build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Возен ред

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 31-May-2016 at 21:36
Контролата за разминување на композиции од Трубарево функционира кај товарните возови (дигресија: воедно така и се случи минатогодишниот судир кај Кадина Река), ама мислам дека за патничките возови се уште трае правилото да биде тоа изведено преку отправник. Ова се повеќе мои мислења и искуство од железница, бидејќи татко ми долги години работеше таму, реално не знам дали е вака во целост и како е сега решено.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 31-May-2016 at 23:54
Веќе кога сме кај темата оперативен капацитет на инфраструктурата, од кој момент има повеќе смисла да се има двосмерен колосек, бар на најоптоварената делница Скопје-Велес (делот кајшто се дели пругата кон Прилеп)?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 01-Jun-2016 at 00:16


Некако многу далеку ми е ова Инаку, ако веќе размислуваме на темава, најдобро би било да изградат два целосни нови колосеци погоре, со што и Вардарска долина да може да се изгради
Back to Top
marija-1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Jun-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote marija-1 Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 02-Jun-2016 at 19:00
Дали има нов возен ред од 1 Јуни за возовите Скопје-Битола знае некој ?
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #645 Posted: 02-Jun-2016 at 20:42
Originally posted by marija-1

Дали има нов возен ред од 1 Јуни за возовите Скопје-Битола знае некој ?


Истиот возен ред како и досега..од Скопје за Битола возовите 941, 641, 643, 541 и 645, а од Битола за Скопје возовите 640, 540, 642, 644 и 940...
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #646 Posted: 02-Jun-2016 at 20:51
Originally posted by ehrlich

Контролата за разминување на композиции од Трубарево функционира кај товарните возови (дигресија: воедно така и се случи минатогодишниот судир кај Кадина Река), ама мислам дека за патничките возови се уште трае правилото да биде тоа изведено преку отправник. Ова се повеќе мои мислења и искуство од железница, бидејќи татко ми долги години работеше таму, реално не знам дали е вака во целост и како е сега решено.


,,Контролата за разминување на композиции'' од Трубарево функционира кај сите возови, и патнички и товарни, а минатогодишниот судар кај Рајко Жинзифов нема врска со центарот за далечинско управување на возови...Друго е во прашање...
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #647 Posted: 03-Jun-2016 at 02:02
Originally posted by marija-1

Дали има нов возен ред од 1 Јуни за возовите Скопје-Битола знае некој ?


На возниот ред на сајтот на МЖ не е наведен новиот деловен: од Битола поаѓа во 20:50, а од Скопје во 1 и нешто после полноќ, не сум сигурен побарај по медиумските објави за тоа (мислам дека беше 1:40). Со новите возови патувањето е 10 мин. пократко од претходно, односно трае 2:40.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #648 Posted: 10-Jun-2016 at 12:47


Нов возен ред на Македонски железнициСо новиот возен ред, кој ќе се применува од недела, ќе има повеќе возови од Скопје кон Битола, Кичево и Кочани.Како што информираат МЖ ТРАНСПОРТ од Скопје за Битола ќе возат шест возови со време на тргнување од Скопје во: 1.40; 6,42; 14,30; 17,10 и 20,12 часот. Од Битола за Скопје возовите ќе тргнуваат во: 3,10; 5,25; 12,50; 18,25 и 21.04 часот.

Со измените кон Кичево ќе сообраќаат два воза кои од Скопје ќе тргнуваат во 2,50 и 16,50, а од Кичево за Скопје во 5,33 и 19,30 часот.

Кон Кочани, исто така, ќе сообраќаат два воза и тоа од Скопје за Кочани во 1.54 и 15,22 часот, а од Кочани за Скопје во 5.00 и 19,30 часот.

Од Скопје за Велес ќе сообраќаат 14 возови првиот во 1,40, а последниот во 22,40 часот. Во повратна насока првиот воз од Велес за Скопје тргнува во 5,03, а последниот во 23,07 часот

Железничкиот патнички сообраќај кон Табановци, Гевгелија и Волково останува непроменет. Кон Табановци ќе возат шест пара возови, кон Гевгелија три, а кон Волкови еден пар.
http://skopjeinfo.mk/nov-vozen-red-na-makedonski-zheleznici
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1175
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #649 Posted: 10-Jun-2016 at 15:50
Првите два воза за Кичево и Кочани.Не им дојде умот и не.Менаџментот на МЖ - победник на емисијата Јас имам талент
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #650 Posted: 11-Jun-2016 at 00:30
Originally posted by Тркало

Првите два воза за Кичево и Кочани.Не им дојде умот и не.Менаџментот на МЖ - победник на емисијата Јас имам талент


Dobri termini se kako za vikend i za mladi. Trgnuvat tolku rano za da se vratat vo vreme pogodno za rabotnici. Verojatno problemot e sto vozovite ne gi ostavat da "prenokat" vo ovie dva grada. Verojatno ima nekoi prakticni pricini vaka na tastatura mnogu e polesno da si tipkame. Ne deka sakam da gi pravdam naprotiv no vo konkretniot slucaj mislam deka imaat pricina zosto taka go napravile planot.
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 403
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #651 Posted: 11-Jun-2016 at 02:29
Originally posted by kultuzinНов возен ред на Македонски железнициСо новиот возен ред, кој ќе се применува од недела, ќе има повеќе возови од Скопје кон Битола, Кичево и Кочани.Како што информираат МЖ ТРАНСПОРТ од Скопје за Битола ќе возат шест возови со време на тргнување од Скопје во: 1.40; 6,42; 14,30; 17,10 и 20,12 часот. Од Битола за Скопје возовите ќе тргнуваат во: 3,10; 5,25; 12,50; 18,25 и 21.04 часот.

Со измените кон Кичево ќе сообраќаат два воза кои од Скопје ќе тргнуваат во 2,50 и 16,50, а од Кичево за Скопје во 5,33 и 19,30 часот.

Кон Кочани, исто така, ќе сообраќаат два воза и тоа од Скопје за Кочани во 1.54 и 15,22 часот, а од Кочани за Скопје во 5.00 и 19,30 часот.

Од Скопје за Велес ќе сообраќаат 14 возови првиот во 1,40, а последниот во 22,40 часот. Во повратна насока првиот воз од Велес за Скопје тргнува во 5,03, а последниот во 23,07 часот

Железничкиот патнички сообраќај кон Табановци, Гевгелија и Волково останува непроменет. Кон Табановци ќе возат шест пара возови, кон Гевгелија три, а кон Волкови еден пар.
http://skopjeinfo.mk/nov-vozen-red-na-makedonski-zheleznici


Како што гледам тука за Битола нема 6 туку 5 тргнувања, незнам само како можат да бидат толку аматери овие од МЖ-Транспорт, плус пред 10-на дена нели рекоа дека ќе има 7 поаѓања?? КАТАСТРОФА !!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #652 Posted: 11-Jun-2016 at 09:29
Ваквиот возен ред е подготвен намерно за уништување на било каква шанса за развој на железничкиот сообраќај во земјава.

Еве на пример Кичево, до денес сообраќаше само еден воз дневно, кој поаѓаше во Скопје, преноќуваше персоналот таму, и се враќаше како утринска линија од Кичево до Скопје. Така што, не знам зошто не би постоел возен ред со една утринска и една попладневна линија од Скопје и една утринска и една вечерна линија од Кичево.

Истото важи и за возот од Скопје до Кочани. Со децении овие возови сообраќаат во 2 часот наутро, рецидив од социјализмот. А ако сакаат, можат да направат воз рано наутро од Скопје, кој би се враќал подоцна од Кочани кон Скопје, како и доцна попладне воз од Скопје, кој би се враќал навечер од Кочани.

Од Кочани за Скопје никој не патува со воз за на работа во Скопје, а Велес има повеќе од доволно линии кон Скопје наутро. Истото важи и за Битола, наместо да воведат пладневен воз од Скопје и попладневен од Битола, направија возови што сообраќаат во ноќните часови.

И на крај, мислам дека автобуските автотранспортни компании имаат замешано дебели прсти во сето ова што се случува. Особено оние од Прилеп, Битола и Кичево.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2460
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #653 Posted: 11-Jun-2016 at 10:39
Originally posted by BOJAN


И на крај, мислам дека автобуските автотранспортни компании имаат замешано дебели прсти во сето ова што се случува. Особено оние од Прилеп, Битола и Кичево.


Сите им се криви, само МЖ немаат никаква вина. Сигурно автобуските компании им ги проектираа и станиците и постојките на Коридорот 8. (Ќе продолжам со излагањето во подфорумот Железнички станици)
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1175
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #654 Posted: 11-Jun-2016 at 11:16
Не постојат оправданија, постојат само факти и сведоци на катастрофално водење една компанија
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #655 Posted: 12-Jun-2016 at 11:55
Веќе е објавен изменетиот возен ред на МЖ:
http://mztransportad.com.mk/dokumenti/IZMENI-PDF-DZEPNO15-16%2012.06..pdf
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #656 Posted: 16-Jun-2016 at 12:31


„Хелас експрес“ ќе сообраќа и ова лето


„Србија воз“, МЖ Транспорт и „ТРАИНОСЕ“ – Грчките железници се усогласија и ова лето да сообраќа популарниот воз „Хелас експрес“, информира МЖ Транспорт АД Скопје.

- Согласно протоколот „Хелас експрес“ повторно ќе почне да сообраќа на 17 јуни кон Белград, односно 19 јуни годинава кон Солун. Последниот воз што ќе вози е на 3 и 4 септември 2016 година. По овој датум „Хелас експрес“ нема да сообраќа се до крајот на возниот ред 2015 – 2016 година, велат од МЖ Транспорт.

„Хелас експрес“ и ова лето ќе сообраќа по вообичаената шема од Белград до Гевгелија и обратно со класични патнички вагони, а на релацијата Гевгелија – Солун – Гевгелија патниците ќе бидат превезувани со автобуси на Грчките железници
http://sitel.com.mk/helas-ekspres-kje-soobrakja-i-ova-leto

Edited by kultuzin - 16-Jun-2016 at 12:32
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #657 Posted: 06-Jul-2016 at 14:16
„Хелас експрес“ е предвидена да сообраќа цела година. Ја укинаа во април, заедно со возот Скопје-Белград-Скопје, поради ремонт на пругата од Ниш до Прешево.

Според последните информации на српските железници, возот Белград-Солун-Белград ќе сообраќа до почеток на септември. Потоа, пругата повторно се затвора, а возот нема да сообраќа до декември.

Возот Скопје-Белград-Скопје со поаѓање од 8:20 часот од Скопје би требало да сообраќа на релација Скопје-Прешево-Скопје до крајот на декември.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #658 Posted: 29-Jul-2016 at 20:17
„Патување кон независноста“ е насловена патувачката изложба која по повод 25 години независност на Република Македонија ја организира Државниот архив во соработка со Македонски железници – транспорт а.д.

Значајни документи и фотографии што се чуваат во депото на Архивот ќе бидат изложени во патничкиот воз кој сообраќа на релација Скопје – Битола – Скопје. Промотивното патување е денеска од Железничката станица во Скопје во 14 часот, а брендираната гарнитура ќе сообраќа на оваа релација до 8 Септември – Денот на независноста на Република Македонија.

– Материјалите кои ќе бидат прикажани го опфаќаат периодот од 1903 до 1991 година, со што покрај Референдумот од 8 септември се одбележуваат и јубилеите на Илинденското востание, Крушевската Република и АСНОМ, соопшти Државниот архив на РМ.

link
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1175
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #659 Posted: 13-Sep-2016 at 17:46
Укинати се меѓународните (сите?) и миднајт експресите за Кочани и Кичево во 1:54 и 2:50, respectively.

http://mktransport.mk/news/post/ukinati-vozovi-od-vnatresniot-zeleznicki-soobrakaj
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #660 Posted: 15-Sep-2016 at 16:10
Originally posted by Тркало

Укинати се меѓународните (сите?) и миднајт експресите за Кочани и Кичево во 1:54 и 2:50, respectively.

http://mktransport.mk/news/post/ukinati-vozovi-od-vnatresniot-zeleznicki-soobrakaj


Миднајт експресите за Кочани,Кичево и Битола и онака џабе сообраќаат...Не е поентата само машиновозачот и кондуктерот да патуваат со нив...треба да има и патници а во тие возови ги немаше ни за лек...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.531 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.