build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Возен парк (ЈСП - двокатни автобуси)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7273747576 89>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1461 Posted: 09-Oct-2011 at 11:15
Me чуди како на никој од ЈСП се уште не му текнало да стави и LCD монитори во автобусите и да пушта спотови преку DVD плеер!
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1462 Posted: 09-Oct-2011 at 12:16

ЈСП „Скопје“ ги замени оштетените дувалки од клима уредите на двокатните автобуси

09.10.2011 - 12:27 | Македонија

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ ги замени сите оштетени дувалки од клима уредите на двокатните автобуси, оштетени од несовесните патници, информираат од претпријатието.

Оттаму посочуваат дека во согласност со законските можности ќе премат се за спречување на вандлизмот во нивните автобуси во иднина.

Сител

Дувалки....Edited by FoSsiL - 09-Oct-2011 at 12:17
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1463 Posted: 09-Oct-2011 at 12:49
Originally posted by FoSsiL

Дувалки....Како и да е подобро него првата информација каде пишуваше дека патници ги оштетувале климите на автобусите.
Back to Top
sanos_a View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote sanos_a Quote  Post ReplyReply #1464 Posted: 09-Oct-2011 at 19:45
Originally posted by phenomenon

Me чуди како на никој од ЈСП се уште не му текнало да стави и LCD монитори во автобусите и да пушта спотови преку DVD плеер!

добра идеја само на тие монитори да вртат реклами од некои фирми
најдобриот форум за автобуси
www.autobusi.net/forum
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1465 Posted: 09-Oct-2011 at 20:44
Originally posted by sanos_a


Originally posted by phenomenon

Me чуди како на никој од ЈСП се уште не му текнало да стави и LCD монитори во автобусите и да пушта спотови преку DVD плеер!
добра идеја само на тие монитори да вртат реклами од некои фирми


Се согласувам за телевизори со реклами во автобусите, тоа би бил уште еден начин како ЈСП во соработка со приватна компанија може да ја подобри финансиската состојба. Единствен проблем се вандалите кои ќе си најдат нова, а овојпат скапа играчка и терен за вежбање мускули. Можеби алтернатива е да се постават стакла какви што има во секој автобус позади возачкото место и на нив да се редат реклами.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 427
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1466 Posted: 18-Oct-2011 at 20:47
Probani dvokatnite avtobusi od mene i nakratko mozam da kazam deka se totalena utka  od sekoja gledna tocka. Ne se funkcionalni, na gorniot sprat ne smeelo da se stoi, na skalite za nakaj gore koga e udarnoto vreme ispentareni stojat lugeto, tie sto vleguvaat, izleguvaat, sto sakaat da zemat bilet, i da go otkucaat vo turkanica i gmecenje se trudat da go storat toa... 
za edno 4 godini avtobusite se raskantani i ke se sluci istoto sto se sluci so policiskite krajsleri... kako se rasipuvaat ke se rasklapaat za delovi... Enterierot veke pocnuva da go pokazuva nekvalitetot... Za zal mi lici na golema igracka kupena od kineska prodavnica, koja se dvizi po skopskite patista...
Back to Top
aleksovski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote aleksovski Quote  Post ReplyReply #1467 Posted: 25-Oct-2011 at 21:13
Во врска со музиката во двокатните автобуси. Мое мислење е дека би требало да се пушта македонска/странска музика од осумдесетите и деведесетите. Не за џабе имаме двокатни во ретро стил
Back to Top
Ma View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 04-Mar-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ma Quote  Post ReplyReply #1468 Posted: 26-Oct-2011 at 23:56
Da, i jas mislam  deka ne-dostasuva muzika od periodot pomegu peesetite i sesetite godini od minatiot vek. Ima dobra muzika od domasni makedonski / Nina Spirova, Bato i dr. / peaci  a posebno dobra muzika ima so pocetoci na rok muzikata od krajot na peesetite i pocetokot na seesetite so  twistot.
Ps.Odlicna ziva muzika i igranki vo menzata na TRESKA, MICURIN, NOVO-MALO, OFICIRSKI ...  itn . Dvokatnite ne se "gola - voda" a  ne posebno  vo petok!.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1469 Posted: 29-Oct-2011 at 11:10
   Вчера, во 7-ка на Yutong, поништувачот за билети го регистрираше следниот датум: 23ОТ09. ПЛУС, саатот не беше точен. Дали ова е исклучок, или така е кај сите Yutong-и?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Ma View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 04-Mar-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ma Quote  Post ReplyReply #1470 Posted: 29-Oct-2011 at 15:56
Ne kaj YUTONG - Vozilata , tuku kaj JSP pnistuvacite!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2032
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1471 Posted: 29-Oct-2011 at 16:34
Originally posted by aleksovski

Во врска со музиката во двокатните автобуси. Мое мислење е дека би требало да се пушта македонска/странска музика од осумдесетите и деведесетите. Не за џабе имаме двокатни во ретро стил
Kakva muzika, ova e avtobus a ne kafana!
Back to Top
aleksovski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote aleksovski Quote  Post ReplyReply #1472 Posted: 29-Oct-2011 at 22:57
Не си морал мене да ме цитираш. Изгледа не си доволно информиран, па не знаеш дека директорот на ЈСП, веќе има донесено одлука за пуштање на одреден тип на музика во двокатните автобуси. Јас дадов само предлог од каков жанр би можела да биде.

Edited by aleksovski - 29-Oct-2011 at 22:59
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2032
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1473 Posted: 30-Oct-2011 at 00:12
Originally posted by aleksovski

Не си морал мене да ме цитираш. Изгледа не си доволно информиран, па не знаеш дека директорот на ЈСП, веќе има донесено одлука за пуштање на одреден тип на музика во двокатните автобуси. Јас дадов само предлог од каков жанр би можела да биде.
Pretpostavuvav deka vakvo nesto moze samo na direktorot na JSP da mu padne na pamet. No stom davas predlozi znaci deka ja podrzuvas negovata idea.
Back to Top
BullDoG View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 14-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote BullDoG Quote  Post ReplyReply #1474 Posted: 30-Oct-2011 at 21:41
Originally posted by Denko


Originally posted by aleksovski

Не си морал мене да ме цитираш. Изгледа не си доволно информиран, па не знаеш дека директорот на ЈСП, веќе има донесено одлука за пуштање на одреден тип на музика во двокатните автобуси. Јас дадов само предлог од каков жанр би можела да биде.
Pretpostavuvav deka vakvo nesto moze samo na direktorot na JSP da mu padne na pamet. No stom davas predlozi znaci deka ja podrzuvas negovata idea.


И мене ми се допаѓа оваа идеа на Алексовски, и сигурно дека не е кафана но сепак смее да се пушта музика нели?!?

Edited by BullDoG - 30-Oct-2011 at 21:43
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #1475 Posted: 30-Oct-2011 at 22:17
Не ми е јасно зашто да нема музика во двокатните автобуси.Музиката не опушта и забавува.Јас дури ја подржувам идејата уште од почетокот да се пушта и турбо фолк музика КОЈА 100 ПАТИ е подобра од оваа 5 симфонија-класицизам и ред други глупости.

Замисли се возиш во 5 од Ново Лисиче до Ѓорче со некоја си ваква дегенска музика-класицизам незнам уште која глупост ке ја измислат.Пушти турбо фолк (Цеца ,Северина ),македонско,(пр.Земјо Македонска,Мој народе Македонски ги има многу да не ги набројувам), да се расположи  народ .Кога имаше музика таква секое сабајле некој си потпевнуваше од постарите лица и од  младите,и одма ке видиш расположение а не они пуштиле поглупа музика амин.
Edited by dule - 30-Oct-2011 at 22:20
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1171
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1476 Posted: 30-Oct-2011 at 22:24
Originally posted by dule


Не ми е јасно зашто да нема музика во двокатните автобуси.Музиката не опушта и забавува.Јас дури ја подржувам идејата уште од почетокот да се пушта и турбо фолк музика КОЈА 100 ПАТИ е подобра од оваа 5 симфонија-класицизам и ред други глупости.Замисли се возиш во 5 од Ново Лисиче до Ѓорче со некоја си ваква дегенска музика-класицизам незнам уште која глупост ке ја измислат.Пушти турбо фолк (Цеца ,Северина ),македонско,(пр.Земјо Македонска,Мој народе Македонски ги има многу да не ги набројувам), да се расположи  народ .Кога имаше музика таква секое сабајле некој си потпевнуваше од постарите лица и од  младите,и одма ке видиш расположение а не они пуштиле поглупа музика амин.


Можда сум ОФ ТОпик ,ама морав да реагирам.Ме изнасмеа со муабетов дека Цеца и Северина биле подобра музика од класика
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1477 Posted: 31-Oct-2011 at 00:04

   Трагично е да се прочита од жител на метропола да бара турбофолк. И да сака да ја слуша Цеца со оние жалопојки и завивања, од типот на Кукавица и слична стриптиз-фолк какофонија, наместо Моцарт, Бетовен и Вагнер. Наместо Сариевски и Бадев. Наместо староградска и изворна народна музика.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 665
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #1478 Posted: 31-Oct-2011 at 08:48
Vo gradski prevoz ne treba da se pusta muzika. Ili ako veke se pusta toa mora da bide klasika. KOja jas ne ja slusam, no mozam da ja podnesuvam. Turbofolkot iritira. No odkoga se pojavi ajpod, sekoj slusa so si saka
Back to Top
aleksovski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote aleksovski Quote  Post ReplyReply #1479 Posted: 08-Nov-2011 at 21:50
Originally posted by Denko


Pretpostavuvav deka vakvo nesto moze samo na direktorot na JSP da mu padne na pamet. No stom davas predlozi znaci deka ja podrzuvas negovata idea.

Да, точно е дека ја подржувам неговата идеа. Но мислам дека нема потреба да има музика во автобусите на некој линии како на пример приградските и 59

Edited by aleksovski - 08-Nov-2011 at 21:52
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1668
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1480 Posted: 12-Nov-2011 at 23:25
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7273747576 89>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.656 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.