build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Локации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 18-Oct-2009 at 12:17
 
Хмм незнам што точно се планира тука, имаше пред некое време и некаков проект на/за МПЦ ако не се лажам, ама неможам да го најдам Bash


Edited by vardar - 18-Oct-2009 at 12:18
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 18-Oct-2009 at 12:21
baraj vo verskite objekti, ima video od youtube
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 25-Nov-2009 at 15:23
Си го уништивме градот. За жал мислам дека треба да почнеме да КРИТИКУВАМЕ се живо и диво, бидејки ако ова продолжи Скопје ќе цркне.

Жално е - ама најреално: Скопје е грд град. нема тротоари, се што е изградено од 1991 навака, дали 10% е плански... и толку
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1449
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 27-Oct-2017 at 18:18
Originally posted by gorco

нема тротоари, се што е изградено од 1991 навака, дали 10% е плански... и толку

ако е за утеха било и полошо, но може и треба да биде подобро ... Скотје ќе биде пак Скопје кога за естетиката во колективното ќе се дрзнат да думаат и грашаните а не само партиите, денои кога индивидуалното и колективното ќе коегзистираат преку дебати по тематски флруми ко што е Билд или пак стручни блогови ко на arhitekt.mk бидејќи конечно плановите се потпираат на потребите на самите жители

инаку прв тротоар од овој аспект што бодеше очи до пред некое време беше оној кај Жена Парк кој сега е ок, но прашање е дали во општините и градот имаат резервен буџет за крпење во случај оштетувања т.е. колку од средствата законски се обврзани да ги чуваат за ваква намена ...
во Центар преостанати тротоарски точки за решавање се уште неколку, пр. делот од факултети до сајмиште, оној дел кај бувљакот карши влада, чинам сеуште е бербат Ново Маало каде има закрпи ко во антика, а би требалода е калдрма, потем околу нова Железничка има неколку критични точки делот спроти Тутунски и евентуално тоа земјениот паркинг до Сообраќајна Полиција, иако има многу делови кои се средени но заради пост-транзициска изведба се вдлабнати а сигурно некаде и потонати, најверојатно заради лошата тампонада за павер плочките или пак заради несоодветни решенија околу атмосферската вода ...

се на се хоризонтално треба да се поработи на хигиената, рекламните паноа ко она рекламниот тотем пред Градска Болница, а од вертикалните визури треба да се интервенира кај доградбите на поткровјата пр. на една од кулите кај градски Ѕид веднаш позади ССМ има ама ептен арпаџик лимена доградба која и од МАНУ се гледа кл таква, а која би требало да се замаскира со билборди, што пак може да бидне и законска норма апропо естетиката посреди урбани хот-спотои ... исто, тука се и фасадите сокрш, но на ним им треба некои креативни закрпи, дал како 3д испринтани симболи или кубистички флат форми, нешто налик арт флеки кои бидејќи во иста боја би делувале повеќе како општинска сензација него комшиска импровизација, нормално додека надлежните или станарите не смогнат сили за целосна обнова ...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.