build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Необични ентериери и екстериери

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Необични ентериери и екстериери
    Posted: 09-Dec-2008 at 16:29
под необично мислам на нешто несекојдневно, може истото да биде и руина или замрзнат простор, но во секој случај инспиративни и единствени решенија.

во скопје можеби такво место е школка во парк или вагон ресторанот(мислам рибен)кај стара железничка кој бил приклучен вагон за “Ориент Експрес“
1969 на некогашните колосеци оставени се два патнички вагона Ориент експрес и Симплон, возови кои некогаш тука поминувале, денес се преуредени во ресторани [1][2][3]
... 

еве неколу примери од надвор:

soviet roadside bus-stops [1_______________________________________


_______________________________________

 
Edited by beTon - 17-Dec-2008 at 19:36
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Dec-2008 at 16:46
што е претпоследната слика? нешто како масичка - камин, ми делува небезбедно, но сепак супер идеи
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-Dec-2008 at 17:12
сигурно е масичка од некој кофишоп, туку поентата е камин во high tech варијанта, а во фиоката под капакот има најверојатно тв или нешто слично, зумирај ќе видиш под капакот има 3,5 пински влезови. инаку сликата е преземена од www.decofinder.com/decoration/zoom.cfm?src=df&lang=gb&item=241363
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 09-Dec-2008 at 22:26
бетон фала за темава бидејќи вакви работи најмногу сакам Smile
инаку ми се допаѓаат идеите каде мебелот е направен од други предмети, или наликува на нешто друго, но сепак е фкусно

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Dec-2008 at 22:43
и ова е интересно

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 09-Dec-2008 at 22:52

“точниот“ стол е добра идеја уште заоблувањава да се тркалаа и ќе беше ептен топ, а ако беше наш дизајн добро ќе легнеше жолта боја, можеби и сино ѕвонче Smile јавен превоз во место, пиеш лимонада и носиш шангајки. еве од каде ја добиле инспирацијата www.youtube.com/watch?v=tvu3UlHVJQg Yes

а ова фотељава тросед е навистина добар трансформер посебно за некој што е во брак на расклапање или живее во пингвин куќиче, но мислам дека веќе станува овој концепт нормална појава, мислам најексплоатирани вакви фотељи се оние мулти Air Lounge креветите на надувување од топшоп...Edited by beTon - 24-Dec-2008 at 21:41
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-Dec-2008 at 02:24

кога веќе Z ја сврти на мебел, еве еден разигран FS(fractal storage) муабет


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Dec-2008 at 15:58

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Dec-2008 at 17:38

Thumbs%20Up контра муабети а Z, добар пинг-понг требало до крај да одат па и подземните инсталации и корења да ги продолжат, проектов ми личи како white house out аналогија. еве и од мене неколку стумбани проекти ...Edited by beTon - 10-Dec-2008 at 22:16
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 10-Dec-2008 at 17:59
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 10-Dec-2008 at 19:50

ова згужванава фасада е дел од шопинг мол во Сопот - Полска и згужвана е во 2004. скоро имаше и во нишката Омилени Проекти неколку слично згужвани фасади но далеку по грандиозни [1][2] што е навистина и оригинално и смело. но и оваа малава фасада е прилично интересна пред се заради симболиката со шопинг молот - “повелете на цедење“ !
мислам дека како репер на сите овие деформирани визии на архитектите им е Гауди и неговите бисери по Барселона. 

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Dec-2008 at 22:52

Edited by beTon - 18-Apr-2012 at 22:52
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Dec-2008 at 23:23

BIOMORPHIC ARCHITECTURE

во оваа експериментална гранка на архитектурата теоретски би влегле поголемиот број на футуристички проекти и концепти како птичјото гнездо, вретенестото торзо, бурџ дубаи итн. во повеќето случаи главна карактеристика на овој правец е течната (liquid) фасада или конструкција, но во главно се работи за пресликување на принципите и градбата на природата т.е. (атоми, дна, клетки, органски соединенија, организми, растенија, инсекти, животни-скелети и органи). оваа категорија иако е на линија со органската архитектура на FLW сепак се разликува од неа бидејќи ја третира само формата, додека органската арх. е насочена кон симбиоза помеѓу природата и архитектурата, сепак на нет ќе најдете еден куп на биоморфни проекти кои се етикетираат со терминот органска архитектура... 

како нај оригинален концепт без конкуренција во оваа категорија е Tree House концептот кој е повеќе од био форма - тоа е целосно жив организам од куќа! додека во СК како најдобар претставник од овoj експериментален правец е афионовата чушка на ПТТ (може и фали некој мермерен фил, но и вака е добро, ја има бар симболиката “ПТТ Опива“ Smile).

на сите ни е познат Гауди и неговите сништа па ќе ја поштедам нишкава од слики од неговите зданија иако тие се главна атракција во оваа категорија и по форма а и хронолошки... тука во овој пост ќе почмам со биоморфни структури од биолошки состав и со артистички пристап! 

Earth and Cave Architecture - www.erdhaus.ch

Roger Dean's Tectonic House - www.rogerdean.co.uk/architecture/

Arcosanti - www.arcosanti.org/theory/arcology/main.html

www.geocities.com/flyingconcrete/vaults.htm

The Watsu School at Harbin Hot Springs [1]

WildStyle sprayed-concrete freeform residences - www.wildstyleinc.com

Eliphante ... listening to the creative pulse

   

FlyingConcrete House

    

Cal-Earth - (The California Institute of Earth Art and Architecture)

 

Free Form Furnishings

www.tyderrow.com/Free%20Form%20Design.htm

 

www.thehobbithouse.org.ukEdited by beTon - 18-Dec-2008 at 12:24
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 12-Dec-2008 at 21:12

Reinforced Concrete

1930 Eduardo Torroja, designed the first thin shelled roof at Algeciras

1935 Eduardo Torroja, designed the Madrid Hippodrome [1]

Felix Candela -  Los Manantiales the restaurant at Xochimilco 1958 [1][2][3]   

Bubble House by Finnish architect Antti Lovag

www.habiter-selon-lovag.com/index_flash.htm

Antti Lovag 'Bubble House' — For Sale [1]

www.youtube.com/watch?v=ztcTGDLbcWU

www.eikongraphia.com/?p=2016

www.youtube.com/watch?v=azy-Xxfnxvw

www.arquitecturaorganica.com/inicio_i.html_____________________________________________________________

Black добар избор баш во контекст на биоморфната архитектура! ова фетусов доле (Palacio de las Artes)  е на Santiago Calatrava кој е наследник на Felix Candela (човекот кој прв по Gaudi експериментира масовно со овие биоморфни градби, како што е ресторанот од првата фотка горе... еве нешто плус инфо и слики за проектите и за човекот...  

www.youtube.com/watch?v=3YOsph6r8sk

[1][2][3][4][5][6][7]
Edited by beTon - 18-Dec-2008 at 16:09
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Dec-2008 at 19:10

Valensija,gradot na naukata i umetnosta,operata!Thumbs%20Up
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 14-Dec-2008 at 19:14
Stool na Philip Stark.My favorite designerThumbs%20Up
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Dec-2008 at 19:22

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Dec-2008 at 22:54
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 18-Dec-2008 at 21:21
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 18-Dec-2008 at 22:59
Интересна колекција бетон, особено ми се допаѓаат фракталните фиоки!
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.