build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Необични ентериери и екстериери

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 12-Oct-2011 at 15:10
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 12-Oct-2011 at 21:32Edited by Max - 12-Oct-2011 at 21:34
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 13-Oct-2011 at 12:10
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 17-Feb-2012 at 14:05
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 23-Feb-2012 at 00:39
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 12-Mar-2012 at 00:08
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 31-May-2012 at 13:26
Најтивката соба на светот ги поништува сите звуци

Собата која влезе во Гинисовата книга на рекорди како најтивка просторија на светот е собата Орфелд Лабараторис во Минесота, која може да поништи 99,99 отсто од звуцитеСобата која влезе во Гинисовата книга на рекорди како најтивка просторија на светот е собата Орфелд Лабараторис во Минесота, која може да поништи 99,99 отсто од звуците. Просторијата која не произведува ехо ќе биде местото каде НАСА ќе ги тренира своите астронаути на акустични тестови.

Имајќи предвид дека живееме во време на бучава, ваквата соба е вистинска мирна оаза. Меѓутоа, нашите уши не се навикнати на отсуство на каков и да е звук, па на астронаутите нема да им биде лесно.

Ѕидовите на собата се обложени со прегради кои ги впиваат звуците и веднаш ги поништуваат. Ваквата соба се користи и како пробен простор на компаниите како што се Вирпул и Харли Дејвидсон да тестираат колку бучава произведуваат нивните производи.

Меѓутоа колку и да е добра тишината за тестирање машини, просторот кој не дозволуа никаков звук може да биде многу непријатен за човечкиот мозок. Астронаутите од НАСА нема да имаат лесна задача да вежбаат тишина како што е онаа во Вселената.

Кога човек ќе се најде во просторија во која не постои никаков звук, постои голема шанса да почне да слуша што било, а најверојатно тоа ќе бидат отчукувањата на срцето. Меѓутоа тогаш отчукувањата на срцето изгледаат како силен звук, а со секоја минута која минува, звукот во главата се зголемува и почнува да предизвикува халуцинација.
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 17-Jun-2012 at 09:02
виртуелна ЛЕД технологија

осветлување на просторија користејќи само неколку ЛЕД светилки и рефлектори направени во специфична форма способни да рефлектираат и до 98% посто од светлината. Систем идеален за осветлување на простории со минимално користење на енергија.извор
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 23-Jun-2012 at 15:23
Првата видео проекција од 360 степени

Идеја што би била одлично применлива на МОБ

http://www.okno.mk/node/19375

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 10-Dec-2012 at 11:11
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 19-Jan-2013 at 13:13
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 20-Jan-2013 at 19:55
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 22-Jan-2013 at 12:58

она павиљонот горе е корисна работа со оглед дека е мобилна,но сето тоа да се нарача приватно некој да го излее и состави би чинело премногу,затоа поефтина опција е лиен бетон во аморфни форми пр. ова видео каде може да се види дека накнадно отсекуваат од армарута околу прозорите како би се добиле поспецифични форми а со помаку замарање
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 22-Feb-2013 at 21:06

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 11-Jun-2013 at 15:46


фали и една палетирана елитна населба по падините на водно покрај се останато ко шпански,сончеви,етно и какви се не села

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 12-Jun-2013 at 14:35
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 16-Jun-2013 at 20:14
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 18-Jun-2013 at 15:57
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 20-Jun-2013 at 13:24
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 20-Jun-2013 at 17:16


Each exhibit consists of a pair of photos - one of an ancient wooden building, the other of a contemporary one.

The show was put together by a British architect who's travelled all over the world tracking the history of architecture in wood.

1. - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1734

2. - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=552&PID=141971#141971

...

In truth, the wooden temples, pagodas, palaces, houses and shrines of the far east are remarkably stable structures. Far better to be inside one of these during the earthquakes that rock that part of the world than inside a stiff stone building that might well crack and fall with crushing effect. Timber, says Pryce, is very strong for its weight; spruce and pine offer the same strength for a given structure, weighing 16 times less than steel, or five times less than concrete.

"Far from being an inherently inferior building material," he argues, "wood is simply a different one." And who can fail to be persuaded by Pryce's eloquent praise for the architectural joys of spruce, larch, oak, cypress, beech, fir, black pine, red pine, maple, aspen, teak and chestnut? And who could possibly fail to be moved by the sensational image of the talismanic building the author has chosen as a cover for his book? This is the central tower of the Cathedral of the Transfiguration adorning Kizhi Island, Karelia, a tantalising confection of no fewer than 22 onion domes arranged, like some great ceremonial cake, in five tiers iced with silver aspen shingles. The cathedral was carved by Nestor at the time of the northern war between Sweden and Russia. The legendary craftsman is said to have thrown his axe in the lake surrounding Kizhi because he knew he would never be able to create such a monument again. [1]

...

In truth, the wooden temples, pagodas, palaces, houses and shrines of the far east are remarkably stable structures. Far better to be inside one of these during the earthquakes that rock that part of the world than inside a stiff stone building that might well crack and fall with crushing effect. Timber, says Pryce, is very strong for its weight; spruce and pine offer the same strength for a given structure, weighing 16 times less than steel, or five times less than concrete.

"Far from being an inherently inferior building material," he argues, "wood is simply a different one." And who can fail to be persuaded by Pryce's eloquent praise for the architectural joys of spruce, larch, oak, cypress, beech, fir, black pine, red pine, maple, aspen, teak and chestnut? And who could possibly fail to be moved by the sensational image of the talismanic building the author has chosen as a cover for his book? This is the central tower of the Cathedral of the Transfiguration adorning Kizhi Island, Karelia, a tantalising confection of no fewer than 22 onion domes arranged, like some great ceremonial cake, in five tiers iced with silver aspen shingles. The cathedral was carved by Nestor at the time of the northern war between Sweden and Russia. The legendary craftsman is said to have thrown his axe in the lake surrounding Kizhi because he knew he would never be able to create such a monument again.

Such are the joys of timber. There is, though, a caveat: fire. For all its many virtues, wood burns thoroughly and well, which is why London became a city of brick and Portland stone after the great fire of 1666 and why, as Pryce admits, there are very few truly ancient timber buildings. Most of those that are old in legend have been rebuilt many times over. The oldest, as far as anyone can be sure, is happily in Japan. This is the Golden Hall at the Horu palace, Nara prefecture; it was built in 677 to house images of the Buddha, some 120 years after Buddhism had spread to Japan from India via China and Korea. I say happily, because timber buildings in Japan were, almost from the start, some of the most enchanting structures of their type. Those improbable roofs looking like giant waxed moustaches. The richly complex mazes of decorated mortice-and-tenon joints supporting them. The sheer beauty of Japanese cypress and different-coloured pines. Traditional Japanese carpenters were held in such esteem that they lived in temples, their jobs bequeathed from father to son.

The biggest timber building of all was built in Japan in 730. This is the Buddha Hall at Todai-ji, also in Nara prefecture. Yet the daunting structure you see today, two-thirds of the original size, is a rebuild of a rebuild. Fire struck twice as invading armies stormed this way in the 12th century and again in the 16th.

Chinese emperors commanded magnificent timber palaces and temples, too. A million workers are said to have been recruited to build Beijing's Forbidden City. Supported by 100,000 planners and craftsmen, they took just three years to erect this vast yet subtle imperial city-within-a-city, completed in 1420. Logs, floated down mighty rivers, took up to three years to arrive on site. Here were 800 buildings containing 9,000 chambers and, somewhere in their infinite recesses, their eternal enfilades, the emperor himself connecting humankind, the natural world and the heavens.

The Chinese saw themselves as a part of nature and not above it, as monotheistic western religions taught their faithful; so much so that carpenters would bow to the trees they chopped down and vow to ensure that they were used well in buildings that would dignify the wood they had sacrificed for palaces and temples.

...

http://www.guardian.co.uk/books/2005/dec/24/highereducation.news

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.