,5 милиони евра во периодот 2007-2011 година ќе ги поттикнува инвестициите во земјоделските стопанства, вложувањата во преработка и маркетинг на земјоделските производи

Во почетокот на следната година земјоделците треба да ги очекуваат првите пари од петтата компонента од ИПА-фондовите на Европската Унија. Станува збор за 45,5 милиони евра од најкомплицирана компонента на претпристапната помош - ИПАРД во областа на земјоделството и руралниот развој - за периодот 2007-2011 година. Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Тони Димовски, вели дека ова е последица на позитивните оценки на Агенцијата од страна на Брисел.

- Не се утврдени никакви проблеми што би го одложиле правото на управување со парите. Се очекува официјалната одлука за доделување за управување со парите да биде објавена во службен весник на ЕУ во ноември годинава. По ова ќе следува објавување огласи на кои ќе може да аплицираат земјоделците - вели Димовски.

Според него, за искористување на парите, неопходно е да се поднесуваат издржани и добри проекти од што ќе зависи дали и колку од парите ќе добијат апликантите. Неискористените пари се пренесуваат од година на година и треба да се искористат до 2011 година, а, во спротивно, се губат.

- За 45,5-те милиони евра конкурираме со проекти и не значи дека сме ги добиле во полн износ. Колку од нив ќе искористиме зависи само од тоа колку добри проекти имаме - велат во Министерството за земјоделство.

Целта на ИПАРД е да се подобрат квалитетот на живеење и стандардот во руралните средини преку зголемување на приходот и отворање можности за вработувања. Инвестиции во земјоделски стопанства, вложувања во преработка и маркетинг на земјоделските производи и диверзификација, односно развој на економски дејности во руралните средини, се трите основни мерки содржани во Програмата. Од таму велат дека клучните сектори за ИПАРД се млеко, месо, грозје и вино и овошје и зеленчук.

Доброупатени извори велат дека ИПАРД има и долгорочни цели - подготовка на агропрехранбениот сектор за исполнување на критериумите на европското законодавство, помош на земјата корисник во подготовките за ефикасно имплементирање на програмите во рамки на Европскиот земјоделски фонд за рурален развој и придонесување за одржлив развој на руралните средини.

- Принципот на поддршка со оваа програма е кофинансирање преку грант за капитални вложувања. Земјоделецот набавува машина или гради, а средствата се исплаќаат по завршување на проектот, за што инвеститорот ќе добие 50 проценти од вложеното. Од тие пари 50 отсто се европски, 25 отсто од буџетот на матичната земја, а 25 проценти се пари кои ги обезбедува самиот земјоделец- велат во Министерството.

Според нив, правилата за користење на европските пари се ригорозни и затоа неколку години наназад нашите земјоделци се вежбаат за овие фондови преку средствата за рурален развој од парите за субвенции.

Од државите-кандидати за членство во ЕУ најмногу пари од ИПА во периодот 2008- 2012 се предвидени за Турција - 3,44 милијарди, а за Хрватска - 769 милиони евра, а за Македонија се предвидени вкупно 507,2 милиони евра.

Целта на инструментот ИПА што почна да се применува од 2007 година е да се стави во единствена рамка целата претпристапна помош за земјите-кандидати за членство во ЕУ - Македонија, Хрватска и Турција, како и за државите аспиранти - Албанија, БиХ, Србија и Црна Гора.

ИПА опфаќа пет компоненти: земјоделство и рурален развој, транзиција и институционална соработка, прекугранична соработка, развој на човечки ресурси и регионален развој. Парите од ИПА се одобруваат врз основа на поднесени проекти во тие пет области, а потенцијални корисници се државните институции, општините, универзитетите, компаниите и земјоделците.

http://sliki.nabu.mk/?klasa=ekonomija&page=100&hl=news&showcluster=8&class=site&dosearch=false
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 25-Sep-2009 at 22:05

ЗЕМЈОДЕЛСКА ВЛАДА - http://mk-mk.facebook.com/note.php?note_id=13882254225&_fb_noscript=1

...Во периодот 2008-2012 ќе продолжиме со натамошно зголемување на финансиската поддршка за земјоделството и се обврзуваме да обезбедиме субвенции во вкупен износ од 460 милиони евра. Тоа е најголема финансиска поддршка на эемјоделството во эемјите од Југоситочна Европа!

 45 милиони евра за 2008 година 
 70 милиони евра за 2009 година 
100 милиони евра за 2010 година
115 милиони евра за 2011 година и
130 милиони евра за 2012 година


покрај ИПАРД фондовите кои се добредојдени, мислам дека најдобра финансиска проекција за финансиска помош на земјоделието доаѓа од државата, но сепак истата касни околу иницијативата за форсирање на агроберзи и едукација на самите земјоделци, нешто што ќе бара далеку поголема активност освен иницијатива!

на карјот по текстот има интересен коментар од Тихомир Браздовски зад кој целосно застанувам и јас, впрочем каква и непогода да не ујдиса, економска, политичка, еколошка или трудова, единствен гарант за опстанок на државава е само јако земјоделие!!! навистина е смешно да чекаме утре земјоделските опции и ресурси комплет да им ги препуштиме за експлоатирање на европските земјоделски комбинати, кои ај што се ќе земат по багателни цени, туку и се ќе испрашат со пестициди како побрзо и полесно би ја повратиле инвестицијата, со што не само нас што ќе не загадат, туку шансата за трајно етикетирање на нашиот регион како органски здрав ќе ни го скастрат целосно, па така наместо утре во европа да бидеме на коњ, ние ќе се влечеме како полжави во земјоделскиот сектор...

Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 01-Oct-2009 at 21:43
@Max.
Колку што јас знам ние од 1996год. во земјоделието ги имавме CARDS проектите. Тоа беше техничка помош на Европската Униа после договорот за стабилизација и асосиациј. Во тоа време ЕУ не бараше да ние имаме Европски закони ниуту пак фирмите кој беа во транзиција можеа да влезат во проекти на CARDS. CARDS во земјоделието најчесто се имплементираше преку некои технички помоши, а и најчесто 80-90% од сретствата(парите) преставниците на ЕУ ги користеа за себе. Услов за ИПАРД и ЦАПАРД соработката е да Македонија ги имплементира сите закони на ЕУ значи и оние од земјоделието, да изврши реорганизација на земјоделските фирми и на тој начин да се воспостави хоризонтална соработка со ЕУ(соработка на еднакви помеѓу себе) во овој случај веќе имаме правно воспоставен однос за бизнис по сите закони на ЕУ пошто се и нашите при крај на усогласуванње. Е сега СУБВЕНЦИИ во земјодлеието не може да се ТРЕСАТ од рака тоа го нема во ЕУ. Туку секој оној кој е земјоделец мора да има регистрирано фирма, во општината или во министерството да е во база на податоци, да се знае неговото произвоство неговите трошоци неговите приходи и даноците кој ги платил на оваа држава, да ги применува сите технички мерки за прозвоство на здрава храна(ХАСАП системот), на тој начин секој таков после минимун 1 година од неговото работење може да користи СУБВЕНЦИИ. Смислата на сето ова е: ОПЛОДУВАЊЕ  на парите(земаш СУБВЕНЦИИ пр.1000 евра работиш остваруваш и враќаш на државата 1001 евро за да можеш наредната година да земеш 1002 евра да вратиш 1003 евра).Сега како што е не е да ЈАС критикувам но двање на 40-50 мил. евра а до година 100 мил. евра е многу несигуран работа тоа е само гаснење на пожар- дали ако се дадад 100 мил. евра ќе се врата 101 мил евра или ''земјоделците''ќе ги потрошат парите за свадби свирки крштевки купуванје коли и по некоа пиачка во нека кафана, а нивното произвоство нито е рентабилно нито е доходовно нито е некаде регистрирано што значи нема круг на ВРТЕЊЕ НА ПАРИТЕ.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 08-Oct-2009 at 05:17

извини Драган за задоцнетата реплика, не сум ја забележал навреме

види хасап му треба на земјоделецот доклку произведува финален производ, но не и за суровина, едно е да продаваш млеко на млекара друго е ти од млекото да штанцаш сирење...

во основа пријавувањето на дејноста не е позитивно само за ујп, туку за цело општество, во спротивно како државата би имала реален увид каде што да планира и чии потреби на населението имаат приоритет доколку незнае точно која е и фактичката ситуација. тука жртва е и едукацијата, инфраструктурата, субевенционирањето итн. а зошто бидејќи земјоделецот стравува да си ги промени навиките и конечно да се прилагоди за влез во еу, инаку ако се прашуваше власта таа радо би ја оставила оваа категорија на луѓе без ич да гои гиба, чисто колку за да купува социјален мир и да не си прави непотребно и масовно противници, нешто што е најзабележително кај таксистите во земјава, но и ним сега кај и да е ќе им врзат машна, о повторно тоа стандардизирање ќе им биде од сите за корист, професионалност без предрасуди

за земјоделието и те како има решение, но никако да се свртиме кон масовно органско производство ниту пак се решаваме локално да ја свртиме на некакво производтсво на готови производи, упорно распродавајќи квалитетна суровина која сетне ни ја враќаат за пет до ддесет пати поголема цена назад единствено етикетирана и спакувана... исто факт е дека ја претеравме со агалукот, па биваше ли европа земјоделците да се здружуваат и така во задруги да функционирааат, а ние тука да глумиме амерички фармери кои можат да си дозволат глумење аги небаре државата се завршила а ние само треба кајмакот да го собереме. во израел ја затерале и уште подалеку со кибуците, каде фури живеајат во иста заедница земјоделците, а во европа добро и долго познати се машинските кругови, кои од скоро и кај нас се промовираа скромно...

а што е конкретно до субвенциите тие ќе дадат екстра ефект доколку народот се здружи и постојано бизнисот го шири, но из асиромашните или агите истите се поволни како појава без разлика што мора да се регистрирани , а и државата е срќна бидејќи парите и онака што би ги давала за социјална помош, им ги дава на луѓе кои би можело да се одржат сами понатака. наместо да дремат и очајуваат, вака во најмала рака ќе бидат ангажирани и ќе немаат време за млатење празна слама и маалџиска политика

треба само волја за реорганизација, и свест од сите вклучени во процесот 

Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 08-Oct-2009 at 18:36
@Max Колку што ја занам бидејќи дома работиме земјоделиие(Овоштарство) HASP системот викаат дека треба да се применува токму во почетокот(примарното) на производството. Затоа што од правилна примена на пестиците и сточна храна  финалниот производ ќе биде квалитетен. Токму ЕУ законите тој дел од произвоствотот на храна го потенцираат како најважен еве еден прост пример: ''Ако вие имате кравја маст'' во супермаркте како финален производсите сите негови неисправности потекнуваат од моментот на произвоството на храната и моментот на произвоството на млекото ако ваквиот производ е неисправен Републичкиот завод за исправност на храната само може да констатира не исправна храна и да го повлече од продажба.
А што се однесува до субвенциите знам дека е оформена агенција за рурален развој. Таа треба на регистрираните земјоделци да им овозможи трансфер на парите преку платежна картичка како што имаат и комерциалните банки. Проблемот е што во голем дел нашите земјоделци нема расчистено со имотната структура(земјиштето) тоа се влече од дедовци татковци синови... итн. Ако сакаш да купиш нива еден се јавува газда а парцелата гласи насосема друг. Занам во Енглеска земјата ја наследува првиот син и тоа по закон. Кај нас да се донесе генерален закон за земјоделство треба да се усогласи со Енглескиот, во моментов тоа е скоро невозможно. Еве само еден аспект за разговори за  руралниот живот и за тоа што субвенциите значат за македонскиот земјоделец.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 08-Oct-2009 at 21:35

јас не сум земјоделец "сеуште", логично додека не заминам од градов, но од она што го знам од пријатели и роднини, немам чуено дека некој им побарал хасап, можат но не мораат да извадат сертификат за квалитет од земјоделскиот институт во скопје, страната им е падната веќе некое време www.zeminst.edu.mk но нема врска бар обезбедивме конечно 2005 лабараторија која може да издаде сертификат обично за надвор но и дома, доколку станува збор за органско производство како истото и би било верификувано...

   за ова јас бар не сум чул досега, конкретно за хасап имаш цела детална нишка во офтопик, правилникот, написи итн... 

еве цитат каде се спомнува и земјоделството, но според кампањата што ја води власта јас немам чуено дека освен фирмите дека и индивидуалните земјоделци ќе треба да бидат сертифицирани, ај баш информирај се поточно кој и каде и зошто ќе ви бара хасап за одгледување јаболка!?!

HACCP им е потребен на сите кои работат со храна без разлика дали е во прашање производство, увоз, извоз, складирање или директно служење на прехрамбените производи.

Според сектори можат да се набројат:
Месопроизводство, преработка и продажба на месо и месни производи
Производство и продажба на производи од житарици
Рибници, преработка и продажба на риба и рибни производи
Подготовка на свежа и смрзната храна
Производство на свежо, преработено и смрзнато овошје и зеленчук
Пакување на вода и производство на освежителни пијалоци
Трговци со храна и угостителски објекти
Мензи во детски градинки, училишта, претпријатија како и пензионерски домови
Секаде каде што се врши транспорт и складирање на храна

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=469&PID=22590#22590

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 09-Oct-2009 at 01:43
драган не ми се верува англија да има таков закон за наследство. Може би тоа е некој алтернативен начин доколку нема тестамент или слично. Но за Англија знам друга работа. Земјиштето всушност никој неможе да го купи. Туку купување тамо всушност значи рентање од државата на 400 години и после тоа по некои бенифицирани цени се обновува сопственоста за наредни 400 и така со векови се врти. 
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 09-Oct-2009 at 10:22
Ајде сега да размениме информации искуство. Велиш на индивидуалните земјоделци никој не им бара сертификат(ХАСП).Тогаш зашто земјоделците треба да се регистрираат како прозиводител?. Тие на таков начин стануваат фирми со сметки во банките и книговтствено работење. Пример за јаболката за да ја извезам во ЕУ мене ми треба сертификат (како регистриран земјоделец-фирма) така наречен ЕУРО ГАП 1- тоа е сертификат во кој треба целиот процес на произвоство на јаболката да биде пратен од резидба до берба, во посебни формулари се опишува начинот на резидба дали има пренос на вируси или бактерии при истата, по натака за ѓубриваата нивниот хемиски состав количините кој се внесени во земјиштето(мах. дозвволените остатоци од нив во почвата), наводнувањето количините вода по хектар нијзината биолошка исправнос и температурите при наводнувањето. Најпосле нјаважниот дела примената на пестициди од почетокот до крај- нивните активни матери(треба да се со оние на ЕУ) нивните остатоци во плодовите треба да бидат во границите на оние ЕУ ги пропишува. Е ова е Мах сертификат за безбеднос на храна кој еден индувидуален регистриран земјоделец кој мора да го поседува за да извезува во ЕУ па и во нашата држава. Целиот овој процес на мониторинг  треба да го врши овластена институција од државата која ги има сите кадри потенциали и лабаратории за да изврши еден ваков мониторинг на прозиводство и на земјоделецот да му издаде сертификат за безбеднос на храната. Ова е само мал дел од тој ХАСАП кој со два збора значи безбеднос на храна а него во ветеринарството и растителното произвоство го покриваат 7-8 основни закони и колку што ја знам најмалку 60-70 подзаконски акти

:@ Islcrew во Англија знам дека постои со сигурнос генерален земјоделски закон кои ги уредува и регулира сите останати закони во земјоделието таму. Тој е што викаат правниците ''Закон  LEKS SPECIALIST"  закон над законите во еден свој дел тој закон земјиштето му го дава на прво родениот син и ништо повеќе и затоа таму нема цепкање на земјиште
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 09-Oct-2009 at 12:21

ако си регистриран тоа е пред се заради евиденција, она вработени невработени, сетне доаѓаат на субвенциите, како ќе знае некој колку ти следува ако ти и твојот бизнис не ти е регистриран, а на крај и заради контрола на болести, статистика на производство и животни...

инаку постојат различни сертификати, но за конвенционално земјоделие во еу еве речиси десет години (како би си го заштитиле пазарот) европеите по примерот на америте го воведоа во еурогапот, стандард кој е хасап за земјоделци, но кај нас истиот не е обврзувачки (како што е хасапот),  и истиот е исклучиво потребен за извоз во земјите од ЕУ, но за јапонија, австралија и северна америка бараат сосем друки GAP сертификати, но ако го имаш исполнето еуГАПот и овие лесно би можел да ги обезбедиш... en.wikipedia.org/wiki/Good_manufacturing_practice   www.eurepgap.org/Languages/English/about.html   www2.globalgap.org/FAQ/index_html е сега за кредитирање од ИПАРД фондот, колку што знам не е потребно поседување однапред сертификат, туку јака програма која меѓу другото би довела целосно до тој процес на стандардизација, впрочем затоа се и наменети сите претпристапни фондови, за приближување кон еу стандардите, што пак само по себе гарантира и поголема конкурентност и одржливост на бизнисот (кај нас најчесто семеен) ...

а според она табелата погоре малку и јас сум збунет бидејќи не е точно наведено на кој дел од земјоделското производство се однесува хасапот и дали воопшто се однесува, па ај уште еднаш ќе те замолам доколку имаш некој во околина кој веќе го има еуригапот, да ти објасни каде и како се надополнуваат со хасапот, и дали воопшто во некој дел од суровинското производство е обврзувачки хасапот и за земјоделците

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 09-Oct-2009 at 12:23
  а за лексот тоа секаде го има Драган, и кај нас за општиот закон се вели лекс специјалис en.wikipedia.org/wiki/Lex_specialis

Edited by Max - 09-Oct-2009 at 12:23
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 09-Oct-2009 at 20:04
@ Max да не бидам само досаден. Но еве што знам јас, ХАСАП системот треба откако ќе усогласат нашите закони и подзаконски акти со тие на ЕУ да биде контролиран од неколку нивоа на испекции и тоа: Земјоделска инспекциа(Ветеринарна и Фитосанитарна) од пазарна инспекциа, и од инспекциата од републичкиот завот за заштита на луѓето. Дејностите кој горе си ги наброал каде се треба да се применува ХАСАПОТ, односо фирмите кои се бават со сите тие дејности се должни по подзаконските акти а рековме дека најмлаку ги има во ветерината и фитозаштитата повеќе од 80 строго да ги применуваат. На пр. еден ладилник е должен да ги применува во најмала рака сите техничко-технолошки решениа кој ги има еден ладилник да речеме во Холандија. Ако тој ладилник чува овштие се почнува од начинот на ладење(количината на амонијак NH4) хигиенските услови, контрола на температураа хигиена на просториите каде работаат работниците, начинот на пакување етикетирање па и транспортот со ладилници камиони + сертификат за соодветната операциа на чување пакување и транспорт. Потребни примероци за лабараториски анализи, сето ова повторно ќе речам е дел од поимот што значи ХАСАП систем. ХАСАП системот во растителното и зивотинското произвотство сега за сега како што занм е еден материјал со од прилика околу 30 илјади страници научен труд кои во ЕУ секогас кога тоа е потребно го препорачува така наречена Европска комисија и затоа таму секогаш имаме надополнување или иземна на законите со така наречени директиви или регулативи кои се оврзувалки а се носат врз база на нови научни сознанија за безбеднос на храната и мора да се вградат обавезно во нивните закони. Значи ЕУ законите од безбедноста на храна постојано се надополнувааат со нови прописи. Ние овде се уште не моземе  повеќе од технички аспект а и од лошата економска состојба така добор да го вовдеме во пракса овој СИСТЕМ
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 09-Oct-2009 at 20:49

значи ништо не е спорно од ова што го велиш, поентата е дека земјоделците не се приморани да обезбедата хасап како тоа што е случај со прехрамбената индустрија, единствено доколку се фирма која ете складира преработува итн. во случај ова складирањето земјоделецот да го брка сам а не преку посредник да тој најверојатно би требало да обезбеди сертификат според горенаведените точки, но дека и земјоделците ќе бидат приморани немаше никаква кампања засега ниту пак знам дека некој почнал да имплементира некаков стандард, а уште помалку дека некој почнал и да ги контролира.

велиш дека имаш ладилници па затоа, ок, а што е со оние во визби што ги чуваат јаболката и за нив треба хасап или тие воопшто веќе нема ни да можат така да ги чуваат јаболката,  а патем кога сме тука, кажи ми има тетовско сеуште да се одгледува некоја постара сорта јаболка која не се прска а дава добар род, мубетов ми е за органско производство јаболка дали се наоѓа сеуште некој жив расад? 


Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 09-Oct-2009 at 21:24
Такво нешто има во Порече со така наречени ЃУЛАБИИ, прашај некој од тој крај тоа се планински дрва јаболкници слични на старата тетовка донесени од Турците, не се прскаат и се отпорни на болести. Но највероватно можат да вегетираат само на ридски подрачја кои се проветрени и на поголемо растојани едни од други, Денес можеш од таму да земеш калем гранки напролет но незнам на каков вид подлога да ги калемиш, највероватно на некоа дива подлога јаболко ако ги има во институтот Скопје. Во Тетово освен тетовката кој е многу ретка  нема друга сорта која се огледува скоро без прскање односно како што го викаш ти органско произвотство, а се сетив има круша кој овде ја викаа КУРЗАЈАМ исто таа е тетовска Турска сорта одпорна на болести.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 09-Oct-2009 at 22:09
Благодарам Драган, имав чуено на сител она емисијата за аграр "наша земја" дека единствен активен овоштарник со стари сорти кај нас имa во топаанско поле во скопје, не фатив за која сорта се работи, но во секој случај важно го има, а не дека и другите сорти не можат да се одгледуваат органски, но треба малку запознавање со техниките за органска заштита и ефектите од органско производство... еве информативен прирачник во однос на муабетов Водич за органско производство на јаболка - http://www.agrokonsalting-pro.com.mk/index.php?option=com_rokdownloads&view=file&task=download&id=5%3A--&Itemid=12&lang=en но не е проблем човек да се нафати на органско производство, колку што е потребно да има насади на неколку различни места, доколку сака за брзо време да крене глава. ова со различните локации е чисто заради осигурување, за ако и навистина оболи еден овоштарник другиот да го покрие зијанот од претходниот итн...
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 09-Oct-2009 at 22:43
кога веќе го разврзавме муабетов за јаболкава, пред некоја година присуствува на берба, и она што ме изненади беше е човек со торба, излезе дека тоа било профи торба за берачи на јаболка, си ја донел назад од печалба со себе човекот и сега си бере со неа, и тоа бере трипати побрзо од овие другите со гајби, мислам кенгур вреќа ја викале, горе полниш, доле празниш http://www.pleasanthillgrain.com/fruit_picking_bag_apple_harvesting_bag_wade_wells_bucket_picker_picking_pole.aspx е сега човекот ми кажа дека вакво нешто кај нас не се наоѓа, па еве ти како запознаен и вклучен во јаболкарството кажи има вакво нешто некаде да се купи кај нас, и по која цена?

а за хасапот не заборавај да апдејтираш поточно што и како сте условени и дали складирањето мора да биде исклучиво во ладилници за да може да се добие хасап сертификат!
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 10-Oct-2009 at 19:39
Запознен сум со кенгур торба тоа е платнена торба со косо дно и отвор кој се отвара на принцип на патент или рачка и јаболката излагаа под ИНЕРЦИА накосо во така наречени бокс палети кој собираат повеќе од 300кг, торбата  е еластична се шири и се носи однапред на градите закачена околу врат и грбот така да слободно се бере со двете раце, овде кај нас нема во продажба незнам можеби тоа го има во Италија место Јужни Тирол тоа е нјаразвиена овоштарскаи крај во Италија.


Edited by Dragan - 10-Oct-2009 at 19:40
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 19-Oct-2009 at 02:31

не ми се верува дека хрватите почнаа да го преставуваат ајварот како домачи далматински умак, малку тоа низ заби го изговори водителот кога ја промовираше палетава органски прозиводи, но тоа е тоа, додека ние дремеме и чекаме, во еу веќе хрватите продаваат органски ајвар http://www.didaboza.hr/19.aspx http://www.didaboza.hr/ и тоа не е спорно, но за онакви мали теглички од 200g да дерат на живо тоа ми е малку несфатливо, ем според она што и самите хрвати го велат истиот и не е баш нешто вкусен, еве линк додека сеуште го има... http://www.forum.hr/archive/index.php/t-386317.html  

се надевам дека ова со хасапот конечно ќе ни ги отвори европските врати, но бар за големите преработувачи од конзервната индустрија тие и до сега беа отворени, но незнам зошто воопшто не се обидат со органско производство!?! разбирам дека мора да има мас производство, но зошто воопшто не се обидат со еко бар за миг тоа не ми е јасно! за маркетингот да не почнувам...

ова пред се тупам околу органсково и особено финализирање на истото во некој производ а не само суровина, бидејќи реално само тоа е можност за селото кај нас повторно да заживее и воопшто некој од младите да се врати и нафати таму да живее, енормната концентрација на работна сила во градовите, без своевремено отварање работни места по фабрики, кај и да е ќе предизвика или масовен одлив по отворањето на границите или тотален колапс на социјално-општествените прилики, наталитет, здрава исхрана, сиромаштија...Edited by Max - 04-Apr-2012 at 15:53
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 19-Oct-2009 at 16:58
Ако нешто ме изнервира со Хрвативе е тоа што требаше уште и име да му мењаме на ајварот ради копирајт, но како што кажа макс, но наша вина е што никој не сака да развие некој поголем бизнис со било што во светот и прв да се покаже со тоа
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 19-Oct-2009 at 18:16

со словенците беше тоа околу патентирањето на името, но кој ни е нам крив што касниме околу индустриската сопственост, до пред некоја година имаше само тројца правници кај нас чија специјалност е индустриска сопственост, односон само три регистрирани правни субјекта на ова поле, ееј, па нормално дека се пред нос ќе ни земат, и на крај пак другите ни се криви! факт е дека едни од најосакатените сме од бивша ју, какапак ко за иронија уште ние останавме како БЈ, но тоа не треба да ни е сеуште оправдување за да нешто промениме!

а кој да промени кога нема едукација ни на земјоделците ни на бизнисмените, во цел нормален свет народ постојано се надоградува во знаењата, а кај нас со што си тргнал на тоа и ја главиш, ние сеуште не сконтавме дека без разлика што сме пазарно стопанство дека единствено со окрупнување на капиталот и здружување на силете е возможно да опстанеме, сега допрва сконтуваме дека во ЕУ земјоделските задруги се нормална појава, дека еден од основните модели за опстанок на малиот земјоделец се машинските кругови, дека во услови на незагадена почва и вода и 300 сончеви денови годишно единствено логично решение е органско производство, за ова никој не ни е крив што институциите владини и невладини  дури сега почнуваат со превземање на искуствата и едукација на земјоделците, навистина е смешно што неинформираноста е еден од поголемите наши проблеми... никој не ни е крив што најнапред незнаеме од себе масимумот да го извлечеме, дури потоа би имале право на овој или оној да му се лутиме, вака навистина е патетично!

наместо веќе пред 5 години да воведуваме хасап стандардизација, ние сега допрва ја почнуваме, наместо земјоделците уште со првите субвенции да се мотивираа за еугап ние дури допрва ќе ги учиме која е поентата од нив, и дали и каква цел имаат ипард фондовите.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 21>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.